1872. N°. 24. Zaturdag 24 Februarij. 59ite jaargang. BINNENLANDSCHE BERICTEN. laiEssnii: De uitgave dezer Courant geschiedt AIaandag, Woensdag cn Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes J 1,75. Afzonderlijke noimners 5 c. niet bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1—8 regels a /1,-- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. GOES, 23 Februarij 1872. In de zitting van den Raad van State, af- deelinrr voor de geschillen van bestuur, vau T heden, is mededeeling gedaan van een Kon. besluit: waarbij, op het hooger beroep van den heer J. van den Berg te Bruinisse, tegen een resolutie der Gedeputeerde Staten van Zeeland, die hem niet als lid van den Gemeenteraad wilden erkennen, wordt verklaard dat hij als zoodanig behoort te worden toegelaten. De Staats-Courant van den 21sten behelst den staat van nalatenschappen, die in den loop van het jaar 1870, tengevolge van het over lijden van manschappen, behoord hebbende tot de Koninklijke Kederlandsche Marine, zijn open gevallen, en, als niet opgeëischt door de erf genamen, in bewaring van het Departement van Marine en het korps Mariniers zijn gebleven. Op dien staat komen voor: Marinus Weststraate, bootsmans-leerling 1ste kl., geb te Goes, overl. 13 Dec., in het hosp. te Weltevreden, beh.tothet stoomschip Curaqau. f 96,19 Hartdrikm Warnau marinier 1ste kl., geb. tc Middelburg, 4 Nov. 1870 vermist en 19Februarij 1871 zijn lijk opgevisckt te Rotterdam,/'8,97s. Izaük Sturtsmatroos 2de kl., geb. te St.Kruis, overl. 2 Julij, verdronken ter reede van Palem- bang, beh. tot het stoomschip Cothoorn,/82,765. Men schrijft aan de Arnh. Ct. uit 's Bage nog aangaande de Baf mans kwestie het volgende »Éen aardige brief van dien mijnheer Haf- mans. Die vriend verstaat de kunst van het comedie spelen. De heer Hafmans zou niet weten, waarom hij niet herbenoemd is. Hij zou niet weten, dat er termen genoeg beston den om hem niet tot herbenoeming voor te dragen en dat hij toch voorgedragen is om zelfs den schijn van partijdigheid tegenover een lid der oppositie en een ultramontaan te vermijden. Hij zou niet weten, dat men toen »en très-hant lieu" daartegen opgekomen is, en dat de bedenkingen, van die zijde geopperd en waarvan de juistheid niet viel te ontken nen, tot het aanbieden van eene andere voor- dragt geleid hebben. Indien de heer Hafmans dit alles niet weet, dan worden de ultramon- tanen door den heer Schimmelpenninck en door het ultramontaansch personeel, dat zij tot aan de trappen van den troon hebben weten te brengen, slechter gediend, dan men veronder stellen mogt." Jl. Woensdag morgen teD 9'/j ure zag men de leerlingen van de school der 3de klasse alhier, netjes uitgedoscht, met hunne onderwij zers, in regelmatigen optogt naar de concert zaal trekken. Het Comité tot wering van school verzuim gaf namelijk zijn jaarlijksch feest met uitreiking van belooningen voor getrouw school bezoek. Men had met het oog op het getal kinderen dat de verschillende scholen in onze gemeente bezoekt, besloten ditmaal de kinderen van iedere school afzonderlijk te onthalen. De school der 3de kl. was het, eerst aan de beurt. Daarna volgde de weezen- en armenschool en gisteren morgen de scholen der 1ste en 2de kl., terwijl intusschen de kinderen der bewaarklassen in de scholen zeiven onthaald werden. Wij zullen geene beschrijving geven van de feestvreugde der kinderen die allen zonder ouderscheid, dezelfde gulle ontvangst von den en rijkelijk onthaald werden. Verschillende liederen werden zeer aardig door de kinderen gezongen en allen waren hoogst voldaan. Als belooningen werden uitgereikt School lsfe klasse. (Hoofdonderw. dhr. Swart.) Aan 6 kinderen een fraai boekwerk en ge tuigschrift als belooning voor geen enkel school verzuim over 1871 aan 72 kindereu een vereerend getuigschrift voor getrouw schoolbezoekals niet hooger dan 10 verzuimen gehad hebbende. School 2de klasse. (Hoofdonderw. dhr. Witte.) Aan 31 kinderen met geen enkel verzuim ieder een spaarbankboekje, waarin f 3,was geschreven, een boekwerk en een getuigschrift; aan 40 kinderen van 1 tot 5 verzuimen een boekwerk en getuigschrift; aan 9 kinderen tusschen 6 en 10 verzuimen, een getuigschrift. School 3de klasse. (Hoofdonderw. dhr. Ittmann.) Aau 23 kinderen met geen enkel verzuim: een spaarbankboekje met 3,een boekwerk en getuigschrift als voor (le kinderen der 2de klasse; aan 20 kinderen van 1 tot 5 verzuimen een boekwerk en getuigschrift aan 19 kinderen tusschen 6 en 10 verzuimen: een getuigschrift. Op de weezen- en armenschool (Hoofdonderw. dhr. v/n Berge) waren de belooniningen als volgt Spaarboekjes waarin f 3,boekwerk en getuigschrift aan 9 kinderen zonder verzuim. Een boekwerk en getuigschrift aan 9 kinderen van 1 tot 5 verzuimen. Een getuigschrift aan 5 kinderen van 6 tot 10 verzuimen. Bovendien had het Comité aan regenten van het Weeshuis verzocht, namens hen, aan 6 wees kinderen die natuurlijk geen schoolverzuim hebban, maar die zich gunstig hadden onder scheiden een fraai boekgeschenk te mogen aanbieden. Regenten hadden ditevenals ten vorigen jare, goedgekeurd. Maar opmerkelijk was het, dat niemand der regenten hoewel door het Comité uitgenoodigd, bij de uitreiking tegen woordig was. Wij kunnen het begrijpendat sommigen niet gaarne de beinoeijingen zien van een Co mité, dat door aansporing tot getrouw school bezoek licht onder de menigte verspreidt. Men weet het nu eenmaal dat sommigen de duisternis voor de minderen licht genoeg ach ten, en dat de werking van het Comité door hen minder gaarne wordt gezien maar dat men zóó kleingeestig zou zijn om zelfs niet eens er getuige van te willen wezen, dat ver dienstelijke weezen, voor hun betoonde vlijt worden beloond, dat hadden wij niet verwacht. 't Is nog minder dan kleingeestig, 't Getuigt van weinig hart voor de weezen die men on der zijne bescherming heeft. Vraagt iemand wie die regenten wel zijn och zelfs zonder namen te noemenzou men begrijpen hier weder te doen te hebben met mannen als jhr. Pompe Nortier en Ilanlo, terwijl wij er tot verdere stichting bijvoegen, dat ook deheeren M. Sterk en J. P. Boshof tot het weeshuis-bestuur behooren. Naar luid eener particuliere mededee ling waren de beide laatste heeren bepaaldelijk tot bijwoning van die uitreiking gecommiteerd. Met meer genoegen maken wij er melding van dat de lieer schoolopziener, de schoolcom missie, het dagelijksch bestuur en enkele belang stellenden telkens tegenwoordig waren en dat een 9 tal dames weder bereidwillig de taak op zich had genomen om de kinderen te be dienen eene taak welke zijals gewoonlijk op de meest minzame wijze hebben volbragt eu waarvoor de voorzitter van het Comité haar, bij het einde van het feest namens allen dank betuigde. Onder de gelden waarover bet Comité be schikken kan, behoort ook eene bijdrage van de provincie. Deze moet verdeeld worden over al de scholen in de gemeente. En moest dus ook een even redig deel voor de bijzondere school worden bestemd. Niettegenstaande herhaalde uitnoodigingen heeft het bestuur der bijzondere school er niet toe kunnen besluiten om de kinderen dier school op dezelfde wijze te doen onthalen door het Comité, omdat een gedeelte der ouders er be zwaar in hebben hunne kinderen met de kinderen van de openbare scholen te doen zamejtkomen Wenschelijk zouden wij het achten indien het Comité kon besluiten hieromtrent hare ondervin ding medetedeelen. Verschillende ouders toch van leerlingen der b'.jz. school verzekeren ons, dat zij hunne kinderen gaarne zouden zien profiteren van de kinderfeesten door het Co mité gegevenen in 't algemeen van de be- moeijing van het Comitédat geen aanzien van school maakt. Het aandeel van de provinciale bijdrage was echter door bestuurders der bijzondere school aangenomen en jl. Woensdag namiddag hadden zich dan ook eenige leden van het Comité naar de bijzondere school begeven, om daar, met voorkennis van bedoelde bestuurders, aan 5 leerlingen, die volgens opgave van den nieu wen onderwijzer, den heer Poolmeijer, in de laatste 3 maanden van 1871 (de opgave van de overige 9 maanden ontbraken) geen enkel verzuim haddeuieder een spaarbankboekje met ƒ3,uit te reiken. De heer Poolmeijer dankte, namens de kin deren, voor de beloouing, nadat even te voren, na de uitreiking der boekjes, 2 der bestuurders in het schoollokaal waren binnen gekomen. Vindt alzoo het Comité niet overal in de gemeente eene juiste waardering van zijn be langeloos streven, nogtans wordt dit meer dan vergoed door de waardering die het vindt van alle andere autoriteiten op het gebied van het onderwijs en van de schoolkinderen zeiven; en zeker vindt het Comité de beste belooniug voor zijne vele moeite en tijdopoffering in het gun stig verschijnseldat de verzuimen sints zijn optreden niet ieder jaar verminderen en terwijl nog slechts 2 jaar geleden, slechts 3 kinderen vielen in de termen van eene belooning met een spaarbankboekje voor niet meer dan 3 verzuimen (hij gebrek van kinderen met geen enkel schoolverzuim dit jaar dat getal was gestegen tot 63, welke geen enkelen schooltijd hebben verzuimd. Wij hopen dat het Comité opgewektheid gevoele om met zijn streven voort te gaan en dat alle kindeven mogen instemmen met het lied, door de kinderen van de school der 1ste klasse gezongen U, Heeren, die der Goessche jeugd Volgaarn uw zorgen wijdl, En ons deez' dag van kindervreugd Vol liefde hebt bereid, Wij danken U met blijden mond, En kloek besluiten wij Geen schooluur ga, zijn wij gezond Ooit ongebruikt voorbij.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1