GEMEPJCDE BERIGTEN. SURGERL3JKE STAND GOES. com. YERKOOPINGrEN ENZ. OPENBARE VERKOOPSNC, op Donderdag den 14 .Maart 1872, Zaturdag den 9 Maart 1872, OPENBARE VERPACHTING matigheid er van niet te betwisten. Niemand toch," zegt het J. d. D., »kan ernstig beweren dat Frankrijk den oorlog wilde en dat Napo leon III door het nationaal gevoel werd mede- gesleept. Uit de rapporten der prefekten, op de Tuileriën gevonden na den val des keizer- rijks, blijkt ten duidelijkste dat Napoleon III den oorlog wilde, dat Frankrijk dien niet wilde, maar medegesleept is geworden. Derhalve is het volkomen regt en billijk dat de keizerlijke regering tegenover de geschiedenis en het land de verantwoordelijkheid van bare daden drage." En welke argumenten voert het blad nu aan om het nut van den maatregel te betoogen? Wij laten ze hier volgen: »In Frankrijk ver- geet men al zeer spoedig, en niet alleen vergeet men er, maar met veel is men onbekend en men neemt niet altoos den tijd om na te den ken. Welke regering nu ook definitief op het keizerrijk volgen moet. hetzij republiek of mo narchie, die regering zal in de eerste tijden te kampen hebben tegen de inpopulariteit, welke voor haar zal voortspruiten uit, de vermeerdering der belastingen, eene vermeerdering voor welke sommigen, met onbezonnenheid,anderen te kwa der trouw haar zullen willen verantwoordelijk stellen. Aangezien nu de oorlog die vermeer dering van lasten heeft noodig gemaakt, is het alzoo nuttig dat de officiëele stukken die op deze belasting betrekking hebben, onophoude lijk aan de belastingpligtigen herinneren dat het keizerrijk den oorlog heeft gewild. In ge wone tijden zou zulk een voorzorgmaatregel nutteloos zijn, maar wij zijn niet in gewone tijdennooit was het bonapartismus woeliger en stoutmoediger dan het thans ishet kuipt, het dreigt, het durft de meest authentieke feiten loochenen of vervalscbenhet doet zijn best om door alle mogelijke middelen de openbare meening op een dwaalspoor te brengenen dus moet het bestreden worden overal waar het zich vertoond, moet men zich gereed houden om de geweldige schokken at te weren en de listen te verijdelen. Het besluit van 15 Februari), dat de waarheid aan de logen tegenoverstelt, is een begin van officiëele reaktie tegen de bonapartistische propagande. Uit alle oogpun ten beschouwd, is het goed dat de vergade ring in deze omstandigheid een bepaalde hou ding heeft aangenomen, eu dit voorzeker zal haar in de achting des lands niet doen dalen." De 67jarige Blanquidie op de vraag hem door den voorzitter van den krijgsraad gedaan waar hij woonde? zeer teregt antwooi dde: »in de gevangenis," is ter zake van zijne deelneming aan het Parijsche oproer op 31-** October 1871 tot deporfatiè 'naar ëèn versterkte j plaats veroordeeld. Door ee,n der andere 5 krijgsraden is het doodvonnis uitgesproken over j Boudin, den communeman, die last heeft ge- geven de Tuillerien in brand te steken en under wiens leiding deze euveldaad werd volbragt. Men herinnert zich dat bet gouvernement van Ek'Igie een crediet van 615.000 Ir. heeft aangevraagd voor den aanbouw van een nieuwe stoomboot voor de maildienst tusscben Ostende en Dover. De kamer heeft over dit voorstel een rapport uitgebragt, dat in vele opzigten van gewigt, is. De ontvangsten van deze stoom- bootdienst zijn van 421,098 fr. (in 1867) ge stegen tot 1,637,916 fr, (in 1871 In de laatste vier maanden van 1868 werden vervoerd 4603 reizigers en ontvangen 74,778 fr in ditzelfde tijdsverloop van 1869 bedroeg het vervoer 7585 personen en de ontvangsten 107,050 fr.van 1 September tot ultimo December 1871 werden niet minder dan 17.729 reizigers overgebragt, waarvoor aan passagiersgelden 313,783 fr. wer den ontvangen. Naar het schijnt is de inlijving van het hertogdom Iianenburg bij het keizerrijk Pruis- sen op handen. De minister von Landsberg, beeft aan den landdag van dit staatje medegedeeld dat het oogenblik geschikt is om- tot de inlij ving over te gaan, en dat de rijke domeinen niet aan de Pruissische kroon zouden overgaan maar 's lands eigendom blijven. Op deze voor waarde wensclieu de Lauenburgers pruissische onderdanen te wordenin den halislachtigen toestand waarin zij thans verkeeren, dragen zij wel de lasten, maar deelen niet in de lusten vaD het keizerrijk. Bij den Vuitscben bondsraad is ingekomen een wetsontwerp op bet gebruik der Duitsche taal in officieele stukken in Elzas-Lothariugen. Onder anderen zouden alle aanschrijvingen en opgaven van bet, keizerlijke regeringsbeambten ^.oriteiteu in het Duitsch gqtteRjiin Aan de onophoudelijke twisten tusscben het orthodoxe patriarchaat te Konstantinopel en de bulgaarsche kerk heeft de ï'orte thans voor goed een einde gemaakt, door deze kerk vol - komen te emanciperen eu een opperhoofd voor haar aan te stellen, een uxarch, die niet on der den patriarch staat. In den firman desbetref fende verklaart de ottomanische regering dat de verantwoordelijkheid over deze scheuring welke zij te vcrgeefseh heeft getracht tegen te gaan, ten eenenmale rust op den Grieksehen patriarch, die door zijn gedragingen er aan leiding toe gegeven heeft. Uit Spanje schrijft men Na een onderhoud dat Sagastra met den koning had, hebben al de ministers hun ontslag ingediend, ten einde de 'oplossing der crisis gemakkelijk te maken. Men gelooft dat Topete of Serrano met de za- ulenstelling van een nieuw kabinet zal belast worden. Den 17 (lezer omstreeks 10 uur had aan het station ZeistDriebergen een verschrikkelijk ongeluk plaats. De spoorwachter E. van DaaUelaar stond met den te Driebergen gestationeerden rijks-ambtenaar Lauten- slayer op den weg te praten, juist op het oogenblik dat twee goederentreinen elkander zouden passeren. Slechts eenen er van bemerkende, wilden zij voor dezen wijken en werden ongelukkig door den anderen over reden. DaaUelaar werd als liet ware verpletterd en was onmiddellijk een lijk, terwijl Lautenslager zooda nig gekwetst werd, dat hij meer dood dan levend in de wachtkamer van het station gebragt werd. Niet tegenstaande de spoedig aungebragte geneeskundige hulp, is hij overleden. Jllen denke zich den toestand van hunne gezinnen, daar Daatselaar eene vrouw met drie nog onverzorgde kinderen achterlaat, en de vrouw van Lautenslager en haar 9tal kinderen hunnen ver zorger verliezen. Volgens de Dr. Ct. is in een gat op de heide (de juiste plaats wordt niet bepaald) 600 gevonden, toebehooreude aan een krankzinnige, die sedert jaren bedelende door Friesland zwierf en dat geld dus had verborgen. Men was hem gevolgd, toen hij een bezoek aan zijne schatkist bragt. Xe Dijen zijn in de vorige week vier inbraken gepleegd in 't Gorselsche bosch hij Fpu zijn 8 herten geschoten en twee stroopers gecafangeerd, van wie de een op den jagtopziener schoot. Op den Haagschen toren heeft men eene proeve genomen met 't atsteken van ïuod Hengaalsch vuur, maar de zaak ging niet wegens de dikke lucht. Dij 'i laatste hofbal is een cotillon gedanst, die niet korter dan zeven kwartier duurde en zeer prettig w^s Xe Huizen bij Naarden is een molenaar bij het ophijsehen van koren met zijn linkerarm in het touw verward, zestig voet omhoog gevoerd en toen neergevallen, terwijl de arm bij den schouder afgescheurd boven in 't molenwerk bleef han gen. De ongelukkige inan verkeert in een zeer be- denkelijken toestand. Xot een lesje voor hen, die het onderste uit de kan willen hebben, wordt het vol gende gemeldTwee heeren te Meppel hadden eenige porseleinen kommen, waarvoor een bod van f42 ge weigerd werd. Voor eenige dagen zoude door een kennis, te Amsterdam, het onderste uit de kan worden gehaald Men slaagde echter nieten de kommen werden weder in den reiszak gepakt. Alles zoude goed gaan, voor stooten waren ze behoed, doch voor den vai van den goeden kennis met zijn reiszak, bij het afstappen van de boot te Geuemuiden, moesten ze bezwij ken en vielen tot gruis! Naar aanleiding van de mededeeling omtrent eene e verwachten staartster, die tegen onzen aardbol zon aanstooten en daar wie weet weike onheilen kon aanrigten, schrijft de hoogleeraar Buijs Balhit-. „Een sterrekundige op de Falklands- eilanden heeft daar aan de zuiderhelft der aarde een komeet waargenomen, welke de komeet van Plantamour zal ontmoeten, even buiten de baan der maan, zoodat de aarde alleen iets nevelachtigs zal zien, maar geen schade zal lijden. „Zon dit nu ook ongerijmd genoeg zijn om in alle couranten te worden overgenomen!" vraagt de hoogleeraar, die wezenlijk schijnt te denken dat de bladen Plantamours iamcuse ontdekking in goe den ernst mededeelden Ingezonden. Arie. Heb je in de Krant wel geziendat de heer Pompe „zich voorbehoudt" weldra een voorstel in te dienen tot vergrooting der koopmansbeurs, waaraan (nu) „dringende behoefte bestaat Pieter. Of ik het gezien heb, en ik vind het zelfs zeer berekend. Arie. Ja, maar deed hij niet wel zoo goed voor verbetering van het rioolstelsel te helpen zorgen. De Doctors beschouwen zulks, hoor ikals wel zoo noodzakelijk. Pieter. Och jongeneen riool dat zit immers zoo allcraeugend diep in den grond, wie let daarop, dat maakt zoo niets geen vertooning, en bovendien, niet alléén de burgers, maar de boeren zijn toch ook kiez Arie. Hem schielijk in de rede vallende). Begre pen begrepen. van den 19 tot en met den 21 Febr. 1872. Ondertrouwd Gehuwd Geene. Geboren: den 19, Ian Jacob Otto, z. v. Jan Jacob van den Broeke en Wilhelmina Antoinetta I erhagen; den 20, Adriaan, z. v. Pieter Johannes llogge en Jolina Nout. mék 16 Febr.22 Inspan Inboedel. Kattendijke. Bemoges. 9 28 Beestiaal Inspan. Baarsdorp. mr. vanDishoeck. 13 28 Beestiaal etc. Kieuvrdorp. mr. van Dam, 14 a 29 Inspan meubels. Kruiningen. mr. Liebert. 8 ,i 29 Inspan. 's HeerArendsk, Pi uiners. 8 Mrt. 1 Meubilair. ld. ld. 20 H 4 Inspan. St. Annaland. mr. Wagbto. 21 H 4 Woonhuis Erf. Baarland. Paardekooper vau den Bussehe» 21 II 4 Beestiaal. Krabbendijke. Kakebeeke. 21 II 7 Inspan. Kapelle. Id. 3 II 5 Hofstede. Kruiningen. vau der Moer. 3 ,1 6 ld. Colvjnsplaai. ld. 15 II 6 Bouwl. woonb.enz. 's HeerArendsk. mr. van Dishoeck» 21 II 7 Inspan. Borssele. Prumers. 21 II 8 Meubilair. Id. Id. 22 U 8 Boomen, Beestiaal, en Afbraak. Hoedekenskerke. Kembges. 8 II 7 Hofstede. Wissenkerke. van der Moer. 3 II 8 Aandeel Ambacht, ld. ld. 3 II 8 Tienden. Id. ld. 3 8 Portie Meestoof. Id. ld. 3 II 8 Grondcijusen. Id. Id. 23 II 14 Bouwland. Kwadendamme. Paardekooper van den Bussche. 3 II 15 Hofstede enz. Wissenkerke. van der Moer. AIARIvTBEKlGTEN. GOBS, 20 Februarij 1872. TARWE 11,25 ay 11,75. ROGGE 7,75 a 8,—. W. GERST 5,60 a f 5,90. Z. GERST f 4,25 a 4,50. GROENE ERWTEN f 7 a 7,50. BRUINE BOONEN 9,25 a 10,60. PAARDENBOONKN J 5,75 a f 0,— MEEKRAP. Racine 20,Onberoofde f 25,a 26 Vraagprijzen te hoog. BOTER 1,34 a 1,38 K.G. (Ned. li'.) EIJERS J 3,20 de 100 stuks. ADYERTENTIËN. Tot diepe droefheid van mijmijne kin deren en behuwdzoonoverleed heden zacht en kalm, in den ouderdom van 65 jaren, mijn hartelijk geliefde echtgenoot ABRAHAM CATHA- RINUS VADERdoctor in de medicijnen eu verloskunde. Wissenkerke, Wed. A. C. VADER den 17 Februarij 1872. Pieterse. Goes, 20 Februarij IS72. Heden ontvingen wij de treurige tijding van hel overlijden te Biibeckvan onzen geliefden Zoon HENRI, na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten, in den ouderdom van ruim 25 jaren. P. H. TIMANS. A. M. TIMANSVerbeek. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Voor de vele bewijzen van achting en vriendschap, zoowel van bier als elders onder vonden, op haar 60sten verjaardag, betuigt de ondergeteekeude bij deze haren opregt.en dank. Goes, 20 Febr. 1872. M. van der DOES, Wed. H. Visser, des voormiddags ten 10 ure, na bekomene regterlijke magtiging in de herberg te Kwadendamme bewoond door P. Timmerman van 1 Hectare 52 20 Centiaren Bouwland., liggende in de gemeente Iloedekenskerkein den Vlieguit- polder, dadelijk te aanvaarden; aankomende „51). Oostïioilx. Informatien te bekomen bij den Heer J. PAARDEKOOPER, en Notaris PAN BEN BUSSC'UEbeiden te Goes. b\E ONTVANGER der REGISTRATIE en Bi DOMEINEN te GOES zal op des voormiddags ten 10 ure, in liet Logement „Het Paviljoen" van L. Luuk te Ilansioeert gemeente Kruiningenovergaan tot de voor den tijd van zeven jaren, gerekend te zijn ingegaan den 1 Jauuarij van dit jaar, van: de Kanaaldijken van- en der Visscherijen in liet Kanaal door Zuid-Beveland. Breeder omschreven bij uitgezette biljetten. De voorwaarden liggen ter lezing in de ge meentehuizen te Kruiningen, SclioreTerseke eu Wemeldinge en ten kantore van voornoemden Ontvanger; bij wien tevens nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Ontvanger voornoe

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3