1872. N". 23. Donderdag 22 Februarij. 59"te jaargang. SJMiSlENLANDSCHE BERIGTEN. GOESSCHË De uitgave .dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en vbijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als builen Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblail 10 c. COURANT. - Gewone adrertentiën worden ii 10 c. de regel geplaalsl. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 18 regels a 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wensekt opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. GOES, 21 Februarij 1872. 't blijft toch maar waar: zij die zich het hardnekkigst verzetten tegen den geest van vooruitgang, van openbaarheid zij zijn de eersten om het bewijs in de practijk te leve ren, hoe heilzaam die geest werkt in onze Staatsinrigting. Komt het hunzelven of' hunner zaak ten goede fluks trekt men alle moge lijke partij van de voordeelen die onze moderne Staat biedt boven de landsvaderlijke instellin gen. Wij misduiden dat evenmin, wien dan ook, als wij misprijzen dat zij, die altijd zoo bitter klagen over de goddelooze wetenschap, die hare onderzoekingen voortzet, dwars dooi de eerbiedwaardigste en meest heilige overle veringen, het toch heel aangenaam vinden dat de practische toepassing dier booze wetenschap in ons maatschappelijk leven zoo weldadig werkt. Dit kwam ons zoo in de gedachten toen wij de brievenzee doorworstelden, die de heer Haffmans wel zoo goed is over ons Vaderland uittestorten. Alle dagbladen, van welke rig ting zij ook mogen zijn, werden aangezocht om des heeren Haffmans verdedigingsbrieven optenemen Blijkbaar is het den briefschrijver bekend welk een magt de dagbladpers in onzen modernen staat is. Dat de volkssouvereiniteit ook schuilt in de bepaling der grondwet dat ieder mag schrijven wat hij denkt en zoodoende de dagbladpers in een land waar het algemeen stem- regt niet bestaat een zeer hooge waarde erlangt dit toont de heer Haffmans goed te weten. De zaak is bekend. De heer Haffmanslid der Tweede kamer en ijverig ultramontaan, aldus ijverig bestrijder van onze tegenwoordige regering, lid van den gemeenteraad te Venlo, was aldaar kantonregter. Gelijk men weet worden de kantonregters voor den tijd van vijf' jaren benoemddie tijd was onlangs ver streken en de Minister van Justitie benoemde een ander tot kantonregter. Oogenblikkelijk neemt de heer Haffmans de pen op en schrijft, zelfs in de volgeDS hem toch overigens ver derfelijke liberale dagbladen, dat er geen aan leiding kon bestaan in zijn handelingen als kantonregter en als mensch dus dat dit liberale kabinet nu eens een laaghartige wraak op den politieken tegenstander heeft willen nemen. De Minister van Justitie zou dus met voeten getreden hebben onze grondwet, die den volks vertegenwoordigers algeheels vrijheid waarborgt voor het uitspreken hunner gevoelens of over tuiging. Die zware beschuldiging sprak de heer Haffmans wel wat vlug uit, èn zijn stortvloed var. brieven èn zijn openbare biecht van de zonden zijns kantonregterschap, zuflen een on bevooroordeeld man er niet toe leiden den Minister van Justitie te verdenken van grove partijzucht. Integendeel, dat ongehoord veel schrijven verwekt bij ons, kalme Nederlanders, den indruk, dat de heer Haffmans niet zoo zeker is dat de vervulling van zijn ambt zóó bovenmate goed was. Hoe zou 't kunnen De heer Haffmans heeft toch maar één ligchaam Stel nu eens dat de gemeenteraad van Venlo eene gewigtige zitting houdt, b. v. over den verkoop van gronden afkomstig van de geslechte vestingwerken dat op denzelfden dag in de Tweede kamer eene belangwekkende discussie wordt gehouden, b. v. over het nut van een gezant bij een gewezen vorst en dat op denzelfden dag de kanton regter te Venlo in eene belangrijke zaak dient te vonnissen. Waar gaat de heer Haffmans dan heen Waarschijnlijk, want dat zal wel 't zwaarst wegen voor iemand die door de hulp der gees telijkheid en ten haren dienste in de Tweede kamer werd gebragt, naar den Haag. In de vegtszaal verschijnt dan de plaatsvervanger en in den gemeenteraad blijft een stoel leeg. Vin den fle kiezers te enlo dit laatste nu zoo erg niet, dat moeten zij weten, maar de Minister van Justitie moet weten of het zaak is zulk een drieëenheid van belangrijke betrekkingen te bestendigen. Een vau haarïuoet er onder lijden. Overigens, wij trekken voor geen liberaal minister blindelings partij. Wij weten niet welke de voordragt der regtbank te Venlo was en wij weten niet welke motieven den Minis ter bewogen een ander kantonregter te benoemen. Maar dit is zeker indien daartoe ook zou belmoren de overweging dat de heer Haffmans een politiek tegenstander is, dan zal de gansche liberale pers den Minister alvallen die zoo iets bestond. Zijn val ware g. vis. Maar voorloopig houden wij het er voor dat de poging om martelaar der ultramontaansche zaak te worden den heer llaffmans is mislukt. Wij zullen nu nog eerst het belangrijk schouw spel hebben dat een lid der kamer den minis ter over zijn eigen persoon zal interpelleren. \eimakelijk zou zoo iets kunnen worden, maar de waardigheid der vertegenwoordiging verhoo- gen zal het zeker niet. 't ls wel makkelijk: men heeft een rijksbetrekking, men acht zich verongelijkt en op een goeden dag gaat men zich maar regelregt tot den minister wenden en door het Kamerlidmaatschap maakt men tevens zijn persoonlijk belang tot een partij kwestie. Wij achten zulk een houding minstens niet passend. Maar wij trekken er deze les uit. Daar de heer Haffmans bewijst dat er menscheu zijn die het lidmaatschap der Tweede kamer aan nemen, al bekleeden zij buitendien betrekkin gen die niet toelaten dat zij bijna voortdurend afwezig zijn en in den Haag zetelen, zoo is het noodig dat elke rijksbetrekking vervalle wanneer nren in de Tweede kamer zitting neemt. Tot heden was dit laatste, zeer leregt, ont zegd aan leden van dm Hoogen Raad en de Rekenkamer, aan geestelijken en krijgslieden in werkelijke dienst. Maar even als men deze laatste, wanneer zij liet lidmaatschap der kamer aanvaarden, op non-activiteit stelt, zoo moest men onmogelijk maken dat regtevs, die wer kelijk hun ambt uitoefenen in de Staten Ge neraal kunnen zitting nemen. Zoolang men daar niet toe komt en in het algemeen, ook door eene aanzienlijke verhooging der schade loosstelling aan de kamerleden toegekend, deze niet in staat stelt zich geheel aan hun taak te wijden, zoolang zal er gelegenheid bestaan öf voor eene regering om de volksvertegen woordigers voor hunne oppositie te straffen, öf voor laatstgenoemde om hun eigenbelang- te verwarren met de voorregten van een afge vaardigde erger nog, gelegenheid tot ver dachtmaking van 's lands regering. Gisteren is de 11de kamer weder bijeen ge komen. In die zitting is een wetsontwerp op de pensioenen van burgerl. ambtenaren, bene vens eene aanbeveling voor een raadsheer in den Hoogen raad ingekomen. Aan den heer Haffmans is op zijn verzoek, verlof verleend om, omtrent het aan hem ver leend ontslag, op een nader te bepalen dag den minister van justitie te interpelleeren. De heer Jolles was bereid om terstond te ant woorden. Bij beschikking van den minister van staat en van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 Maart a. s.het dagelijksch toezigt op den staatsspoorweg van Goes naar Middelburg opgedragen aan den spoorwegopziener J. S. A. Noordendorp, ter standplaats Roosendaal, en die spoorwegopziencr ontheven van het toezigt op den spoorweg van Roosendaal naar Breda, welk toezigt alsdan wordt opgedragen aan den spoor wegopziencr A. J. Stal, ter standplaats Breda. Z. M. heeft als blijk van Zr. M». goedkeuring en te.redenheid wegens de redding van het vaartuig Adrianus Cornells met de beide op varenden. in den avond van 20 Dec. 11., op de Schelde nabij Bath in gevaar verkeerende, door de hulp van P. J. Baart, comm. sloep- roeijer le kl., S. A. Iburg en L. Moerkerk, comniiesen sloeproeijers 3e ld., allen dienst doende op het recherche vaartuig No. 1, en W. Comijscomm. sloeproeijer le kl. te Bath, aan elk hunner toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, No. 61, alsmede een loffelijk getuigschrift. te 1. 2. 3. 4. 5- 6 7. S Uitslag der Loting voor de Nationale Militie Goes voor 1872 met aangifte der reclames. Pieter Bakker, te klein Willem Cornelis van Campen, in dienst Dirk de Bruine Pieter Touw. Pieter de Dren, broe- derdienst. Jan Pleizier, eenige zoon. Pieter Geluk, te klein. Arie ltomeineenige zoon 37 Pieter van Eikeren, te klein. 38 J.ohannes Cornelis de Beste, broederdienst. 39 Jacob van der Straat?, id. en ontslag uit de dienst wegensgebreken. 40 Pieter Boutense, eenige zoon. 41 Johannes Franeiscus van Calsteren, in dienst. JU uiciiai. 9. Pieter van Hoorn, ge-j42 Alphons Adriaan Oorne. breken. 10. Johannes Krijger, ge breken. 11. Gerrit van Riet. 12. Pieter dc Bruine, gebre ken. 13. Johannes Zandee, te klein 14. Jan Willem v. d. Weert 15. Johannes de Jonge. 1G. Antlionie v. d Straate, broederdienst. 17. Krijn Koels 18 Bernard us Bouwman. 19. Antlionie lioose, liroe-j derdienst. 20. Adriaan Meeuwse. 21. Cornelis Snoep. 22 Pieter Korstanje. 23 Cornelis Franeiscus Baa rens. 24 llermanusClcment,broe derdienst. 25 Thomas Albertus Baden, gebreken. 20 Antlionie Jan Brusket, broederdienst. 27 Adriaan Westdorp. 28 Willem den Hollander. 29 Laurns Karei Jacobus de| Hond, gebreken. 30 Arnout Brand, in dienst 31 Jan Reijnierse, eenige z 32 Franeiscus AnthoniusSu- sijn, eenige zoon 33 Gerard Brand. 34 Coenraad Roelof Roe- lofse, eenige zoon. 35 Jan Meijers. Johannes Visser, broe derdienst. lis van den Brand, bi oe- derdienst 43 Franeiscus Hnolsmaus 144 Jacobus Johannes Kuij- per. 45. PieterMarinus Vertregt, in dienst. |4G. Otto Verhagen, broeder dienst. 47. Abraham Dort,mond. 48. Izuak Wondergem. 49. Jan Maartense. 50. Florentinus Bernardus de Wolf, broederdienst. 51. Jolian Adam Frenks. 52 Adriaan Verburg 53. Willem lieijerse, broe derdienst. 54. Cornelis Jacobus Kon- nekes, in dienst. 155. Jacobus de Kok. 56 Abraham Willem Swart, broederdienst. 57. Jan de Jonge. 58. Cornelis Legerstee. 59. Adriaan Petrus Johannes Kooman 60 Adriaan Leenpoel,eenige zoon. 61. Cornelis Kuzee 62. Jan Ta venier. 63 Marinus Rijk, broederd. |64. Adriaan Jacobs. 65 Samuel Jacobus Johan nes de Jonge Mulock Houwer jOfi Jan Staf, te klein. 6/ Johannes Carolus van der Meer Mohr, gebre ken.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1