BUITENLAND. De verjaardag van Z. M. den Koning wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Het heeft de opmerkzaamheid getrokken, dat dit jaar niet, zooals vroeger, het schieten of afsteken van vuurwerk in onze gemeente tot bepaalde plaatsen is beperkt geworden. Als men een tijd lang in den vreemde heeft rond gedwaald, dan is het ons goed weder eens tot oude kennissen terug te keeren en zich onder hen te bewegen. Zoo dachten wij, toen wij, na velerlei opvoeringen door meer of min der bekende gezelschappen te hebben bijge woond, jl. Vrij dag avond tegenwoordig waien bij de opvoering gegeven door het Goessche gezelschap Aurora." Of Aurora" door al het nieuwe en vreemde dat zich op haar gebied had bewogen, tot edelen wedijver was opgewekt geworden Zeker is het, dat, waar wij, op verzoek, van de jongste voor stelling hebben gezwegen, niet willen zwijgen van de verdienstelijke opvoering van jl. Vrij dag avond. Het stuk »de Graaf de Morde Cliristo" werd uitstekend uitgevoerd. Die uit voering getuigde van flinke studie en juiste opvatting der rollen. Alle rollen werden goed uitgevoerd. En niet het minst die van Max door een nieuw lid, die voor de eerste maal, het tooneel betrad. Hoewel Max aan het slot van het stuk wat zwak was, zoo gelooven wij dat Aurora in dat lid een goede aanwinst heeft gedaan. De gansche voorstelling heeft trouwens bewezen dat Aurora, bij flinke studie en doelmatige keuze van stuk ken, best den wedstrijd met andere gezelschap pen van dien aard kan doorstaan. Omdat het wel wat heel laat werd en omdat de jonge dame die in het nastukje Zonder tamboer of trompetter" optradblijkbaar, na hare tehuiskomst uit eene naburige gemeente, niet voldoenden tijd had kunnen hebben om hare rol te kennen, hadden wij, hoe aardig het marketenstertje zich ook voordeed, liever het nastukje gemist. Nogtans was de uitvoe ring van het stukje niet onverdienstelijk en vooral de 2 verliefde soldaten, zoowel als de oude Schabrak speelden hunne rol goed, ter wijl de voorstelling van het marketenstertje zoo prettig was, dat het ons niet vreemd zou voorkomen wanneer onze jongelieden, ja zelfs zij die reeds aan de nationale militie hebben voldaan, tot dweeperij met de algemeene dienst- pligheid zijn vervoerd geworden. Blijkens achterstaande annonce zullen beide stukken op a. s. Maandag den 26 Februarij andermaal gegeven worden, en de opbrengst, na aftrek der te maken kosten, bestemd worden ten voordeele van het gesticht tot verpleging van plattelands-weezen in Zuid- en Noord- Beveland. Verdient dit plan de ondersteuning van alle weidenkenden, om het doel, ook de stukken', die opgevoerd zullen worden, zijn wel in staat om tot een bezoek uit te lokken. Wij hopen dan ook, dat een goed bezette zaal, waarvoor het lokaal van den schouwburg gekozen is, eene belooning moge wezen voor de zoo werkzame redekijkerskamers. Wij vestigen de aandacht op de voorstelling in de goochelkunst, morgen avond door den heer Cagliostro 11 te geven in hetSlot Ostende" alhier. De gunstige beoordeeling van zijn eerste optreden alhier, benevens van zijne voorstellingen in verschillende andere plaatsen, doet ons niet twijfelen of ieder zal morgen gretig gebruik maken van deze gelegenheid om de talenten van genoemden heer te gaan bewonderen. De entree is zeer matig. Heden nacht ten 12 ure rende in snellen galop een onbeheerd span paarden met een openstaand rijtuig door de straten onzer stad. Naar men ons mededeelt behoorde het gerei aan een huurkoetsier te dezer stede en moeten de paarden verschrokken zijn van den molen te 's HeerArendskerke en reeds van daar op hol zijn gegaan. De koetsier en de eenige passagier hebben zich door een sprong gered. Men moet er zich waarlijk over verwonderen dat de paar den in hunne woedende vaart niet meer schade hebben aangerigt. Zij hebben den weg van 's HeerArendskerke, naar en door onze stad, met den wagen achter zich, afgelegd, slechts op 2 of 3 plaatsen een hek of paaltje rakende. Zij zijn door de 's Heerhendrikskinderenstraat, langs de kade, aprel, groote markt, korte kerkstraat naar het station van den spoorweg geloopen en daar tot staan gekomen. Van den wagen is een paar veeren gebroken. Bij herstemming voor een lid van den ge meenteraad te Cortgene tusschen Jacobus Ver- hulst en Salomon Rademaker, is de eerste ge kozen met 22 st. terwijl de heer Rademaker 17 st. verkreeg. Als vervolg op ons vroeger berigt aangaande een eisch der timmermans- en andere knechts te Oosterhout, deelen wij nu ook mede de vol gende annonce der bazen De timmermans- en meubelmakersbazen te Oosterhout, maken bij dezen bekend, dat zij op aandrang hunner knechts zijn overeenge komen om, op 1 Maart aanstaande het dag geld te verhoogen tot tien cents per uur, en dat van af dat tijdstip voor een knecht in rekening zal worden gebragt 12 cent per uur. Te Hardenberg iq Overijssel zag men de zer dagen reeds kapellen en bijen vliegen, ter wijl reeds in het begin dezer maand op stop- pelland viooltjes en op de weide madeliefjes te krijgen waren. Te Arnhem is de bouw begonnen van vijftig arbeiderswoningenwaarvan de huurders het vooruitzigt zullen hebben eenmaal eigenaars te worden. Den 1 Julij van dit jaar kunnen zij denkelijk betrokken worden. Er hebben zich reeds meer huurders aangegeven dan er woningen zijn, waardoor men het plan heeft opgevat om een nog grooter aantal te bouwen. Omtrent de Alabama-kwestie zijn noch uit Engeland, noch uit 'Amerika eenige berigten van aanbelang. Alleen verneemt men, dat het berigt, ook door ons voor eenige dagen mede gedeeld, dat de Duitsche rijkskanselier von Bis marck zijne bemiddeling zou hebben aangebo den, van allen grond ontbloot is. En Daily News ontvangt een telegram van zijnen correspondent uit New-York, volgens hetwelk het bewind der Vereehigde Staten aan lord Granville antwoor den zal, dat de scheidsregtbanlc te Genève alles regelen moet (namelijk met inbegrip van de kwestie van het al of niet toelaten der mid dellijke eischen), of dat anders het bewind te Washington weigeren zal verder te onderhan delen. Indien daarna de eischen verwezen wor den naar een raad van verweerders, volgens artikel 10, dan zal het Aruerikaansche bewind de eischen voor vergoeding, gegrond op mid dellijke schade, intrekken. Deze belofte zou, volgens het berigt, juister tot een bevredigende oplossing bunnen leiden, mits de heer Gladstone zijne woorden wil intrekken. Dit kan hij des verkiezende in den een of anderen vorm doen en tevens verklaren zich gelijk gebleven te zijn. De toekomstige regeringsvorm van Frank rijk komt weder ter sprake, en wel door dat de graaf de Cliambord Vrijdag jl. te Antwer pen is aangekomen. De Précurseur, die dit meldt en er bijvoegt, dat de prins in het Hotel St.-Antoine intrek heeft genomen, acht het waar schijnlijk dat hij in die stad zal afwachten de gedelegeerden der monarchale partij, welke, volgens de telegrammen uit Versailles, zich naar Antwerpen op weg begeven hebben. De fractiën van genoemde partij zijn intusschen, naar het schijnt, nog alles behalve eenstemmig in hare besluiten, en het is niet onmogelijk dat de nieuwe stappen der fusionisten even vruchteloos- zullen zijn als de vroegere waren en de volgende zullen zijn, voor zoo veel den graaf de Cliambord betreft, wiens verklaringen, gelijk wij reeds deden opmerken, zich door openhartigheid en eerlijkheid kenmerken. Aan Lucien Brun hebben de legitimisten de taak opgedragen de bevelen van Hendrik V" te gaan vernemen. Met Brun zijn andere leden, tot de uiterste regterzijde der nationale verga dering behoorende, naar Antwerpen vertrokken, om den graaf de Cliambord het programma voor te leggen dat door de gematigde legiti misten is ontworpen. De bekende generaal" Cathelineau (hij voert dezen titel omdat hij in pauselijke dienst is geweest), dië, ofschoon niet volksvertegenwoordiger, reeds eenige dagen de bijeenkomsten der uiterste regterzijde bijwoont, is insgelijks naar Antwerpen vertrokken om den graaf verslag te doen van zijne in het zuiden volbragte zending. Wat het regter-cen- trum (vereeniging van St.-Mare-Girardin) be treft, dit heeft wel over het monarchale pro gramma beraadslaagd, doch zijn besluit is nog niet bekend. De graaf van Parijs heeft aan dit programma zijne goedkeuring gehecht, doch de hertog van Aumale heeft het nog niet aan genomen. Het Journal de Paris, orgaan der prinsen van Orleans, verklaart zich voor de handhaving van het status qou. De legitimis ten willen van den hertog van Aumale als president der republiek niets weten en zijn voornemens bij de eerste de beste gunstige ge legenheid de monarchie te proclameren. Het salaris der afgevaardigden ter nationale vergadering is geregeld.- Hebben die heeren een landstraetement, dat meer dan 9000 fr. het honorarium der volksvertegenwoordigers be draagt, dan behouden zij hun landstraetement, maar krijgen zij geen honorarium als afge vaardigden bedraagt hun landstraetement ech ter minder, dan wordt het, voor den tijd dat zij afgevaardigden zijn, tot 9000 fr. verhoogd, met andere woorden, dan krijgt het lid der nationale vergadering, dat tevens landsambte- naar is, het hoogste van de twee tractementen. De politie is dezer dagen te Parijs met ver nieuwden ijver in de weer, om de wapenen en ammunitie op te sporen, die, naar men onder stelt, bij de ontwapening der nationale garde achteraf zijn gehouden. Er bestaat grond te vermoeden, dat er nog 60,000 geweren en 70 stukken geschut te Parijs verborgen zijn. Gambetta heeft de regering opmerkzaam ge maakt, dat op het platteland een almanak ge titeld VAbeille verspreid wordt, welke in wer kelijkheid niets anders is dan een warme apologie van de Napoleons en een der wel uitgedachte middelen van de Bonapartistische propaganda. Te midden van het Carnaval was Roine getuige van eene handeling, die de tijden der hervorming levendig in herinnering bragt. In de eerste week van Februarij heeft een pro- testantsch leeraar, de heer Sciarelli, bekend gemaakt dat hij eene lezing of prediking zou houden, waarin hij uit de H. Schrift en de geschriften der kerkvaderen zou aantoonen, dat de apostel Petrus nooit te Rome was geweest. Eenige pastoors en leden van de Vereeniging voor de katholieke belangen hebben zich naar de kerk begeven, waar deze rede zou worden gehouden, en aan genoemden predikant te kerp nen gegeven, dat zij bereid waren zjjn betoog onmiddelijk te bestrijden, of, indien hij dit liever verkoos, het punt in kwestie met hem op eene nader te bepalen plaats te bediscussiëren. De heer Sciarelli heeft aan bet laatste de voorkeur gegeven, en nadat men omtrent de voorwaarden van het dispuut was overeengekomen, is dit op twee achtereenvolgende avonden, den 9 en 10 Febr., in eene zaal van het Sabijnsche pa leis, onder de leiding van een viertal commis sarissen gehouden. Van weêrszijden hebben drie sprekers aan het dispuut deelgenomen, waarbij men, gelijk een berigtgever meldt, »niet slechts in geleerdheid en welsprekendheid, mkar wat meer zegt, ook in gematigdheid gewed ijverd heeft," en hetwelk door vele katholieke en protestantsche belangstellendenis bijgewoond, die, even als het bureau en de sprekers, aan tegenovergestelde zijden der zaal plaats hadden genomen. Den eersten avond werd de verhan deling van den heer Sciarelli door den priester Fabiani bestreden. De predikant of evangelist Ribetti heeft daarop gerepliceerd en werd door den pastoor Cipolla niet beantwoord. Den volgenden avond heeft o. a. de voormalige abt Gouazzi de thesis van den heer Sciarrelli ver dedigd. De heer Montjerrier schrijft over dit dispuut aan het Journal des Débats: »Ik ont houd mij van elk oordeel over het fond van het debat, hoewel het vraagstuk vooral uit het historisch oogpunt behandeld is geworden. Na tuurlijk is ieder bij zijne oorspronkelijke over tuiging gebleven. De onbevooroordeelden helden echter, na het voor en tegen aangehoord te hebben, tot het gevoelen over, dat de apostel Petrus werkelijk te Rome geweest is, en dat dit feit evenzeer als uitgemaakt moest worden beschouwd als een aantal andere niet betwiste historische feiten. Na den afloop van het dis puut hebben de commissarissen en de redenaars van beide partijen elkander geluk gewenscht en handdrukken gewisseld." De clericale be- rigtgevers roemen vooral de welsprekendheid van den pastoor Fabiani." Zoo als blijkt uit de feiten in ons nommer van 17 dezer medegedeeld, wekt de tegenwoor-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2