BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. lieeft aan J. J. van Kerkwijk, ingen. van den Rijks-telegraaf- en algem. dienst, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingstee- kens van ridder der orde van Fram-Joseph en van kommandeur der orde van Nichan Iftikhar, hem res pectievelijk door Z M. den Keizer van Oostenrijk en door Z. H. den Bey van Tunis geschonken. BESTEDINGEN. Den 12 dezer heeft ten raadhuize te Middelburg de openbare aanbesteding plaats gehad van het maken van den onderbouw eener ijzeren draaibrug daar ter stede, met bijlevering van alie daartoe benoodigde bouwstof fen en gereedschappen; minste inschrijver de heer W. van Uije J.Jz. aldaar, voor 23 965. Er is geen nieuws betreffende de kwestie tusschen Kiigeland en Amerika behalve eene menigte uittreksels van Amerikaansche dagbladen doch men kan nu spoedig de offi ciële mededeeling van de Engelsehe depêche van Zaturdag 3 Februari] te gemoet zien. V ol- gens den New York Herald zou het Ameri kaansche bewind geen nieuwe onderhandelingen kunnen openen na de verwerping van het trac- taat door Engeland, zonder dat de eer van dit bewind er onder leed. Een ander dagblad, the Worldwenscht den knoop door te hakken door eenvoudig te onderhandelen over de be paling eener som, zonder over de Alabama-zaak te twisten. Dit ware zeker de eenvoudigste weg, indien er niet zulk een groot verschil bestond in de opvatting van de veroorzaakte schade. Engeland vleide zich met eene scha devergoeding die zich binnen de naauwste grenzen van schadevergoeding bepaalde en op hoogstens 14 a 15 millioen dollars berekend wordt, terwijl de Vereenigde Staten thans reeds twintig of dertig maal die som opgemaakt heb ben, en het is dus niet te verwachten dat, het overdrevene dier eischen daargelaten, Engeland het minimum-bedrag, dat Amerika mogt willen bepalen, kan toestaan. In het Lagerhuis heeft de heer Ayton de aandacht gevestigd op het met Nederland gesloten tractaat betrekkelijk de aanwinst van grondgebied in Afrika. De heer Ayton betreurde het,'dat bedoeld verdrag gesloten was zonder vooraf het Parlement te raadplegen en betoogde dat de verwerving van het nieuwe grondgebied nadeelig zou zijn voor Engelands belangen. De heer Osborne gaf als zijn meening te kennen dat de bevolking weerstand zal bieden tegen haar vereeniging met Engeland. Hij meende dat Nederland hulp in troepen en schepen had gevraagd om den afstand te kun nen bewerkstelligen. Daarentegen deed de heer Huguessin de voor- deelen uitkomen, welke z. i. uit het tractaat zouden voortvloeijen voor de beschaving en voor de opheffing van den slavenhandel. Een der Ministers verklaarde, dat het trac taat aan het Huis der Gemeenten zal worden medegedeeld en logenstrafte de bewering dat er plan zou bestaan om geweld te gebruiken. Ter aanvulling van de berigten omtrent het verhandelde in het Engelsehe Lagerhuis over de kwestie van het Kust-tractaat, deelen wij nog mede dat het Parlementslid Sinclair Ayton, na eenige opmerkingen over de zaak zelve, de volgende motie had ingediend »Naar het oordeel van dit Huis dienen alle verdere stappen tot het sluiten van een ver drag met Nederland, hetwelk strekken zou tot uitbreiding van Engelands koloniaal gebied op Afrika's Westkust, te worden uitgesteld tot dat dit Huis gelegenheid heeft gehad om zijn meening omtrent het al of niet staatkun dige van zoodanig verdrag te doen kennen." Daarop werden door den heer Knatchbull- Huguessin, den onder-Secretaris van Staat bij het Departement van Koloniën, eenige inlich tingen gegeven. Hij voegde er bij, dat het bedoelde verdrag bij het Huis ingediend zal worden en dan het onderwerp eener grondige discussie zal kunnen uitmaken. Daarop trok de heer Ayton zijne motie in. De bevrijding van het grondgebied van Frankrijk met andere woordenhet zoe ken naar drie milliarden, houdt het gou vernement, de nationale vergadering, ja iederen Franschman bezig. Twee plannen vooral, het plan-Soubeyran en het plan-Laurier, zijn het onderwerp van een naauwkeurig onderzoek. De eerste wil eene loterij-leening in obliga- tiën van 100 fr. zonder rente, maar aflosbaar in 60 jaren tegen 200 fr. met maandelijksclie trekking van premiënde heer Laurier ver- I langt, dat de Staat, behoudens zijn regt. de spoorwegen van de maatschappijen, die ze vijf tien jaren hebben geëxploiteerd, koope op tijd en er een hypotheek op neme. Tegen het plan-Soubeyran heeft men ingebragt, dat, aan gezien op de voornaamste geldmarkten geen loterij-waarden worden toegelaten, de leening vermoedelijk voor het grootste gedeelte in Frankrijk zou worden gesloten, hetgeen den uitvoer van het Fransche bare geld naar Duitschland ten gevolge zou hebben; iets dat vooral dient vermeden te worden. Tegen het plan-Laurier ijveren natuurlijk allen, die van digt bij of uit de verte tot de spoorweg-maat schappijen in betrekking staan en bedoelde personen zijn magtig. Verder wordt nog van een derde plan, om drie milliarden los te krijgen, gesproken. De Staat namelijk zou eene leening voor dit bedrag aangaan, maar eene leening uitsluitend te plaatsen onder de hou ders van spoorweg obligatiën. Deze geven over het algemeen 15 fr. rente en zijn op zekere tijden aflosbaar. In Frankrijk zijn voor on geveer <Si milliard van zulke obligatiën, waar van de Staat voor 3 milliarden zou vragen tegen schuldbrieven op den Staat, rentende 17 fr. en aflosbaar op dezelfde tijden als de obligatiën. Het spreekt van zelf dat de drie milliarden aan obligatiën binnen twee maal vier-en-twintig uren in de staatkas zouden liggen, maar nu komt de gewigtige vraag: »Zou Bismarck ze willen aannemen?" Wij voor ons betwijfelen het zeer, want ofschoon Duitsch land, in hét bezit zijnde van drie milliarden aan Fransche spoorweg-obligatiën, een geduch- ten invloed in Frankrijk zou behouden, geloo- ven toch dat drie milliarden aan goud het keizerrijk meer welkom zullen zijn. Hoe het zij, het feit dat Frankrijk naar drie milliarden zoekt (en ze bepaald vinden zal), om van de duitsche bezetting verlost te ge raken, verdient wel onze aandacht. Intusschen zijn reeds meer dan 20 millioen fr. aan vrij willige giften voor het doel der onmiddellijke bevrijding ingekomen en datterwijl de gros bonnets de la finance en de rijke aristocratie, te beginnen met Rothschild en d'Aumale, nog niets van zich hebbpn laten hooren. Meer dan 100 millioen verwacht men echter niet van het particulier initiatief. Opmerkelijk is het groot aantal stemmen op Corsica uitgebragt op Rouhertegen wiens verkiezing reeds nu, pas nadat zij is gedaan, vele protesten zijn ingeleverd, waarin hare gel digheid betwist wordt. Napoleons vriend is met 22,000 stemmen tot lid der nationale verga dering van de fransche republiek gekozen; zijne twee mededingers) Poozo di Borgo en Savelli, kregen niet meer dan 4000 en 2000 stemmen. De heer Lepouzé, maire van Évreux, republi kein heeft in het conservatieve en nog al bonapartistische departement Euie de overwin ning behaald op den legitimist de Blosseville en den bonapartist Fouquetde republikein erlangde 32,000 de bonapartist 20,000 de le gitimist 15,000 stemmen. De heer Legal Las- salleeen bekend geneesheerspecialiteit in de behandeling van zielsziekten, behouden ka tholiek doch voorstander van Thiersis in het departement Cötes-du-Nord door 39,000 kiezers als vertegenwoordiger naar Versailles afgevaardigdzijn tegenstander was de heer Kérigonlegitimistdie 33,000 stemmen op zich vereenigde. Onlangs is, gelijk men weet, de Heilige Stoel van wege koning Amadeus van Spanje, door tusschenkomst van een bijzonderen ge lastigde, den heer Ximenes, aangezocht om de betrekking met de Spaansehe regering op den ouden voet te hervatten, en wel door het zen den van een nuntius naar Madrid. Volgens be- rigt uit Rome in Daily News heeft de paus dat verzoek niet afgewezen, maar de inwilliging van zekere voorwaarden afhankelijk gesteld en heeft de Spaansehe regering, met het oog op 's lands constitutie en op de tegenwoordige verhouding der staatspartijen in haar land, ge meend die voorwaarden te moeten afwijzen Het gevolg hiervan zou zijn, dat het bewind bij de aanstaande verkiezingen niet kan staat maken op ondersteuning van de geestelijkheid. De berigten uit het binnenland van China zijn zeer treurig, ten gevolge der ontzettende overstroomingen te Tientsin, waar de ongeluk kige slagtoffers de wijk genomen hebben op de muren der stad en door de overheid karig I van leeftogt worden voorzien. In het geheel zouden aldaar een paar duizend vierk. mijlen land onder water staan en ongeveer 2 millioen raenschen van dak beroofd zijn. Men gewaagde ook van een nieuwe revolutie onder den ge- vreesden Tseng-Kuo-Sorde uitbarsting zou alleen een gevolg zijn van den verschrikkelij- ken hongersnood, die aldaar heerscht. In vele streken van China openbaart zich op vele wij zen een bijzondere haat tegen de vreemdelin gen. In het district Kwangi zag men in de straten het volgende aanplakbiljet: Openbaar besluit tot verdrijving der vreemde priesters en verbod van proselieten-makerij. Is besloten: 1°. dat alle schepen, die deze vervloekte men- sclien in het land brengen, met hout gevuld en verbrand moeten worden; 2°. dat, ingeval deze vervloekte menschen toch mogten landen, ieder huis een man moet leveren om ze weder te verdrijven; daar het hun in alle omstan digheden verboden is zich hier op te houden, zoo moeten zij tot hun vertrek bewaakt wor den 3°. de huizen dergenen die aan deze men schen binnen of buiten de stad een onder komen geven, moeten verwoest worden; de goederen van hen die hun te eten of drinken geven, of zich met hen ophouden, moeten wor den verbeurd' verklaard; 4°. diegenen welke zich door hen tot het christendom laten be- keeren moeten dadelijk worden ter dood ver oordeeld, en de goederen van de buren die dergelijke gevallen niet dadelijk aanbrengen, moeten ten voordeele van den Staat worden verbeurd verklaard en verkocht; 5°. ieder die dit valsche geloof predikt, zij vervloekt en van de maatschappij uitgesloten." Te Wushang vindt men een ander aanplak biljet, waarin gezegd wordt: »dat de vreemde zendelingen een liederlijk leven leidendat zij aan de bekeerde Chinesche vrouwen pillen van liybiscus syriacus ingeven om ze te onteeren voorts dat een ooggetuige verhaalt dat men een Chinezen-kind drie dagen lang aan de haren opgehangen en het vervolgens oogen en hart uitgestoken hadgeschiedende die aan kondiging om de arme lieden te waarschuwen hunne kinderen niet naar de christelijke scho len te zenden." Zoowel van de zijde der Chinesche geeste lijkheid als van die der overheid geschiedt alles om het volk tegen het christelijk geloof op te zetten, en vandaar de herhaalde aanslagen. De onderkoning van Canton intusschen heeft aan den Franschen consul Blancheton eene aanzien lijke schadevergoeding moeten uitkeeren voor de verwoesting eener kapel te Skeklung. Men is evenwel bevreesd voor een nieuwen oorlog met Engeland, daar door dit rijk veel wordt geëischt dat het Chinesche gouvernement niet geneigd is toe te staan. Door de regering is een Pruissische ritmeester geëngageerd om de troepen te Shanghai te oefenen liet kommando wordt gegeven in het Duitsch, daar die officier het Chineesch niet kenthetzelfde geschiedt bij andere corpsen, waar het militair onderrigt door Franschen of Engelschen wordt gegeven. Om den Franschen zendelingen de schade die het gepeupel hun heeft berokkend te ver goeden, is aan alle speelhuizen een contribu tie opgelegd. Ten slotte een staaltje van Chinesche regts- pleging. Een eereboog werd opgerigt ter eere der nagedachtenis van een jong meisje dat, na dertig dagen lang haren bruidegom te hebben verzorgd, na zijnen dood zich het leven benam en een man werd verbrand, omdat hij den dood zijns vaders had verzwegen, met het doel de kosten van rouwgewaad te vermijden. Donderdag avond werd te Delft, ten huize van een geacht handelaar aldaar, door een R. C. geestelijke, een bankbillet ad /25 overhandigd, waarvan de herkomst, op de daartoe door de dienstbode gedane vraag, niet kon worden opgegeven. Hetzij men hier te denken hebbe aan eene vroeger door een derde gepleegde ontvreemding ol' wanbetaling het geld werd dank baar aangenomen. Te Parijs is dezer dagen de dikste vrouw van de Fransche hoofdstad overleden. Dame Génioi was eens eene slanke jonge vrouw, die in 1847 de godin der vrijheid heeft voorgesteld; sedert huwde zij met een spekslager in de rue des Ours en kreeg zulk een omvang, dat zij zich niet dan met groote moeite kon bewegen, en sedert 10 jaren alleen van het kantoortje naar de slaapkamer vise versa werd verplaatst. Zij woog op haar sterfbed 514 pond, en hare doodkist is l'/„ meter breed. Te Vledder is een huis verbrand, en te 'sllage brand in een werk plaats gebluscht. Te Zeeland in Noord-Braband is een gedeelte van 't gewelf der in aanbouw zijnde R. K. kerk ingestort. Drie werklieden zijn daarbij gekwetst en een van hen is overleden. Te Breda is door een

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2