1872. N°. 21. Zaturdag* 17 Februarij. 593te jaargang. VERPACHTING VAN LAND. BEKENDMAKING BINNENLANDSCHE BERICTEN. «OESSCHE (dim M. De uitgave 'dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaalst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van I8 regels it f\, Dienst-aanbiodingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee urendes namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. van liet Gremeente-bestxrur. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES zullen op Zaturdag den 17 Februarij a. s. in hunne vergaderkamer ten raadhuize trachten te verpachten den grond der gemeenteliggende aan den Westioal nabij den Brouwersgang, achter de School der 2de klasse. Zulks voor den tijd van zeven jaren, ingaande den 1 Maart 1871. De voorwaarden liggen ter lezing ter secretarie der gemeente gedurende eiken werkdag van des voormid dags 9 tot des namiddags 2 ure. Goes, den 10 Februarij 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMA N. GÖES, 16 Februarij 1872. Naar men verneemt, zijn, bij besluit van den nieuw benoemden minister van oorlog, de be palingen betrekkelijk het verpligt kerkgaan der militairen ingetrokken en is daarvan in de kazernen afkondiging geschied. De opbrengst der middelen (hoofdsom en op centen) bedroeg in de maand Januarij jl. f 5,660,741,06 tegen 4,502,842,07s in January 1871. De raming voor één maand van dit jaar bedraagt 6,195,360,80. Volgens een telegram van Reuters Office heb ben de overstroomingen op Java aan den rijst oogst schade toegebragt. Eene zaak die dezer dagen gerucht maakt is de niet herbenoeming van den heer Haffmans tot kantonregter te Venlo. Zonder gehoord, zelfs gewaarschuwd te zijn, is hem bij besluit van den 7den dezer zijn ontslag verleend. In het Venloosch Weekblad heeft de heer Haffmans zich over dit vermeende onregt be klaagd. Wijl de beer H., als lid der lle kamer, tegenstander is van het tegenwoordig minis terie, willen sommigen de niet herbenoeming daarmee in verband brengen. Die meening komt ons ongerijmd voor, inaar daarom te meer wordt met belangstelling uitgezien naar eenige opheldering in deze zaak. In de iV. R. Ct. van heden leest men om trent deze zaak het volgende »Ten opzigte van de zaak-Ilafftnans wordt ons uit Limburg geschreven, dat onpartijdige lieden in het kanton vooral in de gemeente Venlo, niet alleen niet verwonderd waren, maar het in den minister van justitie prezen dat hij na kortelings den heer J. J. Beelen als plaatsvervangend kantonregter te hebben ont slagen, thans ook den heer Haffmans als kan tonregter heeft doen vervangen. Het belang der justiciabelen eischte dat dringend. Niet alleen dat de vonnissen' in degelijkheid alles te wen- schen overlieten, maar de heer Haffmans liet zich aan zijne pligten als kantonregter al te weinig gelegen liggen. Als lid der tweede ka mer moest bij natuurlijk veel in den Haag zijn; maar in den tijd, dien hij aan zijn reg- terlijk ambt wijden kon, zag men hem meest bij den weg op reis naar Maastrichtnaar Valkenburg enz., overal behalve waar hij wezen moest om zijn ambtvolgens den gezworen eednaar beboeren te vervullen. Meer dan eens is het gebeurd,' dat er een aantal straf zaken moesten behandeld worden, en er noch kantonregter noch plaatsvervanger te vinden was zoodat allen ook een aantal getuigen onverrigter zake naar huis konden gaan en de schatkist de reiskosten en verdere geregts- kosten in dezelfde zaken tweemaal betalen kon. Uit het geregtelijk onderzoek, in de zaak van den griffierF. Janssen, is gebleken, dat de kantonregter Haffmans in de jaren 18611865 eenige honderden vonnissen in strafzaken heeft uitgesproken waarvan hij nimmer hetzij de origineele vonnissen, hetzij de audientie-bladen teekende, die dan ook nimmer bestaan hebben, zoodat vele honderden veroordeelden gezeten of boeten betaald hebben zonder dat er een vonnis bestond. Wel verre dus, dat men zich over het besluit zou verwonderd hebben, heeft men zich zeer verwonderd, dat de heer Haffmans niet reeds lang door tusschenkomst van den Procureur- Generaal voor den Hoogen Raad is gedagvaard en, wegens achteloosheid, ingevolge art. 12 der wet op de Regterlijke Organisatie, bij arrest, uit zijn betrekking is ontzet. Magtige steun heeft hem zoolang staande gehoudende heer Haffmans schijnt er op gerekend te hebben, dat zijn verdiensten voor de partij hein on schendbaar maakten. De heer Jolles heeft den moed gehad, zulk een kantonregter niet weder ter benoeming voor te dragen. De keus van den heer mr. Leclercq, bekend als een geloovig Katholiek, maar daarbij kundig, ijverig, naauw- gezet en onpartijdig regter, heeft in het kanton den besten indruk gemaakt. Omtrent hetgeen in Nederland voor en na het afstaan der Guinesche Kust voorviel, heeft het Enfrelsche weekblad de Spectator o. a. aangemerkt: »Wij dachten, dat de Nederlanders verstand hadden van koloniën, doch bet schijnt dat alleen de Nederlandsche regering deze ken nis bezit." De Spectator beweert, dat Neder land het regt om zich op Sumatra uittöbreideu ontvangen heeft in ruil voor eene moeras, en datten onregte de Hollandsche staatslieden, die dezen ruil deden, door het Nederlandsche volk zijn aangeblaft". Het Handelsblad meent, dat deze opmerking alle aandacht waardig is. Sumatra is een aardscb paradijs en biedt onbe rekenbare hulpbronnen aan Dat is niet bekend genoeg, en daarom waardeert men de opheffing van bet tractaat van 1824 niet. Indien wij nog iets bezitten van den ondernemingsgeest onzer vaderen, kan Sumatra onze schoonste kolonie worden. Een man als profïessor Veth b. v.die onzen Indischen Archipel zoo goed kent,moest de middelen van kolonisatie aan wijzen. Wat het aanblaffen" betreft, daarvan heeft het Handelsblad, niet veel vernomen. Het Dag blad beeft een rouwrand om het. tractaat ge drukt en proffessor Vreede heeft merkwaardige proclamatien uitgevaardigd. Voor zoo ver het Handelsblad kan oordeelen, hebben onze Volks vertegen woordigers, door dezen maatregel dei- Regering te bekrachtigen, overeenkomstig de volksovertuiging gehandeld. De gemeenteraad van Brielle heeft in zijne zitting van 14 dezer, op een voorstel van eenige leden der hoofdcommissie voor de feestelijke herdenking van 1 April 1572, in hunne kwa liteit als leden van den gemeenteraad gedaan, met eenparige stemmen besloten, om eene som van 3000 beschikbaar te stellen, als bijdrage voor een binnen de stad te stichten asyl voor oude en gebrekkige zeelieden. Ln znlks voorna melijk naar aanleiding van de bijdrage van f 1000 aan de Brielsche commissie voor het monumentdezer dagen door Z. M. den koning toegezegd, waaruit ten duidelijkste blijkt dat Z. M. ook met het opterigten monument is ingenomen, en de stad Brielle van haar kant vermeent een bewijs van waardering te moeten geven voor de belangstelling die de koning toont, èn in hetgeen in vroeger dagen voor de nati onale zaak te Brielle werd tot stand gebragt, èn in hetgeen daar tot herdenking van dat gewigtig feit, in deze dagen wordt voorbereid. Wij vernemen, dat de gedelegeerden uit de beide com missiën voor de feestviering van 1 April (die te Brielle en die te Utrecht) in hunne te Brielle gehouden zamenkomst tot eene gewenschte overeenstemming zijn gekomen. In de Middelburgsche Courant van Maandag 11. wordt geannonceerd dat aan de bakkerij de concurrent aldaar het fijn tarwebrood a 18 ets., grof dito a 16 ets. en roggebrood alt ets. per Ned. pd. verkrijgbaar is. Dat de longziekte onder het rundvee in som mige gemeenten in hevigheid toenemende is, bewijst bet volgende. Uit Baarderadeel (Fries land) toch wordt gemeld, dat thans op meer dan 20 stallen ongeveer 500 rundeven door die ziekte besmet zijn, en iedere stal op zich zelf reeds een nieuw brandpunt van besmetting vormt even als dit het geval was tijdens de laatste runderpest. Verscheiden runderen zijn reeds afgemaakt. Men schrijft uit Zwollerkerspel, 12 Febrarij. De Fransche paardenkoopers, die zich anders eerst met de Palmmarkt vertoonen, zijn nu reeds alhier aangekomen. Ze nemen niet anders dan de beste soorten en besteden er hoosre o prpzen voor. Eksters, spreeuwen, mnsschen enz., die vroe ger meêdoogenloos werden doodgeschoten als tuindieven, zijn in den laatsten tijd door de wetenschap gerehabiliteerd. Ze zijn nu de vrien den van de tuiniers, omdat ze de vruchten be schermen tegen insecten. Dezer dagen zijn ook de vleermuizen in eere gekomen, want, nemen de spreeuwen, musscben enz. bun ambt bij dag getrouw waar, de vleer muizen zetten betzelfde werk voort bij avond en nacht. Zoo heeft men opgemerkt, dat een vleêrmuis in één uur 12 meikevers, een andere 60 vliegen oppikte. Regtszaken. De Arrondissemeuts-Itegtbank te Goes, heeft den 12 Fe bruarij 1872, de navolgende vonnissen uitgesproken: lo. A. R. arbeider te Goes, beklaagd van het moedwillig toebrengen van een slag, geenerlei ziekte of be'etsel van te werken van meer dan 2U dagen veroorzaakt hebbende, veroordeeld tot eene geldboete van subsidiair in eene gevangenisstraf van één dag en in de kosten van het regtsgeding, verhaalbaar bij lijfsdwang. 2o. a. M. K. 28 jaar, varensgezel te Tholen. b. J. R. 22 jaar, schippersknecht te Tholen, beklaagd van diefstal van oesters, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. 3o. B. S 30 jaar, schippersknecht te Tholen, beklaagd van niet te zijn gecompareerd als getuige, daarvan vrijgesproken.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1