BUITENLAND. weert toch niet oorzaak is, (lat de leden van de raad niet herwaarts kunnen komenMogt dit het geval zijn, schrijver dezes kan dan zeggen dat thans de weg uitmuntend is, want men is druk bezig met het bezanden en begrinden tusschen de beide schutsluizen. Men schrijft uit Leiden van 10 Februarij: De kweekers zien niet zonder bezorgdheid het zoo vroegtijdig uitbotten en groenen van planten en gewassen, omdat op zulk eene vroege ontlui king groote schade volgt, als het weer omslaat. Want zoo lenteachtig als het nu sedert eenigen tijd is, kan het niet blijven; vroeg of laat volgt hierop groote verandering. Men wijst op planten, die nu reeds beginnen te bloeijen en waar van het mooi is als zij anders half Maart in bloei komen, en men ontdekt overal naar even redigheid dezelfde verjonging aan heesters en geboomte. Menigmaal, men mag van de laatste jaren wel zeggen doorgaans, zien o. a. de wei landen in Mei er veel ongunstiger uit dan thans het geval is. Een frisch groen waas ligt over de velden uitgespreid en een zachte zuidewind met koesterenden zonneschijn doet vergeten dat de maand Februarij pas begonnen is. Het Nieuws van den Dag deelt mede, dat den 9 dezer door een landbouwer te Nieuw Appelscha (Groningen) reeds rogge gemaaid is, bestemd tot veevoeder. Te Yenlo werd dezer dagen een nest getoond van .een grasvink, waarin twee eitjes, terwijl in een tuin te Maastricht aardbeziën-planten gezien werden, die aan de open lucht blootge steld, in vollen bloei stonden. Het bestuur van den Ned. Typographen- bond is voornemens in Maart of April een ver gadering uit te schrijven, waarop alle patroons, en van elke drukkerij een gezel, zullen uitge- noodigd worden, ten einde over de mogelijk heid van vermindering van werkuren te spreken. T IJ D Y R A G E N. Frankrijk. In een klein maar leer zaam boekje heeft de geneesheer Dr. Laborde overtuigend bewezen dat een groot deel der lieden, die een poos de Dictators van Frankrijk waren, min of meer leed aan gekrenkte geest vermogens, hetzij omdat in hunne familie de hersenkwalen erfelijk waren, hetzij door per soonlijke overprikkeling ten gevolge van velerlei bijzondere omstandigheden. Toen één der com mune-mannen naar het kranzinnigen-gesticht gebragt werdvroeg hij dan ook zeer naïf waarom men ook de overigen niet insgelijks daarheen bragt Is het niet zonderling, dat de stad, die de koningin der kunsten en we tenschappen, die de zetel der hoogste geestes ontwikkeling heet, twee maanden lang onder het juk van eenige gekken gebukt kon gaan? Dnitscliland. De krachtige en on partijdige handhaving der wettelijke vrijheid is volstrekt noodig voor het welzijn der Maat schappij. Trouwens de grootste vijanden van een geregeld bestuur en van een' gelukkigen staat zijn het césarisme en de démagogie. Is het niet vreemd, dat, waar de jongste geschie denis leerde hoe deze twee vijanden dikwijls zich met elkaêr verbinden en altijd elkander opvolgenevenwel Duitschland daartegen zich niet meer schijnt te wapenen Engeland. Het is een treffend schouw spel, wanneer eene natie van ganscher harte sympathie gevoelt met het lief en leed van hare vorstelijke familie. Doch als de genegenheid des volks moet opgeschroefd" en min of meer kunstmatig door kerkpraal, godsdienst- vertoon en formulieren van dankzegging moet levend gehouden worden,dan vraagt men: of zoodanige maatregelen van een Gouverne ment wel doeltreffend mogen heeten of dat ze veel meer doen denken aan eene publicatie, waarbij gelast wordt met een klisteerspuit de hooge glazen der kathedraal te wasschen IVederlancl. Is het niet opmerkelijk, dat bij de meest mogelijke zoogenaamde ge- loosfsverdeeldheid in Nederlandevenwel eens klaps ter zake van de tractements-verhooginy der Predikanten van de Ned. Herv. Kerk de meest mogelijke homogeniteit en zamenwer- king ontstaan is De Alalama-kwestie, de gevreesde aanleiding tot een oorlog tusschen Jfóiifjelaiid en Ainerifta is sedert de uitgifte van ons vorig nommer zijn oplossing nog niet veel nader gekomen. De bij velen bestaande twijfel aan den goeden uitslag der onderhandelingen wordt iutusschen wel wat minder, tengevolge van de meening die zich in Amerika onder het publiek open baart, en van de bezadigde taai der meeste dagbladen. De Amerikanen toch zijn alles be halve tevreden met de handelingen van presi dent Grant en zijnen minister van buitenland- sche zaken in de onderwerpelijke aangelegenheid, en een brief in de New-Yorksche Tribune, aan dat blad uit Washington toegezonden, bevat een krachtig pleidooi ten voordeele van Enge- lands uitlegging van het traktaat van Washing ton. Een ander blad, de Londensche Echo meldt in een telegram uit New-York van den 9 dat de publieke opinie in de Vereenigde Staten al meer en meer tot de overtuiging komt, dat, hoewel de regering der Unie hare eens inge diende memorie niet kan wijzigen haar eisch van vergoeding der indirect veroorzaakte schade ongegrond is. Met gespannen verwachting wordt dus in de gegeven omstandigheden het nieuwe besluit der Noord-Amerikaansche regering te gemoet gezien. Volgens den Londenschen Obser ver, in welk weekblad men leest, dat de heer Schenck, gezant der Unie te Londen, Maandag jl. naar Washington getelegrafeerd en nog geen antwoord ontvangen heeft, gelooft men in welonderrigte kringen der hoofdstad dat Ame rika zal blijven aandringen op vergoeding der bovenbedoelde schade, dit verlangen aan het oordeel der scheidsregters onderwerpen zal en dusdoende op Engeland de verantwoordelijkheid zal laden van een verwerping der arbitrale uitspraak, bijaldien deze tegen het gevoelen van het kabinet van St. James mogt uitvallen. Volgens de Daily Telegraph heeft de Duitsche Rijkskanselier von Bismarck zijne goede diensten te Londen en te Washington aangeboden om een vergelijk in de Alabama-eischen te bewerken, welk berigt echter heden tegengesproken wordt. Ten slotte kunnen wij nog mededeelen, dat de heer James Gordon Bennett, eigenaar van den N. Y. Herald, welk blad zich door oor logszucht onderscheidt, om vijftien duizend dollars gewed heeft althans zoo wordt ge zegd dat binnen twee maanden de krijg zal uitbarsten. Wij gelooven niet dat Bennett zjjue weddingschap winnen zal. In Frankrijk vreest men op nieuw voor eene poging der Bonapartisten tot herstel van het keizerrijk. De aanleiding tot die vrees moet gezocht worden in de verkiezing van Rou- lier, den exminister en expresident van den senaat onder Napoleonte Ajaccio, tot lid der nationale vergadering. De Bonapartisten zou den ondersteund worden door de communeman nen. Vermoedelijk is dit een verzinsel, doch eene poging om Napoleon III weder op den troon te krijgen behoort niet tot de onmoge lijkheden, en bekend is het dat zijne partij niet stil zit. Het woelen der imperialisten zou evenwel volstrekt niet gevaarlijk zijn voor den tegenwoordigen staat van zaken, indien de na tionale vergadering en de regering in zóó hoog aanzien stonden dat men zeggen konzij heb ben het land achter zich; dit is echter niet het geval, en niemand kan met zekerheid ver klaren dat, wanneer heden of morgen een im perialistische omwenteling beproefd wordt, de nationale vergadering met den president der republiek zegevierend uit den strijd zal treden. Dat juist in die onzekerheid het gevaarlijke van Frankrijks toestand gelegen is zal wel door niemand betwist worden. Elke zitting der afgevaardigden te Versailles doet het mis trouwen des lands, den wrok der hoofdstad toenemen. Een nieuw bewijs van het wan trouwen vindt men in het verlangen van den Siècle dat de nieuwe minister van buitenland- landsche zaken met een programma voor den dag kome, opdat men wete wat van hem te verwachten is. Nog een bewijs wordt geleverd door de houding van het Journal des Dêbats tegenover het bewind; de publicisten van dit blad gevoelen dat zij op den duur de rege ring niet zullen kunnen ondersteunen. De wijze waarop de nationale vergadering de drukpers behandelt draagt niet weinig bij de tot de on tevredenheid de dagbladen hebben zich onder de republiek evenzeer te beklagen als onder het keizerrijk het geval was. Zoo b. v. heeft de commissie, belast met het onderzoek betref fende de uitgaven van het Journal officiel 't welk men den heer Wittersheim ontnemen en den heer Dalloy opdragen wil, besloten aan alle dagbladen in Parijs en in de departementen een kort verslag der zittingen van de natio nale vergadering te zenden tot gedwongen plaat sing. Men zal zich herinneren hoe krachtig werd opgekomen tegen gelijken maatregel onder het keizerrijk, vooral door de kleine bla den, die, wanneer zij bedoelde verslagen moe ten opnemen, geen ruimte voor iets anders overhouden. In Spanje houdt de aanstaande verkiezing voor de Cortes de gemoederen bezig. In een talrijke vergadering der geavanceerden onder Zorelli hebben dezen zich voor de monarchie, doch tegen Sagasta verklaard; indien de Re gering de kieswet schendt zullen zij niet in de Cortes verschijnen. De republikein Castelar is het met dit laatste besluit niet eens, maar is werkzaam tot opi'igting eener vereeniging tot bescherming der individueele vrijheid. De ongeregeldheden te Barcelona hebben geheel opgehoudenmen heeft twee personen gevan gen genomen, verdacht van de aanstokers te zijn, in wie men later oud-leden der Commune herkende. Het huis der afgevaardigden in Pruissen heeft dezer dagen met 197 tegen 171 stemmen aangenomen het ontwerp van wet regelende het schooltoezigt. Het centrum der Poolsche party en de oud-conservatieven waren de tegen standers. In den loop der debatten, die aan de hoofdelijke omvraag voorafgingen, voerde Bismarck het woord, voornamelijk om te doen uitkomen dat hij daags te voren niet beweerd had dat de fractie van het centrum blijkbaar met de Poolsche partij zamenging, maar slechts zjjn leedwezen had te kennen gegeven dat de Duitsche katholieke geestelijkheid te zamen met den Poolschen adel het Duitsche element be strijdt. Overal elders", zeide de kanselier, »is de katholieke geestelijkheid nationaal, in Duiischland alleen is zij internationaal gezind. De belangen der Roomsche kerk liggen haar nader aan het hart dan die van het rijk." Bismarck stelt op den voorgrond dat hij vast houdt aan eene levende belijdenis van het christelijk geloof, en daarom acht hij het zijn pligt de grondslagen van den staat evenzeer te verdedigen tegen de aanvallen der republi keinen als tegen anderen, van wie ook. Generaal Raasloff, ex-minister van oorlog en staatsman Tietgen, een fiuantieele specialiteit, bevinden zich thans te Berlijn als gezanten der regering van BïenemarJten, om met de Duit sche regering le onderhandelen over de voor waaiden van aansluiting en exploitatie eener nieuwe spoorbaan, welke dienen moet het ver keer van Denemarken met Duitschland gemak kelijk te maken. Ten onregte is berigt, dat genoemde gevolmagtigden tevens in last heb ben de tusschen Kopenhagen en Berlijn nog hangende geschillen over politieke kwestiën en over grondgebied uit den weg te ruimen. De koning van Denemarken en zijn gezin vertoe ven nog steeds in Griekenland; men zegt dat zij de stille week te Rome zullen doorbrengen en eerst tegen Pinksteren te Kopenhagen zullen terugkeeren. Van Kopenhagen gesproken, voe gen wij hier nog bij dat in die stad eene inschrijving is geopend om bijdragen te geven aan Frankrijk, opdat het Fransche grondgebied hoe eerder hoe liever van de Duitsche troepen bevrijd worde. De kamer van volksvertegenwoordigers in België heeft de behandeling van de artikelen der begrooting van binnenlandsche zaken ten einde gebragt en deze begrooting aangenomen met 75 tegen 5 stemmenbuiten stemming bleven 6 leden. Uit de mededeelingen van den minister van financiën bleek dat het plan is ontworpen om in Brussel een zaal voor ten toonstellingen te bouwen, die tevens zal dienen tot concertzaal. De zitting is verdaagd tot 20 Februarij aanstaande. INGEZONDEN STUKKEN. VRAAGPUNTEN UIT ONZEN TIJD IV. Ik kom nu tot een teeder gedeelte der theorie over de arbeiderskwestie. Daarover werd op die nutsraeeting wel niet ge sproken, maar in de Zierikzeesche Courant (niet de Nieuwsbode) werd in dien tijd de bedoelde meeting besproken en werd er van gezegd, dat de redmiddelen verkeerd gezocht werden, dat het beste middel om den arbeidersstand te verbeteren was de godsdienst. Nog andere bladen hebben op dit aanbeeld geha merd. Laten wij dat middel eens wat naderbij bekijken. Als iets in eenig raderwerk verkeerd loopt, dan behoort men de oorzaak op te sporen. Bij een zieke moet het geneesmiddel werken tegen de kwaal.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2