1872. N°, 19. Dingsdag 13 Februarij. «oixscm: COURANT. jaargang. ste BEKENDMAKING VERPACHTING VAN LAND. AANBESTEDING. Vertrek der Oost-Indische landmail. BINNENLANDSCHE BERICTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maakdag, Woexsdag en Vmjuag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 18 regels a f 1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. van liet Gemeente-bestuur. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES zullen op Zaturdag den 17 Februarij a. s. in hunne vergaderkamer ten raadhuize trachten te verpachten deu grond der gemeente liggende aan den Westwem nabij den Brouwersgang, achter de School der 2de klasse. Zulks voor den tijd van zeven jaren, ingaande den 1 Maart 1871. De voorwaarden liggen ter lezing tor secretarie der temeente gedurende eiken werkdag van des-voormid- ags 9 tot des namiddags 2 ure. Goes, den 10 Februarij 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTBA N. De BURGEMEESTER der gemeente GOES brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Vrijdag, 23 Februarij 1872, des voormiddags ten 10 ure, ónder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal be stuur te Middelburg, zal worden AANBESTEED: Het onderhoud der Bijkszeeweringen aan de Oude Hoeve, langs de Noordkust van het eiland Schouwen, van den dag der goed keuring van de-besteding tot 1° Mei 1873. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van liet ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raam straat no. 49 te 's Gravenliage, en door zijne tusschen- komst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den zesden en vierden dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Ingenieur van den waterstaat te Zierilczee en bij den Hoofdinge nieur van den waterstaat te Middelburg. Goes den 12 Februarij 1872. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. POSTEKIJEiV. Via MARSEILLE Vrijdag 16 Februarij, des morgeus per eersten trein naar Roosendaal. GOES, 12 Februarij 1872. Aan het Algemeen Overzigt van bet N. Batav. H. ontleenen wij het volgende »Geen nieuws goed nieuws, is in den regel eene waarheid, wanneer het betrekkingen of vrienden van verre betreft. Ditmaal geldt die regel niet. Het einde des jaars en het begin van den nieuwen tijdkring kenmerkten zich door onderscheidene min of meer belangrijke gebeurtenissen. »Het feit, dat in de jaarboeken van de ko loniale geschiedenis, naar wij van harte wen- schen, eene plaats van hooge beteekenis zal innemenis de aanvaarding van het bestuur door den heer mr. J. Loudon. Den 29n December werd ZExc. verwacht, maar eerst op den laat- sten dag des jaars kwam de Soerabaija met den nieuwen Gouverneur Generaal en familie van Singapore hier ter reede. Op Nieuwjaarsdag had de ontscheping plaats. Op het Paleis te Rijswijk begroette de aftredende landvoogd zijn opvolger, die onder meer daarop antwoordde: dat zijn streven zou zijn aller achting, meer nog dan genegenheid te verwerven. Denzelfden morgen legde mr. P. Mijer het bestuur in eene vergadering van den raad van Indië neder en hield daarbij eene zeer uitvoerige rede, houdende een overzigt van zijn bestuur, waarin het betoog gevlochten was dat, betgeen hij als Minister beloofd had, verwezenlijkt was geworden. Een extra-nummer van de Javasche Courant hield tevens de proclamatie in, waarbij deze gebeur tenis ter algemeene kennis werd gebragt. De heer Mijer vertrok den volgenden mor gen met de Soerabaija naar Singapore, om van daar per mail naar Europa terugtekeeren. »De nieuwe Gouverneur-Generaal heeft zich naar Buitenzorg begeven. De heer Mijer heeft teregt gezegd, dat Z. Exc.'s optreden sympathie verwekt heeft. Laat ons de hoop koesteren, dat voor Indië een beter tijdkring geopend is, of schoon wij ons niet aan overdrevene verwach tingen overgeven." De rekwesten door de 'vereeniging Gemeen- telang" ontworpen tot behoud der Regtbank alhier, tellen ieder 280 onderteekeningen. Naar wij vernemen heeft de jl. Vrijdag avond alhier gehoudene bijeenkomst voor het oprigten eener nieuwe stoombootdienst, nóg tot geen resultaat geleid. Er zal binnen kort eene nadere bijeenkomst plaats hebben. Te Middelburg, is bij herstemming tot lid van den Gemeenteraad gekozen de heer F. Nagtglas, met 207 stemmen; de heer D. Je- ras MKzn. bekwam 107 stemmen. Aan een particulier schijven uit Kaapstad (Kaap de Goede Hoop) ontleent het U. D. het volgende »De vooruitzigten voor onze kolonie zijn op dit oogenblik gunstiger dan ooit. Alleen ont breekt ons een genoegzaam aantal emigranten, waarvan er stellig een millioen zouden te plaat sen zijn, zonder dat hierdoor het gebrek aan personen ophield vooral dewijl het nu met zekerheid is uitgemaaktdat er in de Transvaal- sche Republiek goud gevonden wordt, iets wat nog beter is en nog oneindig meer handel en nijverheid zal doen bloepen, dan het vinden van diamanten. Verwonderlijk mag het- genoemd worden, dat, terwijl uit alle oorden en landen emigran ten naar hier komen, zoodat men dan ook vaak op één dag een groot aantal talen hoort, Ne derland in dit opzigt nog niet vertegenwoor digd is. Zullen mijne landgenooten ook hier wederom de rol vervullen van »Jan achteraan Het zou te betreuren wezen, want zeldzaam zal zich betere gelegenheid tot landverhuizing voordoen, dan hier, waar men in aanraking komt met eene bevolking die dezelfde taal spreekt en die behoefte heeft aan versterking van het Nederlandsclie element, hetwelk dan ook reeds als zoodanig de voorkeur krijgt. Het zal u bekend zijn, dat op de diamant velden thans eene bevolking van vijftigduizend zielen aanwezig is." Wij ontvingen eene circulaire van het nieuw opgerigte Nederlandsch Werklieden Verbond, met verzoek van die oprigting in ons blad melding te maken. Het Verbond stelt zich ten doelbetere en meer geregelde zamenstelling tusschen de ver schillende in Nederland bestaande vereenigingen; en om op betere en meer afdoende wijze de algemeen belangrijke vraagstukken op het ge bied van de arbeidersbeweging te kunnen be spreken, de middelen tot genezing en het uit den weg ruimen der kwalen te kunnen aanwen den en aan die middelen, op kiachtige, dus meer afdoende wijze, uitvoering te kunnen geven. Het Bestuur noodigt alle bestaande vak- en arbeidersvereenigingen binnen Nederland uit, tot bedoeld Verbond toetetreden. De beginselen van dat verbond zijn geene andere dan die, welke de meerderheid wenscht uittevoeren voor zoover zij, met orde en binnen de perken onzer staatregeling en wetgeving zijn te verkrijgen. Art. 1 tot 10 van het algemeen reglement bevat hieromtrent, ofschoon een on volledig, toch duidelijk program. Het verbond bestaat thans reeds uit 11 ver schillende vereenigingen te zamen met 2000 leden, terwijl inlichtingen zijn te bekomen bij den voorzitter B. H. Beidt, Zandstraat C. 196 en bij den secretaris J. L. Schuurman, W. VV. 15/i, beiden te Amsterdam. Men leest de volgende annonce in de Nieuwe Bredasche Courant De timmerlieden te Oosterhout, hunne Bazen dringend verzocht hebbende, de daggelden te verhoogen en op 11 cents per uur te willen stel len, hebben hierop van geen hunner eenig berigt gehad, hetwelk genoeg bewijst, dat zij, gaarne alles willende hebben, hunne Ambachtslieden niets gunnen, welke dan ook niet langer in staat zijn met de weinige verdiensten, welke zij thans hebbenin de behoeften van hun huisgezin te voorzien. Het is daarom dat zij zijn overeengekomen om met primo Maart aan staande voor niet minder dan 11 cents per uur te werken. Bjj de loting voor de nationale militie te 's Bosch, op 8 dezer, door de drielingen wa ir- van wij in een vorig no. melding maakten werd het hoogste nomraer, 216, getrokken door Jan van Hees; no. 185, waarschijnlijk óók een vrij uommer, door Antonius van Hees en no. 152 door Bernard van Hees. Voor het herstellen van een steenen trap, die van een gebouw naar een tuin leidde, be zigde een Fransch metselaar portlant-cement, vermengd met vijlsel van geslagen en gegoten ijzer en fijn ijzerdraaisel, in plaats van zand. Het gevolg hiervan was, dat de versteende massa zóó hard werd, dat zij met geen hamer kon worden stuk geslagen en men er met een pikhouweel niet in kon komen. Eenige dagen na den grooten brand te Chi cago werd algemeen medegedeeld, dat de hou ten bestrating grootelijks had medegewerkt om het vuur te verspreiden, en daarom het gebruik van hout daarvoor afgekeurd. Het is echter nu gebleken, dat de houten bestrating beter tegen het vuur bestand was dan de gebou wen van ijzer en graniet, daar deze door het vuur zijn verteerd, terwijl de bestrating, mij len ver, ongeschonden is bewaard gebleven te midden der verwoesting.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1