ct, VERKOOPINGrEN MZ. GEMENGDE BERIGTEN. BURGERLIJKE STAND GOES. buitengewoon schoon. Het noorderlicht begon aldaar in het oosten en verspreidde zich allengs, zijnde voor het grootste gedeelte donker rozen rood, met strooken van licht geel. Volgens het algemeen gevoelen is men thans •winterkoude te wackteD op grond van het noor derlicht van Zondag avond, dat naar het blijkt ook te Konstautinopel, te Alexandrië en na tuurlijk ook te Parijs waargenomen werd. In October 1870 zag men insgelijks een zeer prach tig noorderlicht, dat tevens aan de Kaap werd gezien en daarop volgde een zeer koude winter. In den herfst van het vorige jaar zag tnen bij herhaling dit natuurverschijnsel, doch het win terweder beperkte zich tot November in En geland. Er wordt zeer verlangd naar droog- weder en eene luchtsgesteldheid die overeenstemt met den tijd van het jaar. De commissie uit de nationale vergadering van Frankrijk, benoemd tot onderzoek der voordragt tot intrekking der verbeurdverkla ringsdecreten van 1852, heeft dezer dagen met algemeene stemmen beslist, dat de goederen, die door koning Lodewijk Filips 7 Augustus 1830, kort vóór de officiëele aanvaarding der kroon van Frankrijk, aan zijne kinderen zijn afgestaan, behoord hebben tot het bijzonder vermogen van het huis Orleans, en niet, gelijk van de zijde der oppositie beweerd is, geheel of gedeeltelijk uit apanages afkomstig waren. Naar het oordeel der commissie, lijdt het geen twijfel of al de bezittingen van laatstbedoelden aard zijn tijdens de troonsbeklimming van Lo dewijk Filips met het rijks-domein vereenigd geworden. Uit de rekening door de commissie opgemaakt blijkt voorts, dat, na aftrek van alle betalingen, door den Staat ten behoeve van het huis Orleans gedaan, de leden dezer familie van een kapitaal van raitn 22 millioen fr. ten behoeve van de schatkist afstand doen. De heer A. Filon, waarschijnlijk de bijzondere secretaris der ex-keizerin Eugenieschrijft uit Chislehurst aan de Times dat reeds gedurende eenige maanden vele lieden in eenige landen van Europa woonachtig, fransche, spaansche of duitsche brieveti Ontvangen hebben, niet ver schillende onderteekening, waarvan de schrijver, een Spanjaard, zegt te bebooren tot het huis der keizerin, en het verhaal daarbij voegt, dat deze hem vóór de revolutie van den 4 Sep tember .een kistje heeft toevertrouwd, met ju- weelen en papieren van waarde gevuld, om ze aan gene zijde der Pyreneën in veiligheid te brengen, dat hij dien schat nog gelukkig be graven heeft vóór dat hij wegens zijne poli tieke gezindheid, in Spanje gevangen genomen werd. Nu zou het hem, door middel eener geringe som gelds, gemakkelijk vallen zijne vrijheid terug te krijgen en zich weder in het bezit der cassette te stellenwie hem daartoe de noodige ondersteuning wil verleenen, zal de helft d r inlioudswaarde als loon ontvangen. De heer Filon voegt bij deze mededeelingen de bijna onnoodige opmerking, dat de geheele historie een verzinsel is, en dat, als men zich daarbij over iets moet verwonderen, het dan is, dat desniettegenstaande eenige ligtgeloovige lieden aan het aas hebben gebeten. Ook de Kölnisc.he Zeitung heeft voor eeDigen tijd eene dergelijke poging tot opligterij aan de kaak gesteld; tot afwisseling werd daarin, in plaats van de keizerin Eugeniaof koningin Isabella of koning Karei (d. i. de pretendent don Carlos genoemd. Eenige der opligters bevinden zich, ten gevolge van andere bedriegerijen van de zelfde gemeene soort, te Madrid in de gevan genis en hebben van daar uit hunne zwende- larijen bedreven, tot dat de politie hen ten slotte op het spoor kwam. Hunne medeplig- tigen, die zich vooralsnog in vrijheid bevinden zetten thans het handwerk op eigen risico voort. Tusschen de twee grootste mannen van Italië schijnt weder tweedragt te heerschen. Maz- zinni en Garibaldi zijn het oneens over de vraag of in de tegenwoordige omstandighe den een democratisch congres tijdig eu ge raden is te achten. Garibaldi beantwoordt deze yraag toestemmend, Mazzini geeft een tegen overgesteld advies in het Italiaansclie blad Floma del Popoio. Hij is bepaald van mee ning, dat de tegenwoordige omstandigheden ongunstig zijn voor het houden van een con gres. Hij zegt dat het aan de grootste be zwaren onderhevig is, en nieuwe zaden van tweedragt in den boezem der liberale partij zal strooijen niet alleen, maar de bestaande welio- zal doen ontkiemen. Bij vreest schan dalen, voor de zaak der democratie allernadee- ligst. hlazzini ziet vermoedelijk de zaken be ter iu dan Garibaldidie met den ouden dag niet wijzer schijnt te worden. Volgens de Spenersche Zeitung heeft de bis schop van Straatsburg aan de regering van Pruissen berigt, datblijkens een mededee- ling van kardinaal Antonelli de curie bet con cordaat van 1801 niet meer als regtens be staande aanmerkt. Het blad voegt er bij dat de Duitsche rijksregering deze regtsopvatting niet beaamt, en derhalve weldra onderhande lingen te verwachten kunnen zijn over de nieuwe regeling van de betrekkingen tussclien Kerk en Staat in Elzas-Lotharingen. Blijkens de jongste beriglen uit, Portugal, loopende tot 29 Januarij, was de troonrede door de twee wetgevende kamers beantwoord inet adressen welke, naar de in Portugal aan genomen gewoonte, eenige algemeene betui gingen inhielden, maar de politieke vraagpun ten onaangeroerd lieten, De wetgevende kamers hadden van de rege ring, behalve de voordragt tot grondwetswij ziging, een aantal gewigtige ontwerpen van wet ontvangen; daaronder is een, houdende maatregelen tot definitief herstel van het even- wigt in 's rijks finantiën; een tot nieuwe rege ling van het bestuur der burgerlijke gemeenten een tot verbetering der inrigting van het finan- tiëel beheereen tot wijziging der inrigting van het regtswezen, en een op het lager on derwijs. Dit laatste bepaalt dat overal van staatswege, of met toedoen van den Staat, gelegenheid zal zijn lager onderwijs om niet te ontvangen; dat de ouders en voogden ver- pligt zijn van die gelegenheid gebruik te maken, eu dat zij bij gebreke daarvan geregtelijk ver volgd en gestraft zullen worden. Markies Sa da Bandeira, een van de hoofden der liberale partij in Portugal en die er jaren lang eene groote rol op liet politieke tooneel vervulde, heeft zich dezer dagen in een openbaar gemaakt schrijven voor het herzien der con stitutie verklaard, en de door het gouvernement voorgedragen grondwetswijzigingen deels goed gekeurd, maar deels onaannemelijk verklaard. Als een voorbeeld xan de zonderlinge uit werking die de verlichte bevelen der Portc soms door toedoen van onkundige ambtenaren hebben, wordt het volgende ontleend aan een bij het Journal de Geneve ontvangen brief uit Konstautinopel van 20 Januarij jl.De gou verneurs der provinciën zijn van wege den nieuwen groot-vizier aangeschreven geen druk- of plaatwerk te laten verspreiden, verkoopen of publiek uitstallen, dat iets kwetsends voor de kieschheid of strijdigs met de goede zeden behelst. De gouverneur van Brussa heeft dien tengevolge de Anglikaansche en de Ameri- kaansehe zendelingpredikers gedwongen den verkoop en de uitstalling van hunne geïllus treerde boeken, zooals a-ó-c-boeken, boekjes over de natuurlijke geschiedenis, aardrijkskun dige handboeken met landkaarten, te staken. De zendelingpredikers hebben zich deswege, door tusschenkomst van de diplomatieke ver tegenwoordigers huns lands, bij de Porte be klaagd, en zij zonden zekerlijk voldoening verkrijgen. Eenige dagen geleden heeft te Raamsdonk een dood graver, op het kerkhof der Hervormde gemeente, een klomp goud gevonden, die nagenoeg zes nedcrlandsche oneen woog. Men zegt, dat er later nog meer goud gevonden is. üe kerk nabij het kerkhof behoorde vroe ger aan de R. K. gemeente, en daar het stuk goud zich tussehen puin bevond, onderstelt men dat liet af komstig' is van kerksieraden, die bij een brand tot een klomp zijn saamgesmolten. Te Hoorn is dezer da gen tot amotie verkocht de poort, waaiop de bekende daad van den moederlievenden Lambert Melisz. is af gebeeld. Op den weg naar 's Hage bij Delft is in bewusteloozen toestand eene vrouw gevonden, wier regterhand gedeeltelijk was verbrijzeld doordien de om nibus van den tramway daarover was gereden. In een bosch bij Deurne is liet lijk gevonden van een man, die vermoed wordt de stichter te zijn van de tal rijke branden, die daar in den laatsten tijd plaats had den. Men onderstelt, dat hij door dc politie nagezet zicli in 't bosch heeft verscholen en door honger is omgekomen. Te Zuid-Beijerland is meer dan 1000 kilogram visch gevangen op een dag. In zijn tweeden briei „over de dingen van den dag" beklaagt zicli Alexan der Dumas, dat tooneelschrijvers met acteurs en hon den de eenige wezens zijn, die men fluit; maar ter wijl men laatstgenoemden fluit om hen te roepen worden de eersten door fluiten weggejaagd. „Andere landen," zegt Dumas, met echt Fransche bescheiden heid „zouden misschien hunne letterkundigen op an dere wijze behandelen, als zij letterkundigen hadden, maar zij bezitten er geen." De Great Eastern, het bekende groote stoomschip, zal vermoedelijk weder in andere handen overgaan. Raar men uil Hamburg meldt, wordt van daar met de eigenaars onderhandeld Men wil er een logement voor landverhuizers van ma ken, ten einde voor hen de kosten van oponthoud in Hamburg te verminderen. .Bisschop Patterson, die m September jl. door de wilden van een der Zuidzee- eilanden werd vermoord, heeft zijn geheele vermogen, groot 12000 p. st., aan liet zendelinggenootschap ver maakt, waarvoor hij arbeidde. Te Vincennes is de proef genomen met een luchtballon met. schroef, uie in eene bepaalde rigting kan worden gestuurd. De uitvinder is de heer Dujpuy de Some. De proetneming is gunstig uitgevallen en dit vraagstuk schijnt alzoo te zijn opgelost. Dezer dagen is te Parijs aange komen een zangeres van het negerras, die op Cuba als de zwarte Patti gedoopt is. Zij bezit een bewonderens waardige stem, die een buitengewone omvang en buig zaamheid heeft. De zwarte Patti zal wegens haar ge laatskleur niét op het tooneel kunnen verschijnen en zich tot concerten moeten bepalen. Haar type is die van het Afrikaansche ras: stompe en platte neus, breede lippen en schitterend witte tanlen. Op den stoep van een huis aan den Z.O. Buitencingef te 's Graven- hage, is gisteren avond ten 10 ure zorgvuldig in een mandje gepakt, gevonden een pasgeboren kind van liet vrouwelijk geslacht, levend en wel. De vondelinge is naar het politiebureau, overgebragt en de politie houdt zich onledig met de opsporing van de onbe kende moeder. Door een arbeider werd eergisteren morgen in de bossclien onder Oosterhout een bijna geheel ongekleed manspersoon ontdekt, die in erge mate de pokken had en uit wiens antwoorden bleek dat hij ijlde. Raar men met zekerheid verneemt, zon de ongelukkige te Tilburg te huis heliooren. Jl. Maandag had te Spanbroek eene verkooping plaats van twee woningen, met 35 banders land, die te zamen ƒ105,548 opbragten. Voor eene woning met15 bunders en 4 roeden land werd de som van J 00,719 geboden, alles buiten de onkosten. In het Nieuws v. d. Dag en de Haart: Ct. komt eene oproeping voor, ondertee kend door een graaf en eene gravin geboren barones, grondeigenaars, een burgemeester en een pastoor om eene weduwe met 0 kinderen op een Limburgsch dorpje aan den kost te helpen. Men zou zeggen, dat de on derteekenaars er t naaste toe waren en 't wel af kon den met een weinig goeden wil. Te 's Bosch zijn in korten tijd vier personen plotseling zonder vooral- gaande ongesteldheid overleden. Die sterfgevallen ma ken daar grootcn indruk. Te Zoelmond heeft een lGjarige knaap een ander overhoeds, bij 't spelen in de consistoriekamer na afloop der catechisatie, een messteek in 't onderlijf toegebragt. De jonge misdadiger is ge arresteerd; de gekwetste zal waarschijnlijk in 't leven blijven. Te Katendrecht heeft de weduwe Barendregt haar 83sten - verjaardag gevierd met 198 kinderen, be huwd- klein- en achterkleinkinderen. 14 Febr. 13 Verpachting Viasland Willi, polder. Rotterdam. rar. de Kuyper. 12 14 Hofstede. Kapelle. Kakebeeke. 14 u 15 Boomen, meube- en, woonhuizen, boomgaard enz. Wemeldinge. Paardekooper van den Bussche. 16 15 Boomen. Id. Id. 18 M 16 Verpachting Hofstede. Wolfaartsdijk. Rembges. 18 19 Afbraak. Ilans weert. Id. 1.4 20 Slagerij. Kloetinge. van den Bussche. 16 22 Inspan Inboedel. Kattend ijke. Rembges. 9 28 Beestiaal Inspan. Baarsdorp. nir. van Dishoeck. 13 28 Beestiaal etc. Nieuwdorp. mr. van Dam. 14 29 29 Mrt. 1 Inspan meubels. Kruiningen. mr. Liebert. 8 Inspan. 's HeerArendsk, Prumers. 3 5 Hofstede. Kruiningen. van der Moer. 3 6 ld. Colijnsplaai. Id. 15 6 Bouwl. woonh.enz 's HeerArendsk. mr. van Dishoek. 8 u 7 Hofstede. Wissenkerke. van der Mo r. 3 8 Aandeel Ambacht. ld. ld. 3 8 Tienden. Id. Id. 3 8 Portie Meestoof. Id. Id. 3 8 Grondcijnsen. ld. ld. 3 11 15 Hofstede enz. Id. ld. van den 7 tot en niet den 9 Febr. 1872. Ondertrouwd Geene. Gehuwd: den 8, Nicolaas liemijnse 28 j. wedr. van Maatje de Schipper en Leijntje C'a- tharina Duvelcot 25 j.jd. Geboren den 8, Elizabeth d. v. Diederik Quirinus Wessels er Catharina llamelink. Overleden: den 7, Cornells oud 20jm. z. v. Jan Bruggeman en Maria Verheule. Levenloos Geboren den 9, een kind van Jacobus Snoep en Jozina van Loo. 277ste STAATS-LOTERIJ Prijzen van 100 en daarboven. 5de y. 14e lijst. Ro. 17246 f 1500; no. 4827, 5750, 8989 12469 en 16827, ieder 1000; 110. 8469, 8595 eii 10047 ieder /400; no. 1155, 11082 en 12905, ieder /200- 110 749, 2964, 5366, 6039, 6865, 9966, 10578, 12134, 14600* 16876, 18229 en 19S82, ieder 100. 15e lijst. No. 15888 25,000; no. 4564, 15701 en 10215, ieder ƒ1000; no. 4565 en 5532, ieder ƒ400- no 3974, 6284, 7575, 12326, 194-10, 19551 en 19777, iéder ƒ200; no. 5146, 5728, 8413, 9028, 9358, J.162G, 13525. 13795, 14286 en 18638, ieder ƒ100. Lieftiad.igh.eid. DIAKERER der Ilerv. Gemeente te Schore, vermelden met dankzegging aan den gever de extra gift van J IO,bij de collecte der namiddag-godsdienstoefening op 4 Feliruarij ontvangen.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3