BUITENLAND. als kanonnier 1<= kl. te Willem I, met ƒ4,75. Germanus Franciscus de Paauw, geb. te Hoofd plaat, overleden den 16 Januarij 1868 als fuse lier te Bandjermasin, met ƒ4,85. Piet er Jozias Pieters, geb. te Aardenburg, overleden den 14 Augustus 1868 als cavalerist in kampong Ma kassar, met 8,30. Ludovicus Bemardus Tien pond, geb. te Hoofdplaat, overleden den 6 Augustus 1868 als fuselier tev Soerabaya, met 0,92. Petrus Thoman, geb. te Hoofdplaat, overleden den 17 Julij 1868 als kanonnier le kl. te Singkawang, met ƒ4,54. Hubreclit Zonne- vijlle, geb. te Groede, overleden den 17 July 1868 als kanonnier 2« kl. te Willem I, met ƒ0,40. Door eenige ingezetenen in deze gemeente is aan Gedeputeerde Staten van Zeeland een rekwest gezonden om het raadsbesluit, waarbij de overschrijding van de gasthuis-begrooting voor rekening der gemeente wordt genomen niet goed te keuren. Blijkens publicatie van heeren Gedep. Staten van Zeeland, voorkomende in ons no. van heden, is bepaald dat voortaan alle rijtuigen in Zuid- Beveland regts moeten uithalen. Reeds vroeger wezen wij er op, dat, bij de verbinding tusschen Walcheren en Zuid-Beve land er gelijkmatigheid in het uithalen of uitwijken van rijtuigen noodig werd. Van waar het komt, dat er tot dusverre in Zuid-Beveland afgeweken werd van het in - bedoelde publicatie aangehaalde voorschrift, zullen wij niet onder zoeken, maar wij sporen ieder dringend aan, in het belang der algemeene veiligheidzich stipt aan de bepaling tot regts uitwijken te houden. Men schrijft uit het westelijk gedeelte van Zuid-Beveland, 6 February, Ook van hier kan men melden, dat de landman de beste ver wachtingen koestert; ten aanzien van het uit gezaaide wintergraan. Eerst in het opkomen door strenge vorst overvallen, werd het veld spoedig gedekt door een zacht kleed van sneeuw, waaronder de jonge plantjes, gelijk later bleek, goed ontwikkelden. Hierop is een zachte winter gevolgd, waardoor ook het later uitgezaaide voorspoedig opkwam. Een en ander doet ons hopen op een gezegenden oogst. De toestand van den veestapel laat niets te wen- schen over. In eene talrijk bezochte vergadering van leden der maatschappij van landbouw, afdeeling Oost burg, eergisteren gehouden, is besloten eene com missie af te vaardigen, ten einde mondeling de bezwaren die tegen het bewuste wielen-regle- ment bestaan aan den minister van staat en van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage kenbaar te maken. Bij acclamatie werden tot leden dier com missie benoemd de heerenP. de Bruyne, bur gemeester, rustend landman, te St. Anna ter Muiden J. Sandersburgemeester en landbou wer te Heille en J. van Wijf terustend landman, te IJzendijke. De hoofdcommissie te Brielle voor de feest viering van 1 April a. s. meldt per telegraaf Het heeft Z. M. onzen geëerbiedigden ko ning goedgunstig behaagd, voor het monument te Brielle eene bijdrage te verleenen van dui zend gulden. Het plan tot feestviering zooals dit door de Amsterdamsche commissie wordt voorgesteld en waarbij de ingezetenen worden uitgenoodigd tot een nationaal feest ter herinnering aan de laatste driehonderd jaren, vindt, gepaard met het plan der Utrechtsche commissie, dat daar mede zamenhangt, ook de adhaesie van de Tijd en zooals dr. Nuyens in het Tlbld. verklaart ook van dezen. De Tijd noodigt zijn Katholieke landgenoo- ten dringend uit, den Paus in zijn nood met vrijwillige bijdragen ter hulp te komen en laat den tekst volgen van een adres, in verband daarmede aan te bieden. Reeds zijn eenige bijdragen ingekomen, ten bedrage van J 157.50, waaronder eene gift van f 100, door de redactie van genoemd blad geschonken. Nog stelt de Tijd zijn vrienden en geloofs- genooten voor, een adres van hulde en dank baarheid aan te bieden aan graaf Ducliatel onzen buitengewonen gezant en gevolmagtig- den minister te Rome, wien tegen 1 Mei op de meest eervolle wijze ontslag werd verleend. Bij dat adres wenscht het blad een of an der voorwerp van kunst of smaak gevoegd te zien, als blijvend bewijs der erkentelijk heid zijner Nederlandsche landgenooten jegens den graaf. De Tijd acht het wensehelijk te bepalen, dat de bijdragen per hoofd niet hooger mogen gaan dan één gulden, of de onderdeelen daar van, opdat ieder aan het huldeblijk zou kun nen deelnemen. Mogten de bijdragen de som van b. v. /5000 overschrijden, dan stelt het blad voor, .hetgeen boven dat cijfer gaat, te voegen bij de gif ten voor den Paus. De lijst van inschrijving is reeds, geopend. Nu er in den laatsten tijd weder zoo her haaldelijk dezer dagen te Groningen ge vallen van vergiftiging voorkomen door het gebruik van mosselen, is 't welligt niet zonder nut het oude en gemakkelijke middel in her innering te brengen dat er bestaat om zich te vergewissen van de hoedanigheid der bedoelde schelpdierenvoor velen zulk een lekkernij. Men behoeft dan slechts in hun gezelschap te koken een uije. Komt deze blank uit den ketel of potdan kan men de gekookte mosselen gerust eten. Is de uije daarentegen zwart ge worden, dan is er of zijn er mosselen gekookt die niet deugen en dan hoede men zich voor het gebruik. Dagblad. Men leest in het Nieuws van den Dag het volgend berigt dèr directie: »Toen gisteren avond ongeveer de helft der oplage van ons blad was afgedrukt, geraakten de kleederen van een der inlegsters tusschen de raderen van de pers. Gelukkig sprongen deze uiteen, nog vóór het meisje zelf tusschen de pers geraakte." Men schrijft uit Herwijnen De pachtprijzen, die door agenten van sui kerfabrieken voor het land gegeven worden, stijgen. Waren de suikerfabriekanten overeen gekomen, niet meer dan 11 in het najaar voor de 1000 kilogram te geven, tegen j 10 in het vorige jaar, nu wordt door een agent, werkzaam voor een nieuw op te rigten fabriek nabij Oudenbosch, reeds 12.75 per 1000 ki logram gegeven. Door zulke prijzen worden de landbouwers verpligt, hun land, dat zij niet gaarne voor de suikerbeetteelt uitgeven, daar mede te laten bepoten, waut geen product werpt meer winst af. Bij de loting voor de nationale militie, welke te 's Bosch plaats lieeft, doet het buiten gewoon verschijnsel zich voor, dat de drielingen Jan van Hees, Antoon van Hees en Bernard van Hees, die bij hun moeder inwonen, aan de loting zullen deelnemen. Zij hebben nog een broeder, die door plaats vervanging zijn diensten bij de nationale militie heeft volbragt. 't Zal nu de vraag zijn, wie der drielingen de dienstpligtige zal wezen, zoo allen een dienstpligtig nommer trekken, daar de oudste der vier broeders aan de militiewet voldeed en alzoo twee andere broeders vrijmaakt. (Pr. N. B. Ct.) Regtszaken De arrondisseraents-regtbank te Goes heeft op 5 Februarij 1872 de navolgende vonnissen uitgesproken. J. C., 40 jaar, molenaar te Axel, aangek'aagd van over treding van de wet op de stoomwerktuigen (oorspronkelijk vonnis van de regtbank te Axel vernietigd door de reglbank te Goes, gecasseerd door den hoogen raad en de zaak terug gewezen naar de regtbank te Goes om die op het bestaande hooger beroep van het vonnis van den kantonregter te Axel dd. 16 Junij 1871 op de hoofdzaak af te doen) veroordeeld tot twee geldboeten ieder van tien gulden, subsidiar gevan genisstraf van een dag voor iedere boete en de kosten van het regtsgeding, verhaalbaar bij lijfsdwang. lo. A. T.t 45 jaar, schaapherder te Hoedekenskerke. 2o. J. R., 23 jaar, arbeider te Hoedekenskerke, beklaagd beide van rebellie, de eerste bovendien van hoon, de tweede bovendien van beleediging met woorden van een bedienend beambte in functie, veroordeeld de eerste tot cellulaire ge vangenisstraf van een jaar en twee geldboeten ieder van acht gulden, subsidiair cellulaire gevangenisstraf van een dag-, de tweede, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, tot cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en beiden hoofdelijk in de kosten van het regtsgeding, ver haalbaar hij lijfsdwang. A. dB.y 10 jaar, te Koewacht, voortzetting der zaak tegen dezen beklaagde op 6 Junij 1871 onbepaald uitgesteld, beklaagd van moedwillige mishandeling (het gooijen met een steen naar een voerman van een wagen), vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. lo. A. L.y 25 jaar, arbeider; 2o. AJ3., 27 jaar, arbei- ber; 3o. M. B.y 28 jaar, arbeider, en 4o. J. K., 22 jaar, arbeider, allen te Kapelle, beklaagd van moedwillige mis handeling; de eerste, derde en vierde vrijgesproken, de tweede, A. E.y veroordeeld, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, tot eene geldboete van een gulden, subsidiair gevangenisstraf van een dag en voor een vierde in de kosten van het regtsgeding, verhaalbaar bij lijfsdwang, het overige te dragen door den staat. C. P., 37 jaar, arbeider te Kapelle, beklaagd van het moedwillig toebrengen van kwetsuren, geenerlei ziekte of be letsel van te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, veroordeeld tot twee geldboeten van acht gulden ieder, subsidiair gevangenisstraf van drie dagen iedere boete, en in de kosten van het regtsgeding, verhaalbaar bij lijfsdwang. J. F., 26 jaar, landbouwer te Krabbendijke, beklaagd van het uit gebrek aan voorzorg veroorzaken van kwetsuren (het afschieten van een geladen geweer waardoor toevallig kinderen geraakt zijn), veroordeeld, onder aanneming van verzachtende omstandigheden tot twee geldboeteu van twaalf gulden en vijftig cent ieder, subsidiair gevangenisstraf van zeven dagen voor iedere boete en in de kosten van het regtsgeding, desnoods te verhalen bij lijfsdwang. J. II. T., 34 jaar, gewoond hebbende te Bloemendaal, thans zonder vaste woonplaats, gedetineerd in het huis van arrest te Goes, beklaagd van landlooperij, veroordeeld, ouder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot eene cellu laire gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. BESTEDINGEN. Op 23 February 1872 te Middelburg-, het onderhoud der Rijks-zeeweringen aan de Oude Hoeve, langs de noordkust van het eiland Schouwen, van den dag der goedkeuring der besteding tot 1 Mei 1873. Raming/2980. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. heeft het ontvangkantoor der directe belastin gen en accijnsen te Dreisehor bevattende de gemeen ten DreischorDuivendijkeKerkwerveMoord- gouwe en Zonnemaire opgeheven en zamengevoegd als volgt: bij het ontvang-kantoor der directe bel. in- en uitg. regten en acc. te Zierikzee: de gemeenten Kerk werve en Noordgouwebij het- ontv.-kantoor derzelfde middelen te Brouwershaven: de gem. Dreischor, Zon nemaire en Duivendijke, met bepaling dat het kantoor te Zierikzee onder voortdurend beheer zal gesteld worden van den tegenwoordigen titularis den heer J. P. A. Geselschap, en dat te Brouwershaven van den tegen woordigen titularis, den heer II. B. Vollenhoven van Baaien. In plaats van Frankrijk, verdient Kngclanrï thans het allereerst de aandacht. De zitting van het parlement is, namens de koningin, ge opend met een troonrede, waarin natuurlijk een woord van dankbare erkentenis voor het herstel van den troonsopvolger, en voor de be wijzen van deelneming in de lotgevallen van het koninklijk huis voorkomt. Voorts wordt een groot gedeelte ingenomen door de Alabama- kwestie, die meer en meer dreigend voor den vrede tusschen Engeland en Amerika begint te worden. Als naar gewoonte hebben Lager huis en Hoogerhuis dadelijk hunne adressen van antwoord vastgesteld. Uit de verklaringen in den loop der korte discussiën over deze adressen discussiën die natuurlijk de Alabama- kwestie tot onderwerp hadden door de be windsmannen afgelegd, blijkt, dat de regering 's lands regten niet zal opofferen, maar wel al het mogelijke doen zal om tot een bevre digende oplossing te geraken. Een minnelijke schikking wordt zeer zeker beiderzijds gewenscht, doch de wijze waarop de New-York Tribune, de New- York Times, de New- York Herald en de World zich uitlaten over deze aangelegen heid en over den loop, dien zij zou kunnen nemen, geeft wel eenigen grond tot bekommering. Het noorderlicht, dat zich Zondag-avond in ons Vaderland vertoonde, is ook in Engeland zigtbaar geweest. Men schrijft daaromtrent: Boven Londen, in een omtrek van vele En- gelsche mijlen van viermaal de grootte der maan, vertoonde de hemel een gloed van zacht rood uitgaande van eene corona van een donkerder kleur, die breede strooken van licht en donker rood of zilverblaauw naar de aarde schoot. De rigting was van het noord-oosten naar het westen, en het verschijnsel was het schoonst omstreeks kwartier na 6 uur (alhier). Ten 8 uur was alles verdwenen. De lucht was bezet met ster ren, die ook door de roode banden zigtbaar waren, doch werd naderhand bewolkt. Te Edin burgh was de lucht gedurende verscheidene uren.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2