1872. N". 17. Donderdag 8 Februarij. 59"'e jaargang, .ts De uitgave^.tkszei- Courant geschiedt Maandag, Woensdag iïL VjtijjjAG avonduitgezonderd op feestdagen Prije ^ér' kyvartaal zoo binnen als buiten Goes J 1,75. ^Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. ,t x (MRVYI. Gewone ad verten tiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1-S regels k 1,— Dienst-aan biedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag^ der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het hureau bezorgd zijn. DE GASTHUIS-KWESTIE TE GOES. Na de Vele stukken-, die over bovenstaand onderwerp jjvan welks benaming de eer dei- vinding aan de Nieuwe Goessche Courant toe komt) gewisseld zijn en die wij allen hebben openbaar gemaakt, na de uitvoerige dis- cussien, die over deze kwestie" ih verschil lende vergaderingen van onzen gemeenteraad zijn gevoerd, zouden wij onze lezers niet verder met de zaak bezig houden, ware het niet dat onze jongere zuster te dezer stede, met hare bekende eerlijkheid en goede trouw in hare nommers van 30 Januarij en 2 Februarij jl. deze „aangelegenheid" had besproken. Heeft de redacteur der Nieuwe Goessche Cou rant „lang, zoo lang mogelijk" gezwegen (voor zijne eer en het prestige zijner partij had hij wel mogen wenschendat hij nimmer den inval had gekregen, om dat stilzwijgen te ver breken nu achtte hij de tijd gekomen om te spreken. Wij zullen de geestige? karakterschets, welke de N. G. Ct. geeft van de goede Goes- senaars stilletjes laten rusten. Al die aardigheden zijn zeer geschikt om de hoofdzaak onder allerlei nevenbeschouwin gen te bedekken. Bovendien in de N. Roti. Ct. is reeds eene welverdiende persiflage over die karakterschets geleverd en al waren de Goessenaars nog zoo belust op allerlei emoties, kwesties en kwes tietjes, dit doet niets af van het feit waarvoor men in deze zaak staat. Een koud, zeer prozaïsch feit! Men heeft zonder verlof te veel uitgegeven! 't Ware te wenschen dat er wat meer emotie geweest, maar minder onverantwoordelijk beheerd was. De beurzen der ingezetenen hadden dan ten minste niet in de emotie gedeeld. En welk pleidooi is nu in de zaak gevoerd? „Van bekende zijde/' zoo zegt de redacteur der N. G. Ct., „is de toeleg zigtbaar en wordt er gezocht om achtenswaardige mannen door het slijk te sleuren." Niets meer of niet minder. Laat ons even deze woorden wat nader beschouwen, in verband tot de toedi-agt der zaak. De „bekende zijde" kan niet. anders zijn, dan het dagelijksch bestuur der gemeente, want tot nog toe was het dit collegie alleen, dat met argumenten en bewijs gronden tegenover het bestuur van het gasthuis optrad. Voor zoover ons althans bekend is, werd nog in geen blad te dezer stede meer dan eene vermelding der zaak gegeven. Niemand an ders dus, dan burgemeester en wethouders kunnen door den redacteur van de Nieuwe Goessche Courant bedoeld zijn met de „welbe kende zijde," waardoor (letwel!) „de agitatie met alle mogelijke magtspreuken en groote woorden wordt aangewakkerd." Wij protesteren ten ernstigste tegen deze uitdrukking en roepen al onze lezers, die be kend zijn, althans kunnen zijn, met hetgeen door burg. en weth. is gesproken en gedaan, tot getuigen, of door hen dergelijke spreuken en woorden gebezigd zijn. Wij verzoeken de brie ven en nota's van het dagelijksch bestuur nog maals te lezen, en gerust durven wij vragen, of daarin iets anders gevonden wordt, dan de waardige toon van een collegie, dat geroepen is, de verordeningen te handhaven, nu het gezien heeft, dat die verordeningen met voeten wor den getreden; gerust durven wij vragen, of het niet duidelijk in die stukken zigtbaar is, hoe telkens wanneer de toon door veront waardiging wat heftig dreigde te worden, de welwillendheid de overwinning behaalde en alleen de weusch naar in- en toelichting ge uit werd, hier en daar zelfs vergezeld met- aanwijzingen om die in- en toelichting op gemakkelijke wijze te kunnen geven. En dat is de wel bekende zijdedie de agitatie aanwakkert. Zou hier de spreuk niet toepasselijk zijn Medicijnmeestergenees u zeiven! Het is juist de redacteur derN. G. Ct. die door verkeerde voorstelling van zaken de gemoederen in beweging brengt. Van bekende zijde wordt gezochtWij zouden dat toestemmen, als men zoeken in de goede beteekenis van bet woord mogt ver staan. Burg. en weth. hebben gezocht om tot de waarheid te komen; Zij hebben gezocht om de billijkheid in het spel te brengen; en het is hun gelukt, die billijkheid de zege te doen behalen over den vollen eisch der wet. Maar de N. G. Ct. hecht aan het woord eene andere beteekenis. Zij niet daarin de bedoe ling om iemand willens en wetens eene on aangenaamheid te bezorgen, zelfs zijn val te beoogen, of om de eigen woorden van den waarheidlievenden redacteur te bezigen, om ach tingswaardige mannen door het slijk te sleuren. En het is juist die wijze van voorstelling door den redacteur der N. G. Ct. die ons noopt de kwestie, hoe duidelijk zij ook uit de debatten en stukken blijkt, nog eens zuiver te releveren. Er is in deze kwestie niemand die verkleumde oudjes een kooltje vuur mis gunt. Bat is de kwestie nietMaar er is hier voor een gestichthelwelk door verhoogde tarieven en subsidie in eene gemakkelijker Jinantieële positie was gebragt, zonder verlof eene begrooting over schredende wet gebiedtdat d,ie overschrijding voor rekening der overschrijders komedoor te beslissen dat die overschrijding ten laste der ge meente komeheeft de raad die overschrijding goed gekeurd en haar zelj op zich genomen de raad heeft, daardoor een wetsvoorschrift overtredende raad heeft daardoor een som van f 1100,ten laste der ingezetenen gebragtwelkevolgens het voorschrift der verordeningvoor rekening van de gasthuisbestuurders' had moeten blijven. Die over schrijding is gebeurd onder het voorzitterschap van den heer Nor tierdie, als lid van den raad, president van het Gasthuis is en als zoodanig juist moest waken voor de belangen der gemeente die aan die instelling zijn verbonden. Die overschrijding is in bescherming genomen door de jinanlieele commissie, „de rekenkamer der gemeente" zooals de heer vfd Putte teregt opmerkte, eene commissie die niet ten doel heeft om onordelijke administratie te trachten te vergoelijken, maar onverbiddelijk behoort te adviseren tegen alle rekenpligtige instellin gen, onverschillig wie daardoor wordt getrof fen, wanneer het blijkt dat wet, verordening en begrooting niet zijn nageleefd. Bat is de kwestie. Geen verschuilen ach ter vroegere administratien in minder gunstige omstandigheden gevoerd. Geen sparen van den vriend, die juist tegen overdrijving moest waken bij eene instelling waarin volgens vaste tarieven wordt te werk gegaantarieven waarbij de verpleegden altijd wel zijn behan deld, en waarover geene klagten zijn vernomen. Wij zullen den heer Norlier persoonlijk niet hard vallen over zijn beheer. De zaak spreekt luide genoeg voor zich zelve. Slechts dit hoe denken de ingezetenen van Goes over de bonding hunner jongere raadsleden,- die door hunne stemming ander maal het bewijs hebben geleverd, niet terug- Ie deinzen om, met terzijdestelling van wet en verordening, een onvergefelijk beheer in bescherming te nemen-,-de ingezetenen zwaar der lasten opteleggen en zóó de finantiën der gemeente opleofferen aan het partijbelang Dat de ingezetenen vooral ook dit opmer ken dat de heeren Kakebeeke, v. Renterghem en Callenfejsdie geacht kunnen worden hui len de partijen le staan, geene vrijheid hebben gevonden hunne stem ten voordeele der gast huis-administratie uitte brengen. Het is te hopen dat Gedeputeerde Staten van Zeeland de Goessche ingezetenen bewa ren voor de weldaden waarmede hunne raads leden Pompe, Hanlo, Mejlink, den Boer en Huist hen willen overladen. BISMEMEftlLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 7 Februarij 1872. Men vindtzelfs in onze gemeente waar partijschap menschen van menschen vervreemdt, nog wel eens ingezetenen die de algemeene vriendschap en achting genieten. Onder dezulken behoort voorzeker de heer Ahrensmartnsints jaren muziek-directeur te de zer stede. En 't was daarom geen wonder dat er eer gisteren toen de hr. Ahrensinann zijn 70sten jaardag vierde, eene meer dan gewone be drijvigheid in onze gemeente heerschte. Talrijk waren de blijken van vriendschap welke de waardige grijsaard in den loop van den dag ondervond en 't was een uitmuntend denkbeeld van de Harmonie »de Volharding" om ter eere van haren directeur eene Soiree en hal te organiseren. Het programma, be staande uit eenige muzikale en rederijkers voordragten werd, onder de welwillende leiding van den hr. Bo.are.nsuitstekend uitgevoerd. De opgekomen menigte liet herhaaldelijk van hare deelneming blijken en opregt was de wensch van velen, een wer.sch die ook de onze is, dat de 70jarige, doch nog krachtige en onvermoeide grijsaard nog lang moge gespaard blijven voor zijne familie en voor lien die nog altjjd zjjne vriendschap, leiding en onder- rigt genieten. C5 O Wij vernemen dat de feestelijke opening van den spoorweg tot Middelburg op den 29en dezer is vastgesteld, en dat de dienst voor het pu bliek den 1C11 Maart een aanvang zal nemen. Het plan bestaat om tusschen Itoozendaal en Middelburg dageljjks vjjf treinen in beide rigtingen te doen loopen. Vast bepaald is dit (M. Ct.) echter nog niet. Wij vernemen, zegt de Middelb. Ct., dat het hier te geven feest-concert op Vrijdag den lsten Maart zal uitgevoerd worden door het corps van het regement grenadiers en jagers, dat, geljjk iedereen trouwens weet, door den bekwamen Dunkier gedirigeerd wordt. Het bedrag der inschrjjvingen voor de feest viering is thans tot boven de /3000 geklommen.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1