1872. N°. 16, nffsdasr 6 (,OI\S<lll COURANT jaargang op Woensdag den 31 Januarij 1872, Clsfe pJ De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag. Woensdag en Vkijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzónderlijke nornmevs '5 c.' met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1S regels 1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenseht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan liet bureau bezorgd zijn. BEKENDMAKING van Uel, Gremeente-bestuur. NA TIM ALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen de ingeschrevenen voor de Rationale Militie van den jare 1871, voor de ligting van 1872 voor de eerste maaldat de hOTIiV(1 der personen die aan de ligting van dit jaar moeten deelnemen, is bepaald op WOENSDAG 'DEN 21 FEBRUARIJ 1872, des voormiddags ten ll'/j ure, te Goes, in de groote regt- zaal op het Raadhuis. En worden diegenen, die redenen van vrijstelling Rebben, ongeroepen, om op Woensdag den 14 te voren, des namiddags ten 1 ure, te verschijnen ter secretarie der gemeente, tot opmaking' van de getuigschriften voor de vrijstelling wegens broederdienst of als eenige wettige zoon gevorderd; terwijl de lotelingen of hunne ouders verpligt zijn te gelijkertijd de bewijzen van broederdienst bij den burgemeester over te leggen. Goes, den 3 Februarij 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN; De Secretaris, HAKTIIA N. POSTERIJEN. Voi'li'ck der Oost-Liulisclie landmail. Via TRIEST, Dingsdag 6 Februarij, des morgeus per laatsten trein uaar Roosendaal. Via BRINDISI Vrijdag 9 Februarij, des morgens per eersten trein naar Roosendaal. BlfdNENLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 5 Februarij 1872. Z.. M. heeft met ingang van den 5 dezer den heer L. G. Brocxonder dankbetuiging, eer vol ontheven van het tijdelijk beheer van het Departement van Oorlog. Z. M. beef* jhr. mr. L. G. J. F. de Paul I)Uchatelop de meest eervolle wijze, onthe ven van zijne betrekking van Zijner Majesteits buitengewoon gezant en gevolmagtigd minis ter bij den pauselijken stoel, en onder dank betuiging voor de goede diensten, door hem den lande bewezen, voor 's hands buiten acti viteit gesteld, integaanlo. Mei 1872. Z. M. heeft jhr. mr. L. G. J. F. de Paul Diichatel, bevorderd tot commandeur der orde van den Nederlandachen Leeuw. Men leest in de Bergen-op-Zoomsche courant: Tooveren goochelen wat is die kunst al lang beoefend, zoowel in 't kleinste dorpje als in de grootste stad, zoowel in 't nedrigste hutje als in 't paleis. Ieder goochelt, soms zonder dat hij het weet, want zoolang de mensch wil zijn, waar hij niet is, iets wezen wil, wat hij niet is, zoolang zijne wenschen tegen die van anderen strijden, is het ééne groote goochelpartij op de wereld, die met verschillende ambitie wordt uitgevoerd. Maar men wil daarom toch geen goochelaar heeten. Dat zijn er maar enkelen, en onder die enkelen treedt, met bijzonder veel geluk, op het tooneel de heer Sakarinie Kinsbergen, bijgenaamd Cagliostro II, die ji. Dingsdag-avond, in de Harmonie-zaal alhier, proeven heeft ge geven van zijne behendigheid, welke door het talrjjk opgekomen publiek, waaronder uit den aanzienlijken stand, met herhaalde bijvalsbe tuigingen werden begroet. Op ieders gelaat was tevredenheid en bewondering te lezen, terwijl de heer Kinsbeïven de lachspieren zijner toeschouwers menigmaal in beweging wist te brengen. Kortom, zonder in détails te treden, durven wij gerusteiijk verklaren, dat alles wat gemelde kunstenaar te zien gaf, verre de daar van gekoesterde verwachting heeft overtroffen. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat bij den landbouwer M. Rottier op Bui tenkist te Nieuwedorp den 31 Januarij 11. een hen vijf kuikens heeft uitgebroeid. Men schrijft uit Bath, dd. 30 Januarij Dezer dagen is in den polder van de Ooster- Schelde Maatschappij in werking gebragt een toestel tot het vervoer van goederen in manden langs eeoe lijn van ijzerdraad, volgens het ivire- j'o/ie-systeem van Hadgson dat te voren in Nederland nog niet was toegepast. Dit ver voermiddel, dat minder kostbaar is dan spoor wegen, schijnt boven deze vooral groote voor- deelen ópteleveren op oneffen en met water doorsneden terreinen. De toestel kan naar omstandigheden door stoom of paardenkracht gedreven worden. Bij de stemming voor een lid van den ge meenteraad te Cortgenegehouden 1 dezer verkregen Jacobus Verhulst Mz. 14 en Salomon Rademaker 7 stemmentusschen welke eene herstemming zal moeten plaats hebben op Don derdag 15 dezer. De Landbouw-Courant deelt het buitengewoon uitvoerig programma mede van de tentoonstel lingen, die' de „Hollandsche maatschappij van landbouw" in September a. s., bij gelegenheid van liaar 25jarig bestaan, te 's Hage zal houden. Rijker uitlovingen, zegt dat blad, zijn wel nooit in ons land uitgeschreven, en wij vesti gen dan ook met bijzonder genoegen de aan dacht op het programma. Maakten wij vroeger reeds melding van de krachtige hulp, aan de Hollandsche maatschappij van landbouw ver leend door de Ned. maatschappij ter bevorde ring van Vlas-industrie en van de medewerking der vereeniging tot bescherming van dierèn te 's Hage, de billijkheid eiseht ook de ondersteu ning te gedenken, die aan de Hollandsche M. v. L. geschonken is door de Zeeuwsche M. v. L. het genootschap voor landbouw en kruidkunde te Utrecht, de vereeniging Flora van Noord- wijk en de tuinbouw-vereeniging Beemster en Omstreken. In het programma toch zien wij meermalen gewag gemaakt van medailles, door deze vereenigingen welwillend afgestaan. En missen wij ongaarne de Geldersche en de' Fries- sche M. v. L., het Drentsche genootschap, alle landbouw-vereenigingen in Groningen, Noord brabant en Overijssel, en de M. v. L. in Limburg wij hopen, dat zij door het bevorderen van inzendingen uit die provinciën, desnoods door er eenige kosten aan te besteden, blijk zullen geven van belangstelling in deze voorwaar op ruime schaal opgezette tentoonstelling. »Gemeenschappelijken arbeid houden wij, al thans zoo nu en dan, voor onze landbouw- vereenigingen zeer gewenscht, en voor de eer van den vaderlandschen landbouw is het, naar onze overtuiging, te hopen dat de tentoon stelling te 's Hage moge wezen eene in alle opzigten Nederlandsche, en dat tueu, al is 't dan nu maar eens voor ditmaal, provincialen naijver in 1872 late rusten. „Zeeland en Utrecht, benevens vier zuste vereenigingen in Noord- en Zuid-Holland, he ben reeds een kostelijk voorbeeld gegeven. D, worde, al is 't bij wijze van proef, door nc menige andere vereeniging in ons Land weid) nagevolgd Men schrijft uit Bergen op-Zoom, 1 Feb Gisteren voormiddag hebben alhier een lOOt arbeiders, werkzaam aan de te slechten vesting werken den arbeid gestaakt. Daar het hu bekend was dat het werk deze week moes opgeleverd worden, wilden de aannemers althan niet in boete vervallen, meenden zij door deze maatregel een hooger loon te zullen erlanger Zij zagen zich echter hierin teleurgesteld, wan de aannemers hebben dadelijk verlenging va tijd aangevraagd en verkregen. Het meerendei der werkstakers heeft daarop den arbeid wede hervat. In ons Nommer r an heden komt eene Advertenti der HH. JSENTHAL C. voor, waarbij die firma een uitnoodiging doet tot deelneming aande Hoofdtrek king der Itoninkl. Honeaarscbe Premie-leening di op 15 Februarij e, k. plaats vindt Bij deze Hoofd trekking zullen 6000 Prijzen uitgeloot worden, waar onder 1 Hoofdprijs van 200,000, l f 15,000, la/ 500( 4 a Z'1000, 13 a f 500 enz. enz. De Hoofdprijs deze PremiG-Jfio.riincr bij do jongste uitioting' van I. November 1871, slechts 100,000 en is derhalve bij dez eerstvolgende uitloting 100,000 hooger, ondanks dez belangrijke kans op winst is de prijs van het Lot de zelfde gebleven en kost dus, een Heel Lot 4.eei Half Lot f 2.en een Kwart Lot 1.Ned. Crt. N afloop der Trekking wordt de uitslag ook in ons Bla geadverteerd. Wegens de uitgebreidheid van het raadsver slag, hebben wij ditmaal geen buitenlandsch over zigt kunnen plaatsen. OPENBARE VERGADERING van den R A A 3® «Ier (1KIEEJITE COGS des avonds ten 8 ure. Vervolg. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort zeg dat, ofschoon hij voor zich zelf, na het onderzoe der stukken, als lid en voorzitter der finantiëel commissie, reeds eene gevestigde overtuiging in dez zaak had, hij toch met belangstelling de nadere schri turen gelezen heeft. l)e missive van bet bestuur va het Gasthuis heeft hem bevestigd in de meening, de alleen eene te lage raming oorzaak van het tekort i Met een verdeeld genoegen heeft hij het voorstel va burg. en vveth. gehoord, omdat burg. en vveth. zie aan de eene zijde plaatsen op het standpunt va billijkheid, doch aan de andere zijde die billijkhei niet consequent in aeht nemen. Voor een gedeel gaan burg. en vveth. met de finantiëele commiss mede, dat de overschrijding buiten schuld van hi bestuur is geschied. Spreker weuscht uiteen te zettei waarom hij niet kan medegaan met het tweede g deelte van het voorstel om eene zekere som voc rekening van het bestuur van het Gasthuis te latei De overschrijdingen, die burg. en weth. voor stellen niet voor rekening van de gemeente te nemer betreffen twee posten, en wel liet onderhoud der g< bouwen en de kosten van voeding en alimentatie d< verpleegden. Wat het eerste aangaat hebben burc en weth. zich beroepen op het feit, dat het hun ni< bekend was, ja, dat geene opgave geschied was, waar voor die overschrijding gediend heeft. De finantiëe commissie heeft alle uitgaven door kwitantien gestaafi en de daaraan gehechte rekeningen gespecificeerd g< vonden. Zoolang burg. en vveth. geene bepaalde ui gaven aanwijzen, die overbodig zijn geweest, kan d beweren door de finantiëele commissie niet worde

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1