1872. N", 13. Dingsdag 30 Januarij. 59 ,e jaargang. op Woensdag den 31 Januarij 1872, AANBESTEDING. Vertrek der Oost-Indische landmail. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. goessche De uitgave (lezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. courant. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaalsl. Geboorte-, huwelijks-en doodberigten van 18 regels k /T, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wensclit opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. BEKENDMAKINGEN van het Gremeente-beslmir OPENBARE VERGADERING VAN DEN GBïMËiBi IV TBi-Rs&Jl Si te GOES, des avonds ten 8 ure. 1. Medrdeelingen, ingekomen stukken. 2. Rekening van het Burgerlijk Armbestuur. 3. Vereffening der administratie van het Gast huis over 1870. 4. Voorstel tot het indienen van een adres, om trent het behoud van de regtbank. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op ZATURDAG DEN 3 FEBRUARI J a s. des namiddags ten 1 ure, in hunne gewone vergader kamer ten raadhuize trachten aantebesteden De levering van 150 stuks gesmeed ijzeren Noten voor het speelwerk van het uurwerk in den kerktoren. Het bestek met de modelnoot zal ter secretarie ter visie liggen, gedurende de dagen dezer week, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure. Goes, 27 Januarij 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. III. A AU BE EN. De Secretaris, HARTMAN. POSTER IJEV. Via MARSEILLE, Vrijdag 2 Februarij, des morgens per eersten trein naar Roosendaal. Via DEN HELDER, per stoomschip, Vrijdag 2 Februarij, des morgens per eersten trein naar Roosendaal. GOES, 29 Januarij 1872. Zooals blijkt uit het verslag der zitting van onzen gemeenteraad op jl. Vrijdag, is, op voor stel van burg. en weth. aan de ouders der meisjes die de lessen der Hoog burgerschool al hier hebben bijgewoond en welke meisjes toen, tengevolge vaneen raadsbesluitdat onderwijs is ontzegd, gebeele kwijtschelding verleend van de betaling van eenig schoolgeld. De letter der verordening was bij de inning gevolgd, doch het blijkt nu, dat de raad die verordening in deze niet toepasselijk heeft ge acht en hij alzoo nietzooals 't in sommige bladeu is voorgesteld, eene vordering deed voor schoolgeldwaarvoor het onderwijs niet was verleend. Intusschen mogen wij niet nalaten op te mer ken, dat, hoe billijk deze kwijtschelding ook zij, de gemeente, door de ontzegging van het onderwijs op de hoogere burgerschool aan be doelde meisjes, een inkomen derft van 520, in een jaardat zeker geeue onwelkome tegemoetkoming zou zijn geweest tegenover de belangrijke remissien in den hoofd, omslag. Tevens moeten wij er met bevreemding op wijzen dat in de bedoelde raadszitting een post voor de kosten van het examineren der sollicitanten voor hoofdonderwijzeres aan de school voor uitgebreid lager onderwijs aan meisjes is aangewezen, doch dat het examen, dat reeds eene maand geleden heeft plaats ge had nog door geeue voordragt is gevolgd terwijl ook geene mededeelingen hieromtrent in de openbare zitting van onzen raad zijn gedaan. Met het oog op den buitengewonen toestand waarin liet meer uitgebreid lager ouderwijs aan meisjes in deze gemeente is geraakt, ware het wensehelijk dat het publiek er kennis van droeg wanneer bijzondere omstandigheden de reor ganisatie zooals die besloten is, komen vertragen. Wij vestigen nogmaals gaarne de aandacht op de openbare opvoering welke de vereeniging Union," uit het naburig Wilhelminadorp morgen (Dingsdag) avond in de Prins van Oranje alhier zal geven. De entree is 49 en 30 ets. De netto op brengst zal strekken ten voordeele van de GEcouomijcbe spijsuitdeeling alhier. Naar men verneemt, zal in de volgende maand de levering van circa G00 paarden voor de bere den corpsen van het leger worden aanbesteed. In weerwil dat de paardenfok, op verschillende wijze, o. a, door het genootschap van Land bouw en Kruidkunde in Utrecht, door bet sta tioneren van hengsten bij verschillende land bouwers, aangemoedigd wordt, kunnen deze paarden niet geheel uit h.'t binnenland bij— eengebragt werden, zoodat een aanzienlijk deel door de aannemers uit Hannover moet gehaald worden. De enorm liooge prijzen, die de landlieden van de vreemde handelaren verkrijgen voor hun paarden, waarvan de beste weggehaald wor den, is een der voornaamste oorzaken, dat het Nederlandsche leger, althans zonder buitenge wone maatregelen, niet op eigen bodem van paaiden kan voorzien worden. Het Dagblad heeft eergisteren van Reuter s agentschap het volgende onduidelijke, maar blijkbaar zeer gewigtige telegram ontvangen: Java 27/1, inondations devenanl menagant pas perte vie affaires partiellement suspenducs com munications rade interrompues par ternpête Ouest. En geeft van deze woorden de volgende vertaling Java, 27 Januarij. De overstroomiugen ver krijgen een dreigend aanzien. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Handel en verkeer zijn gedeeltelijk gestremd. De gemeenschap met de reede (van Batavia?) is door een storm uit het Westen verbroken. Aan de AK Rott. Ct. wordt uit 's Graven- li age geschreven »Naar wij vernemen, is bij het departement van Koloniën een telegrafisch berigt ontvan gen, dat buitengewone overstroomingen in vier residentiën van Java hebben plaats gehad." Ten vervolge op het vermelde, dat de feest viering bij de opening van den Zeeuwschen spoorweg tot Middelburg en de verbinding van Walcheren met Zuid-Beveland, zou geregeld worden door de te Middelburg bestaande ver eeniging: »uit het volk, voor het volk," kan dienen, dat door deze laatste reeds daarvoor een plan kenbaar is gemaakt. Men stelt zich voor, op de markt een groot feestlocaal op te rigten, bestemd voor verschillende muziekuit voeringen als ook tot ontvangst van de met o o den eersten spoortrein aankomende autoriteiten en feestgenooten, na die vooraf op feestelijke wijze van het station te hebben afgehaald. Ver der zal de feestviering bestaan uit eene illu minatie van de abdij, waar eveneens muziek uitvoeringen zullen plaats hebben, ëen groot vuurwerk op het exercitieplein, enz. Wanneer het feest met eenigzins gunstig weder mag bekroond worden, belooft het der belangrijke gebeurtenis, die men wenseht te vieren, allezins waardig te zullen zijn. De Kamer van Koophandel te Breda heeft zich gewend tot den minister van binnenl. zaken met bezwaren tegen de ingevoerde verhooging voor het goederenvervoer op de staatsspoor wegen. De kamer toont met cijfers aan, dat die verhooging niet minder bedraagt dan 11 per 50 mijlen: 24 y0 per 70 mijlen en 32 per 110 mijlen. En door gedwongen bestelloou respectivelijk 40 54 eu 55 terwijl op steenkolen de verhooging drukt met 9, 12 en 13 Op goede gronden betwist de kamer de doel matigheid der verhooging zoowel voor de ex ploitatie-maatschappij als voor de particulieren, weshalve zij den wensch uitdrukt, dat de oude tarieven hersteld of zelfs in aller belang mogen verlaagd worden en het afhalen der vrachtgoe deren weder facultatief moge gelaten worden. liet Dagblad heeft eene circulaire gepubli ceerd waarin eenige Ltrechtsche heeren het voorstel doen om bij de herdenking van de inname van den Briel op 1 April a. s. de eerste steen te leggen van een asijl voor oude en verminkte Nederlandsche zeelieden in den Briel. Bedoelde heeren rekenen er op al onze land- genooten bereid te vinden iets bij te dragen om ten behoeve van den ouden en vermink ten zeeman eene stichting te doen verrijzen ter eere van dezen gedenkdag, en daardoor een »te huis" te verzekeren aan Jan Maat, na een leven vol strijd en opoffering, zoowel in het bei ng der handhaving onzer onafhankelijkheid als ter bescherming en uitbreiding van onzen handel, de levensader van den Staat. Met te meer vrijmoedigheid durven zij tot medewerking opwekken, omdat zij de verze kering mogten ontvangen dat Zijne Majesteit onze Koning ten hoogste met dit plan is in genomen, het HDz. heeft behaagd daarvoor eene aanzienlijke bijdrage toe te zeggen en zich be reid te verklaren om bij het tot stand ko men daarvan den eersten steen te willen leo-o-en oo Uit Camperland meldt men De ziekte der paarden van den landbou wer Remijnse is tot staan gekomen, nadat er zes stuks zijn bezweken. Uit Hendrik-Ido-Ambacht wordt gemeld: Tengevolge van de afschaffing van de be lasting op het gemaal, is het betalen van school geld aan een grooter aantal leerlingen opgelegd. Ofschoon het schoolgeld matig mag lieeten, heeft de maatregel reeds nadeelig op de op komst der schoolgaande kinderen gewerkt. <-> Kerkelijke Zaken. Op liet zestal voor Leijden komt voor ds. F. Hage te Wolfaartsdijk.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1