BUITENLAND. op eenigerlei wijze hebben medegewerkt aan het tot stand komen van onzen spoorweg. Zij willen daartoe een officieel diner aanbie den aan verschillende autoriteiten en onder anderen uitnoodigen de ministers van binnen- landsche zaken en van finantiën, den com missaris des konings en de leden van gede puteerde staten van Zeeland, eenige hooge ambtenaren bij de spoorwegen enz., terwijl ook aan andere personen, evenals aan de leden van den raad, gelegenheid zal gegeven worden tot deelneming voor eigen rekening. Zij stellen daarom voor, hun voor de bedoelde feestviering een krediet van f 1000 toe te staan en tevens van de provincie, die bij de opening van den spoorweg te Goes eene toelage van f 2000 heeft verleend, eene bijdrage te vragen van minstens gelijk bedrag als destijds is toegestaan. Voorts verzoeken zij magtiging tot benoeming eener commissie voor de feestviering. Zonder hoofdelijke stemming is dit voorstel aangenomen. Bij de verkiezing voor een lid van den ge meenteraad eergisteren te Middelburg gehouden heeft geen der personen op wie stemmen zijn uitgebragt de volstrekte meerderheid verkregen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren D. Jeras M.Kzn. en F. Nagtglas. Men schrijft ons uit Kruiningen: »De ten jare 1868 te Kruiningen opgerigte leesver- eeniging onder de zinspreuk: »Nut en Genoe gen" besloot op hare vergadering van den 24 October 11. tot het oprigten eener volks bibliotheek in deze gemeente. Hoogst aangenaam was het der commissie, aan welke de regeling dezer aangelegenheid was opgedragen, in de gansche gemeente veel ingenomenheid met deze werkelijk goede en nuttige instelling te ondervinden. Ter bestrijding der aan de oprigting nood zakelijk verbonden onkosten, vond zij haast alle burgers bereid tot eene gift, hetzij in geld, hetzij in eenig boekwerk. De commissie is met hare werkzaamheden reeds zoo ver gevorderd, dat de volksbibliotheek Zaturdag 20 January 11. is geopend, leder inwoner van Kruiningen, die in die gemeente tevens zijn vast verblijf heeft, is thans in de gelegenheid gesteld voortaan eiken Zaturdag van 46 uur na den middag bij den bibliothe caris Johannes de Jonge Jz. gratis boeken ter lezing te bekomen. Mogten velen van deze gelegenheid gebruik maken om hunne kennis te vermeerderen, en daardoor hun geest te ontwikkelen en hun hart te veredelen." Het Handelsblad meldtIn verband met het telegrafisch berigt van 18 dezer, waarin uit Batavia gemeld wordt van groote over stroomingen, kunnen wij tot geruststelling mede- deelen, dat in eene dépêche van 20 dezer, bij het hoofdagentschap der Ned.-Ind. Handels bank ontvangen en waarin van vijf residentiën sprake is, met geen enkel woord van over- stroomingen gerept wordt. Men meldt ons dat de metselaarsbazen te Gorinchem besloten hebben het loon der met selaars te verhoogen tot 14 cents per uur. De Tijd en de Rotterdamsche Maasbode dee- len het 'onderstaande telegram mede »Rome 24 Jan. Heden heeft Z. H. ter audi ëntie ontvangen de afgevaardigden der Katho lieken van Nederland,België,Frankrijk,Engeland, Duitschland, Oostenrijk, Spanje en Zwitserland, die Pius IX hun hulde kwamen betuigen en een protest voorlazen tegen de verplaatsing der gezantschappen van Florence naar Rome." Het paleis van Justitie is de titel van een nieuw populair weekblad voor binnen- en buitenlandsche regtspleging, onder leiding van mr. E. van Lier. Het eerste nommer getuigt van degelijke bewerking, en toont het streven der redactie, om niet alleen de nieuwsgierig heid te voldoen, maar tevens de leergierigheid te bevredigen. Wij gelooven met het Han delsblad, dat deze poging, om de burgers niet tot regtsgeleerden te vormen, maar hen meer en meer bekend te maken met hunne regten en pligten, ondersteuning verdient en zeer ge schikt is om vele vooroordeelen uit te roeijen en tot de opvoeding der natie mede te werken. Het Bankiershuis JSENTHAL Comp. in Hamburg', werd belast met de Generaal-Agentuur der groote geld-loterij van de Ivoning-Wilhelms Yereeniging te Berlijn, onder voorzitting van den Generaal-Intendant Van Hulsen. De Vereeniging bestaat uit de voornaam ste personen van den Pruissischen Staat en heeft ten doel: de ondersteuning van Pruissische krijgslieden en hunne in den laatsten oorlog overgeblevene familien. Zoo als reeds in een in het Handelsblad verschenene aan kondiging voorgekomen is, bestaat die Loterij uit 100,000 Loten a 2 Thr. en halve 1 Thr. In het geheel be loopt de som der winnende Prijzen 90,000 Thaler. De Generaal-Agentuur JSENTHAL Comp. in Hamburg is, zooals geadverteerd werd, bereid op verlangen uit voerige prospectussen te zenden. We hebben reeds eenige malen achtereen kennis mo gen maken met het Schoolbladwekelijksclie courant voor lager, middelbaar en gymnasiaal onderwijs onder redactie van J. Versluys, leeraar aan de R. H. B school te Groningen,'' en rneenen met nadruk de aandacht onzer lezers op dit orgaan te moeten vestigen. Men heeft bij de annonce van het plan tot de uitgave van dit blad er over geklaagd dat de krachten zoo ver snipperd ^werden, omdat er reeds meer dan eene cou rant is aan de belangen van het onderwijs gewijd. Wij deelen die klagt niet. Wanneer men zich een bepaald pad heeft afgebakend kan men niet langs den weg wandelen dien anderen hebben aangewezen, en in plaats van tot versnippering van krachten aanlei ding te geven, behoedt een dergelijke uitgave eerder voor het gevaar van eenzijdigheid. Daarbij komt nog iets, wat we hier niet verzwijgen willen. We hebben 't meermalen betreurd dat over zaken het onderwijs betreffende gesproken en geschreven werd door mannen die, ondanks de allerbeste bedoelingen ter wereld, waarlijk niet geschikt waren over dergelijke onder werpen te schrijven. Daartoe behoort meer dan alleen aan het onderwijs verbonden te zijn, daartoe behoort allereerst die algemeene „Bildung" die helaas slechts 't deel van enkelen is. Wij willen dit blad met be langstelling volgen, want 't komt ons voor, dat re dacteur en medewerkers voor hun taak, uit dit oog punt beschouwd, volkomen berekend zijn. Dat sluit niet in, dat we met 't geen we lazen onverdeeld in stemmen, Maar verschil van gevoelen sluit waardee ring niet uit. Onder de vaste medewerkers missen we eenige man nen die we gaarne daar gevonden hadden. We ver meten ons de vraag te doen: heeft de red. ook wat al te exclusief alleen ouder vakgeuooten rondgezocht? Daar zijn, ook buiten de schoolwereld, mannen wier stem verdient gehoord te worden, waar onder wijs-kwes- tien ter sprake komen. Als er waarheid is in 't spreek woord dat de beste stuurlui aan wal staan, laat die menschen dan ook nu en dan eens iets zeggen. Waar lijk, dat kan geen kwaadWij zullen, waar we onder - wijs-kwestien ter sprake brengen, onze lezers in kennis stellen met 't geen het Schoolbladbespreekt. (Oostergo. Algemeen Nieuwsblad 1872 No. 6, 20 Ja nuary, Hoofdredacteur: A. S. Carpetier Ailing.) Regtszaben. De arrondissements réfltbauk te Goes heeft op 22 dezer de navolgende uitspraken gedaan, in zaken lo. Ch. L. R. 21 j. beklaagd van misbruik van vertrou wen, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van veertien dagen en in de kosten van het geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2o. B. P. 35 j. zonder vaste woonplaats of beroep, ge detineerd te Goes, beklaagd: 1°. van landlooperij, door noch vaste woonplaats, noch middelen van bestaan te hebben en geenerlei ambacht of beroep gewoon te zijn uitteoefenen 2o bedelarij op eene plaats voor welke eene openbare in- rigting bestaat tot voorkoming van bedelarij, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosten van het geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Beveelt dat de veroordeelde na h t einde barer gevan genisstraf zal worden overgebragt naar een bedelaarsgesticht of werkhuis. BENOEMINGEN. Z. M. heeft pensioen verleend aan den heer C. Domi nions, als gewezen ontvanger der directe belastingen en accijnsen, ten bedrage van 2021. Zooals wij reeds in ons vorig nommer uit FrnnkrijK berigtten, is de crisis-storm in de republiek voorbij. Thiers blijft president, de ministers treden niet af, en de nationale verga dering ziet haren levensduur op nieuw verze kerd alles blijft bij het oude. Maar ook de gevoelens, begrippen, denkbeelden van Thiers blijven de oude, zijne zienswijze verandert niet en hij zelf heeft gezegd, dat hetgeen nu ge beurd is, over eenige weken weder het geval zal kunnen zijn, b. v. bij het beraadslagen over de leger-reorganisatie, over de algemeene dienstpligtigheid enz. Was het daarom niet beter dat ik heenging?" vroeg de grijze pre sident der republiek; maar toch ging liij niet been: »want", verklaarde bij, »na het besluit door de nationale vergadering genomen, zou het bijna strafbaar zijn indien ik langer te genstand wilde biedenik wil alzoo trachten de weinige krachten, die mij nog overblijven, bij voortduring te besteden aan de volbrenging van de taak, welke de volksvertegenwoordiging mij op nieuw opdraagt." Geen verandering dus in Frankrijks politieken toestand, en in de re gering der republiek. De republiek zal, zoo als de Indépendance Beige opmerkt, met ge bonden banden en voeten aan de reactie over geleverd zijn, en wil Thiers dan niet zijn plegtig gegeven woord verbreken, dan zal bij goed of kwaadschiks gedwongen zijn zich te ver zetten tegen bet bemagtigen van bet dicta torschap door de meerderheid, welke bet in zijnen naam wil uitoefenen, en om dit te kun nen doen, moet bij in de kamer zelve kunnen optreden; zoolang hij tegen over zich beeft eene meerderheid, gelijk zij thans is, bestaat voor hem de noodzakelijkheid zijne ministers te dekken. Daarbij vergete men niet dat Thiers het vertrouwen der natie heeft, en de natio nale vergadering bet vertrouwen der natie niet heeft. Zondag jl. is te Parijs een lijkdienst gevierd ter nagedachtenis van Lodewijk XVI, 21 Ja nuary 1793 geguillotineerd. Deze kerkelijke plegtigheid werd door een groot aantal legi timisten^ verdere koningsgezinden bijgewoond. De Univers zegt, met pijnlijke verwondering opgemerkt te hebben, dat dezen keer op den verjaardag van 's konings dood aan bet bof te Weenen een groot bal zou worden gegeven. »Het zal," du3 leest men in genoemd blad, »de eerste maal gedurende een tijdsverloop van 79 jaren zijn, dat men op den avond van 21 Januarij een dag die voor Frankrijk en vooral de vorstenhuizen, maarinzonderheid voor het huis van Oostenrijk, zulke droeve herin neringen oplevert in bet paleis der Habs- burgen zal dansenen toch vangt het jaar 1872, naar ons inzien, niet onder zulke ge lukkige voorteekenen aan, dat men den 21 Januarij van bet jaar 1793 zou kunnen ver geten." Uit België schrijft men Reeds gedurende eenigen tijd verloopt er geen dag of de Mo- niteur Beige spreekt van den koningdan legt bij bij dezen of genen een bezoek af, dan weder bezigtigt bij de eene of andere open bare instelling. Leopold II wil namelijk zelf alles zien en booren, en om zeker te zijn dat men de waarheid niet voor hem verborgen houdt, verschijnt bij zonder zijne komst vooraf te laten aankondigen hij volgt dus het voorbeeld van Haroun-al-Raschid. Zoo kwam bij ook in de kazerne der guides, een soort van ko ninklijke lijfwaebt te paard, en te oordeelen naar hetgeen ik van een officier van bet re- gement vernam, moet de koning niet opgetogen zijn geweest met betgeen zich daar aan zijn oog vertoondeer was wanorde en bet eten der soldaten liet veel te wenschen over. Na van de spijs geproefd te hebben, trok hij een leelijk gezigt en vroeg wat dit wasvleesch of leder. Een officier antwoordde dat toevallig de soldaat, wiens eten de koning had geproefd, een slecht stuk had gekregen. Toen proefde de koning de spijs uit een anderen bak, maar deze bevatte geen beteren kost. blij liet beide bakken, benevens een der komiesbrooden, naar bet paleis brengen, om daar alles beter te on derzoeken. In Efngeland meent men, dat bet ministerie, naar den toon der dagbladen, grond schijnt te verliezen bij de liberale partij, hetgeen intusschen geenzins zeggen wil dat bet geen stand zal houdenbet zal overvloedigen steun krijgen van vele conservatieven van de roomscbe partij, indien het in de kwestie aangaande het on derwijs in Ierland, de roomscbe hiërarchie aldaar ter dienste wil staan, daar op dit punt de an- glikaanscbe conservatieven, vooral de zooge naamde ritualistische (eigenlijk roomschgezinde partij), in de kerk van Engeland het beginsel van gezindte-scholen voorstaan. De stroom zal tegen de ministers zijn, doch de roeijers zullen de vereisebte kracht bezitten er tegeu op te roeyen. De berigten uit China loopende tot 13 De cember behelzen o. a. het volgende. Het pre liminair antwoord van graaf Rochechouart, den franschen gezant, op de circulaire van het chineesch bewind, betrekkelijk de zende lingen, is openbaar gemaakt. Dat antwoord, zegt de China Mail, is opmerkelijk wegens zijnen kraebtigen en vasten toon. Op nieuw waren onlusten uitgebarsten in de westelijke districten van bet rijk, en het gerucht liep, dat in Yunan de derde zoon van Tapingh Wingh tot keizer van Zuidelijk China was uitgeroepen. Sir Richard M. Donnellde nieuwe gouverneur van Hongkong, was aan gekomen en den 8 December aan wal gestapt nog voor dat de officiële toebereidselen tot zijne ontvangst waren voltooid.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2