1872. N". 12. Zaturdag 27 January. jaargang, BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. OM I UT. Gewone advertentiën worden a 10 e. de regel geplaatsl. Geboorte-, huwelijks-en doodberigten van 1—8 regels '1/1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. GOES, 26 Januarij 1872. Tegenover de poging, zoowel van ultramon- taansehe zijde, om de feestviering op den lsten April als een zuiver protestantsch feest verdacht te maken, als vaD die der ultra orthodoxe kerk om die verdachtmaking te regtvaardigen, zien wij met genoegen, dat door een Limburgsch blad, de Volksvriend, hetwelk niet door pro testanten wordt geredigeerd, een onpartijdiger oordeel over de beteekenis van den lsten April 1572 wordt geveld. Na eene korte schets van den toestand des lands en de voornaamste gebeurtenissen, zegt de schrijver: Met leedwezen moeten wij erkennen, dat de inneming van den Briei zoo spoedig ge volgd werd door de gruwelijke mishande lingen van onschuldige priesters en monniken te Gorinchem en te Haarlem, te meer, daar zij in haam der vrijheid bedreven werden. Niet ter verontschuldiging, maar ter verklaring her inneren we evenwel, dat de volksdriften tot het uiterste waren gespannen door de alom rookende brandstapels, waarop zoo menig Ne derlander van dien tijd het leven liet, omdat de nieuwe leer was toegedaan of slechts daarvan verdacht werd. Meende de Spaansche regering ook al verpligt te zijn zoo tegen hare onderdanen te woeden, men zal het geen be volking euvel duiden, dat deze zich trachtte vrij te maken van het ijzeren juk, dat haar zelfs de gewetensvrijheid misgunde, een vrijheid, waartegen de schending van alle andere reg- ten in het niet verzinkt. »Ook verhelen wij niet, dat later, toen de bewegingspartij de overhand kreeg, deze op hare beurt jegens het katholieke deel der be volking, dat niet het minst talrijk bleef, ge loofsdwang uitoefende en het uitsloot van zijne staatkundige regten. Maar is het te verwon deren, dat men in een tijd, toen het verraad uit eiken hoek dreigde en de muren ooren hadden, in eiken roomschgezinde een aanhanger der Spaansche tirannie zag? Al keuren wjj de in naam der vrijheid gepleegde gruwelen en de latere inconsequentie der overwinnaars af, zoo is in elk geval tie afscheiding van Spanje, waarvan de inneming van den Briel het eerste wapenfeit is, dat duurzame gevolgen heeft ge had, de weg geweest tot de Nederlandsche vrijheid, waarvan wij tegenwoordig, zonder on derscheid van godsdienstige gezindheid, de ge zegende vruchten plukken. En zouden wij dit feit niet mogen herdenken, in weerwil van het treurig onregt, dat in die dagen van ver woeden strijd gepleegd isParelt de wijn niet te helderder in de schitterende feestbocaal juist omdat door het gistingsproces het onreine drab veiwijderd is? Zijn de vruchten, die wij ten gevolge van den geslaagden strijd om de onafhankelijkheid te genieten, minder zoet, om dat zij, al rijpende, storm en regen verduurd hebben? Wordt die strijd er minder edelom, omdat enkelen zich aan buitensporige daden overgegeven hebben? Wanneer een verbitter de ij veraar aan de Kerk dej bloedige oordee- len der inquisitie ten laste legt, dan baasten wij ons op te merken, dat de gruwelen der inquisitie voor rekening zijn der Spaansche wanregering. Mag men dan nu dep strijd der vaderen brandmerken, omdat enkele woestaards onder hen zich aan misdaden hebben schuldig ge maakt? Zouden de katholieken niet, mede feestvieren, omdat er enkelen onder ons zijn, die, even onverdraagzaam als vroeger Sonog in Noord-Holland, onder den indruk van een onverklaarbaar gezigtsbedrog, geheel Nederland toeroepen, dat zij alleen goede oogen hebben? Ofschoon de zuidelijke gewesten in den strijd tegen Spanje niet de partij van den opstand hebben gekozen, toch hebben zij redenen om het groote beginsel toe te juichen, dat toen gevestigd isde vorst om het volkniet het volk om den vorst! De afval der noordelijke Nederlanden heeft het Spaansche bestuur ge noodzaakt de vrijheden des lands te ontzien, die in Napels, Milaan, Portugal en Arragon met voeten getrapt zijn. Maar nu als Neder landers, als burgers van een staat, die Eendragt maakt magt tot kenspreuk voert, nu verheugen wij ons mede bij de herinnering aan een feit uit de reeks van feiten, die een einde gemaakt hebben aan de absolute Spaansche monarchie, welke de aloude regten en vrijheden des volks vertrapte, elke vrije gedachte onderdrukte en het land aan een kerkhof gelijk gemaakt zou hebben. Wij willen niet meê modderen in den poel van hatelijkheden, dje elders wordt ge roerd om de eensgezindheid te verstoren, maar stemmen van ganscher harte in met hen, die, onder de leus van voor vaderland en vorst, zich verheugen in de onafhankelijkheid van den Nederlandschen staat en over hef bezit van onze vrijzinnige wetten en instellingen." Gr. Gt. Men schrijft aan het Vaderland uit het voor malig vierde district van Zeeland aangaande de voorgestelde verplaatsing van de regtbank van Goes naar Axel het volgende Het nieuwe plan der regterlijke indeeling, 't zevende, meen ik, dat aan de Staten Generaal wordt aangeboden, verwekt hier, we hebben 't meer geschreven toen daarvan sprake was, algemeene teleurstelling. Een regtbank van eersten aanleg te Axel is dan ook voor het Westelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen alles behalve te appreciëeren. Raadpleegt men de kaart, dan komt men alligt tot de conlusie, dat geen betere regeling dan de vereeniging van geheel Zeeuwsch Vlaanderen tot een regts gebied mogelijk isdoch het raadplegen eener kaartuwe lezers die de zaak meer au fond nagaan, zullen 'tmij toegeven, is vooral in deze, zooals in vele gevallen, een zwakke maatstaf. Om het al- of niet-rat;oneele eener regtbank te Axel goed te kunnen beoordeelen, moet men bekend zijn met de verhouding der twee afdeelingen, waarin de landstreek bezuiden de Schelde door den zeearm »de Braakman" is gesplitst, en dan ziet men dadelük, dat overgroote bezwaren i. O voor 't westelijk deel aan de vestiging eener regtbank te Axel zijn verbonden. Sedert jaren, ja eeuwen, sedert bet ontstaan van den even- gemelden Braakman, bestaat er geen de min ste voldoende communicatie te land noch te water tusscben de beide deelen van Zeenwseb Vlaanderen. Ze zijn onderling niet te berei ken dan over België, wil men van kunstwegen gebruik makende weg of wegen, die de beide districten over Nederlands grondgebied verbin den, zijn van de 12 maanden 9 niet te ge bruiken, 't zijn ware slijkpoelen; men leze daar over o. a, de discussiên in de vergadering der Staten van Zeeland van November laatstleden. Vandaar dat er, wie met 'tland bekend is zal 't toestemmen, hoegenaamd geen goede ge meenschap tussclieu de twee districten bestaat. Vestigt men een regtbank te Axel, het rijk dat onze bewoners verpligt daarheen te reizen, zal moeten zorgen of voor een spoorweg die de districten verbindt, of ten minste voor een Hinken steenweg met een goed georganiseerden diligencedienst tusschen Oostburg en Axel, van rijkswege of met een rijkssubsidie. Maar dan nog levert de regeling bezwaar op, want altijd blijft de overtogt van Breskens naar Vlissingen per stoomboot en verder de reisgelegenheid naar Middelburg voordeeliger, minder kostbaar dan een reis te voet of' per as van Oostburg t middelpunt van ons district) naar Axel, en de afstand korter. Als de leden onzer Stateu- Generaal dit alles eens goed onderzoeken en overwegen, zullen zij wel in geraoede niets anders kunnen dan aan dit gedeelte der reg terlijke organisatie hunne goedkeuring te ont houden. Een ander argument tegen de bewuste ves tiging eener regtbank te Axel, dat men hiel en daar wel eens hoort opperen, is het gevaar voorgeheele vervreemding van Noord-Nederland. Tegenwoordig is ons district door de indeeling bij Middelburg voortdurend in aanraking met een deel van ons land, dat veel meer dan ons half Vlaamscli district, de kenmerken draagt van tot Noord-Nederland te behooren. Met het vijfde district ten opzigte van Goes is dit evenzoo. Scheurt men nu ons district van Walcheren en vereenigt men het 5e dis trict tot een afzonderlijk regtsgebied, dan is er veel vrees voor, dat Zeeuwsch Vlaanderen meer en meer op zichzelf gaat staan, en waar- het reeds door de natuur door een breeden stroom van de andere deelen des Rijks is ge scheiden, meer en meer zal neigen naar den Belgischen nabuur, waarvan niets dan de denk beeldige grenslijn ons scheidt. Maar dit nu nog daargelaten, dan is het geen ik 't eerst schreef, m. i al voldoende om met alle kracht het vestigen der regtbank te Axel te trachten te voorkomen. Aan de leden der tweede kamer is mede gedeeld eene conceptregeling der koffijcultuur in Ned. Indië, afkomstig van den gouverneur- generaal Mijer, berustende op de volgende grondslagenhandhaving der verpligte kuituur en leverantie, tegen een vasten prijs van f 13 per picol, en toelating van particuliere indus trie tot bereiding en vervoer. De berigten omtrent het aannemen der por tefeuille van Oorlog door den heer Delprat, worden in verschillende bladen weêrsproken. Daar den 1 Maart a. s. vermoedelijk de opening van den spoorweg van Goes tot Mid delburg zal plaats hebben, is het burgemeester en wethouders van Middelburg, volgens mede- deeling des voorzitters in de raadszitting van jl. Donderdag, voorgekomen dat het wensche- lijk is deze voor die gemeente zoo hoogst be langrijke gebeurtenis waardig te vieren. Het bestuur der vereeniging Uit het volk voor het volk" heeft zich daartoe in betrekking gesteld met burgemeester en wethouders, en op hunne uitnoodiging een voorloopig pro gramma overgelegd, hetwelk binnen kort zal worden verspreid. Burgemeester en wethou ders achten het den pligt van den raad, om de pogingen der genoemde vereeniging te on dersteunen, maar buitendien wenschën zij een blijk te geven van waardeering aan allen die

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1