1872. N°. 11. Donderdag 25 Januarij. 59jaargang. KENNISGEVING. IJK en HERIJK dep MATEN en GEWIGTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en VitlJDAG avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COIIIAM. Gewone advertentien worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks-en doodberigten van ,1S regels a ƒ1, Dienst-aanbiedingcn, niet meer dan dr regels bedragende en contant betaald, 20'c. De inzending van advertentien kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee ux*endes namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenselit opgenomenwi jten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, gezien art. 73, 2de lid, van de wet, regelende het kiesregt en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en ter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37); Noodigen de inwoners der provincie uit, zoo zij in de grondbelasting, de personele belasting of het patent- regt. op de kohieren tot de loopende dienst behoorende, BiS.O SE BSS zijn aangeslagen, daarvan, door toezen ding van de vereischte bescheiden(aanslag-billetten of uittreksels uit de kohieren, en eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Rijks-opeen ten ,4 VX9X- MKRIiBJK wordt betaald), vóór of uiterlijk op 1 April aanstaande, aan hen te doen blijken. Deze kennisgeving zal in de onderscheidene ge meenten van dit gewest worden afgekondigd en aan geplakt. Middelburg, den 19 Januarij 1872. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. BUTEUX, Griffier. "beken DMAM^nTGEN" va.ii het Gremeente-bestuur. OPENBARE VERGADERING VAN DEN R 19 der «EI» E E TT E OOI1S, op VRIJDAG den 26 JANUARIJ 1872, des avonds ten half acht ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Mededeelingen, ir.gekomeu stukken. 2. Bekening van liet Burgerlijk Armbestuur over 1870. 3. Remissien Hoofdelijken Omslag en bel. Honden voor 1871. 4. Af-en overschrijving op de begrooting voor 1871. 5. Aanwijzing van een post op de begrootiug tot voldoening der kosten van het vergelijkend examen voor hoofdonderwijzeres, en van de maatregelen tot voorkoming der uitbreiding van de kinderziekte. 6. Bestemming van het verpleegloeaal voor eventueele lijders aan epidemische ziekten. 7. Voorstel van burg, en weth. tot het vcrleenen eener gratificatie aan den Marktmeester der Vee markten. 8. Voorstel van burg. en weth. omtrent het school geld voor de meisjes, die de H. B. S. bezochten. 9. Voorstel tot voldoening eener declaratie voor onderhoud van den liavenberm over 1870. 10. Aanvrage om verandering van erfpacht in eigen dom door M. van Zweeden. 11. Idem door J. Brouwer. 12. Aanvrage om crediet door het bestuur van het Gasthuis voor 1872. 13. Inlichtingen omtrent de administratie van het Gasthuis over 1870. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de jaarlètter, zoo wel bij den IJk als bij den Herijk, gedurende het jaar 1872, te bezigen, zal zijn de letter in "den gewonen drukvorm schuins gesteld, en tevens dat het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden voor Zierikzee, waaronder de gemeente Goes ressorteert, blijft bepaald op het cijler 13. Goes, den 20 Januarij 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H A R T M AN. GR O.MÏ) O EL ASTING. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat, dat het kohier der GRONDBELASTING op de Gebouwde en Onge bouwde Eigendommen voor deze gemeente, over liet loopende jaar, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente. Goes den 24 Januarij 1872. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. EEN STEM UIT DUITSCHLAND. II. Wanneer men uit de geschiedenis van Pruissen een les wil trekken voor het he- dendaagsche Nederlandsche geslacht, moet men niet bevreesd zijn voor zeker Fransch woord, (scheldwoord, hadden wij bijna gezegd)chau vinist. Bij sommigen is dat woord in de mode. Zoo gij er tegen opkomt dat men, tegen den verklaarden wensch der eigen bevolking en te gen den duidelijken wil'onzer natie in, maar zoo klakkeloos een onze:' oudste koloniën over draagt, zooals men dit -,vel zeer beleefd belieft te noemen, aan Engeland dan zijt gij een chauvinist. Ziet gij met eenige bezorgdheid de toekomst te. gemoet met het oog op ons erbarmelijk verdedigingsstelsel en hebt gij dan het onge luk daarbij op een dreigend Pruissen te wijzen wederom zijt gij een chauvinist, Daarom, .men moet voorzigtig wezen want laat het ons maar bekennen, er zijn menschen die erg vaderlandslievend zijn, maar die ook erg overdrijven. Niets bijv. is be- spottelijker dan de blinde haat, die sommi gen bezielt tegen - -®1 t - Dttitsches- is. Zoo gaf bijv. een heel vaderlandslievend man in een brochure verleden jaar den raad om geen Duitsch meer te léeren, geen Duitschers op onze kantoren toe te laten enz. Als men zulke onberaden denkbeelden nog chauvinisme beliefde te noemen het kou er door. Maar als wij ons gezond verstand gebrui ken en de geschiedenis van Pruissen aandach tig nagaan tot op den huidigen dag, dan is het volstrekt niet overdreven om te zeggen weest op uwe hoede voor dat land Tot deze slotsom zal men ook komen door de conclusien te trekken uit Pierson s Herinneringen. Wij hebben voor ons doel en bij onze be perkte ruimte meer te maken met de Pruis- sische gebeurtenissen der laatste jaren. De aanvang der Pruissische geschiedenis is trou wens niet in het duister der oude geschiedenis gehuld. Hij dagteekent van het begin der zeventiende eeuw. De opkomst van Pruissen, hoe belangrijk ook, kan ons alleen in zooverre bezighouden, als Pierson doet uitkomen dat Pruissen altijd heeft bezeten het geheim om vroomheid en staatkundige ondeugd te doen zamengaan dat Pruissen oorzaak was dat Duitschland het in bezit nemen van Lotharingen door Frankrijk niet kon verhinderen; dat nog in 1744 Pruissen bereid was „met 80000 man te verhinderendat het verloren kind (de Elzas) door Oostenrijk in de armen wierd gedrukt"; dat Pruissen bij de misdadige ver deeling van Polen in 1772 het- meest profi teerde, maar ook de grootste schande op zich laaddedat Pruissen links en regts verbonden sloot, nu met Frankrijk, dan met Oostenrijk, ook met Rusland, alleen slechls om zich zelve de oppermagt in Duitschland te verzekeren, in één woord, dat hef „inderdaad Pruissen nooit te doen geweest is om Dnitsohlands eenheid,maar om dealgemeenheid van Dnitsch- lands onderwerping aan Pruissen." En juist dit is het, wat ons met de tegen woordige Duitsche eenheid niet doet dweepen. 't Is niet een eenig Duitschland als Italië, maar een verminkt Duitschland. Maar daar enboven wat het is, is het geworden, dank zij de staatkunde van Bismarckdie teregt door Pierson wordt gebrandmerkt. „Wat Bismarck gedaan lleé£t," zegt hij, „heeft hij alleen kunnen doen, door den geest van het constitutioneele staatsleven naar de opvat ting der liberale partij te verloochenen, door die partij zelve als een bende van aanmati gende oproermakers te brandmerken, door magt te laten gelden voor regt, door de mo narchie te herscheppen in autocratie, door met behulp van sophismen de beteekenis van elk constitutioneel staatsverband te neutraliseren." Wie, die zich herinnert hoe smadelijk door Bismarck is gehandeld met de volksvertegen woordiging, hoe hij oorlogen heeft uitgelokt om slechts zijn doel te bei'eiken, zal dit vonnis te hard vinden? Wie kan een gevoel van wal ging onderdrukken, wanneer hij ziet hoe thans die Bismarck wordt vergood in Duitschland? Daarom betreuren wij de onbegrijpelijke verblindheid van die liberalen, die niets dan woorden van lof voor den niagtigen minister te Berlijn over hebben en moedwillig de oogen sluiten voor het gevaar dat ons vader land van daar bedreigt. Te meer, omdat daar door het verwijt in de hand gewerkt wordt ais ware de liberaal een minder goed vaderlander. Toen bijv: voor ruim oen jaar geleden (hou den wij ons altijd nog bij den laatsten oor log) de AmMerdamsche Courant, het conserva tieve dagblad der hoofdstad, het verlangen uitsprak dat de Pruissen hunne bommen zouden gaan werpen in de Fransclie hoofd stad, was dit van zoodanig blad minder te verwonderen dan van het Handelsblad, het liberale dagblad der hoofdstad, dat denzelfden wensch uitte. Parijs toch, de bakermat der revolutie, moet elk goed conservatief een doorn in het oog zijn, zooals dan ook de oude hee- ren in de Fransclie Nationale vergadering thans duidelijk genoeg toonen. Toen Bismarck eenmaal den wensch uit sprak dat de groote steden, de broeinesten der democratie, van de aarde verdelgd mog- ten worden, stond Parijs zeker boven aan de nominatie. Maar die Amsterdamsche Courant was een uitzondering. Het grootste gedeelte der con servatieve pers verloochende haar rigting, om dat zij niet blind was voor de bedenkelijke zijde van de gebeurtenissen der laatste jaren. Het ware voorzeker zeer te wenschen geweest, dat de gansche liberale pers dit evenzeer hadde getoond. Of moeten wij liberalen, omdat Bismarck het te kwaad heeft met de ultramontanen en wij zoo nu en dan hooren, dat in het vrije Duitsche rijk een pastoor voor een jaar achter slot is gebragt, omdat hij zich ongunstig uit liet over koning of keizer, moeten 'wij daarom soms vergeten, hoe ongeregtigheid en geweld de grondslagen zijn van het nieuwe keizer rijk? Zou wel zeer treurig zijn. Duitschland predikt den vrede Bismarelc. wordt liberaal; elke oorlog zeide hij maakt hem meer constitutioneel. Aangenomen dat op dit alles niets valt aftedingeri, dan mogen wij nog nooit vergeten welken zon derlingen weg men heeft betreden om tot vrede te komen en in de constitutioneele leer ie wassen. Maar wij gelooven niet aan die bekeering; geen ijdele vrees die overal schrikbeelden ziet, maar de studie der gebeurtenissen, leidt lot wantrouwen jegens Pruissen, gelijk men vroe-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1