BUITENLAND. GEMENGDE~BERIGTEN. de regtagevolgen ian dien, met instandhouding van het overige deel daarvan cn verder de beide gedaagden solidair veroordeeld in de losten van beide instantiën, allen bij verstek. BENOEMINGEN. De Staats-Courant van den 17'"" bevat den staat van de officieren, die bij besluit van den 13 jl. benoemd zijn tot militieraden in de onderscheidene provinciën. Voor Zeeland zijn benoemd: tot lid de provinciale adjudant, de majoor van den Brandeler en tot plaats vervangend lid de kapitein van Winsheym, van het 3 reg. inf., beiden te Middelburg. Kerkelijke Zaken. Ter vervulling van buitengewone vacatures in het kies-collegie alhier, zijn eergisteren gekozen: jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort met 131, L. Meijler met 133 en W. de Beste met 129 van de 118 uitgebragte stemmen. Dr. G. J. Vos alhier is beroepen tot predikant te Middelburg. Het afscheid van ds. J. Brusse, als pred. te 's lleer- Abts- en Sinoutskerke,is voorloopig bepaald op 28 dezer. De commissie wit de nationale vergadering van Frankrijk, belast niet het onderzoek van het voorstel tot terugkeer van bewind en kamer naar Parijs, heeft een ongunstig prse- advies uitgebragt en dit heeft veel verbittering onder de I'arijzenaars opgewekt, welke verbit tering voornamelijk veroorzaakt is door de vol gende zinsnede in het rapport: Parijs heeft voorzeker veel geleden, doch zal, zoo noodig, wel besluiten, nog meer te lijden." De ver bolgenheid der lijdenden werd nog verhoogd, doordien deze zinsnede zeer werd toegejuicht en wel het meest door hen, die geen de minste offers gebragt, zich gedurende den oorlog vei ligheid verschaft hadden, en na het sluiten van den vrede als huisheeren de huurpennin gen en de andere schulden, welke zij te innen hebben, met alle strengheid invorderden en nog invorderen. Inderdaad wordt de toestand der kleinhandelaren en der koffijbuis- en hotelhou ders in Parijs dagelijks erger velen van hen, die hunne zaken niet willen opgeven, verteren nog wat zij bezitten, en kunnen toch niet de huur opbrengen, welke krachtens de wet van Dufaure zoo hoog gebleven is als zij ooit in de glansrijkste tijden van het tweede keizerrijk was. M«n kan niet ontkennen, dat de Parij- zenaren in weêrwil van hunne vele omwente lingen, oproeren en opstanden, uiterst geduldige menseben zijn, want zij zeggen »wij zullen de beslissing der kamer afwachten." ilogt deze beslissing echter ten nadeele van Parijs uit vallen, dan mag men zich op eene uitbarsting der algemeene misnoegdheid voorbereid houden, welke zich het allereerst zal openbaren door eene weigering van het betalen van huur belasting en wissels. Verscheidene syndicale kamers, zoo meldt een der correspondenten van de Köln. Zeit., hebben besloten tot zulke maat regelen toevlugt te nemen, en is door eenigen Yan haar dit voorbeeld gegeven, dan zullen anderen het weldra volgen. Het proces der moordenaars van den aarts bisschop van Parijs, den heer Bonjean, enz. vordert langzaam. Gisteren (Donderdag) moest het rekwisitoir door den commandant worden voorgelezen en het vonnis wordt aanstaanden Maandag verwacht. De commissie van gratie heeft nog altijd niet beslist wat er van de ter dood veroor deelden Lisbonne, Verdaguer, Simon Mayer en Marotteau zal worden. Wel heeft men gezegd dat deze laatste tot eeuwigdurenden dwangar beid was veroordeeld, maar dit gerucht is onwaar. Daar de 21jarige jongeling aan de tering lijdt, zou een dergelijke gratie ook geen gratie zijn. De politiek van OostenrijK in 1870 was gewis de oorzaak van den tegenwoordigen toestand van dien staat. De man, aan wien men die politiek te danken heeft, verdient dan ook in vereerende gedachtenis gehouden te worden. Algemeen heeft die politiek den lof verworven voor de voorzigtige, verstandige houding van Oostenrijk gedurende den Duitsch- Franschen oorlog, doch zij is het niet eens, wien daarvoor haren dank te brengen. Eerst haalde graaf Beust alle lofspraken binnen, nl. zoo lang bij rijkskanselier was; vervolgens, na zijnen val, maakte zijn opvolger aanspraak op de eer, de vader van Oostenrijks neutra liteit geweest te zijn. Het Oostenrijksehe volk weet thans evenmin als vroeger wie in Julij 1870 den doorslag heeft gegeven, en wien het gevolgelij k te dankeu heeft voor de reddiug uit het toen zoo vreesselijk dreigend gevaar. Het proces, als ware het door von Beust en Andrassy over den dank des volks gevoerd, is voor bet oogenblik nog geheel onbeslist. De Deutsche Zeitung liebt de kwestie toe, en beantwoordde de vraag of men aan von Beust of Andrassy Oostenrijks neutialiteit, en daar mede de verhindering van bet groote onheil, een wereldoorlog, te danken beeft, met een bepaald neen, »aaD geen van beiden." Den een ontbrak de Duitsche zin, den ander de zielegrootheid tot zulk eene daad. Noch aan von Beust, noch aan Andrassy een gedenktee- ken. Velerlei redenen hebben in liet laatst van Julij 1S70 medegewerkt, om Oostenrijk tot de politiek van neutraliteit te dwingen. Eerstens was men niet op den oorlog voorbe reid, en was het onmogelijk iu den korten tijd, dien de snel opvolgende gebeurtenissen eisebten, het leger in beweging te brengen. Anderzins beersebte bij hen, aan wie de be slissing stond, zoo als de best wetenden verze; keren, een diepe afkeer van een verbond met den parvenue, van wiens trouwbreuk een lid der keizerlijke familie liet offer was geworden. Ook kwam in die dagen, toen de keus welligt nog in twijfel hing, graaf Vexkull te Weenen met von Metternichs mededeeling dat het Fransche leger gedesorganiseerd en zijne nederlaag waar schijnlijk was. Dat waren de factoren die Oos tenrijks politiek bepaalden, meer dan de inzig- ten van ton Beust of Andrassy. Of zij sterk genoeg zouden geweest zijn om den doorslag te geven, wie kan het weten Zij werden eerst beslissend door de houding der Duilsch-Oos- tenrijkers, door de vaste eenstemmigheid waar mede deze partij kozen voor luinne stamge- nootenen alle deelneming aan een oorlog tegen Dnitscbland veroordeelden. Men heeft niet eerst afgewacht naar welke zijde zich de overwinning zou neigen; men heeft zich niet, als de diplomatie, bij den sterkere aangesloten maar man voor man hebben de Duitsch-Oos- tenrijkers zich voor Duitschland verbeven, en hun kreet, de kreet van negen tnillioen, drong door tot de kringen waar het lot van den Staat wordt beslist. Het volk van Duitsch- Oostenrijk dankt aanbeen politicus de redding van afschuwelijke broederslagtiugen en einde- looze gruwelen, maar bet dankt die redding aan zich zelf, aan zijne trouw aan zijnen stam, aan zijne vastheid. Uit JKngelnnd verneemt men, dat de stem- geregtigde handwerkslieden van dat land dezer dagen door een democratisch genootschap van Londen, The Labour Representation Leagueten doel hebbende handwerkslieden in het parlement te brengen, bij algemeene oproeping zijn uit- genoodigd hunne stem aan geene andere kan didaten te geven dan die gezind zijn om de algemeene en regtmatige onkosten eener ver kiezing (zoo als voor bet huren, verlichten en verwannen van lokalen voor de stemuitbrenging) op de plaatselijke kas te leggen en niet meer ten laste van kandidaten te laten komen. Omtrent den regtstoestaud in Turkije meldt men het volgende »De nieuwe regtbanken zijn reeds meerendeels geïnstalleerd en zullen onverwijld in functie treden. Er zijn vele Christenen tot reglers be noemd, en wel omstreeks één op ieder drietal benoemde regters. Zoolang de Koran en de jurisprudentie der Mohammedaansche schrift geleerden het voorname of zelfs het eenige rigt- snoer voor de beslissing van geschilleu blijven, zal de Porte bezwaarlijk kunnen besluiten om de meerderheid der regterlijke collegiën uit christenen zatnen te stellen." In bedoelden brief wordt bevestigd bet berigt dat de Porte het bewerken en verkoopen van tabak aan zich getrokken en tot een uitsluitend regt der schat kist gemaakt heeft. Voorts meldt de corres pondent, dat de uitgifte van lijfrente-brieven ten laste schatkist zal worden uitgebreid, en wel ten einde geld te bekomen voor den spoor wegbouw in Klein-Azië, waartoe door den sul tan dezer dagen bevel gegeven is. In het Parijsche blad la France komt voor een beschrijving van den beroemden ontdek- kingstogt, door onze kloeke voorouders in 1593 en 1594 naar het Noorden ondernomen met bet doel: een doorvaart te vinden ter ontdekking van een nieuwen handelsweg naar Indie en China. Het oord, waar Barends en zijne lotgenoo- ten in het barre noorden overwinterden, werd nooit teruggevonden en algemeen hield men zich overtuigd, dat er geen sporen meer be stonden van hun huis, op alle oude kaarten onder den naam van het Behouden Huis voor komende. Men vergiste zich, want gelijk reeds vroegere berigten gewag maakten, is die wo ning aan de IJsbaven op Nova-Zembla gevon- nen. De noorweegsehe kapitein Carlsen, dezen zomer ter visehvangst van Hainmerfest ver trokken, is er in geslaagd om den Noord in de zee van Hara door te dringen. Den 9 September heeft hij de IJshaven van Barends en Heemskerk bezocht en vervolgens keerde hij, na de straat Waaigat te zijn doorgestevend, den 4 November te Haramerfest terug. V an de woning der Hollanders vond hij na tuurlijk slechts de ruinen, die volkomen be dekt waren met een dikke laag ijs Deze her metische sluiting werd evenwel de oorzaak, dat de voorwerpen, die de bewoners daar heb ben achtergelaten, volkomen goed bewaard zijn gebleven. Kapitein Carlsen heeft 150 stuks medegebragt. Naar zijne opgaven was het huis van pijnboomenbout opgetrokken en besloeg een oppervlakte van 30 vierk. voeten. Onder de gevonden voorwerpen komen o. a. voor ge- weerloopen, sabels hellebaarden, lanspunten, timmergereedschappen, slijpsteenen ijzeren en aarden potten, kandelaars, tinnen potten, een horlogie, een fluit, klompen, beschilderd blik, een koekepan, sloten, een klok (waarschijnlijk die van bet schip), een aarden kruik en een ijzeren kist. Onder de boeken bevindt zich een verhandeling over sterrekunde en de hol- landsclie overzetting van la Description de la Chine, door Mendoza; vooral dit laatste werk is zeer goed geconserveerd. Deze week is op liet IJ een sfeenkolenscheepje door een stoomboot aangevaren en gezonken. Te Elle- meet, eene gemeente van 500 zielen, is gedurende 1871 geen volwassene gestorven. De weinige overledenen waren allen kinderen benedon 'tjaar. De uitdragers vrouw te 's Hage, die onlangs bij 't veroordeelen van haar man wegens 't helen van gestolen goederen de regters beleedigde, is tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld. Te Kuilenburg is op zijn 102de jaar een man overleden, die op zijn honderdsten verjaardag nog den ploeg hanteerde. Te Rotterdam zijn in den laatsten tijd een aantal diefstallen met inbraak gepleegd. Bij eene verkooping in 'tOdeon te Zwolle is een man van een trap van slechts derlig treden gevallen en op de plaats doodgebleven. Door „een oud regterlijk ambtenaar" in den Haag wordt aan het Tl eekblad van het Regt de volgende opmerking als bladvulling ingezonden: „De nieuwe regterlijke orga nisatie van den minister Jolles is reeds voorspeld in liet boek Job, kap. XII, vs. 17, waar men leest: Hij voert de raadsheeren beroofd weg, en de regters maakt hij uitzinnig'' (van blijdschap). Kennelijk ziet dit op de opheffing van de provinciale hoven en op de trac- tements-verhooging van de regters." Aan de uit stekende diamatische kunstenares, mevr. Jachman- II agner, is een zeer bijzondere onderscheiding te beurt gevallen. Toen zij dezer dagen voor de laat ste maal in den koninklijken schouwburg te Berlijn optrad, begaf de keizer-koning zich. na afloop van het eerste bedrijf, op het tooneel, alwaar hij aan de be roemde kunstenares de gouden medaille voor kunst en wetenschap, op de meest vereerende wijze zelf ter hand stelde. Als een bewijs van achting en hulde ont ving mevr. Jackman-Wagner van de keizerin een kost baren armband vergezeld van een vleijenden brief. De groothertog van Saksen-Weimar schonk haar de ver sierselen der orde van de Valk en de groothertog van Mecklenburg die van de orde der Windische Kroon. Ingezonden. De Vereeniging Gemeentebelangen eenige andere ingezetenen van Goes dienden in den loop der maand December het volgende rekwest in aan den gemeente raad te Goes Aan den Raad der gemeente Goes. De ondergeteekenden, leden van de vereeniging „Ge meentebelang"' en verdere ingezetenen der gemeente Goes, met leedwezen gezien hebbende, dat door de verwerping van het plan van burg. en weth. tot con versie van schuld in uwe vergadering van 20 Novem ber jl. ook een aantal nuttige werken onuitgevoerd moeten blijven; volkomen instemmende met het oordeel uwer ver gadering en het gevoelen der finantiëele commissie, uitgedrukt in haar rapport, dat, zoo niet alle, dan toen vele van die werken urgent en noodzakelijk zijn. Bij die overtuiging omtrent de urgentie en noodza kelijkheid overwegende, dat door de uitvoering dier werken leven en vertier in de gemeente, bijzonder onder de arbeidende klasse, zullen gebragt worden. Nemen de vrijheid zich tot uwe vergadering te wen den met verzoek tot de uitvoering der bedoelde wer ken te besluiten, niet twijfelende of uwe vergadering zal middelen weten op te sporen en aan te wijzen, die minder drukkend, zoo voor het tegenwoordige als het toekomende geslacht zullen zijn dan door de meer derheid uwer leden in het plan van burg. en weth. werd gezien. 't Welk doende enz. Het volgende antwoord werd daarop ontvangen De Raad der gemeente Goes. Gelezen een adres van enkele ingezetenen der ge meente, zich noemende leden der Vereeniging „Ge-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2