1872. N". 9. Zaturdag 20 Januarij. 59te jaargang. BI1MNENLANDSCHE BERIGTESM. (iOKSSC De uitgave dezer Courant geschiedt Maak dag, Woensdag en Vrijdag avond uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes J 1,76. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks-en doodberigten vail 18 regels <\/l, DiejiSt-aan biedingen, nifet meer dan .4 regpls bedragende en contant betaald, 20 e. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee urendes namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. GOES, 19 Januarij 1872. Ie KAMER. In de zitting van jl. Woensdag is het trac- taat met Engeland tot afstand van de Kust van Guinea aangenomen met 29 tegen 6 stemm. In de zitting van gisteren zijn het tractaat met Engeland nopens Sumatra, en dat betrek kelijk den aanvoer van vrije arbeiders uit Britsch- Indie naar Suriname met algemeene stemmen aangenomen. De amortisatie-wet vervolgens aan de orde zijnde, werd ook deze wet aangenomen niet 28 tegen 6 stemmen, die der heeren Ilein, BorsiusPrinsVindt/, Duijmaer van Twist en Fransen van de Putte. Het Dagblad verneemt uit goede bron dat de heer F. A. T. Delprat, generaal-majoor der artillerie, de hem aangeboden portefeuille van oorlog heeft aangenomen. Bij het begin van het jaar was het nog volkomen onbekend, welken invloed de invoe ring van het uniform-port van 5 cents voor. het biunenlandsch verkeer hebben zou, en er wa ren er die meende;), dat de raming van ƒ2,500,000 voor dezen tak to hoog zou blijken. De uit komst heeft werkelijk dit vermoeden bevestigd, maar op'zulke wijze, dat de minister die uit komst den moedeloozen zegevierend mag voor houden. Want de posterijen hebben wel min der opgebragt dan de f 2,500,000, waarop zij geraamd waren, doch slechts 23,400 minder, dat is nog niet één percent. Zoo is dan ook deze nuttige hervorming zonder schade voor de schatkist volbragt. Een spoorslag te meer om met nuttige hervormingen voort te gaan. Naar wij vernemen, zal zich heden avond ook hier eene commissie constitueren voor de feestviering en de oprigting van een monument, ter herinnering aan de inneming van den Briel. Als leden der commissie zijn ons genoemd dr. R. A. S. Piccardtdr. G. J. Vosmr. J. A. van Hoek, dr. Fokker, A. Nortier en mr. P. J. F. van Voorst Vader. Naar wij vernemen zijn door de Vereeniging Gemeentebelang" alhier, adressen aan den mi nister van justitie en aan de Ilde kamer ont worpen, houdende verzoek tot behoud van de arrondissements-regtbank in deze gemeente. Deze adressen zullen binnen kort aan de in gezetenen ter teekening worden aangeboden. Ovezand 17 Junij. In eene buitengewone vergadering van kerkvoogden en notabelen her dacht heden de heer J. G. Risseeuw dat het juist 37 jaren geleden was dat hij zijne be trekking van kerkelijk ontvanger in deze ge meente had aanvaard. Bij die gelegenheid schetste de lieer Ris- seenw in een uitvoerig en boeijend verslag de voornaamste handelingen en lotgevallen der ker kelijke administiatie in deze eeuw, terwijl ZEd. op het einde dier vergadering mededeelde, als bewijs van erkentelijkheid voor de vriendschap gedurende meer dan het l/s eener eeuw in deze gemeente ondervonden, een fraai bewerkt ber- lijnscli zilveren doopbekken aan kerkvoogden en notabelen aan te bieden, welk souvenir ech ter, tot zijn spjjt, door den leverancier nog niet was afgewerkt. Nadat kerkvoogden en notabelen bij voorraad dank betuigd en verklaard hadden dat het ge schenk door de hervormde gemeente en door hun collegie als eene aaugenaiiie herinnering zou beschouwd worden, vereenigde men zich aan een door den aftredenden ontvanger aan geboden rijk voorzienen disck, waaraan onder meer genoodigden, ook de opvolger van deu hr. Risseeuw, zijn zoon, griffier der gemeente Goes, deelnam. Men meldt uit Batli Gedurende het jaar 1871 zijn alhier in-eu uitgeklaard de navolgende zee- en riviersche pen en stoombooteu Ingeklaard onder Neder- landsche en Belgische vlag 659 geladen rivier schepen en stoombooteu, metende 37762 pa- tenttounen en 357 ledige, metende 15276 pa- tenttonnentwee geladen zeeschepen, metende 288 zeetonnen, en nrgeu ledige, metende 1151 zeetonnen, onder Fransciie, Spaansehe, Oosten- rijksche, Engelsche, Russische en Zweedsehe vlag. Uitgeklaard onder Nederlaadselie en Belgische vlag 445 geladen rivierschepen eu stoomboo- ten, metende 18584 patenttonnen, en 391 le dige metendende 23289 patenttonnen; drie ge laden zeeschepen, nieteude 885 zeetonnen, en 13 zeeschepen (ledige,) metende 1708 zeeton nen. In verhouding tot 1870 beeft de scheep vaart geen vera ndering, ondergaan; de inko mende regten hebben ook aanzienlijk meer der bedragende vischvangst heeft ook veel bedrijvigheid opgeleverd op de Westerschelde voor Bathde geul of haven is veel verbe terd en de losplaats voor de schepen geheel hersteld. Ook de binnenlandscbe handel in granen neemt in levendigheid toe. Men schrijft uit Middelburg, 16 Jan.: Een Engelsch heer, met familie, per jagt te Veere gekomen, en zich met de jagt op zee vogels bezig houdende, had gisteren het ongeluk, dat zijn geweer bij het afvuren sprong, zoodat hij doodelijk gewond werd. In den nacht van 13 op 14 Januarij zijn op het stations-terrein te Roosendaal uit een ge sloten en geplombeerden waggon 4 zakken met eene aanzienlijke som gelds ontvreemd. Des morgens werd in een weiland de verlorei) schat in den grond begraven gevonden. De daders zijn nog niet ontdekt maar wel heeft deze dief stal een geval van /raude aanhet licht gebragt. De vier ontvreemde maar teruggevonden zakken hielden in 137,920 francs en in den waggon werd nog 90,000 francs gevonden, zoodat, daar de geheels som slechts voor 56000 francs was gedeclareerd, de afzender nog 4000 francs extra vracht zal moeten betalen wegens te geringe aangifte. Als prijsvraag heeft de Hollandsche maat schappij van landbouw uitgeschreven een doel matig eenvoudig en tevens beknopt model- aanteekenboek voor den landbouwer, veehouder en vetweider om bij het einde des jaars te kunnen opnemen de zuivere opbrengst per hec tare of hectaren bij den landbouwer in ge bruik. Voor de volledige en best gekeurde beantwoordingin te zenden voor den lsten Julij 1872, looft zij haar gouden medaille uit, waarbij de afdeeling Opmeer en omstreken nog 50,— voegt. Antwoorden moeten bij den secretaris der maatschappij, den heer P. F. L. Waldeckte Loosduinen, worden ingezonden. Als krachtig bewijs van de heilzame wer king der vaccinatie kan dienen dat van de 350 geëmployeerden der Nederlandsche Paltni- tinefabriek, in de nabijheid van Sloterdijk, slechts twee door de heerschende pokken-epi demie zijn aangetast. Het waren juist de twee personen, die zich de herinenting niet wilden laten welgevallen. De overigen zijn geheel on gedeerd gebleven. Zal het jaar 1872 een overvloedigen oogst opleveren, dan is het noodig dat de landbou wers van nu af jagt maken op rupsennesten. De kleine witte zakjes, die aan de boomen zitten, de als met slijm aan elkander gekleef de eitjes, die ringen rondom de takken vor men, moeten zorgvuldig opgezocht en verbrand worden. Men beweert dat de vorst de rupseu d„odt; dit is eene dwaling. Men heeft die insecten zien weêrstand bieden aan eene koude van 25 graden. jV. R. Ct. K eg- tszahcen De arrondissemeuts regtbank te Goes heeft op 15 dezer de navolgende uitspraken gedaan, iD zaken; 1» I A. S. 18 j. ir. C.G.V.D.S. 21 j. III. A. B. 22 j. de eerste schoenmakers-, de beide laatste timmermans knechts allen te Camperland (Wissenkerke N. B.) beklaagd van diefstal, gepleegd bij naeht door meer dan een persoon, op eene plaats die niet als bewoond huis kan worden aan gemerkt of daarmede gelijk gesteld, en de beklaagden ver oordeeld, onder aanneming van verzachtende omstandighedeu, ieder tot eene cellulaire gevangenisstraf van één dag en hoofdelijk in de kosten bij lijfsdwang te verhalen. 2°. M. N. 40 j. arbeider te 's Heerhendrikskinderen, beklaagd van diefstal door een loonbediende ten nadeele van zijn meester; veroordeeld, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, tot eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden en in de kosten, te verhalen bij lijfsdwang. 3°. J. S. 35 j. arbeider te Goes. Beklaagd van bedelarij» Vrijgesproken 4". J. H. 26 j. polderwerker te Arnemuiden. Beklaagd van hoonveroordeeld, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot eene geldboete van f 1,— subsidiair in een gevangenisstraf van één dag en in de kosten te ver halen bij lijfsdwang. 50. L. JJ. J. 75 j. rentenier te Kruiningen. Beklaagd vanl°. het moedwillig toebrengen van een slag, geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen hebbende veroorzaakt en 2°. het uiten van smaad- of scheldwoorden veroordeeld, onder aanneming van verzachtende omstandig heden, tot 2 geldboeten, een van 25.subsidiair in een gevangenisstraf van 7 dagen en een van 8.subsidiair in een gevangenisstraf van 3 dagen en in de kosten te verhalen bij lijfsdwang. 6". J. M. landbouwer te CampÈrlaud, wegens het niet versohijncn als getuige, is vrijgesproken. 7°. P. P. 45 j. arbeider te Baarland. J, B. 50 j. ar beider te Hoedekenskerke. In hooger beroep van een vonnis van den lcantonregter van Heinkenszand, waarbij zij wegens jagt-overtreding waren veroordeeld ietcr tot eene boete van 10.—» subsidiair in eene gevangenisstraf van 2 dagen en in de kosten van het geding, met verbeurd verklaring van het inbeslag genomen jagtgeweer en een stok met de regts- gevolgen daarvan. De regtbank heeft het vonnis ran den kantonregter vernietigd, voor zooveel de verbeurdverklaring van den stok en de reglsgevolgen van dien betreft, met in standhouding van het overige deel daarvan, en verder de beide gedaagden solidair veroordeeld in de kosten van beide nstantiën, allen bij verstek. 8°. M. R. en J. R. arbeiders te Goes, In hooger be roep van een vonnis van den kantonregter te Heinkenszand waarbij zij, wegens overtreding der wet op de jagt en vis- seherij, waren veroordeeld ieder tot eene geldboete van f 6.—, subsidiair twee dagen gevangenisstraf en in de kosten van bet geding met verbeurdverklaring van het viseh-tuig en een polstok met de regtsgevolgen van dien. De regtbank heeft bet vonnis van den kantonregter vernietigd, voor zoo veel de verbeurdverklaring van den polstok betreft met

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1