BINNENLANDSCHE BERICTEN. BUITENLAND, GOES, 17 Januarij 1872. 1= KAMER. De Eerste kamer heeft jl. maandag besloten het wets-ontwerp tot af koopbaarstelling der tienden nog in deze bijeenkomst te behandelen. In beraadslaging zijn de ontwerpen over de tractaten betrekkelijk de kust van Guinea Sumatra en Suriname. Verscheidene leden waaronder de heer Fransen van de Putte Sr., hebben hunne bedenkingen tegen de tractaten opgesomd. De minister van buitenl. zaken heeft de tractaten breedvoerig verdedigd. De beraadslaging was gisteren niet afgeloopen. De Rijksmiddelen hebben in Dec. opgebragt 6,062,255.79 tegen f 5,935,569.92. De op brengst over het geheele jaar 1871 bedroeg f 77,637,467.68 tegen eene raming van 73,805,462.50 en een opbrengst over het jaar 1870 van f 75,682,626.82. Het Batav. Handelsblad verneemt van goe derhand dat een aantal der hoogste Indische ambtenaren is overeengekomen, een actie in- testellen tegen den Minister van Koloniën, wegens op hen gepleegden hoon en laster, door hen, in een ter publicering bestemd en open baar gemaakt stuk, te beschuldigen van traag heid, zucht tot wetsontduiking, geen belang stelling in het hun toevertrouwd finantiëel be heer, en meer dergelijke aantijgingen, die, zoo zij bewezen waren, de betrokkenen zouden bloot stellen, zoo al niet aan een strafregter- lijke vervolging, toch zeker aan den haat en de verachting hunner medeburgers. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie in dit nummer van den lieer J. J. Oord, den blinden pianist, die morgen avond een concert in de schouwburgzaal alhier zal geven. Wij lazen verscheidene aanbevelingen en gunstige beoordeelingen van het kunsttalent van den heer OorcL en wij vertrouwen dat eene drukke opkomst dien heer het bewijs zal leveren, dat men ook te Goes een ongelukkige, die zijne talenten tracht dienstbaar te maken om, hoewel blind, in eigen onderhoud te voor zien, gaarne krachtig en liefderijk ondersteu nen wil. Tot onze verwondering lezen wij in de Delftsclie Courant van heden letterlijk hetzelfde artikel over de nieuwjaars-rekeningen voorkomende in ons no. van dingsdag den 9 dezer, zonder dat de oorsprong van het artikel is aangegeven. De schrijver verklaart ons nogtans zijn artikel aan geene andere courant dan de Goessche ter plaatsing te hebben gegeven Gaandeweg neemt het getal der vacante ge meenten bij de Nederlandsche hervormde kerk toe, en dat der kandidaten tot de heilige dienst af. Met den aanvang des jaars toch waren er 140 predikantsplaatsen om verschillende rede nen vacant. Terwijl er in 1871 nog 43 kan didaten waren, zijn er thans nog slechts 37, volgens de lijst die er van bestaat, aanwezig. Doch als men van die lijst aftrekt èn degenen, die van wege ouderdom, of om andere redenen waarschijnlijk niet meer naar eene standplaats uitzien (er zijn er bij, die sedert 20 jaren kan didaat zijn,) èn hen, die bij hooger- en mid delbaar onderwijs geplaatst zijn of tot de Waal- sche kerk behooren, dan blijven er over p. m. 20 candidaten. Ergo: 120 te weinig Er is hier te lande een werktuig inge voerd hetwelk voor groote gezinnen, zoowel als voor gestichten, boerderijen, enz. van on berekenbaar nut kan zijn. Het is een nieuwe soort van handmolen tot het malen en builen van graan, en wel van zulk een geringen om vang en zulk een eenvoudige constructie, dat het overal van dienst kan zijn. Het bestaat uit een ijzeren bak, van slechts 60 Ned. dui men lang en breed; daarop staat een trommel, die een middellijn heeft van 45 centimeters, en daarop een trechter van zoodanige afmeting, dat de geheele toestel met den bak nog niet ten volle de hoogte heeft van anderhalven meter. Wanneer men het graan in den trechter heeft gedaan en men begint te draaijen, loopt het naar de steenen, die zich in den trommel be vinden en zoowel van boven als van onderen gebild zijn. Aan het werktuig zijn twee schroef jes het bovenste om den gelijkmatigen toe voer van graan naar de steenen naar goedvinden te versnellen of te verminderenhet onderste om de ruimte tusschen de steenen grooter of kleiner te maken, naarmate men grover of fijner meel verkiest te hebben. Het meel loopt van zelf naar beneden in den buil, die zoo danig is ingerigt dat men eene volkomen zuivere afscheiding van meel en zemelen ver krijgt, terwijl bij den grond aan de voorzijde de zemelen en aan de achterzijde het meel in een bak valt, De toestel werkt zoo gemak kelijk, dat er volstrekt geen meer dan gewone ligchaamskracht of handigheid wordt vereischt, om dien in werking te brengen en te houden. Het behoeft wel niet gezegd te worden, dat zulk een werktuig tevens allen waarborg op levert dat men brood eet van zuiver meel. {N. R. Ct Een inzender in de Gr. Ct. zegt het volgende: De heer H. Witte, die ons reeds met zoo vele belangrijke stukken in uw blad heeft ver- pligt, vraagde onlangs, of men ter voorkoming van de aardappelziekte gebruikte of ongebruikte »run" bezigde. Met het oog op deze vraag kan ik niet na laten te wijzen op hetgeen er over het gebruik van run vermeld wordt in een der nommers van de Hollundsche Illustratie. Daarin wordt verhaalddat in de' tuinen van het prachtige buitengoed „Mon repos" aan den Rijnwaar de prins en de prinses von Wied den vorigen herfst doorbragten, de aardbezienbedden in het najaar met korte mest en in 't voorjaar, nadat ze omgespit waren met een laag van kif of gebruikte run werden overdektdat deze laatste alle wurmen weert en maakt dat de tempera tuur altijd dezelfde is en het droogworden van den grond belet. Deze cultuur zou verwon derlijke uitkomsten opgeleverd hebben, zoodat men daar aardbeijen van 100 grammen bij groote hoeveelheden en verscheidene zelfs van 130 a 140 gr. plukte. Ook wordt in dat schrijven een laag kif om de vruchtboomen zeer aanbe volen. Men ziet hieruit, dat gebruikte run als een nuttige zaak in den tuinbouw bekend is en vermoedelijk ook wel tegen de aardappel ziekte zal gebezigd zijn, en het komt mij wel aanbevelingswaardig voor. dat in het a. s. voor jaar door velen de proef worde genomen met dit gemakkelijk en goedkoop te verkrijgen mid del; niet alleen bij de aardappel- maar ook bij de aardbeijen- en ooft-cultuur." Tweehonderd en vijftig katoenwevers hebben te Blackburn den arbeid gestaakt, omdat aan een jongen, die slecht werk had geleverd, een dubbeltje boete was opgelegd. De heeren werk stakers hebben toch ook spoedig eene reden bij de hand. WEERBAARHEIDS-LOTERIJ-LEENING. lste Serie-trekking van vijftig seriën, op Maandag 15 Januarij 1872, te Utrecht in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, des namiddags te 2 uve. Ms winnende Serie uitgekomen no. 5349. Uithoofde van het vergevorderd uur, ten gevolge van de werkzaamheden van de heeren L. JÜDELS COMP., uitgevers eu schrijvers van de register- lijsten der Staats-loterij, bij de trekking lste week, 5de klasse dier loterij, zijn lieden niet meer dan 50 serie nummers getrokken, waaronder de bovengenoemde win nende serie. Dezelfde omstandigheid doet het gewenscht voor komen de thans aangevangen serie-trekking eenige dagen uittestelljen. Mitsdien bestaat het voornemen 1". Deze .trekking voorttezetten op Vrijdag 19 Ja nuarij 1872, des voormiddags ten 10 ure; dien ge- heelen dag door en aldus zoo mogelijk drieduizend vijfhonderd nummers te doen trekken; den volgenden dag, Zaturdag 20 Januarij 1872, op gelijke wijze een gelijk aantal van drieduizend vijfhonderd num mers en op Maandag 22 Januarij 1872, de alsdan resterende achthonderd dertig nummers, waarmede alsdan de seriën-trekking zal zijn geëindigd 2». De trekking der WEERBAARHEIDS LOTERIJ van af Dingsdag 23 Januarij 1872, tot en met 26 Jannarij 1872 te schorsen, uithoofde van de trek king 2de week 5de klasse der Staats loterijop Za terdag 27 Januarij 1872, voormiddags ten 10 ure aantevangen met de PRIJZENTREKKING en zoo mogelijk op dien dag drieduizend prijzen te doen trekken; op Maandag 29 Januarij 1872 die prijzen- trekk'mg voorttezetten en zoo mogelijk, door trekking van de resterende drieduizend prijzen te beëindigen. Na geheelen afloop der SERLEN-TREKKING, en dus vermoedelijk op 23 Januarij 1872, zal eene lijst houdende alle als winnende uitgekomen seriën wor den uitgegeven, en na afloop der PRIJZENTREK KING, aldus vermoedelijk op 30 Januarij 1872, eene complete lijst, houdende de zesduizend nummers dier winnende seriën en de zesduizend respectievelijk daarop gevallen zesduizend prijzen. Namens de Commissie belast met de regeling der opvolgende trekkingen der Weerbaarheids Leening, Mr. F. A. VAN HALL. Conform met het Proces-Verbaal, E. P. TEMMINCK, Notaris. BENOEMINGEN. Benoemd 1 ot kantonregter te Zierikzee mr. P. A. J. Bouvin, adv. en cand.-notalsmede leeraar aan de lioogere burgerschool aldaar. Kerlxêlijlie Kaken. Gedurende vele dagen, liever gezegd gedurende eenige maanden, heerscht in den boezem der Nederduitscli Hervormde Gemeente te Middelburg een inwendige strijd over het beheer der kerkegoederen. Die strijd heeft zich thans geopenbaard. Een korte schets. Met primo October 1869 heeft de gemeente, gelijk al de overigen, het regt herkregen 0111 bare bezittih- en zelve of door het Algemeen Collegie te laten be- eeren. Noch de kerkvoogden die vóór nocli die 11a 1 October 1869 zitting hadden, hebben ooit de gemeente gehoord, wat zij wil bepaaldelijk omtrent dat beheer. >e gemeente was toen niet op de hoogte der zaak. Intusschen is zij ontwaakt, en eenige leden der gemeente hebben handen aan 't werk geslagen. Bij deurwaarders- exploit zijn kerkvoogden gesommeerd om alsnog tot oproeping der gemeente over te gaan, ten einde kaar voor te leggen de vragen: Wilt gij aansluiting aan het Algemeen Collegie? wilt gij de goederen der gemeente in eigen vrij beheer behouden, met benoeming eener Commissie om dat te regelen? Kerkvoogden voldeden aan de sommatie niet en nu hebben twee manslidmaten de gemeente tegen den 12 jl. opgeroepen. Den 13 jl. is de stembus geopend en de stemming is aldus uitgeloopen: 478 stemmen voor vrij beheer, 19 voor algemeen Collegie, 5 van onwaarde en 4 blanco. In Franltrljk openbaart zich thans meer ingenomenheid met het beginsel van handels vrijheid, dan te verwachten scheen. De aan leiding daartoe is de bekende overhelling van den heer Thiers eu van diens bewind tot het stelsel van bescherming der inlandsche volks bedrijvigheid tegen de mededinging van buiten landers. Van regeringswege is van geneigd heid tot herstel der door keizer Napoleon 111 verlaten handelsstaatkunde blijl^ gegeven door de voordragt tot het belasten van grondstof fen, alsmede door het besluit om de door het keizerrijk gesloten en eerlang afloopende han delsverdragen op te zeggen. Laatstbedoeld besluit vindt bij de Fransche kamers van koop handel vrij algemeene afkeuring, zijnde er nog maar zeven die verklaard hebben zich daar mede te kunnen vereenigen. Aangaande het ontwerp van wet tot belasting van grondstof fen, vermelden Fransche dagbladen aanhoudend nieuwe bedenkingen en verklaringen, daartegen door fabrikanten en andere belanghebbenden ingebragt. In den schoot der nationale ver gadering bestaat eene vereeuiging van voor standers der vrijhandelsleerzij had onlangs, naar eene toen openbaar gemaakte opgave, een veertigtal leden. In de nationale verga dering heeft eergisteren Thiers de voordragt tot het belasten der grondstoffen verdedigd. Hij verklaarde dat de regering, na lijpe over weging van alle andere belastingen, tot de overtuiging was gekomen, dat de invoering eener belasting op de grondstoffen alleen uit voerbaar moest worden geacht en voegde er bij, dat de uitgaven tot het strikt noodwen dige waren teruggebragt, als ook dat de voor gedragen amortisatie van staatsschuld noodza kelijk is. De inkomstenbelasting werd op nieuw door hem aangevallen, en bij deze gelegenheid toonde hij aan dat verscheidene artikelen reeds genoeg belast zijn. De door hem verdedigde belasting op do grondstoffen is volgens hem ook aanbevelenswaard, omdat de heffing zeer gemakkelijk geschiedt, allen er in deelen en niemand meer bijzonder er door gedeukt wordt. Hij deed vervolgens een beroep Op de vader landsliefde der vergadering en zeide dat de re gering een tweeledig doel vjbor oogen heeft: handhaving van het bestand, van Bordeaux en niets onbeproefd te laten t<#r voorkoming van regeringloosheid op poli'ciek en intellectueel gebied. Aan de Salut public wordt in eene Parijsche correspondentie eemj en ander medegedeeid' aan gaande het verschijnen van den heer Gramont voor de bek^de commissie van onderzoek. Wij ontleenea daaraan de volgende, bijna ongeloo- Ifelijke. bijzonderheid: »Men was bij het uit breken van den oorlog te Londen zóó vast Overtuigd van Fraukrijks zegetogt door Duitsch-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2