GEMENGDE BERIGTEN. BURGERLIJKE STAND GOES concordaat zou behooren gedaan te worden; genoemde theoloog zou ook daaraan gevolg heb ben gegeven, en diens advies zou de minister aan zijnen opvolger hebben nagelaten ter ver dere bewerking. Wat daarvan waar moge zijn, zeker is, dat, zoo gemelde geleerde den raad gegeven hebbe, het placetum regium, ondanks de opheffing van het concordaat, niet weder in te voeren, hij noch de strekking van den maat regel, noch de Oostenrijksche toestanden ge kend heeft. De Staat heeft herhaaldelijk aan de godsdienstgezindten het vrije beheer van haar vast vermogen verzekerd. Terwijl deze verzekering bij de evangelischen reeds lang eene waarheid is geworden, wordt bij de katholie ken het kerkvermogen nog altijd als dat der priesters beschouwd en de katholieke gemeente, voor welke het eigenlijk bestemd is, en die, als het vast vermogen harer kerk niet toerei kend is voor de uitgaven, het ontbrekende moet opbrengen, wordt geheel geïgnoreerd. Maar het- ergste is, dat volgens eene weinig bekende pauselijke brève van 3 April 1860 niet eens de Oostenrijksche bisschoppen of priesters zelf standig over het vermogen der kerk kunnen beschikken, maar die beschikking aan den paus staat. Het duldt geen uitstel, dat men de noo- dige maatregelen treffe, opdat de souvereine •regten van den landvorst en de regten der Oostenrijksche staatsburgers gehandhaafd blij ven. Een energiek optreden der regering wordt nu te dringender vereischt, daar de apostolische nunciatuur onlangs aan het Oos- tenrijksch episcopaat een pauselijke buil heeft medegedeeld, krachtens welke aan de aartsbis schoppen, bisschoppen enz. van Oostenrijk de volraagt tot vervreemding en verhypothe kering van gronden der reguliere geestelijkheid voor nog tien jaren wordt verleend, waaruit duidelijk blijkt dat Rome het concordaat en zijn vermeend regt op de kerkgoederen in Oostenrijk als nog bestaande aanmerkt. De Levant Herald, heeft openbaar gemaakt de instructiën gegeven aan de inspecteurs, aan welke door den sultan van Turüije is opge dragen het indienen van een verslag van 's lands toestand. Deze personen moeten hem opgave doen van al de grieven, van alle verkeerde handelingen, van alle belemmeringen, in één woord van alles wat de ontwikkeling van 's volks geluk en welvaart kan benadeelen. Zij mogen voor geene opoffering terugdeinzen om hunne patriotische zending te vervullenver moeidheid mogen zij niet voorwenden, maar zij moeten overal in persoon onderzoek doen, alles met eigen oogen zien, en de regering verwacht van hunnen ijver de grootste werk zaamheid en de grootste regelmatigheid bij het zenden hunner brieven. De zitting der Cortes van Spanje is bij koninklijk besluit gesloten, en de nieuwe Cortes zijn tegen 22 dezer bijeengeroepen. Een en ander heeft plaats gehad op voorstel der mi nisters. In de debating-society Vooruitgang te Amsterdam zal de stelling verdedigd worden„Het tegenwerken van de pogingen om 's lands verdediging te verzeke ren is een onmannelijk streven, dat de goede zaak der vredegenootscliappen lielpt verdacht maken.'' Beneden-Hongarije werd sints onheugelijken tijd door roovers onveilig gemaakt en geene regeringsmaatrege len hadden 't land van die plaag kunnen bevrijden. Hu anderhalf jaar geleden werd aan graaf v. Raday onbeperkte volmagt gegeven de roovers uit te roeijen en hij slaagt uitnemend in die moeijelijke opdragt. Hij is overal en nergens, de schrik van alle boosdoeners, de held van allerlei ongelooflijke verhalen. Onlangs was 't gerucht te zijner oore gekomen, dat in een af gelegen herberg een vreemd reiziger zou vermoord zijn; hij ging er alleen overnachten, zocht en vond een geraamte, maakte zich den volgenden dag bekend en joeg den herbergier zulk een schrik aan, dat hij terstond bekende. Een juwelier, die verdacht werd, ge stolen kostbaarheden te koopen, liet hij door zijn als handwerksman verkleeden secretaris een kostbaren ring verkoopen. De juwelier betaalde 25den volgenden dag vroeg hij 500 florijnen. De graaf overtuigde den juwelier, dat hij ongeoorloofden handel dreef: de man bekende een voorjaren gedanen koop van gestolen juweelen. Door de gekerkerde misdadigers te ondervragen, komt hij achter veel misdrijven. De graaf is soms wat ruw,niet altijd zoo vormelijk in zijn regt, als men dit zou wenschen, maar hij schijnt de regte man voor zijne moeijelijke taak. Eerstdaags zal voor de regtbank te Maastricht de volgende zaak behandeld worden. Een graanhan- delaar°had hier in een logement zijn intrek genomen en den waard een zak met geld in bewaring gegeven. Toen deze laatste den zak aan den eigenaar, op diens aanvrage, wilde teruggeven, bleek het, dat die zak niet meer aanwezig maar gestolen was. De waard bood dadelijk den eigenaar een som tot schadevergoe ding aan, welke door dezen laatste werd geweigerd, op grond dat de zak het drievoudige der aangeboden som bevatte. Men is nieuwsgierig naar den afloop van het geding. In 77jarigen ouderdom is te Amsterdam overleden de heer Chrislemeijer, bekend door de „too- neelen uit de lijfstraffelijke regtspleging," een werk, dat indertijd vrij wat opgang heeft gemaakt Een „inzender" in een Gorkumsch blad geeft eene bondige uitlegging van 't feit, dat, als een predikant bedankt voor een op hem uilgebragt beroep, veelal de volgende beroepenen ook bedanken. „Het gaat zegt hij, met de predikanten als met de meisjes. Als de laatsten weten, dat een man bij een paar dames een blaauwtje ge- loopen heeft, nemen zij hem niet, hoe lief zij hem anders ook vinden." Bij den predikant van Üpaar- dam is ingebroken, maar hij heeft de roovers een revolver voorgehouden en daarop zijn zij wijselijk gevlugt. Te Utrecht heeft een dronken' man van eene brug willen springen, vnaar twee agenten hebben hem dat belet en naar 't politiebureau gebragt. Ouderwetsche vroomheid In de bibliotheek van de universiteit te Gent bevindt zich een handschrift, in folio formaat, getiteld: „Journal gehouden op het schip "het Hoff van Zeeland, gecommandeerd door den kapt. Jan de Moor, gedesideerd naar de kust van Angolo, gemonteerd met 16 stucken canon en 43 coppen: Godt geve ons segen (1732) Dit journal leert ons, dat het schip het Iloff van Zeelandt, niettegenstaande de in roeping van 's Heeren zegen, een slavenhaler was. Het vertrok in Junij 1732 van Vlissingen, deed den 3den December van dat jaar St. Paul de Lavonda aan, en wijdde de maand December en Januarij, Februarij en Maart 1733 aan den inkoop van slaven Het verliet den lsten April de Afrikaansche kust. Den 8n Maart, zegt het Journal, sprongen vijf negerinnen over boord, mee- nende zwemmende de kust te bereiken, wij vingen er vier levend van terug, maar de vijfde was door een haai het been bij de dij afgebeten, waardoor zij stierf. Gedurende de reis van St. Paul de Lavonda naar Curacao stierven 48 slaven. De reis duurde 4 maanden en de dooden zijn dag voor dag aangeteekend. Bij aankomst te Curasao werd de lading „ebbenhout" deels uit de hand, deels publiek verkocht, en men verliet in 'tjaar 1734 Curasao, «lovende den Heer voor den goe den uitslag dezer onderneming." De jongste dochter van wijlen keizer Soulouque, prinses Marucalade, oud 27 jaar, heeft zich in het huwelijk begeven met den kruidenier Loustelot, wonende tusschen Parijs en Vin- cennes. De bruid is zwart als git en hee,ft roode oogen. Acht jaar geleden vertrok zekere Georye Byrom uit het stadje Oldnam bij Manchester naar Amerika en liet zijne vrouw en een kind achter. De correspondentie tusschen de eclitgenooten duurdeniet lang; de vrouw dacht, dat haar man dood was, hertrouwde en kreeg nog 3 kinderen. Verleden week komt Byrom eensklaps terug met een menigte geschenken voor vrouw en kind, doch vindt zijn plaats in huis door een ander ingenomen. Eerst wilde de vrouw hem niet herken nen; doch later bepraatten de drie belanghebbenden de zaak zeer vriendschappelijk en kwamen overeen, dat de vrouw bij haar tweeden man zou blijven en het kind zijn vader zou blijven volgen. Wij deelen hieronder letterlijk mede een gedeelte van een brief, welken wij dezer dagen uit Ameiika, van een vroegeren Zuid-Bevelander ontvingen „Ik ben nu ruim anderhalf jaar in Amerika en ik heb in Nederland dikwijls over Amerika hooren spre ken dat het er zoo goed was, maar het overtreft nog al mijn verwagtingen, het is net omgekeerd als in Ne derland hier zijn de levensbehoeften goedkoop, en de verdiensten groot. Die Engelsc'n of Iluitsch, of beide spreekt, verdient 3 en 4 dollars per dag, een boekhouder 1500 en 2000 dollars per jaar, winkel bedienden 60 en 70 en soms nog meer per maand, het best brood kost thans 8 cent liet pond en een pond is een '/r Amerikaansche ons ligter dan de 5 ons Ne- derl. De boter is tegenwoordig duur maar toch niet meer dan 25 ct. Het spek is nog verkocht tegen 41/» cent; ik heb een varken gekocht van 254 pond tegen 5l/2 ct. het pond, het kost mij met klaarmaken en zout 14 dollars en 26 cent; als men hiervoor 12 cent zout heeft voor zoo een varken heeft men genoeg, ik en mijn zoon moesten nog geen week werken voor zoo een varken, het vleesch is ook maar 6 en 8 cent het pond, en schapen koopt men thans voor 30 en 40 cent het stuk zooveel men wil, er zijn Zatur- dageu dat er wel 1000 aan de markt komen alle geslagt, en dat is alle dag, maar Zaturdags toch de meeste en vette varkens komen er ook alle dag bij honderden aan de markt, ook allen geslagt. De drukte die er bij ons met de kerstdagen is, is groot, dui- zende en duizende dollars worden er voor kersge schenken uitgegeven, al de winkels van de groote tot de kleine toe zijn dan om te vol en opgeschikt met hetgeen zij verkopen. Het is des avonds mooi, er zijn winkels daar honderd en meer gaslampen in branden, boekverkoopers winkels zjjn er ook veel en mooi, zij zijn kostelijk, het spijt mij dat zij niets voor mij heb ben daar mis ik veel aan. Het ellegoed is ook goed- koopsr dan in Nederland, per el is er niet veel on derscheid in prijs maar 3 el bij ons is zooveel als 4 bij u. De stad is ook mooi en groot, er wonen met de contrije die er ook aan hooren over 121000 men- schen en in het jaar 1826 was de stad nog maar 2500 zielen sterk, er zijn straten van meer dan een uur gaans; fabrieken zijn er van allerlei soort in menigte allen met stoom. Er is een waterwerk om de stad van drinkwater te voorzien en dit geeft alle dag 6 miljoen gallons water, elke gallon is '/a kan Nederlhet is een nuttig iets want buiten dat is er ook geen kommetje water te bekomen als in de rivier die ons van Engelsch-Kanada scheidt. In de loop van deze week wordt de Grootvorst van Rusland hier verwacht dan zal er ook iets te doen zijn, met de sporen is het hier ook druk wij hebben twee sta tions en dat rijdt behalve des Zondags dag en nacht, treinen genoeg van 30 en 40 waggons en dan zijn de waggons bij ons meer dan eens zoo lang dan in Nederland, des Zondags rijden zij niet als met de posten. Nu kunt gij zelf oordeelen waar het beter is. Verleden week hoorde ik dat bij u de boter verkocht werd voor 80 en 90 ets. en de rest naar evenredigheid. Werk dan maar, hier is het beter. <£r. VERK00PINGEN ENZ. 102 Jan 12 Hoeftje. Baarland. mr. van Dishoeck. 1 11 Hoefken. Yerseke. Rembges. 3 12 Afbraak. 's HcerArendak, mr. yan Dam. 2 13 Boomen. Heinkenszand. rar. van Dishoeck* 102 15 Woonhuis en erf. 's HeerArendsk. Kakebeeke. 3 15 Afbraak. Nisse. mr. van Dam. 3 15 Boomen, K,atteudijke. Paardekooper 8c van den Bussche. 2 IV ld. Eversdijk. Id. 4 18 Inboedel. 's HeerArendsk. mr. van Dishoeck. 4 a 19 Boomen. Kattendijke. Rembges. Verpachting. 4 a 19 W eide. Kapelle. Id. 3 ti 22 Boomen enz. Kapelle. mr. van Dam. 3 22 Timmerm.-aft'aire. 's Gravenpolder. van der Moer. 5 22 [Huis etc. Brouwershaven. van der Bent. 8 24 Woonhuis. Goes. mr. van Dam en van den Bussche, S 26 Broodbakkerij. Kapelle. ld. 3 Mrt. 5 Hofstede. Kruiningen. van der Moer. 3 6 ld. Colijnsplaat. Id. 8 7 ld. Wissenkerke. Id. 3 u 8 Aandeel Ambacht, ld. Id. 3 8 Tienden. Id. Id. 3 8 Portie Meestoof. Id. Id. 3 8 Grondcijnsen. Id. Id. Kerkelijke Zaken. Beroepen te Arncmuiden ds. W. J. Gezelschap, pred. te Delfshaven. VERKOOPINGEN. De Hofstede en landen aankomende de weduwe en kinderen Jan Dankertse Sneep, gelegen onder de ge meente Heinkcnszand, zijn den 8 dezer te Heinkenszand publiek verkocht, tot den prijs van 1530,00 per H. De grootte der Hofstede is 21, 56, 90 H. Kooper dhr. J. van der Harst te Middelburg. van den 8 tot en met den 10 Jan. 1872. Ondertrouwd Gehuwd Geene. Geboren den 7, Pieter z. v. Engel Sloover en Jannetje Boerden 9, Johannes z. v. Ma ria Geluk. Overleden: den 10, Gerrit Hendrik Vertregt 50 j.eerst wed'' van Eliezabeth Revers, thans gehuwd met Adriana de Bruyne. 31ARKTBEK1G1TEN, GOES 9 Januarij 1872. TARWE /ll,50 a 12,25. ROGGE ƒ8,10 a 1 8,40. WINTER GERST J 6,25 a 6,50. ZOMER GERST 1 5,— a t 5,20. HAVER 3,75 it 4,25. GROENE ERWTEN 7,75 h 8,25. BRUINE BOONEN J 11,25 a 12,50. PAARDENBOONEN f 7,25 a 7,50. MEEKRAP. Onberoojde 28,a 29,Racine f 23 t 24,naar kwaliteit. Handel gering. BOTER 1,35 a 1,30 K.G. (Ned. <8.) EIJERS- 5,de 100 stuks. AMSTERDAM, 9 Januarij 1872. AARDAPPELEN. Duinzand f 3,it 5,25. Zeeuwsche JAMMEN f 4,a ƒ4,75 Wolkammers ƒ2,60 a ƒ3,40. Van de verschillende soorten aanvoer gering, ADVERTENTIËN. Heden overleed tot ons aller droefheid, mijne innig geliefde echtgenoote, DIRKTJE SCHIPPERS, in den ouderdom van ruim 50 jaar. IJerseke, den 7 Januarij 1872. W. van IJZENDIJK. Algemeene kennisgeving. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenootde lieer G. H. VERTREGT, in den ouderdom van ruim 50 jaren. Hoe zwaar mij deze slag ook valt, mogen wij niet treuren als zij die geene hope hebben. Goes, A. de BRUIJNE, 10 Januarij 1872. Wed. G. H. Vertregt. De ondergeteekende betuigt, ook namens hare kinderen, haren welgemeenden dank, voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het smartelijk verlies van haren Echtgenoot. Kruiningen, Mevr. Wed. MEERBURG- 8 Januarij 1872. SNARENBERG—Janssen. *j* De ondergeteekende betuigt, ook namens hare kinderen en behuwdkinderen, haren op- regten dank, voor de vele bewijzen van deel neming, bij het overlijden van baren geliefden Echtgenoot J. SCHEËLE ondervonden. Goes, Wed. J. SCHEELE, 10 Januarij 1872. geb. de Smit. Bij herstemming benoemd tot LID van den GEMEENTE-RAAD te WEMELDINGE dhr. O. T indenbergh, met 29 stemmen. Dhr. W. de GROENE bekwam 27 stemmen. Eentoe Kiezers.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3