N°. 4. Dingsdag 9 Januarij. 59ste jaargang. Vertrek der Oost-Indische landmail. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOESSCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Veijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 18 regels 1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant b'etaald, 20 c. kan. geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee urendes namiddags, wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. De inzending van advertentiën Stukken welke men als ingezonden POSTERIJEN. Via BRINDISI, Vrijdag 12 Januarij, per eersten trein naar Roosendaal. GOES, 8 Januarij 1872, Wij vernemen dat door een paar schippers in deze gemeente het plan is ontworpen tot het in de vaart brengen van een nieuw stoom schip tusschen Goes en Rotterdam. Het daarvoor benoodigde kapitaal zal ge deeltelijk in aandeelen worden geplaatst. Aanvankelijk is de deelneming gunstig. Het is te hopen dat de burgerij, die thans het gemis eeuer stoombootdienst ondervindt, deze nieuwe onderneming door krachtdadige ondersteuning moge schragen en deze onder neming alzoo van blijvenden aard moge worden. Met den lslen April a. s. treedt buiten wer king het tarief, vastgesteld voor IJoord-België en Nederland in 1868 voor het vervoer van goederen, vee enz. in regtstreeksch verkeer tus schen het Zuidernet der staatsspoorwegen en de Noord-Belgische en de Luik-Maastrichtsche spoor wegen. Dit tarief zal door een nieuw eu goed- kooper worden vervangen. In de omstreken van Aken heersekt thans onder de paarden een verschrikkelijke ziekte, naar men zegt een soort typhus. In weinige dagen zijn 31 paarden hieraan bezweken. Men meldt uit Camperland: Iu den nacht tusschen 31 December 1871 en 1 Januarij 1872 stierven op deu stal van den landbouwer 1). Remijnse alhier, twee paarden, terwijl nog twee paarden door ziekte werden getroffen. Den 2<ien dezer is een van de zieke paarden mede bezweken. De aard der ziekte is tot heden on bekend, daar nog geen bevoegden veearts eenige waarneming is gevraagd en dus de oorzaak ook niet is geconstateerd kunnen worden. Mijn schrijft uit Hulst aan de Rotterd. Ct.: Een vreeselijk ongeluk heeft op den Nieuw jaarsdag, de bewoners der naburige grensge meente Ciinge met schrik geslagen. Vier om hunne woestheid en driestheid beruchte per sonen liepen, van den vroegen morgen, kroeg in kroeg uit om hun zoogenaamde nieuwjaars wensehen een ieder te brengen. Beschonken geworden, begon hun de weg van de eene her berg naar de andere te lang te vallendaarom paard en kar ingespannen, en onder vloeken en tieren holde men nu het dorp rond. De aanmerkingen van den veldwachter werden met de schrikkelijkste godslasteringen beantwoord: niemand kon hun iets doen, niemand kon hun deren. Op een der hoofdwegen van het dorp verheft zich een groot steenen kruisbeeld op een zwarentwee trappen hoog arduinen voet daar ging het op los. Hij daar ookbraakte men onder vloeken uit. Hij ook die daar hangt, kan ons niets doen, rijden we hem omver. Vooruit! vooruit! De dronken voerman zweept het schuimende afgematte ros: en in dolle vaart rijdt men op het kruisbeeld aanmen nadert; de zweepslag weergalmt iu de lucht; het snijdende touw wordt nogmaals met ge beld het hollende paard om de lenden gesla gen, een vreeselijke godslastering uitgebraakt het voertuig stoot terug op het hardsteenen voetstuk; nog eeu vloeiten de godslasterende voerman wordt door den sehok over de kar geworpen en met het hoofd tegen den voet van het Christusbeeld geslingerd en was eeu lijk. Men schrijft uit AlblasserdamMet de pok ken is het tegenwoordig hier niet best. De sterfte is aanzienlijk, en üog voortdurend neemt de epidemie toe. Van de. 150 aangetasten zijn er 60 gestorven, meest onder de niet gevac- cineerden, slechts 7 waren in bun jeugd ge vaccineerd geweest. Gerevaccineerden zijn nog niet aangetast. Toch heeft de revaccinatie hier niet veel vrienden. Uit Eindhoven schrijft men aan de Noordbr. Courant: Hoort men tegenwoordig gelukkig zelden van brandbrieven gewageD, vooral in deze streken, toch heelt een dergelijk geval zich dezer dagen op nieuw vertoond. In het naburig Tongelre ontving een welgesteld land bouwer per post een brief, waarin hem werd bevolen op zeker aangewezen punt vijftig gul den te deponeren des avonds te 7 nur. onder bedreiging, dat, zoo hij., het waagde hiervan aan de politie kennis te geven, door den schrij ver of diens handlangers hem een kwade poets zoude worden gespeeld. De man gaf, ondanks deze bedreiging, van dit geval kennis aan de politie. Eenige maréchaussees hadden, tijdig voor het aangekondigde uur, in een boschje in de nabijheid post gevat. Omtrent zeven uur kwam een man opdagen. Was hij de schul dige? of kwam hij daar bij toeval? Hij gaat het aangewezen plekje voorbij, kijkt rond en begeeft zich naar het nabijzijnde boschje. Was bet om aan een behoefte te voldoen of moge lijk een verkenning? Men gelooft het laatste althans bij het binnengaan vau bewust boschje trad of viel hij op een aldaar verborgen politie man; verschrokken vroeg hp, wie daar was, waarop de bespiedende politie-agent liem, de pistool op de borst zettende, zijn naam vroeg en verder gebood heen te gaan. Het bepaalde uur in tusschen verstreek, de nacht brak aan, maar niemand kwam opdagen om het met scherven en glas gevulde geldzakje weg te ha len, Zou alzoo de hierboven bedoelde de dader zijn? Men weet dit niet; maar hij werd 'san derdaags als de vermoedelijk schuldige uitzijn huis gehaald en alhier gevankelijk binnenge- bragt. De politie zet intusschen haar naspo ringen voort en, zegt men, heelt gegronde ver moedens. Het is te hopen, dat deze geheim zinnige zaak spoedig tot klaarheid kome! Men schrijft aan liet Dagblad: In den laatsten tijd is er voor den Anna Paulowna Polder (Noord Holland) een goede toekomst geopend. De landerijen hadden er tot dusverre weinig waarde, voornamelijk om dat de aanvoer van mest zoo kostbaar was. Sedert kort is echter eeu der landbouwers be gonnen op kleine schaal spoeling te vervaar digen; de resultaten waren zoo gunstig, dat verscheiden landbouwers spoeling-fabrieken la ten oprigten. Men weet dat men door het vee met spoeling te voederen, een zeer kostbaren mest bekomt, waardoor het bezwaar van den aanvoer vervalt. Tot dusverre zijn de lande rijen in dien polder nog goedkoop; maar of dat zoo blijven zal, is te betwijfelen, daar bij geringe bemesting die gronden zeer produc tief zijn. De werklieden-vereenigiug te Assen heeft voorloopig eene bakkerij gehuurd. Het plan is, om spoedig een perceel grond aan te knopen, ten einde eene bakkerij té bouwen, benevens eene bovenzaal, geschikt voor vergaderingen en voorlezingen. De' plannen hebben nu reeds iu zooverre nut gesticht, dat de bakkers nu reeds den prijs van het roggebrood hebben ver laagd. Ofschoon er bijna eiken dag een stoomketel in Engelai.d springt, heeft er toeli zelden zulk een zonderlinge ketelspringerij plaats gehad als op Oudejaarsdag te Glasgow. Een straatloco motief, die het een of ander aan de bekende fabriek van Elder te verrigten had, bleef voor een orclinaris of eetzaal gestopt staan en werd weldra door een hoop spelende kinderen omringd. Op eens vliegt de ketel als een pijl in de lucht, valt door het dak van de ordinaris, komt in de eetzaal teregt en maakt daar alles kreupele waar. Ofschoon er zich drie personen in de zaal bevonden, werd er geluk kig niemand ernstig gekwetst. Anders was het buiten de deur gestelddaar had het springend gevaarte dood en verderf om zich heen verspreid. V\f.v kinderen wer den daar onmiddellijk gedood, een vijfde over leed weldra aan de gevolgen der bekomen kwetsuren, en dertig personen, meest kinderen, kregen zulke gevaarlijke kwetsuren, dat men vreeze i moet, dat de meesteu er niet van op zullen komen. Het volgende merkwaardig oordeel over den Engelsehen werkman, verleenen wij gaarne eene plaats. Het voornaamste en meest gelezene der door en voor werklieden geschreven Engelscbe bladen, the Beehive, bevat in zijn nummer van deu lsten Januarij een overzigt over het afgeloopen jaar waarin het volgende voorkomt Twee dingen zijn als bijzonder opmerkelijk te vermelden; de werkende klasse is gematigder geworden, zonder in standvastigheid verloren te hebben en de andere klassen der staats burgers hebben erkend, dat de denkbeelden en wenschen der werklieden verdienen, dat er acht op geslagen wordt. Wel werden vele pogingen gedaan om de rijken door valsehe voorstellingen bevreesd te maken voor het streven van de armen. Let toch zeide men op de Parijsche communisten en op de Internationale, die zich over geheel Europa verspreidt en zelfs Enge land binnendringt! Maar welk verstandig mensch zal zich door zulke ijdele schrikbeelden laten misleiden? Wat de meer vermogenden iu den lande te doen hebben isalles van de hen omringende volksmassa te verwijderen wat deze zou kunnen verleiden om onwettige en met de constitutie strijdige middelen aan te giijpen. Wie oogen heeft om te zien en ver stand om te gebruikenzal zich ligtelijk overtuigendat liet verlangen naar republi- keinsche instellingen slechts iu zeer geringe mate aanwezig is, en dat de invloed der In ternationale onder ons niet verder gaat dan juist voldoende is om duidelijk te bewijzen, dat de werklieden als ligchaam te verstandig, te geduldig, te Engelsch zijn om zich met wilde, onbekookte en verderfelijke plannen iu te laten. Geeft ons gelijk Scott Russell aanbevolen heeft gezondere woningen, ge pastere uitspanningen, handwerkscholen, beter ingerigte markten en gemeentebesturen, dan zult gij weldra ondervinden, dat de zwaar wer kende millioenen eren tevreden kunnen zijn,

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1