BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. alsof zij in paleizen woonden en in koetsen reden." Een ander blad merkt hierop aan: flDeze laatste verklaring zal men niet te letterlijk moe ten opvattenwant nadat aan al de opgesomde vorderingen voldaan was, zou de werkman toch nog wel andere onvervulde wensehen over houden; het wensehen neemt bij den mensch eerst in het graf een einde. Maar met dat al is het zeer opmerkelijk, hoe stellig en be paald het invloedrijkste van de bladen der werk lieden het bestaan van republikeinsche denk beelden ontkent en de wilde, onbekookte en verderfelijke" plannen der Internationale ver werpt. Dergelijke verklaringen zijn alle zins geschikt om het oordeel van velen over den geest onzer werklieden ten goede te wijzigen." Op Nieuw-Zeeland is thans het goudgraven in vollen gang en, naar luid der berigten, met zeer gunstig gevolg. Zoo o. a. leverde de Cale- donia-mijn gedurende de zes eerste maanden van 1871 7809 tonnen quarts, waaruit 154,828 ons goud werd gewonnen. Men schat dan ook de jaarlijksche opbrengst op eene waarde van 800,000 ponden sterling; dit is althans zeker, dat de laatste uitdeeling der winst 144 pd. sterling gaf op een aandeel van 100 pond; en dat in een halfjaar! De goudgravers op Nieuw- Zeeland doen alzoo goede zaken. De nieuwjaarsreceptie bij het hoofd der re gering in Frankrijk, die onder Napoleon altijd zoo luisterrijk was, en waarop geheel Europa gewoonlijk angstvallig de oogen had gevestigd, omdat men meende, dat van de woorden daarbij en daarop gesproken, het we) en wee van een groot gedeelte van ons we relddeel afhing, is dit jaar zonder eenige bui tengewone omstandigheid afgeloopen. Thiers heeft de leden van het corps diplomatique ontvan gen; maar van zijne zijde zoo zacht en terughou dend gesproken, dat daarvan niets kon worden medegedeeld, terwijl de pauselijke nuntius, die anders uit naam van het corps het woord voerde, geheel gezwegen heeft. Dat de president der Fransche republiek overigens de Bohapartistische woelingen vreest, blijkt daaruit, dat hij de terugroeping van Oostenrijk's gezant, vorst Metternicliheeft we ten te bewerkenomdat de aanhangers van den ex-keizer in 's Vorsten salon elkander rendez-vous gaven, en dus bij den gezant een onzijdig toevlugtsoord vonden voor hunne za- mensprekingen. Ook heeft Thiersom diezelfde reden pogingen aangewend, dat de Belgische en Italiaansche gezanten zouden vervangen wor den, doch dit is hem niet gelukt. De nationale vergadering heeft den Ben Ja nuarij hare eerste zitting in dit jaar gehouden, en de kalmte die er heerschte, legt een journa list de vraag in de pen Zouden de volksver tegenwoordigers zich bij den aanvang van 1872 willen beteren Gambettade ex-dictatorbereist het zuiden van Frankrijk. De redevoeringen, die hij hier en daar in het openbaar houdt, hebben het doel, om propaganda te maken voor zijn ideaal eene democratische republiek. Dit geeft een der dagbladen aanleiding tot de volgende alle- zins juiste opmerking: »Wij wilden wel eens weten wat gebeuren zouals de graaf van Chambord, de hertog van Aumale en prins Na poleon in het hoofd kregen te doen wat Gam betta thans doet. De cavalerie zou geen paar den, de vloot geen schepen genoeg hebben om hen te land en te water na te zetten. En ziedaar nu wat men in Frankrijk ten jare 1872 vrijheid en gelijkheid noemt." Uit Engeland schrijft men, dat ofschoon de zachte weêrgesteldheid in dit jaargetijde geenszins bevorderlijk voor de gezondheid wordt geacht, zij, naar het schijnt, een gunstigen in vloed op den toestand van hulpbehoevenden te Londen heeft. In de vorige week bevonden zich 35,319 armen in de werkhuizen en aan 89,107 werd binnenshuis onderstand verleend, makendé te zamen 124,426 personen, die van wege de kerstspelen gehuisvest of bedeeld wer den. Diaconiën bestaan er niet, doch de gees telijken der berk verleenen uit de gelden, welke zij ontvangen en waarover zij het beheer voe ren, aanzienlijken onderstand. In de laatste week van December 1871 waren er 22,739 armen minder dan in die van 1870, 28,477 minder dan in 1869 en 19,277 minder dan in 1868. Het getal landloopers, dat in de vorige week onderstand genoot, was 768. De strike onder de telegrafisten is geëindigd en de regering heeft de kroon op hare edel moedige handelwijze gezet, door de twee aan voerders te Dublin, welke eerst uitgesloten waren van de wederaanneming, thans ook toetelaten, als of er niets gebeurd was. De prins van Wales neemt in beterschap toe. Reeds heeft de eerste geneesheer dr. Jenner Sandringham verlaten en het jongste bulletin hield in, dat de prins buiten gevaar is. Men meldt uit Portugal, dat de partij, die tegenwoordig het roer in handen heeft, dezelfde die in January 1868 ten val werd gebragt. na in 1851 veel gedaan te hebben voor den aanleg van spoorwegen en andere ondernemingen, on danks dit laatste, geen sympathie bij lief volk heeft, maar in het geheele land veel tegenwer king vindt. (Zoo men weet is de heer Fereira de Mello het hoofd dezer partij). Men verwacht echter dat hare positie eenigzins verbeteren zal, indien zij kans mogt zien aan de aanstaande vergadering der kan/érs maatregelen voor te stellen om het evenwigt tusschen ontvangsten en uitgaven te erlangen en den finantiëlen toe stand des lands te verbetereu. Verscheidene plannen zijn, naar men zegt, in dien geesf ontworpen, waardoor niet alleen eene vermeer dering van ontvangsten, maar ook een betere verdeeling der belastingen beoogd wordt, welke laatste althans, tegenwoordig zeer ongelijk en onbillijk zijnde, algemeen aanleiding geeft tot klagen. De officiële receptie dus schrijft de mini steriële Berlijnsche Noorddeutsche Allgemeine Zeitung welke de gezant van Duitschland bij het Oostenrijksch-Hongaarsche hof, volgens het aldaar bestaande ceremoniëel, op drie achter eenvolgende dagen na de plegtige audiëntie bij den keizer en de keizerin, 28, 29 en 30 De cember te Weenen moest houden, is niet al leen schitterend uitgevallen, maar heeft ook aanleiding gegeven tot zeer bevredigende waar nemingen, waaraan eene po'itieke beteekenis is toe te schrijven. Wanneer wij vernemen dat op die receptiedagen de hooge aristocratie en de officiële wereld van Oostenrijlc-Hongarye in grooten getale en blijkbaar uit eigen beweging verschenen, dat aanzienlijke mannen van alle partijen, en daaronder personen welke zich an ders zelden in het openbaar vertoonen, den Duitschen ambassadeur kwamen begroeten, dan mogen wij daarin iets meer zien dan conven- tionneel hoffelijkheidsbetoon, en mogen wij ons verblijden over de zigtbaar toenemende warmte, welke de betrekkingen van Oostenrijk Hongarije tot Duitschland voor het tegenwoor dige kenschetst en daaraan voor het vervolg uitzigt op duurzaamheid geeft." In Spanje dreigt weder eene kabinetscrisis. Onderscheidene aanhangige vraagstukken zouden daartoe aanleiding kunnen geven, inzonderheid: het tijdstip van de hervatting der wetgevende zitting, en het afzetten van Balmaceda als land voogd van Cuba. Raadsvergaderingen onder 's konings voorzitting waren gehouden of belegd tot het nemen van besluiten dienaangaande de beslissing werd onder het publiek met on geduld te gemoet gezien. Volgens latere be rigten (van 3 Januarij 's avonds) hebben de minister Topete, en de hh. Santé Cruz en Martin Herr era (twee politieke mannen van de conser vatieve rigting) in den ochtend van dien dag eene conferentie, met en bij maarschalk Serrano ge houden. Namiddag is de ministerraad verga derd geweest, die echter door Sagasta wegens ongesteldheid niet werd bijgewoond. Denkelijk zullen de Cortes worden opgeroepen om op 18, 19 of 20 Januarij hunne zittingen te her vatten. De grijze veldheer Espartero wordt noghoewel hij niet meer eene rol op het politiek tooneel vervult, door de gansche pro gressisten-partij als haar stichter en hoofd geëerd en door hare beide onderdeelen, de liberalen en de historische progressisten, als hun eere voorzitter, om zoo te zeggenbeschouwd. In den strijd tusschen die fracliën heeft koning Amadeus het dienstig geacht een nieuw eere- blijk aan Espartero te geven en hem bij besluit van 2 dezer den titel van prins van Vergara verleend. Het was, gelijk men weet, te Vergara dat don Carlos zich bij kapitulatie aan Espartero onderwierp. Japan begeeft zich bepaald op den weg van politieke hervorming. Een nieuw strafwetboek, thans verschenenverschilt aanmerkelijk van het vroegere. De barbaarsche mishandelingen en folteringen zijn op weinif de rij der straffen verdwenen stokslagen en die der geesseli zijn wel bij behouden, maar ir graad. De doodstraf bestaat nog onder twee vormende onthoofding bij misdrijven van exceptionele zwaarteen de strop in andere gevallen. Alle andere doodstraffen zooals de kruisiging, het vierendeelen, zijn geheel afge schaft. Ten opzigte der toerekenbaarheid wordt de persoon beschouwd als verantwoordelijk voor zijne daden van 15 tot 70 jaren. Grijsaards boven de 70 zijn aan geene ligchaamstraffën meer onderworpen. Voor de vrouwen is het tijdperk van toerekenbaarheid tusschen de 18 en 60 jaar. Bij een anderen liervormings-maat- regel heeft het bewind bevolen de inbeslag neming van een deel der vaste goederen be- hoorende aan de Bonzen en hunne tempels. Bovendien is het den Bonzen ontzegd een over matig tal dienaars te hebben, doch dit verbod schijnt meer gerigt tegen de Ruddhisten dan tegen de Secte der Sintoïsten, welke meer door het bewind schijnt begunstigd te worden. Ook bij het leger zijn vele veranderingen ingevoerd. O. a. zijn alle uniformen naar europeesch model veranderd. Berigten uit SKnS--%me süï'i melden dat generaal Melgarejoeerste dictator en ex-pre- sident van Bolivia, den 23 November te Lima vermoord is, door zijnen schoonzoon, den generaal Jose Aurelio Sanchez, even als hij verbannen en verblijf houdende te Tima. In de dagen van voorspoed werd Melgarejo verliefd op eene zuster van Sanchez; hij leefde met haar gedurende een reeks van jaren op vrij intiemen voet. Door haren grooten invloed op haren minnaar be werkte zij het huwelijk van zijne dochter met Sanchezterwijl eene andere zuster van dezen met een zoon van den gewezen dictator huwde. Zoo lang Melgarejo overwinnaar bleef en voorspoed genoot, wijdde zich de familie Sanchez aan zijne belangen; maar zoodra de fortuin hem den rug toe keerde, schaarde zij zich aan de zijde zijner vijan den. Zijne vrouw, of beter gezegd zijr.e maitres, (de zuster van Sanchez) vlugtte een menigte kostbaarheden medenemende, welke aan Mel garejo toebehoorden, die, gedwongen door de armoede waarin hij vervallen was, alle pogin gen aanwendde om ze terug te krijgen. Den dag waarop hij gedood werd, poogde hij, ge wapend met een revolver en beneveld door drank, de woning van Sanchez binnen te drin gen. Bij het openen der deur stond deze voor hem, en bragt hem zonder een woord te zeggen of eenige explicatie te vragen over dit binnen dringen in zijne woning, met een pistool twee wonden toe, waarvan één den dood ten ge volge had. Te Otterloo heeft op den Isten dezer zekere Eoertje Westerhuis haren lOOsten verjaardag mogen vieren. Eie- halve het gezigt, is zij nog' in het volle bezit harer geestvermogens. Tusschen het station Beilen en de hoogte van het gehucht Wijster, is een militair, ter wijl de trein in volle vaart'was, uit den waggon ge sprongen, zonder eenig letsel te bekomen. Kaar men zegt, moet hij aan zenuwtoevallen lijdende zijn. Men meldt uit Steenderen: Voldoende aan eéne vroe ger gegeven belofte, onthaalde de kastelein onzer sociëteit op oudejaars avond de leden op biefstuk. Een groote schotel met heerlijken biefstuk werd op tafel gebragt en allen deden zich om 't zeerst, de mildheid van den gastheer roemende, kostelijk te goed. Na afloop van den maaltijd maakte de kastelein aan 't gezelschap be kend, dat iiij hen op paardenvleesch onthaald had, wel ke openhartige meaedeeling de meeste gasten, vrij ver stoord, eenige met een sterk gevoel van onpasselijkheid, naar huis deed gaan. Wij geven 't verhaal zooals men 't ons deed zonder ons voor de juistheid er van aan sprakelijk te stellen. Niet alleen door het zenden van visite-kaartjes, briefkaarten, of het plaatsen van advertentiën brengt men in deze eeuw van vooruit- fang zijn compliment van den dag aan vrienden en be enden maar men is thans op een ander zeer lumineus idéé gekomen. Om een voorbeeld te noemen is de Stads omroeper te Schoonhoven de hoogst geestige taak te beurt gevallen om door middel van hekkenslag aan de Stadgenooten de nieuwjaarsgroeten over te bréngen na mens de onderofficieren, korporaals en manschap pen der Artillerie-Instructie Compagnie aldaar. Ingezonden. Onze maatschappij wordt bekeersckt door eene doodelijke ziekte: het is de verbroken orde tusschen het loon en de dagelijkscke levensbehoeften. Levensmiddelen en huurprijzen zijn in de laatste jaren ontzettend gestegen, terwijl de loonen meestal op het standpunt van vroeger zijn blijven staan. Verbetering hierin te brengen gaat niet zoo ge makkelijk als velen wel denken. De geleerdste staats huishoudkundigen hebben er te vergeefs hun hoofd bijna te barsten over gepractiseerd. Het leven is duur, ja, te duur en wij kunnen ons bijna niet voorstellen hoe vele huismoeders rond

Goessche Courant | 1872 | | pagina 5