<ft. VERK00PINGEN ENZ. AANBESTEDING, GEMENGDE BERIGTEN. BURGERLIJKE STAND GOES dank toegesproken voor hunne houding tijdens den jongsten oorlog. Thans echter moet aller oog gevestigd zjjn op het behoud van den vrede, die hij hoopt dat van langen duur zal wezen en gebezigd moet worden om de grondslagen van het nieuwe Keizerrijk te bevestigen en werkzaam te zijn aan de verstandelijke ont wikkeling en stoffelijke welvaart des volks. Keizer Wilhelm heeft graaf v. Roon op zijn verzoek ontheven van zijne functiën als Minister van Marine, en Z. M. heeft hem op zeer vlei ende wijze dank betuigd voor de gewigtige diensten, in die betrekking den lande bewezen. Tot zijn opvolger is benoemd generaal van Stosch. SANDRINGHAM, 4 Januari). Het bulletin van heden middag luidt, dat de prins von Wallis goed geslapen heeft. De beterschap houdt in alle opzigten aan. Het berigt omtrent het ongeluk in de strookartonla- briek te Leeuwarden (voorkomende in een vorig nummer) is gebleken niets dan een onwaarheid te zijn. Wel is een der fabrielr-arbeiders overleden, doch geenszins ten fevolge van een ongeluk met de machine. De N. 7tr. Ct. geeft in hare oudejaarsherinneringen van de Utrechtenaars deze vleijende karakteristiek: „In Utrecht zijn de lui niet kwaad, maar erg conservatief soms tot in het koppige toe." De vicomte Alfred de. Caslon, die in Holland furore maakt als improvisator mne- motechnieus en goochelaar, is ridder van de eikenkroon geworden! Uit Friesland komen voortdurend berigten van kleine diefstallen. Te Nieuw-Lekkerland is een winkelier onder 't bedienen van zijne klanten plot seling dood ineengezakt. Te Amsterdam zijn een man°en drie kinderen met een kar in 't water gere den, waaruit de eerste dood werd opgehaald. Op het dek van een Engelsch schip in de Leuvenhaven te Kotterdam hebben twee ^matrozen zoolang gevochten tot zij beiden over boord vielen. Men heeft de oorlogvoerenden echter weer gelukkig op het drooge febragt. Te Utrecht heeft een oud-militair; te Zeist ebben drie personen gestolen, met het erkende doel om gevangen gezet te worden. Onlangs had te Aalst (Bommelerwaard) een zonderlinge weddingschap plaats tusschen den hoefsmid van Opstellen en den landbou wer D. van Tuil, die aannam om het aambeeld van eerstgenoemde, hetwelk de zwaarte heeft van ongeveer 450 halve kilogrammen, op den dijk te dragen. De weddingschap gesloten zijnde, bragt genoemde land bouwer zijn vrachtje zonder eenige verhindering op de daarvoor 'bestemde plaats. Amerikaansche bladen maken melding van een gelukkig zeldzaam voorko mend feit, dat in Cincinnati is voorgevallen. Een jongeling, nog niet meerderjarig, heeft een aanklagt 'ingediend tegen zijn vader en moeder, die hem sedert 1858 zóó mishandeld hebben, dat hij voor zijn leven gebrekkelijk en ziekelijk is. Ter vergoeding 'dier mis handeling verlangt hij 50,000 dollars. Een voorstel om de zaak te schikken is door de aangeklaagden van de hand gewezen. De Times verhaalt dat op den eersten Kerstdag omtrent dertig leden van een zwem- club zamenkwamen aan den hardbevroren oever van the Serpentine, den grooten vijver in Hydepark. Deze dertig personen ontkleedden zich, sloegen met bijlen het ijs stuk, begaven zich te water en zwommen om een zilveren beker. De gemeente: aad van Liverpool heeft een nieuw plan uitgedacht om dronkenschap tegen te faan. Zij, die in beschonken toestand op straat wor- en aangetroffen, zullen niet alleen worden beboet, maar de magistraat zal ook de namen en woonplaat sen dier personen openlijk doen bekend maken. Deze publiciteit, meent de raad, zal meer uitwerken dan alle mogelijke straffen en boeten, 't Plan is uitgedacht door den heer Robertson Gladstone, een broeder van den president-minister. Te 's Hage zijn thans te be zien de jongeheer en jongejufvronw Motiche, te zamen 160 centimeters lang, 17 kilo zwaar en 31 jaar oud. Tusschen Tiel en Zoelen is Vrijdagavond een veehan delaar door vier personen uit zijn wagen getrokken en van zijne portefeuille beroofd, waarin eene goede som aan 'bankbiljetten stak. De gezamenlijke tim mermans-, metselaars-, verwers en rietdekkersbazen te Gouderak hebben het loon hunner knechten verhoogd en bij het uur vastgesteld. Het eerste nummer is verschenen van een nieuw blaadje „het hamertje," dat humoristisch sarcastisch wil zijn. Ongelukkig kan men niet altijd zijn wat men wil. Te Smilde hebben de „zonen Nimrods" het Hubertusfeest gevierd met één geschoten haas. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur. Onderstaande brief is door mij ter inzage aange boden aan den heer Dr. Callenfeh, voorzitter der ge zondheids-commissie te Goes, in afwachting van een voor mij voldoend antwoord doch die heer zeide al leen dat hij er niets aan doen kon; door dit ant woord tegenover mijne stadgenooten niet geregtvaar- digd zijnde, verzoek ik U beleefd, bedoelden brief in Uwe courant te willen opnemen. A. de DliEU Mz. WelEdel Gestr. Heer en! Tot mijne groote verbazing las ik in de beide hier verschijnende couranten eene bekendmaking van Bur gemeester en Wethouders, dat door de Gezondheids commissie bij onderzoek bevonden was, dat in de door mij verkochte melk 15 procenten waterJeelen te veel aanwezig waren. Overtuigd als ik ben dat dit eene onmogelijkheid is, omdat ik er prijs op gesteld heb, gedurende 32 jaren dat ik melk verkoop, deze onver- valscht en onvermengd te verkoopen en ik de zeker heid heb dat in de melk, zooals ik ze verkoop, geen water gemengd wordt, kan ik het mij niet laten welge vallen dat zoodanige handeling van mij verondersteld wordt, verklarende ik bij deze, dat de melk die door de Gezondheids-commissie is onderzocht, geen melk kan geweest zijn zooals ik dezelve geleverd heb. Ik stel te veel prijs op een onbesproken naam dan dat ik zulk eene verdenking mij zou kunnen getroosten en neem om evengenoemde reden de vrijheid U te ver zoeken mij wel te willen opgeven op welke wijze U aan die onderzochte melk gekomen zijt, daar de Ge zondheids-commissie ze niet van mij of de mijnen gehad heeft. Vertrouwende dat U deze vrijheid niet ten kwade zult duiden noem ik mij met achting UEd. Dienstw. Dienaar, A. de ÜREU Mz., naast Klein Frankrijk. De ondergeteekende een voorstander zijnde van openbaarheidheeft met belangstelling gelezen in uwe Courant van 2 dezerdat even als vroeger de melk is onderzochten helaas gezien datblijkens uitgebragt rapport der gezondheids-commissiealle verkoopers in meerdere of mindere mate zich zouden schuldig gemaakt hebben aan vervalsching der melk, en alzoo op een oneerlijke wijze hunne klanten water voor melk verkoopen. Met dat vonnis word ik ook gedoemd, doch verre werp ik die besehuldiging van mij, daar ik de ver zekering geef, en onderscheidene klanten dit gaarne willen getuigen dat nimmer door mij of de mijnen met de melk wordt geknoeid. Ik stel echter zeer veel prijs op een naauwkeurig onderzoek der melk, en hoogst aangenaam zal het mij zijn dat door de gezondheids-commissie hieraan zooveel mogelijk be antwoord zal worden, ten einde alle bedrog en ver- valsching tegen te gaanmaar hoop tevens dat bij een volgend onderzoek door de commissie, zulk een maatregel zal genomen worden, aangainde het nemen der monsters, die aan geen twijfel is onder worpen opdat niemand schuldig voor het publiek wordt verklaard, dan hij die werkelijk schuldig is. Met opname dezer regelen, zult gij verpligten uw getrouwen lezer, Goes den 4 Januarij 1872. F. de BACK. AFGELUISTERD GESPREK TUSSCHEN KEES EN JAAP. Kees. Hebt je 't gelezen in de Goessche Courant verleden week Jaap. Neen, wat meen je toch? Kees. Wel, we zullen al gaauw een groot feest zien plaats hebben, een rijtoer zooals de grooten 't noemen, ja, ja man, een rijtoer van, 'k weet niet hoeveel heeren uit Middelburg en nog een heele boel uit andere eilanden van Zeeland. Jaap. Wat je zeitl Kees. Jij leest ook niks't Is een rijtoer op raad van een of anderen docter, je moet weten Jaap al die men heeren lijden aan obstructies, en dat geeft aanleiding tot traagheid en werkeloosheid in som mige dingen; ik hoor dat alle mogelijke dingen al in 't werk gesteld zijn, maar niets, hoegenaamd niets, heeft nog kunneii baten, en nu wordt hun aangeraden, om, in plaats van de baden te gebruiken, over den straatweg te rijden. Jaap. Over welken straatweg Kees. Wel nou nog mooijer, over den 's Graven- polderschen straatweg dat spreekt van zelf; dan zullen ze langs eenige dorpen naar 's Gravenpolder rijden, daar goed wat gebruiken, en als dat afgeloopen is, dan kruipen ze weêr op de huifwagensdie door vurige kleppers worden voortgetrokken, en rijden zoo hard ze kunnen naar Goes, altijd over dien straatweg moet je weten, en dan zegt men, (ik weet het niet) maar dan zullen die dingen, die obstructies wel beteren. Jaap. Maar ik dacht de doodstraf afgeschaft was, dat heeft men vrouwe toch gelezen, dat weet ik secuur. Kees. Maar men God kerelwat heeft nu toch de doodstraf met dien rijtoer te maken Jaap. Wel, dat heeft er zooveel meê te maken, dat je toch ook wel begrijpt, dat er dan geen een, van al die heeren, ooit levend te Goes aankomst Kees. O jou ieepe Jaap jij zou niet begrijpen, dat het daarom Jaap. Maar ais ze dat waarachtig doen, dan mo gen ze wel alle doctors uit stad en land in 't huisje ten halve inviteren, om de gebrokene beenen en kop pen vast te lijmen. Kees. Neen Jaap, daarom is 't niet te doen, geen meusch wenscht die heeren eenig leed maar dat ze er toe konden besluiten om dan ook te zorgen, dat wij, die over dien vervl straatweg moeten rijden, niet aan 't zelfde gevaar worden blootgesteld, alleen om den wille van een verschil dat zij over 't on derhoud hebben met den minister. Jaap. Als we jou eens lid van de prov. staten maakten, je spreekt als een boek, en misschien zou je wat doen ook, en 'tniet bij praten laten. Kees. Mij moet men niet benoemen, maar toch lui die om een verschil in den vorm, ons niet aan gevaar blootstellen. Adieu Mijnheer de Redacteur! In onze eeuw van verlichting zijn er toch nog twee donkere plekjes. En als ge dan weet dat die plekjes spoorweg-halten zijn, dan zult u het zeker met mij betreuren, dat op die plaatsen zich geene lantaarns bevinden om reizigers en personeel des avonds voor ongelukken te behoeden. Die spoorweg-halten zijn Vlake en Rilland. Deze week was het op een avond, op een dier plaatsen zóó donker, dat men den clièf der halte niet vinden kon om het kaartje af te geven, tot dat, na eenig toeven, die chèf zich zeiven met eene handlan taarn verlichtte en zoodoende de reizigers iu staat stelde datgene te zien wat zij noodig hadden om verder te kunnen gaan. Het ware daarom te wensehen, dat op beide halten, bij donker weder, des avonds, buiten, eene lantaarn brandde, zooals bij alle Stations plaats heeft, opdat de passagiers geen gevaar zouden loopen met den trein in aanraking te komen. Dit is toch waarlijk niet te veel gevergd. XK 102 Jan. 6 Boomen. Kruiningen. Rembges. 102 8 Hofstede. Heinkenszand. Pilaar. 101 8 Boomen. Ovezand. mr. van Dishoeck. 102 8 ld. 's Heer Arendsk. Kakebeeke. 102 O* r-t Hoeftje. Baarland. mr, van Dishoeck. 102 »10n Inboedel. 's Heerenhoek. Id.- 3 10 Boomen. 's HeerArendsk. mr. van Dam. 1 11 Hoefken. Yerseke. Rembges. 3 12 Afbraak. 's HcerArendak. mr. van Dam. 2 13 Boomen. Heinkenszand. mr. van Dishoeck, 102 15 Woonhuis en erf. 's HeerArendsk Kakebeeke. 8 n 15 Afbraak. Nisse. mr. van Dam. 3 15 Boomen. Kattendijke. Paardekooper van den Bussche, 2 ti 17 Id. Eversdyk. ld. 2 18 W agen makerij Hoedekenskerke. Id. 3 22 Boomen enz. Kapelle. mr. van Dam. 8 22 Timmerm.-aöaire. 's Gravenpolder, yan der Moer. 3 24 Woonhuis. Goes. mr. van Dam en van den Bussche, S ,i 26 Broodbakkerij. Kapelle. ld. 3 Mrt. 5 Hofstede, Kruiningen. van der Moer, 3 *6 ld. Colijnsplaat. ld. 3 7 Id. W isaenkerke. ld. 8 n 8 Aandeel Ambacht. ld. Id. 3 8 Tienden. Id. Id. 3 8 Portie Meestoof. Id. Id. 3 8 Grondcijnsen. Id. Id. 277ste STAATSLOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 4de y. Ie lijst. No. 10132 5000; no. 145 y 2000no. 3955 /1500; no. 5559 en 12833, ieder ƒ400; no. 15256, i6417 en 17398, ieder 200; no. 2610,3511, 6614, 8398,12620 en 17549, ieder 100. 2e. lijst. No. 16219 f 25,000; no. 1287 1500; no. 930, 1138, 10229, 10935 en 12660, ieder 1000; no. 5626, 10160 en 18070, ieder 400; no. 15910 200; no. 4768. 6609, 10007, 10618, 11127, .14584, 18687, 18900 en 18931, ieder 100. Prijs van/200: No. 19818. van den 3 tot en met den 5 Jan. 1872. Ondertrouwd Geene. Gehuwd den 5Antonius Jacobus van der Horst, oud 25 j. jm. en Leonardina Cornelia FuJcJcen oud 20 j. jd. Geboren den 4, Pieter v. v. Eliza Tilroe en Margrieta Geluk; Cornells z. v. Adriana Jo hanna de Jonge; den 5, Pieternella Adriana d. v, Adriaan Mets en Geertruida Cornelia Le Cointre; -— Jjudovica Maria Josephina d. v. Marinus van Kalmthout en Isabella Cornelia Kievits; Jo hanna Christiana d. v. Jacobus Johannes Mijns bergen en Adriana Holleman. Overleden den 4, Pieter Iioogenboom oud 78 j. wedr. van Lena, van der Bliek. ADVERTE1VTIËN. Heden overleed tot diepe droefheid van mij mijnè kinderen en beliuwd-kinderen mijn geliefde Echtgenoot JACOBUS SCHEELEin den ouderdom van ruim 61 jaren. Goes, Wed. J. SCHEELE, 5 Januarij 1872. geb. de Smit. Algemeene kennisgeving. De affaire zal door mij, met behulp van een mijner zoonsworden voortgezet. Die genegen is, de levering aantenemen van het voor bet Weesbuis benoodigde Sclioen- makerswerk, op de voorwaarden voor belanghebbenden bij den binnenvader van dat gesticht te vernemengelieve zijn daartoe strek kend geteekend en verzegeld inschrijvingsbillet te bezorgen vóór Maandag den 15 Januarij e. k. bij den laatst ondergeteekende. Het Burgerlijk Armbestuur, Afdeeling Weeshuis Mr. J. J. POMPE v. MEERDERVOORT, Voorzitter. E. van den BOSCH, Secretaris.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3