BUITENLAND. Door de timmermans- en metselaars-bazen te Zevenbergen, is, met het oog op de klim mende prijzen van alle behoeften, besloten het arbeidsloon hunner knechts te verhoogen en te stellen op 12 cents per uur. De hoogleeraar D. Grothe uit Delft, heeft in het natuurkundig genootschap te Utrecht, gesproken over de zoogenaamde Portland-ce ment, dat voor eene waarde van ongeveer 600,000 per jaar, uit Duitschland en Enge land hier te lande wordt ingevoerd. Deze ce ment wordt vervaardigd door krijt en klei zeer fijn verdeeld onder elkander te mengen, en de massa te verbranden. Hierdoor verliest het krijt koolzuur, de klei water en bij het bevoch tigen der massa met water, vormt zich eene verbinding van kalk met aluinaarde en kie- zelzuur, welke spoedig steenhard wordt. Klei en krijt zijn hier te lande in over vloed te krijgen, de eerste langs onze groote rivieren, het laatste uit den St. Pietersberg bij Maastricht. De spreker betreurt het, dat hier te lande nog geen fabriek van Portland- cement is opgerigt. Te Brussel is in hechtenis genomen een Ne derlander (zooals de Echo du Parlement althans mededeelt,) geboortig uit den Haag, ingenieur en directeur van een ijsfabriek op Java, van waar hij laatstelijk vertrokken was met een som van honderd duizend francs, die hij uit de kas der onder zijn leiding staande fabriek had ontvreemd. Alvorens naar België te komen, had hij in Italië' Staatseffecten gekocht, die men voor een waarde van 99,684 fr. nog in zijn bezit vond. De Tribune de Bordeaux meldt, dat de ver oordeelden wegens den Parijschen opstand op het fort Boyardom den tijd te doodeneen cursus georganiseerd hebben met de volgende leeraars Lezen en schrijven: Verdure. Reke nen en cijferkunst: Grandier van den Rappel. Oude geschiedenisMourot van den Mot d'Ordre. Nieuwe geschiedenis: Règere. CosmographieCavalier. De lessen worden op den dag gegeven en 's avonds houdt men openbare bijeenkomst. De vorderingen moeten nu reeds verrassend aan 't licht treden men doet meer dan eenvoudig de lessen volgen, men heeft ze lief en reeds kan men trapsgewijze ontwikkeling bespeuren bij menig gevangene. Dezer dagen was de academiestraat te Pesth het tooneel van een vreeseljjk schouwspel. Even over half vier werd de opmerkzaamheid der voorbijgangers op het huis van den heer Gam gevestigd, waar, uit een der vensters van de vierde verdieping, een gillend hulpgeschrei weêrklonk. In het volgend oogenblik zag men, hoe een vrouw zich hals over kop uit het venster trachtte te storten. De beide kinde ren van de ongelukkige, meisjes van 12 tot 14 jaar, schenen het noodlottige voornemen van haar moeder bemerkt te hebben en waren nog juist bij tijds toegeschoten om aan de voe ten te grijpen en den val harer moeder aldus te breken. Zoo hing de arme vrouw met het geheele bovenligchaam uit het vensterhet hoofd naar omlaag, waarmede zij herhaaldelijk tegen den muur onder het venster sloeg. De kinderen schreeuwden om hulp, terwijl de moeder al haar krachten inspande om de voeten los te wringen. Het in groote menigte zaamgestroomde publiek, riep de kinderen, die meer en meer uitgeput raakten van inspanning, toe, dat zjj nog slechts eenige minuten moesten trachten vast te houden, tot er hulp kwam opdagen. Een gedeelte van de toeschouwers liep het huis in, de overigen posteerden zich onder het venster, om de hangende vrouw, die elk oogenblik aan de krachtelooze armen van de kinderen kon ontglippen, te kunnen op vangen. Dit verschrikkelijk tooneel duurde ongeveer tien minuten, vóórdat de concierge en nog eenige personen aan het venster verschenen en de kinderen, wier krachten het geen mi nuut langer hadden uitgehouden, aflosten. Zoo gelukte het eindelijk, de beklagenswaardige vrouw, die reeds half bewusteloos en donker- blaauw in het gezigt was, weder binnen de kamer te trekken. De ongelukkige is de echt genoot van den koopman Gans en werd in een plotselingen aanval van waanzin tot die vreeselyke poging, om zich het leven te be nemen, gedreven. De Tribune van Chicago heeft thans een juiste opgave van het door den jongsten brand geleden verlies. Aan dooden bedraagt dit 250, terwijl 98 500 personen hulpeloos op straat werden gebragt. De materiële schade beloopt 290 millioen dollars, waarvan 100 millioen door verzekering zijn gedektmaar de maat schappijen hebben niet meer kunnen betalen dan 30 millioen. BENOEMINGEN. Benoemd tot commies der posterijen 3de klasse, de heer W. F. Viëtor. Besteding-en. Den 3 dezer is aan het locaal van het provinciaal gouvernement te Middelburg, bij enkele inschrijving aanbesteed, het herstellen of vernieuwen van eenige provinciale waterstaatswerken en wegen in deze pro vincie, met hun driejarig onderhond, en zulks in 13 perceelen. Hiervan zijn aannemers geworden de heeren C. Boller Cz. c, s. voor eene som van J 25,240 per jaar. Ker•Itelij lte Xalxen. Viertal te Middelburg; B. Mossel te Renkum, dr. G. J. Vos te Goes, H. C. van Lindonk te Oosterbeek, J. van W'alsem te Apeldoorn. sSpaiijc en Portugal bunnen geboekt wor den in het register der kwijnende natiën," schreef dezer dagen een journalist en waarlijk de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar, ook in Portugal, geven regt op die woorden. Wel bleef de kroon van dat rijk ongeschonden, maar de wisseling der ministeriën, die er plaats had, toonde genoegzaam aan dat partijschap het land verteert. Verkwikkender gedachte levert Zwitserland, die kleine maar krachtige republiek, zoo dik wijls met ons vaderland, in bet tijdperk van zijn grootste glorie, vergeleken. Zijne consti tutie hervormende, weeft Zwitserland voor zijne zonen een nieuw kleed der vrijheid, en hand haaft daardoor zijn ouden roem, van in waar heid het land der vrijheid te zijn. Mogten wij ook hetzelfde kunnen zeggen van onze naaste buren! Maar België bleef ten prooi aan verdeeldheid tusschen Waal en Vlaming; aan het streven naar d#n voorrang tusschen beide partijenterwijl bovendien de intrigues van eene magt, die in beide partijen hare satel lieten had, de kracht der natie ondermijnde en haar bijna ten prooi gaf aan een onzaligen broedertwist. Gelukkig, dat enkelen den moed hadden, voor hunne beginselen uittekomen en van hunne gevoelens openlijk getuigenis af te leggen. Gelukkig, dat de vorst niet schroomde de partij des volks te kiezen en het pleit ten voordeele der natie te beslechten. Daardoor is het kwaad voor het oogenblik bezworen. Of echter het ministerie Malou, dat thans aan het bestuur is, de regten der natie ongekrenkt zal kunnen en zal willen handhaven, moet de tijd nog leeren. De duur van zijn regering is nog te kort, om daarover nu reeds een oor deel te vellen. Als wij op bet vasteland van Europa willen blijven, dan springen wij over ons vaderland heen, naar BeneinarMeri. Hoe klein gemaakt door de annexatie-zucht van Duitschland's vorst en zijn kanselier, sloot het volk zich te vaster aaneen en om zijn koning, en schikte het zich in zijn lot, een gedeelte der broeders te missen. In het laatst des jaars werd de annexatie kwestie nog eens weder ter sprake gebragt, door het berigt, dat Rusland een goed woord bij keizer Wilhelm zou doen, om Noord-Sleeswijk aan koning C/iristiaan terug te geven. Of het waar is, en zoo ja, of het gunstig gevolg zal hebbenWie zal het zeggen? Zweden en Soorwegen gaven blijk van hun gevoel van onafhankelijkheid en zelfstan digheid en het volk openbaarde krachtig de eenheid tegenover het chronisch gevaar van annexatie. De legerwet, door het ministerie van Zweden te ongelegener tijd ingediend, werd verworpen, en ons rest de hoop, dat 1872 de defensie kwestie moge zien opgelost. En thans, de zee over, naar Engeland, De rol, die dit rijk in den Fransch-Duitschen oor log speelde, was geen schoone, maar getuigde integendeel van een weifelmoedigheid en zelf zuchtigheid, die eene donkere bladzijde in de geschiedenis zal beslaan. Toch ontwaakte bij een deel der natie het politiek geweten en tee- kende dit protest aan tegen de politiek der ponden sterling," die waarheid en regt aan stoffelijk gewin opofferde. Dat protest had tot nog toe wel niet den val van het minis terie Gladstone ten gevolge, maar dat het zal moeten bezwijken voor de herboren volks energie ligt voor de hand. Eéne gebeurtenis boeide de aandacht van het volk als één man in het laatste des jaars. Het was de ziekte van den troon-opvolger. Zelfs de republikeinsche toonen, die vroeger nu en dan gehoord waren geworden, verstom den op de mare van den te verwachten dood. De koningin behoefde echter dat offer niet te brengen. De prins van Wales is herstellende en vaster, zoo mogelijk, is de liefde tot het koningshuis in het harte der Engelschen ge vestigd. Eene andere ziekte verdient nog kortelijk vermelding. Het is de kwaal die de Interna tionale te voorschijn bragt. Doch gelukkig, ofschoon met gif bezwadderende, kon de vreese- lijke slang tot nog toe geen doodelijke wonde toebrengen. Bedachtzaamheid moet evenwel op den voorgrond staan, en eensgezindheid bet wachtwoord zijn, wil men niet te avond of morgen door den vijand overronpeld worden. Van de oude wereld naar de nieuwe over stekende zien wij in Amerika, ofschoon niet van partijzucht verschoond, toch de vaan der vrijheid en geregtigheid fier omhoog ge heven. Ofschoon door bedrog en list van ze kere partij bestookt, bleven de Vereenigde Sta ten eene energie ontwikkelen, die baar aan het vasteland ten voorbeelde kon doen stellen. Met een enkel woord over Brazilië beslui ten wij ons overzigt. De vertegenwoordiging van dat rijk gaf een krachtig blijk van vrij heidszucht. De slavernij werd afgeschaft en behalve dat daardoor het land in de schatting der beschaafde menschheid rees, kan het zich ook eene hoogere vlugt op het gebied der ont wikkeling verzekeren. Met vertrouwen, ofschoon niet geheel gerust, treden wij in, hopende, dat de natiën hun politiek geweten niet in slaap zullen wie gen, de vorsten hunne pligten zullen betrach ten en voor allen de vrede zal bewaard blijven. VERDERE BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PARIJS, 3 Januarij. De heer Thiers heeft ter gelegenheid van het nieuwe jaar van alle kanten bewijzen van sympathie ontvangen, onder anderen van den heer von Manteufel die hem per telegraaf heeft gefeleeiteerd en de hoop heeft uitgesproken, dat zijne vaderlandseh- lievende pogingen tot het gewenschte resultaat zullen leiden. De spanning tusschen de Duitsche bezet tingstroepen en de bevolking is geweken. De door de Beiersche autoriteiten genomen maat regelen van bedwang zijn ingetrokken. De president der Fransche republiek heeft dezer dagen uit Muhlhausen, een stad in den Elzas, eene door vrouwen van den fatsoenlijken stand zamengebragte som van 23,945 francs ontvangen om te dienen als bijdrage tot kwij ting van de oorlogschuld. In de zitting der Nationale Vergadering op 3 dezer heeft de heer Schoelcher een ontwerp ingediend tot afschaffing van de doodstraf. De aanbieding van dit voorstel heeft eene bewe ging, zoowel in goed- als in afkeurenden zin, doen ontstaan. Vervolgens is de beraadslaging hervat over bet ontwerp der finantieele commissie tot in voering eener inkomsten belasting. Op nieuw zijn daarop eenige amendementen voorgesteld, welke alle door de commissie zijn bestreden. Verder dan tot deze bijzonderheden loopt het heden ontvangen zittingsverslag niet. PARIJS, 4 Januarij. De commissie voor de reorganisatie der armee heeft den volgenden militairen diensttijd vastgesteld: 5 jaren actieve dienst bij de armée4 jaren bg de reserve fier armee5 jaren actieve dienst bij de plaatselijke troepen en 6 jaren bij de reserve dezer troepen. De Moniteur berigt, dat van den 25sten tot den 31 sten December, 440 beschuldigden inzake der Commune op vrije voeten werden gesteld, zoodat het getal vrijgelatenen thans 11720 be draagt. Het regeringsblad meldt verder, dat de Rus sische gezant het gerucht formeel tegenspreekt, als zoude Rusland voornemens zijn, Fransche officieren in het Russische leger op te nemen. BERLIJN, 3 Januarij. Ter gelegenheid van de nieuwjaarsreceptie heeft de Keizer de gene raals en Ministers eepige hartelijke woorden van

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2