1872. N°. 3. Zaturdag 6 Jannarij. 59u jaargang. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. (HlittM. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 18 regels 4. ƒ1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. GOES, 5 Januarij 1872. Het wetsontwerp op de nieuwe regterlijke organisatie en de regterlijke indeeling is thans in druk verschenen. Daarin is bepaald, dat de Hooge raad zal behouden blijven, doch de provinciale geregtshoven worden afgeschaft. Het aantalregtbanken wordt tot 27 verminderd-, 13, waaronder Middelburg, worden regtbanken van hooger beroep voor vonnissen, gewezen door de regtbanken ter eerster instantie. Voorts zul len in Zeeland regtbanken ter eerster instantie zijn gevestigd te Zierikzee en te Axel. Voor de regtbank te 's Hertogenbosch zal men in hooger beroep kunnen komen van vonnissen van de regtbanken te Breda, Maastricht enz. in eersten aanleg gewezen. De regtbank te Middelburg, behoorende tot de 2e klassezalvolgens het wetsontwerp bestaan uit een president, een vice president, 5 of 6 leden, een officier van justitie, een substituut-officier, een griffier en een substi tuut-griffier. Het aantal kantongeregten zal tot 103 wor den verminderd. Van deze kantongeregten zijn de volgende in Zeeland 14de arrondissement, Middelburg le kantonMiddelburg 3e klasse. 2e 'Ylissingen 4e 3e Goes 4e 15de arrondissement, Axel: le kantonAxel, 4e klasse. 2e 2> Oostburg, 4e 16de arrondissement, Zierikzee: le kantonZierikzee, 4e klasse. 2e Tholen, 5e 3e Sommelsdijk, 5e Wij merken op, dat de kantongeregten Hein- kenszand en Oortgene in dit nieuwe ontwerp niet meer genoemd worden en dus opgeheven gullen zijn. Is daardoor eenige uitbreiding van het kan- tongeregt Goes te wachten, zooveel is zeker dat, volgens dit ontwerp, onder meerderen de arrondissements-regtbank alhier vervalt. Dat dit zeer tegen het belang onzer gemeente zou zijn, zal wel geen betoog behoeven en wen- schelijk zouden wij het achten, dat een alge meen petitionnement opging naar de bevoegde autoriteiten, om den ge vreesden slag te voor komen. Ter vervanging van den heer Waldorp als. hoofd-ingenieur der staatsspoorwegen, heeft de minister van binnenlandsche zaken aan den heer Kool, tot dusver hoofdingenieur der Zuiderlijnen het bestuur der geheele voltooijing van het net der staatsspoorwegen en der daartoe behoorende kunstwerken opgedragen. Reeds meldden wij dat, tengevolge der ope ning van den tunnel door den Mout-Cenis en het in werking brengen van een regtstreekschen posttrein tusschen Parijs en Modane, de brie venmalen naar en uit Ned.-Indie via Brindisi voortaan over Frankrijk en Italië, en niet langer over Duitschland en Italië, worden geëxpedieerd. De voor Nederlandsch-Indie bestemde brieven malen zullen nu, in verband met een vervroegd vertrek der stoombooten uit Brindisi, voortaan op een vroeger tijdstip dan tot dusverre worden verzonden. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Co-öperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes, op 30 December 1871. ONTVANGSTEN Kas-saldo 5 Februarij 1871 J 2835,03s Reservefonds- 15,10 Storting aandeel 605,04s Terugbetaling op schuldvordering - 22754,99 Interessen daarvoor- 1069,59 Opgenomen gelden- 21410,90 Gezamenlijk bedragƒ48710,66 UITGAVEN: ReservefondsNihil. Terugbetaalde aandeelen _221,74 Verleende voorschotten - 27496, Terugbetaalde intressen - 100,50 Terugbetaalde opgenomen gelden -19632,58 Intressen van opgenomen gelden - 100,61s Onkosten- 54,97 Uitgekeerde winst vorig boekjaar - 119,07 Gezamenlijk bedrag47725,47s Kas-saldo5 Dec. 1871 985,18s Of zulks een gevolg is van de duurte der eerste levensbehoeften, dan wel dat nen min der trouwlustig is, weten wij niet, maar a's bijzonderheid verdient vermeldingdat in de gemeente van Kattendijke, met eene bevolking van 960 zielen, in 1871 geen enkel huwelijk is gesloten. De engelsche brik .die op den steenen berm bij Hansweert heeft gezeten is afgebragt en naar Yeere vertrokken om daar hersteld te worden en vervolgens weder zee te kiezen. Blijkens het dezer dagen verschenen verslag aan den Koning van de bevindingen en han delingen van het geneeskundig Staatstoezigt in het jaar 1870 zijn in dat jaar in het ge heel in Nederland overleden (met inbegrip van 7010 levenloos aangegeven) 100,076 personen, zijnde 1 op de 36,49 inwoners. Naar de pro vinciën was die verhouding als volgt Zuidholland 1 op 30,31, Utrecht 1 op 31,31, Zeeland 1 op 34,91, Noordholland 1 op 36,68, Noordbraband 1 op 36,70 Overijssel 1 op 39,14, Gelderland 1 op 40,11, Groningen 1 op 40,87, Limburg 1 op 40,99, Drenthe 1 op 41,33, Friesland 1 op 45,14. Er zijn over leden ten gevolge van typhus en febris typhoi- dea 3438, pokken 706, roodvonk 266, mazelen 1955, croup 1336, kinkhoest 1144, kwaadaardige keelziekte 699, cholera 169, diarrhé 3001, levens verzwakking en uittering 0-14 jaren 9374, uit tering 11-65 jaren 1076, marasmus senillis, boven 65 jaren 5762, aan de ziekten der adem halingswerktuigen 7956, chronische ziekten der ademhalingswerktuigen, waaronder longtering, 14,591, ziekten van het kraambed 678, kan ker 1649, verdronken 795, verbranding 144, andere ziekten 31,490, onbekende oorzaken 6847, zonder geneeskundige behandeling gestor ven (begrepen in bet laatste cijfer) 5575. Het telegram van dr. Oudemans te Batavia, omtrent de zonsverduistering op Java, luidt vertaald aldus: »Voorloopige uitkomstende lichtkroon werd regtstreeks (d. i. met het ongewapend oog) ge zien. Zij vertoonde zuiverwitte en veranderlijke donkere insnijdingen, die tot aan den rand der maan doordrongen. Eene grens van de zoo genaamde chromosfeer werd niet waargenomen. Het licht der kroon was gepolariseerd in een vlak, gaande door het middelpunt der zon. De magnetische waarnemingen duidden geen buiten gewone storingen aan. Voorbijtrekkende scha duwen werden met zekerheid gezien. Met den spectroscoop werd niet waargenomen." De planeet Jupiter bereikt in de maand Ja nuarij haar grootsten glans. Zij komt den 15n in oppositie met de zon en schittert den ge- heeleu-nacht aan den hemel. Omstreeks mid dernacht troont zij hoog in het Zuiden, als een vorst omringd door zijn hofstoet. Arnh Cf.) In den nacht van 2 op 3 dezer (en drie ure, werd te 's Hage aan het zwerk in het noord-westen een vuurroode bol geziendie een zeker licht van zich gaf, en na circa een of twee minuten schijnbaar onbewegelijk ge staan te hebben, uiteenspatte, en een blaau- wen electrischen straal naliet, terwijl het voor werp verdwenen was. Met het doel om meer en meer verband te brengen tusschen het middelbaar onderwijs, dat aan de gemeentelijke burgerscholen gegeven wordt, en het lager onderwijs, werd lj. Zatur- dag, in het gebouw der burgerscholen te Gro ningen, eene vergadering gehouden van leer aren dier inrigtiugen met de hoofdonderwijzers der verschillende, zoo openbare als bijzondere, lagere scholen. Een der eerste punten van bespreking was het feitdat vele leerlingen die de lagere school verlaten de lessen aan de school tot vorming--van -bekwame handwerkslieden niet kunnen volgenomdat zij niet in staat zijn zich van teekengereedschappenpasserdoozen enz. te voorzien. Deze kosten beloopen toch ongeveer tien gulden. De vraag hoe hierin te geuioet te komen, gaf aanleiding tot eene levendige discussie en leidde tot het resultaat, dat er pogingen in het werk gesteld behoorden te worden om de behoeftigen te helpen, maar dat het tot aankweeking van zelfstandigheid en energie wenschelijk is, dat jongelingen van 14 tot 18 a 20jarigen leeftijd gewend worden om zelf in hunne behoeften te voorzien. Algemeen was men van gevoelen dat de leerlingen van betere en goedkooper leermid delen zouden kunnen worden voorzien, indien deze door tusschenkomst der school, voor re kening der ouders, verstrekt worden. Een voor stel, om den leerlingen schoolbehoefteu in huur te geven, vond wel grooten, doch geen algemee- nen bijval. Vervolgens gaf de voorzitter in korte trek ken eene schets van het ontstaan en het doel der bestaande school tot vorming van bekwame handwerkslieden en van de praktische hand- werkschool, welke nu geopend zal worden; wees er op, dat alle leerlingen der laatstgenoemde school van de eerstgenoemde of van de avond school voor voortgezet onderwijs moeten g< bruik maken, en noodigde alle aanwezigen uit den bloei dezer beide zoo hoogst nuttige iu- rigtingen met alle hun ten dienste staande krachten te helpen bevorderen. Naar wij vernemen is onze landgenoot, de heer Karei Wiener, te Brussel, voornemens de opening van de spoorwegbrug over den Moerdijk door een medaille te vereeuwigen. N. R. Cl. Te Delfzijl heeft door eenige werklieden een begin van ongeregeldheden plaats gehad. Door de vele feestdagen was er minder verdiend ea meer gelegenheid tot uitspatting. Werklieden en polderwerkers verlangden onderstand van den burgemeester. Deze gaf, om meer on aangenaamheden te voorkomen, daaraan toe. De militaire inagt was intussclren in de wa pens, en men vleide zich, dat de beweging geen verder gevolg zou hebben.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1