BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. was geïnspecteerd en in orde bevonden, kwam hier heden middag te 2\ ure de installatie- trein aan, opgewacht door verschillende auto riteiten, het muziekkorps der stedelijke schutterij en een ontzaglijke massa particuliere personen. Vele inwoners hebben de vlaggen uitgestoken en in de Harmonie wordt verder feest gevierd met een diner. Morgen ochtend is de lijn voor het publiek geopend. De treinen vertrekken van hier 9,25. 2,13 en 7,25 en komen aan te 9,2, 1,38 en 6,6. »Een maatschappij tot dienstverrigting, gelijk aan die te Rotterdam en elders, is tevens gis teren in werking getreden. De bestellers zijn herkenbaar aan hun grijze kleeding en met rood afgezette petten." De voormiddag godsdienstoefening van 1 Ja- nuarij te Sneek, heeft zich gekenmerkt door een incident, dat wij meenen niet onvermeld te moeten laten. Na afloop der predikatie zou de dienstdoende predikant M. Nieumeijer over gaan tot de bevestiging van drie ouderlingen en drie diakens, mannen geheel in orthodoxen geest. Na het formulier in hoofdzaak te hebben voorgelezen, werden de drie gebruikelijke vragen gesteld, alleen met die wijzigingdat vraag twee gelezen werd: «gelooft gij, dat de gods dienst van Jezus de eenige ware en warachtige is?" Toen het antwoord werd gevraagd, nam een der ouderlingen het woord en gaf als zijn gevoelen te kennen, dat hjj alleen j a zou kun nen antwoorden op de vraag, zooals die oor spronkelijk is gesteld en die toen door hem werd voorgelezen, 't Incident gaf aanleiding tot eenige opschtdding, maar gelukkig nam ds. Nieumeijer onmiddelijk het woord en bevestigde de nieuwe broeders in hunne betrekkingen. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan A. Kakebeeke Jz. als dijkgraaf van den polder Waarde c. a. en aan A. Steketee Jz. als dijkgraaf van den polder Baarland. Benoemd tot tweeden gezworen van den polder van Nieuw Noord-Beveland, N. de Reqttot gezworen van de polders van St. Annaland, W. Bruynzeel-, tot ge zworen van den polder Moggershil, H, Elenbaas. Iverlielij lie Zaken. Roomsch Catholieke Keek. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pas toor te 's Heerenhoek F. H. J. Wennentot deken van Middelburg J. Eversteijn. De mprtuis nil nisi bene! was de spreuk der ouden, en, getrouw aan die spreuk, zouden wij van het jaar 1871, dat reeds tot de over ledenen behoort, niets dan goeds mogen zeggen. Maar ach! het harte bloedt bij de herinnering aan het vele kwade dat de gesloten jaarkring bragt en bijna overal waar wij met onze ge dachten terug gaan, vinden wjj meerder stof tot treuren, dan tot juichen. Het spreekt van zelf, dat wij het eerst het oog wenden naar Frankrijk. Vroeger zich aan de spits der natiën stellende, ja, de be schaafde natie bij uitnemendheid zich noemende, heeft 1871 maar al te duidelijk geleerd, hoeveel er op die benaming was af te dingen, en hoe diep een volk kan zinken. Het nieuwjaarsfeest van 1871 werd door Duitsehlands vorsten en veldoversten gevierd in het lustverblijf van den eens zoo magtigen Lodewijk XIV, en kort daarna opende Frankrijks hoofdstad zijne poorten voor den gehaten vijand, in plaats van dat de Fran- schen de kreet van eenige maanden vroeger „Naar Berlijnverwezenlijkt zagen. De gru welen van den oorlog namen wel een einde, maar de vrede werd aan Frankrijk opgelegd tegen afstand van twee provinciën en een schulden last van vijf milliarden. Ware het daarbij ge bleven, Frankrijk zou zich spoedig kunnen herstellen; maar een onzalige broedertwist ver deelde het Fransche volk, en de tooneelen van het schrikbewind uit het laatst der vorige eeuw herhaalden zich in de straten en op de pleinen van Parijs. Het communisme spookte in al zijne roodheid en verschrikkelijkheid. Geluk kig werd die opstand onderdrukt en de grijze Thiers stond weldra aan het hoofd der repu bliek. De vraag rijst evenwel, of de oude staats man de regte man op de regte plaats is? Bij het woelen der verschillende partijen, bij de po gingen om ieder der verschillende pretendenten te verheffen, mag men nog niet veel goeds in de naaste toekomst hopen. Dat de republiek wortel zal schieten, durven wij niet vertrouwen. On willekeurig komen de woorden van een voor naam schrjjver over Frankrjjks toestand van voor twintig jaren voor den geest. »In het begin van den winter van 1851 was Frankrijk nog een republiek, maar de consti tutie van 1848 had er geen wortel geschoten. Er was een algemeen gevoel, dat het land bij verrassing en door een drang der omstandig heden zich tot een republiek had verklaard, en dat alleen een monarchaal regeringstelsel voor Frankrijk geschikt was." Dat zelfde ge voel is ook thans heerschende. Wat de toe komst zal brengen, weten wij niet, doch dat Thiers nog lang de waardigheid van president der Fransche republiek zal bekleeden, komt ons bijna onmogelijk voor. Is de Duitsche Keizer vaster gezeteld? O, met welk een luister de Duitsche Keizerskroon op de slapen van Koning Wilhelm werd ge drukt, gelooven wij, dat Duitschland nog niet is, wat men daarvan verwachtte. Het »eene" Duitschland is niet, wat Beijeren's Ko ning hoopte, toen hij den keizerlijken scepter van onder het stof der vergetelheid opgedol ven had, en die aan de verbaasde volkeren van Europa vertoonde. Wel werd door den glans, ook van de terugkeerende oorlogstroe pen, de toon der smart over het verlies van zoovele dierbaren overstemd, maar die toonen der smart doen zich langer hooren, dan de jubel der zwijmeldronken optimisten. Diep is het te betreuren, dat Pruissen's koning van den oorlog van 1871 een veroveringskrijg heeft gemaakt, want op den weg des gewelds kan geen duurzame welvaart gezocht worden. En ofschoon niet met zekerheid te voorspellen, pro feteert men hier en daar reeds, dat welligt de Hohemollern zich te laat zal beklagen dat hij zich te vroeg de keizerskroon op het hoofd zette. Oostenrijk bleef ten prooi aan binnenland- sche onlusten. De strijd der nationaliteiten werd er met toenemende heftigheid gevoerd, en nog onlangs getuigde de verwisseling van het ministerie, dat de magten, die de regering bekampen, niet gering te achten zijn. De groote kolossus van het Noorden, Kus- land, bleef het wantrouwen zijner naburen opwekken, door de staatkunde, die het volgde, om zijne grenzen uittebreiden. De toekomst van dit rijk zal moeten leeren, of die staat kunde de beste is, tot bevestiging van inwen dige rust en kracht. Turfcye was en bleef de zieke man. Of het ziekte-proces eene gunstige wending zal nemen, wie zal het zeggen? Zelfs ondanks de berigten, dat de verhouding met Rusland beter is dan vroeger, kan niet zeer de hoop daarop vermeerderen. Italië hechtte weder een nieuwe lauwer aan zijn kroon. Rome werd de hoofdstad en de Paus moest plaats makeü voor Victor Emanuel. Wij onthouden ons van een oordeel over deze gebeurtenis, maar wijzen er alleen op als een zeer gewigtig evenement in de geschiedenis van het Zuid Europesche Schiereiland. En de zoon van Victor Emanuel werd tot koning van Spanje gekroond, doch had daar met ontzettende moegelijkheden te kampen. Zal zijne dynastie blijvend zijn Niemand die met ge rustheid een bevestigend antwoprd op die vraag zal geven. Wordt vervolgd.) T^aatste JBerigten. LONDEN, 1 January. Men verzekert, dat de koningin de zitting van het parlement in persoon zal openen, indien de zorgelijke om standigheden alsdan zullen voorbij zijn en de gezondheidstoestand der koningin goed blijft. VERSAILLES, 1 Januarij. De heer Thiers heeft aan het geheele corps diplomatique re ceptie verleend. Hij heeft geene rede uit gesproken. Von Arnim was er niet bij tegenwoordig omdat hij geen deel uitmaakt van het corps diplomatique in Frankrijkdaar hij tot nu toe niet ontheven is van den post van ambas sadeur van Duitschland in Frankrijk. ROME, 1 Januarij. De koning heeft aan de ministers, eene deputatie uit het parlement, de groot-officieren, de militaire kommandanten, den gemeenteraad en andere deputatiën receptie verleend. De koning dankte voor de geluk- wenschen. Hij heeft de hoop uitgedrukt, dat de eendragt tusschen de groote mogendheden, die er speciaal toe zal bijdragen om de natio nale eenheid te verwezenlijken, steeds zal ge handhaafd worden. LONDEN, 2 Januarij. De Times keurt het volkomen goed, dat Bismarck de Duitsche taal heeft gebruikt in diplomatieke stukken. Het blad meent dat de regeringen der overige staten volkomen zijn voorbeeld zullen volgen en zich van de landstaal zullen bedienen. De koningin heeft heden Sandringham ver laten. ROME, 1 Januarij. De generaal Palermo, adjudant des konings heeft zich gisteren naar het Vaticaan begeven om den paus, namens den koning, geluk te weuschen. Doch de Heilige Vader kon, wegens een ligte onge steldheid, den generaal niet ontvangen. Kar dinaal Antonelli heeft hem verklaard, dat hij den paus de goedgunstige wenschen des ko- nings zal overbrengen en hem verzocht bij den koning de tolk te zijn van zijn dank en zijne hulde. Bij de receptie op het Vaticaan van Romei nen en vreemdelingen opende de graaf d'Har- court den stoet, SANDRINGHAM, 2 Januarij. Het bulletin van heden middag luidt, dat de prins den af- geloopen nacht goed heeft geslapen en verder goed vooruitgaat. EEN VOLKSUITGAVE VAN WALTER SCOTT. Met groote ingenomenheid begroeten wij de eerste aflevering in het prettig postformaat van eene nieuwe uitgave van de romantische werken van Waltee Scott, en wij vestigen de bijzondere aandacht onzer lezers op deze smaakvol uitgevoerde onderneming van de heeren S. C. van Doesbuegh en IJkema en van Gijn, te Leiden en Delit. De werken vau Waltee Scott in het oorspronkelijke te lezen is lang niet ieders zaak, men weet hoeveel moeijelijk te begrijpen uitdrukkingen de lectuur onaangenaam maken voor ieder, die niet volkomen meester is van de vreemde taal. De prijs van de eerste vertaalde uitgave was voor menige beurs al te hoog, en daarom hebben velen slechts ken nis gemaakt met Waverley, Ivanhoe, en andere prach tige romans van den Engelschen dichter, door de beduimelde exemplaren der leesbibliotheken. Menigeen zal zich dus verheugen over de nieuwe zoogenaamde volksuitgave, die per all. van 4 vel slechts 35 ets. zal kosten. Het eerst zullen verschijnen Waverley of zestig jaar geleden, Guy Manneringde Oudheidkenner, Robert Roodhaar, de Kerkhof ganger de Zwarte Dwerg en eene legende van Montrose, de Bruid van Lammermoor, het hart van Midlothian en Ivanhoe. Een woord tot aanbeveling van de werken van Sir Waltee Scott te schrijven, zou een beleediging zijn van ons publiek, ook over de bewerking zwijgen wij. Dr. M. P. Lindo, die de vertaling op nieuw bewerkte, is zeer ver boven onzen lof verheven, maar wij vragen een ruime inteekening voor deze onderneming en inzonderheid dringen wij daarop aan hij onze leze ressen, daar toch over het algemeen de Nederlandsche dames niet zeer geneigd zijn tot het koopen van boe ken, en niet genoeg bedenken dat wil men goede werken in een klein land zien verschijnen, de eene hand de andere moet wasschen. Eene dergelijke uitgave vereischt veel zorg en kapitaal, en dient dus door de belanghebbenden en wie die beschaving en ver lichting ter harte gaat, rekent zich daar niet onder? gesteund te worden. Dat Dr. N. Beets een opstel, getiteld: het eeuwgetijde van Sir Waltee Scott, bij deze uitgave zal voegen, zal stellig velen genoegen doen In de vorige week had te Wvjhe, een treurig ongeluk plaatsEen jongentje, dat een jager vergezelde om hem behulpzaam te zijn, kwam van achter een hoogte, zoo dat slechts zijn hoofd zigtbaar was. De jager schoot, waardoor het knaapje het schot in het hoofd kreeg en in zorgelijke omstandigheden verkeert. Naar men verneemt, heeft te Leeuwarden, in den middag van jl. Vrijdag in de stoom strookartonfabriek aldaar, weder een treurig ongeluk plaats gehad. Een in die fabriek werkzame arbeider zou nl. met het hoofd zoodanig tusschen de in werking zijnde machine zijn beklemd, geraakt, dat hij weinige oogenblikken na de verwon ding is overleden. Er moet een krijtstreep aan den balk en wel een heele dikke ookGedurende 4 dagen is er te London maar 22 maal brand geweest en door al de branden zijn er slechts een half dozijn huizen vernield ot in den asch gelegd. Nog nooit heeft de brandweer het 4 dagen achtereen zoo rustig gehad, en gaat men nu na, dat in die vier dagen de Kerstdagen, en ook de tweede Kerstdag met de dronkenmanspar- tijen, begrepen zijn, dan moet men niet alleen zeggen, dat er een wonder is gebeurd, maar dat ook allen, die de hoogte hebben gehad, zeer voorzigtig met vnur en licht zijn geweest. Men leest in de advertentie- rubriek van een Belgisch blad: „Een heer, die geen tijd heeft om een vrouw te zoeken, noodigt de dames, die niet langer op een man kunnen wachten, beleefd uit hem poste restante te schrijven, onder de initia len J. K. P. Men kan de moeite wel sparen, wanneer men minder dan tien duizend francs rente bezit." ln het „paleis voor volksvlijt" te Amsterdam werden vier tafereelen uit Vondels Gijsbrecht voorgesteld „in levende beeldgroepen" en de bruiloft van Cloris en Roosje gedanst. Het Alg. Nederlandsch Nieuws- en Advertentieblad krijgt volgens zijn' uitgever een nieu wen „krachtvollen" hoofdredacteur. Er behoort dan ook „kracht" toe om dat blad „op te beuren." Te water gelaten van s rijks werf te Amsterdam Zr. Ms. monitor „Wesp." Men zal moeite krijgen met het doo- pen van monitors. De naamlijst van stekende en bij tende kwaadaardige dieren is haast doorgeloopen. Te Breda is een concert gegeven, dat /TOO opbragt voor t citadel-monument. Men heett in Pruissen 35000 onderwijzers. Daarvan zijn er omstreeks 22000, die dagelijks 90 cents inkomen hebben en ruim 5000, die jaarlijks tusschen de 100 en 150 thaler inkomen hebben. In het district Koningsbergen hebben van de 2180 onderwijzers 299 een jaarïijksch inkomen beneden 100 thaler. In Maagdenburg, een der duurste steden van Pruissen, bedraagt het maximum van het inkomen van een onderwijzer 550 thaler; om dat te kunnen bereiken, moet dé onderwijzer omstreeks 50 jaar oud zijn. In de velden om en bij Metz heeft men on langs weer een aantal lijken gevonden, die daar nog

Goessche Courant | 1872 | | pagina 6