BIERBROUWERIJ, HOUTVEILIKfi. llil 0,) Woens% ff December 1871, TWEE WOONHUIZEN, ct, VERK00P1NGEN ENZ. BURGERLIJKE STAND GOES OPENBARE VERKOOPING. mei WOONHUIS, ERVE en TM enz., 7 op Maandag den II December 1871, ,,a BIERBROUWERIJ DE TWEE HERBERSEN, ook levende, allen, die een hool'd en een hart hebben, kunnen er van genieten, kunnen zijne verhalen, tintelend van gloed en leven, met ingenomenheid ter hand nemen. liet werk zal in 20 a 25 aflever, a 30 ct. compleet zijn. Wij vestigen gaarne de aandacht op deze uitgave. Voldoet de vertaling aan de billijke eisschen, dan Jean men op eene gemakkelijke en min kostbare wijze, zich het bezit ver schaffen van het beste dat Auerbach heeft voortgebragt. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur. Van ter zijde heb ik vernomen, dat het Comité tot we ring van schoolverzuim in dit jaar zulke gunstige resul taten van zijne bemoeijingen heeft gekregen, dat het aan tal kinderen die yeen enkelen schooltijd verzuimd hebben aanmerkelijk hooger is dan verleden jaar; ja zelfs zooveel hooger, dat de finantiën van het Comité niet toelaten, dat het met de geldelijke belooningen op denzelfden voet blijve voortgaan. Ik geloof dat het zeer te betreuren zou zijn, wanneer het Comité daardoor genoodzaakt werd die geldelijke belooningen te verminderenik begrijp echter, dat het Comité huiverachtig is om weder een heroep te doen op de beurzen der ingezeteneu, vooral in dezen tijd waarin zoovele behoeften moeten vervuld wordenin ver band echter met de gewillige belangen, die hierbij in het spel zijn, waag ik een denkbeeld te opperen: Mijnheer de redacteur, zouden bijv. niet eenige gegoede ingezeteneu zich kunnen en w illen vereenigen om de finantiën van het Comité op zoo'n wijze aan te vullen dat het daardoor bij magte is op den ouden voet te blijven voortgaan? Niet toch de slee te toestand der zaak, maar juist het buitengewoon succes is hier oorzaak, dat de geldmiddelen te kort schieten. Iemand die belang stelt in het onderwijs. In hare vergadering van 29 November jl. is door de vereeniging „Gemeentebelang" de volgende motie, met algemeene stemmen, min één, aangenomen; „Gemeentebelang, overwegende: „dat de werken, geprojecteerd bij het conversieplan, be handeld in de gemeenteraads zitting van 20 Novbr. jl., noodig en nuttig zijn „dat de uitvoeriug dier werken groot voordeel voor „de arbeidende klasse in de gemeente zou opleveren; „dat van de aangevoerde bezwaren alleen dat van eene „te verwachten calamiteit aan het Sas eenigzins gelden „kan; „dat nogtans dit bezwaar niet in den weg mag staan „aan noodige verbeteringen in de gemeente; „dat bovendien een der werken, nl. de verbeterde in zameling der faecale stoffen, een zoo erkende hygiënische „maatregel, een bron van inkomst voor de gemeente kan „wordeu en de opbrengst daarvan welligt strekkeu kan „als tegemoetkoming in de rente en aflossing eener even tueel voor het Sas te maken schuld; is van oordeel „dat de verwerping van het conversieplan in strijd is „met het welbegrepen belang der gemeente." Omtrent de discussies over deze motie in de vereeni ging „Gemeentebelang" wordt opgemerkt, dat het eenig tegenstemmend lid, zijne stem niet gemotiveerd hebbende, van het gevoelen der minderheid in de vereeniging geen melding kan worden gemaakt. Een der leden verzocht bepaaldelijk te vermelden dat, terwijl hij geen der in den raad tegen het conversieplan aangevoerde argumenten deelde, hij inzonderheid niet mede- ging met de bewering van den heer Pompe, dat door de voltooijing van den spoorweg de handel hier zou lijden. Integendeel moet, volgens de meening van dat lid, ook de verbeterde communicatie tusschen Goes en Walcheren denzelfden vooruitgang van den handel en het vreemde lingen verkeer ten gevolge hebben, als door onze aanslui ting aan het overig spoorwegnet is ontstaan. Onderscheidene leden keurden het sterk af, dat, terwijl het nut en de urgentie der voorgestelde werken door geen enkel lid van den raad werd weersproken, men dit mid del had afgestemd, zonder een ander en beter in de plaats te geven. Op die wijze werd het belang der gemeente benadeeld. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke dit artikel in antwoord te willen opnemen aan een neringdoende omtrent de opheffing der dienst stoom boot Zuid-Beveland, voorkomende in uw vorig nummer. Neringdoende vraagt, of het verlies dezer dienst niet ideaal is, ik stem dit geheel met hem in, hetwelk door de tegenwerking van bandelaren en neringdoenden is ge bleken hadden zij behoelte aan een stoombootdienst ge voeld, zij zouden hunne zedelijke ondersteuning, de direc tie toegezegd, mij dunkt gehandhaafd hebben. Doch naauwe- lijks waren zij per stoomboot door den langdurigen winter in hunne grootste behoeften voorzien, of de zedelijke ver zekering leed schipbreuk en men bediende zich van andere vervoermiddelen, welligt iets minder in vracht; hierin is alleen de oorzaak te zoeken en niet aan al de opgesomde klagten van den ne ingdoende te wijten. Wat het weinig personeel betreft, daarin veronderstel ik, zoude zeer zeker voorzien zijn geworden, indien er door bet vele goederen-vervoer, behoefte aan bestaan had; waar geen ruime inkomsten zijn worden de uitgaven beperkt. Ieder vreemde of schipper zij het dus te ontraden al is het ook in een zeer klein stoombootje, zjjn kapitaal te verspillen. Handelaren en neringdoenden, voorzien er dus zelf in, wanneer zij er behoefte aan gevoelen. Want van een ander man's leder is goed riemen suijden. EEN WAARHEIDSVRIEND. Goes, 29 November 1871. Mijnheer de Redacteur Ik behoor tot degenen die het zeer betreuren dat de Goessche boot ophield te varen, niet alleen omdat wij daardoor èn van willekeur afhankelijk zijn èn menigmalen zeer lang geduld moeten oefenen, maar ook omdat het een treurig bewijs is, dat de voortvarendheid, die ove rigens onzen tijd kenmerkt, hier voor een slakkengang heett plaats gemaakt. Maar 't is Goes niet alleen dat met geweld terug in plaats van vooruit wil; of zou het al weder eeue Goessche vlugheid zijn, waarop ik u wijzen wil. Deze week bragt de Middelburgsche boot eenige goederen aan het Wolfaartsdijksche veer, waaronder er waren, waarvan de expeditie spoed vereischte. Men vond echter goed die goederen daar te laten staan en zeide dood kalm, toen aan het kantoor daarnaar navraag kwam: die goedereu zullen morgen komen. Indien de admiui- HJ^atie der Middelburgsche boot zoodanige handeling goedkeurt, dan trekt zij weinigpartij van de verminde ring der concurentie en maakt zij misbruik van haar mono polie, zooals dat vroeger hier algemeen was. Het is in de hoop, dat deze regelen onder de oogen van gezegde administratie zullen komen en dat in het belang van velen eene gewenschte verandering in zoo danige trage en overselliliige handelingen komen moge, dat ik u de plaatsing daarvan verzoek. Inmiddels hoogachtend, Goes, 7 December 1871. r Uw Dv. Dien. VOORUIT. VARIA UIT ONZEN GEMEENTERAAD. Zitting van 17 en 20 Nov. jl. De vereffening van de gasthuis-rekening is niet afgeloo- pen. Of men er echter veel of weinig over praat, zooveel is zeker dat wij de gemeentenaren reeds bij voorraad kunnen verblijden met een buitenkansje van el! honderd gulden, dat zij, onder het zuinig beheer van den heer Nortier, als voor zitter van het Gasthuis, zullen hebben op te dokken. Vreugdevoller is het feit van de aanbesteding der klee ding van de poiitie-agenten. Zooals men weet, zijn de hervormingen bij de jongste begrooting neergekomen op het vermakelijk schouwspel, dat 2 leden van den raad lapjes laken in den zak hadden en daanneê voor den dag kwamen, toen de kleeding der poiitie-agenten aan de orde was. Die bijzondere aanleg voor het vak van manufacturen is nu oorzaak dat de bedoelde kleeding voor dertien gul den minder dan vroeger is aangenomen. Of zij even goed zal zijn als vroeger, moet de tijd leeren, maar men prevelt er nu van, dat de advertentie-kosten én de registratie meer dan J 13,zullen bedragen, zoodatnu de eenvou digste winkelier zal kunnen berekenen met hoeveel zijn hoofd, omslag zal verminderd worden. Na deze mededeeling scheen op eens een somber floers voor de oogen van eenige leden te verschijnen. Het conver sie-plan was aan de orde en eensklaps zag jhr. Pompe, als een nieuwe stei rewigckelaar, zwarte stippen aan den horizont. Z.Ed. Achtb. had visioenen van instortende scholen en door breking van het «Sas. Van waar die plotselinge vrees kwam, bleek niet, maar zijne woorden maakten zulk een indruk dat de heer Ilanlo slechts op hokkenden toon kou zeggen dat hij ook die zwarte st stippen zag. Klaarblijkelijk waren de heeren Quist en den Boer zóó verslagen door de woorden en den profetischen blik van den heer Pompedat zij niets anders dan een vreesachtig „tegen" konden uitbrengen, waardoor men verstoken bleef van hunne anders zoo belangrijke adviezen. Maar het sombere gezigt van den heer Pompe werkte nog meer uitdr. v. Renterghem, die er anders nog al zoo vreesachtig niet uitziet, zag geldwolven en meende dat onze haven op eens in een geultje was veranderden dr. Callen'.els was door die nare zwarte stippen bang geworden van zijn eigen kind: namelijk het plan omtrent de fmcale stoffen, hetgeen dat geachte lid intusschen niet belette om in één adem weder over een aantal „gevallen" doortedraven. De heer Meijlink bleef waardig kalm onder den indruk dezer sombere discussien, en als een liefelijk zonnestraaltje tusschen donkere wolken, zweefde zelfs van tijd tot tijd een onbetaalbaar glimlagchje over zijn gelaat. Hij ging zelfs zoover van enkele zwarte stippen uittewisschen, vooral wat de geldwolven betrof; nogtans stemde ook hij tegen. Overigens was het eene aaneenschakeling van nachtmerries. Is het wonder dat ook wij onder dien indruk verkeerden toen wij ons, na de vergadering, ter ruste begaven? Hoe dit zij, wij hadden gehoord van het Gasthuis, van 220 ton turf en 500 kilo's vleesch, die meer dan gewoonlijk waren gebruikt, van warme stoven, gevaar aan 't Sas, zwarte stippen enz., en toen wij ingeslapen waren, hadden wij een droom. VVij droomden dat 8 oude besjes in het Gasthuis, ieder met een warme stoof onder de voeten zaten, en dat een van hen aan 't vertellen was. Zij vertelde uit Dickens „Kleine Dora", van het raadselachtig geluid in- en de instorting van het huis van mevr. Clennam; van de zwarte stippen aan den muur uit Sne's, „Juif errant", van den St. Eliza beth's vloed in 1421, van iloiière's vrek etcdoor welke vertelsels de andere besjes als versteend van schrik waren. Plotseling veranderden voor onze droomende verbeelding de 8 besjes in mannen met een ouderwetsche slaapmuts op. Zij hadden het heel druk over mogelijke gebeurtenissen in de plaats hunner inwoning. „Ik woon hoog en droog" zei een stem, „als de zondvloed komt." „Ik ben bang," zoo liet zich eene tweede stem liooren, „dat dan alle fajcale stoffen zullen wegspoelen en te Gro ningen, te Koningsbergen, te Zwolle en te Konstantinopel „heeft men gevallen „Hou toch op met je gevallen, collega," viel een brom merige stem in, „we zuilen dan ten minste water in de „haver, hebben, maar ik ben banger van die geldwolven „geld, dat is 't waar 't op aankomt, op dat punt Een oogenblik later stonden de 8 mannen, met vloed planken, stutten en allerlei dingen gewapend, als razenden tegen windmolens te schermen. Wij werden wakker en die droom had ons op de hoogte gebragt, want de gedachte kwam toen al dadelijk bij ons op ach, wat zou de discussie over het conversie-plan goed geweest zijn, indien zij door 8 oude besjes op een warme stoof in het Gasthuis was gevoerd. 93 Dec. 8 Boomen. Kwadendamme. mr. van Dam. 94 It 8 Boomen en Kloetinge. Paardekooper& Kakebeeke. Kaphout. 88 ft 11 Hotsteden enz. Middelburg. Tak. H 11 Zuidvlietpolder. Id. v. Uije Pieterse. 95 U 11 Boomen. Abbékinderen. Paardekooperj Kakebeeke. 96 ft 11 Afbraak. Ilansweert. Rembges. 96 It 11 Bierbrouwerij. Sas van Gent. Fercken en v. d. Wattijue. 97 H 11 Boomen. Oudelande. Prumers. 94 u 13 ld. Wilh.-dorp. mr. Liebert. 95 H 13 Boomen en Kapelle. Paardekooper Kaphout. v. d. Bussche. H H 13 Verpachting van Boschgrond. Id. Id. 96 It 13 Boomen. Heinkenszand. mr.v. Dishoeck. 95 If 14 Boomen en Kaphout. Id. Id. tt f 14 Verpachting van Boschgrond. Id. Id. tt It 14 Boomen. Wolfaartsdijk. Pilaar. 96 If 14 Id. Baarland. Prumers. It tf 14 Afbraak. Wemeldinge. Rembges. 95 t/ 15 Id. Hansweert. Id. 96 18 Boomen. Hoedekenskerke mr. Liebert. 94 20 Id. Id. Pilaar. 97 21 Boomen hakli. Baarland. Prumers. Besteding- te Middelburg op 15 December 1871van de daarstelling van een gemetselden put met creosoteerd houten toelei- dingskoker, voor een zelf-registrérenden getijmetcr aan den Christoffelsvalnabij Brouwershaven, in het belang der calamiteuse polders 'van Zeeland. Raming (1570,—. Keidteïylfe /afefii Ds. Geertsema Beckeririg te Cats is beroepen-tot predikant bij de Ned herv gem te Kleverskerke Ds. J. P. Clinge Duorenbos, pred. te Williehninadorp heeft bedankt voor Makkum, c. a, van den 4 Nov. toten niet den 7. Deo. .1871. Ondertrouwd Geene. ri Gehuwd: den 7, Jacob van der Weele, 24 j. jm. en Magrieta de Jonge26 j.jd. Johannes Hendrik Dekker31 j.jm. en Adriana Machelina Baas, 29 j.jd. Geboren: den 5, Johannes Hendrik, z. v, Hen- drina Rebecca Oort. Overleden Geene. 27 7ste STAATSLOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 2de kl. Ie lijst. No. 10339, 20,000; no. 8251, 5000; no. 14956, 2000'; no. 2878, 1000; no. 16574, f 4Ó0; no. 3451, 6005, 8214, 12932 en 15615, ieder j 100. 2e lijst. no. 11730, 1500; no. 5808, 9002 en 10636, ieder 1000; no. 19352, 400; no 4412, 8691 en 15633, ieder 200; no. 8010, 10909, 11018, 11826 en 17679, ieder /TOO. Lieftladiglieid. Het R. K. P. Armbestuur betuigt bij dezèn zijnen opreg- ten dank aan allen die het hunne hebben'bijgedragen aan' de op gisteren gehouden collecte, dewelke bedroeg/156,94-, bevelende verder zijne armen in de liefdadigheid zijner stad- genooten aan Goes, 7 December 1871. Het R. IC. P. Armbestuur voornoemd, J. BOOKELAAR voorz. J. F. J. KNIT EL sec. A T> VERTENTBËN. Voor de ontvangeue bewijzen van deelneming bij liet overlijden mijner Vrouw, betuig ik, bij deze', mijnen dank. Hoedekenskerke8 December 1871- P. LENTE, Geneesheer. Ten overstaan van Notaris PRUMERS op Ma i.n- «l»s 8 a scomber 1871, voormiddags 10 ure-, in de gemeente Oadelandete beginnen aan den Wel dijk bij de hofstede van H. Drijdijk en aan den dijk bij de Hofsteden van A. Vair en P. Mol, voor den WelEdelGeboren Heer J. F. van de *PUTÏiE> rentmeester te 's Heer Arendskerkevan ï'viim 200 Olmen Boomen, waaronder zware en mooije stukken, geschikt voor werkhout. DOOR UITSCHEIDING VAN BEDRIJF, ■Vlï3X=8.25.00I»IJ>a"0 van ,v EENE IN -VOLLE- WERK4NG ZIJNDE VOORNAMË benevens waarin het Tappersbedrijf wordt uitgeoefend te SA.S VAN GEISTT. De Notarissen FERCKEN te Neuzen en A. VAN DE WA TT1.JNE te Basseveldezullen met den Heer KIEBOOM te Westdorpe, ten ver zoeke van den Heer f. van de WJi TTUnci, -te Sas van Gent, bij eene vernieuwde zitting, des namiddags twee uren in het Schippershuis bewoond door J. Dootjes te Sas van Gentdefini- tivelijk verkoopen: DE REEDS GEANNONCEERDE met AANHOORIGHÊDENbenevens WOONHUIS, MAGAZIJNENSTALLINGENTUIN en ERVE te Sas van Gent; o en genaamd „den Arend'' en Buitenlurtu te Sas van Gent. cj Alles breeder bij vorige billetten onrsehréven. Op het eerste Perceel, de Bierbrouwerij enz., kan, desverkiezende als eerste hypotheek gevestigd blijven ten intreste ad 4 pCt. de som van f 11,750. Nadere inlichtingen te bekomen zoo bij den Heer verkooper als ten kantore van de heeren FERCKEN VAN DE WATTIJNE en KIEBOOM, bij welke laatste de titels van eigendom en kadastrale stukken voor een ieder ter inzage liggen. des morgens tien uur, in den Wilhel- minapolderaan den Slurfsehen dijk gave regtstammige OLMEN i ÏOO- MEN, eenige, CANADA'S en ABEELEN, het grootst gedeelte voor werkhout geschikt, en aldaar op' eene Weide naast, de Veehoéve S6 extra zware CANADA BOOMKN. Informatien te vragen bij den Notaris Mr. LIE- BERT te Goes. :TJ I 19 'XïJSÜ ?»oO

Goessche Courant | 1871 | | pagina 3