BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. Or eene dienstreis, onlangs door den directeur van justitie in het belang van het gevangeniswezen over de residentiëu Pasoeroean, Soerabaija, Rem bang, Japara, Samarang, Kadoe, Bagelen, Soera- karta, Djokjokarta, Banjoemas en Tagal afgelegd, is dien departementschef op nieuw de onjuistheid gebleken van de herhaalde beweringen, dat de on veiligheid op Java van dag tot dag zou toenemen. Z. M. heeft bewilliging verleend op de ontwerp statuten van de naamlooze Maatschappij der eerste kunstmatige oester- en mosselcultuur in Zeeland," te vestigen te Goes. Bij beschikking van Z. M. den koning van 28 October jl., zijn de gewijzigde statuten van de ar- beiders-vereeniging alhier goedgekeurd en is de ver- eeniging, thans onder den naam van nllelp u gelven, door en voor arbeiders te Goes, als regts- persoon erkend. Naar wij roet zekerheid vernemen hebben de eigenaars der stoomboot Zuid-Beveland besloten, einde dezer maand de dienst op Dordrecht, Zierikzee en Goes te staken en opteheffen. Op Vrydag 24 dezer zal de boot voor het laatst van hier naar Rotterdam vertrekken. Naar aanleiding van het berigt uit de Delftsche Ct. opgenomen in ons vorig nr. en de daarbij gedane vraag, vernemen wij dat de sub-commissie van onderzoek in zake vervalsching van eetwaren alhier, steeds werkzaam is, voorgaat met verschil lende onderzoekingen, doch in eenige artikelen nog tot geen eind-resultaat is gekomeu. In een onzer vorige nrs. deelden wij mede, dat gedep. staten dezer provincie eene som van 250. uit de onvoorziene uitgaven der begrooting hebben gevraagd, ter bestrijding der meerdere kosten die voor het onderhoud van den 's Gravenpolderschen straatweg meer dan geraamd was, noodig zijn. Het bljjkt nu, dat dat meerdere onderhoud een gevolg is van nieuwe putten en gaten, door het aanhoudend natte weder in den laatstverloopen tijd ontstaan en dat, indien deze niet tijdig worden hersteld, het berijden van den weg binnen korten tjjd niet zonder gevaar zal kunnen geschieden. Den 1 November is te Middelburg eene verga dering gehouden van de inschrijvers in de Zeeuw- sche spoorbootmaatschappij, waarin de statuten der nieuwe vennootschap zijn goedgekeurd. Voorts is bepaald, dat de zetel der maatschappij te Middel burg zal zijn gevestigd, terwijl tevens besloten is tot het doen bouwen eener nieuwe boot. Tot directeur is benoemd de heer B. A. Fokker te Middelburg. Tot commissarissen zijn gekozen de heeren J. A. Tak^ en P. de Bruijne, beiden te Middelburg; J. A. A. Fransen van de Putte, te Goes; C. van der Vliet Dg, en R. Koole beiden te Zierikzee. De heer P. L. de Bruijne, te Middelburg, werd tot boekhouder benoemd. Wij vernemen dat, ter bespoediging van de ope ning van den Zeeuwschen spoorweg, door den mi nister van binnenlandsche zaken de noodige bevelen gegeven zijn, om ten spoedigste overtegaan tot het afdammen der Arnemuidsche haven. Is dit werk verrigt en de Sloedam voltooid, dan kan, zonder verderen tegenspoed, de spoorweglijn in het vroege voorjaar geopend worden naar men thans wil niet voorloopig tot Middelburg, maar in eens naar Vlis- singen, waar de draaischijf zou geplaatst en de vereischte hulplokalen zouden opgerigt worden. De Dingsdag te Axel gehouden jaarmarkt ken merkte zich door een treurig voorval dat op velen een diepen indruk maakte. Op de markt was eene karnmachine door een Belgisch eigenaar tentoon gesteld, welke nu en dan in beweging werd ge- bragt om hare werking aan te wijzen. Eenige jongelieden, van een onbewaakt oogenblik gebruik makende, bragten de raderen in werking, terwijl een jongeling van nagenoeg 16 jaren de onvoor- zigtigheid had er zjjne hand op te plaatsen. In een oogwenk werd deze door de tanden der cy linders gegrepen en zoodanig verbrijzeld dat de voorarm terstond moest geamputeerd worden, welke operatie door den geneesheer A. de Fouw, onder den invloed der chloro/orme, plaats had. Tot dus verre is de toestand van den jongeling bevredigend. Terwijl in Frankrijk over gebrek aan zilveren specie geklaagd wordt, is de toevoer van Fransch en Belgisch zilvergeld in Zeeuwsch-Vlaanderen se dert maanden zoo sterk, dat Hollandsch geld en papier bijna niet aanwezig en slechts tegen hooge percenten te bekomen is; dit geeft aanleiding tot groote moeijelijkheden. De administratie van openbare weldadigheid te Parijs doet door de stadswerklieden al de drooge bladeren, die den grond bedekken, opzamelen. Deze bladeren, door sterke machines zaamgedrukt, zullen een goed verwarmingsmiddel zijn, dat des winters aan de noodlijdenden zal uitgedeeld worden. De hoeveelheid bladeren, welke men dus in en rondom Parijs kan opzamelen, is ongeloofelijk groot. Het zelfde bureau doet ook proefnemingen om het brood der armen te verbeteren hiertoe wordt koolzuur in plaats van gist gebruikt, welke zelfstandigheid het brood zoo ligt maakt als wenschelijk is en ten andere de goede hoedanigheid bezit het voor ver buren te vrijwaren. Vaderl.} Benoemingen en Besluiten. Aan den notaris J. C. Benteijn is vergunning verleend zijne standplaats van Oud-Vosmeer over te brengen naar Tholen. BESTEDINGEN en VERKOOPINGEN. De verbouwing aan het locaal der school voor meer uit gebreid lager onderwijs aan meisjes alhier is aangenomen door den neer A. de Beste voor 996. De heden te 's HeerArendskerke verkochte Hofstede Veldziat", staande en gelegen in genoemde gemeente, met 61.85.68 centiaren Bouw- en Weiland, Boomgaard enz., is in massa toegewezen voor 995.per heet. (bunder) boven de kosten en verdere bedingen, aan dhr. mr. W. A. van Voorst Vader. Kerkelijke Zaken. Door het kiescollegie der Nederduitsche hervormde ge meente te Middelburg werden den 1 dezer, des avonds op het viertal voor het aanstaande beroep van een predikant gebragt de heeren: dr. G. J. van der Flier, te Heemstede, met 61; dr. P. J. Hoedemaker, te Veenendaal, met 57, dr. G. J. Vos Az., te does, met 55en P. van Son, te Nij megen, met 41 stemmen. Men heeft ook in Nederland nog menschen, die voordeel en vermindering van belastingen ver wachten, wanneer het mogt gebeuren, dat ons land eens bij het groote Duitsche Keizerrijk werd inge lijfd. Wij willen deze optimisten een klein staal tje geven van hetgeen ons in het algemeen en de onderwijzers in het bijzonder te wachten staan bij eene onverhoopte annexatie. In een nieuws blad leest men het volgendeDe Duitschers die reeds sedert lang van afschaffing van belastingen en schulddelging droomden, vinden zich door de laatste mededeelingen in den rijksraad niet wei nig teleurgesteld. In plaats van vermindering van lasten is er toch ernstig sprake van vermeerde ring. Het denkbeeld om de tabak hooger te be lasten, dat vroeger werd verworpen, treedt thans bijv. weder op den voorgrond. De ontevredenheid daarover geeft zich vooral lucht in caricaturen. Zoo bevat De Wespen een plaat, voorstellende het vat der Danaïden. De veroordeelden pompen on vermoeid milliarden op en werpen die in het vat, dat van onderen gescheurd is en waar von Bis marck al het goud in een Pickelhaube opvangt. Op eene andere plaat wordt de Keizer voorgesteld, omringd door wapen- en goudsmeden. Hij wil den generaals gouden degens doen dragen, den hoofd officieren verguld zilveren en al de andere officie ren zilveren. Op den achtergrond staan een aan tal uitgeteerde onderwijzers met verzoekschriften om verhooging van tractement. Deze laatste ca- ricatuur is vooral bijtend om de droevige waar heid, die er aan ten grondslag ligt. Volgens offi ciële cijfers zijn in het regeringsdistrict Frankfort a. d. Oder 6 onderwijzersplaatsen met 1020 Th. tractement; 27 van 20—40 Th.; 60 van 4060 Th.; 115 van 6080 Th. en 159 van 80100 Th. jaarlijksch inkomen. In het regeringsdistrict Potsdam zijn 486 onderwijzersplaatsen, met een jaarlijksch tractement van 10100 Th. In het jaar 1830 bedroeg het getal onderwijzers van 10 tot 100 Thaler genoot, in geheel Pruissen 12000. Sedert is het gemiddelde inkomen der onderwij zers met 15 Sgr. dat is 90 centen, vermeerderd. Na deze mededeeling gunnen wij aan hen. die iets goeds van onze annexatie verwachten, hunne illusiëu. De diplomatieke betrekkingen tusschen Frank rijk en Duitschland zijn nog al niet teruggebragt op den normalen voet, waarop zij zich vóór de oorlogsverklaring bevonden. Te Berlijn leidt een zaakgelastigde de aangelegenheden van het gezant schap, en aan het hoofd der Duitsche legatie te Parijs (Versailles) staat een gezant in buitenge wone dienst. Deze buitengewone missie zal ver moedelijk zoo lang duren tot dat al de kwestiën tot oplossing zijn gebragt, die nog kort geleden, in den vorm van conventiën tot uitvoering van het vredestractaat, gemeenschappelijk te Frankfort behandeld werden. Ook worden te Berlijn thar.s onderhandelingen gevoerd over het sluiten van een nieuw postverdrag, en dus mag men aannemen dat de buitengewone zending van graaf Arnim nog niet is afgeloopen met de uitwisseling van de ratifica- tiën der verdragen van 12 October. Volgens ge- loofwaarde berigtgevers zou de Fransche regering volstrekt niet ongeneigd zjjn den weg tot herstel van de normale betrekkingen tusschen Berlijn en Parijs te banen, door de benoeming van een ge zant" bij het Duitsche hof, doch meent zij hiertoe niet te mogen overgaan, zoolang nog Fransche krijgsgevangenen zij het dan ook veroordeel den zich in Duitsche vestingen bevinden. Ware deze steen des aanstoots weggenomen, dan zou, zoo althans meldt een Parijsch correspondent der Köln. Zeit.geen ernstig bezwaar meer bestaan tegen den terugkeer tot de oude vormen der diploma tieke vertegenwoordiging. Of echter, gelijk Parij- sche bladen meenen te weten, juist de hertog de Choiseul tot vertegenwoordiger van Frankrijk te Ber lijn gekozen is, wordt door bedoelden correspondent in twijfel getrokken, daar in beginsel is beslist geen anderen diplomaat naar Duitschland te zenden dan die grondig bekend is met de Duitsche taal. Een der leden van de Internationale, de heer Baillie Sachrane, die eene inspectiereis op het vas teland deed, heeft berigt, dat die vereeniging in Frankrijk een millioen aanhangers heeft, die ieder eene wekelijksehe bijdrage van 5 cents betalen, hetgeen per jaar 100,000 frs. oplevert. In Enge land is het getal leden 186000, waarvan in Londen alleen 30,000. Over het geheel genomen zou de Internationale zeven millioen leden tellen. De ijzergieterijen en werktuigfabrieken in En geland zijn thans door den overvloed van bestel- lingen en door de goede prijzen harer produkten in staat om eenige verhooging van het arbeids loon aan hare werklieden te bewilligen. Doch een andere tak der Engelsche fabrieknijverheid, de ka toenweverpen, heft klagten aan. Jl. Woensdag zijn gelastigden van vier en-dertig firmaas, te za- meu 19,000 weefgetouwen voor het vervaardigen van katoenen goederen bezittende, te Blackburn bijeengekomen om er den toestand en de vooruit- zigten van dat bedrijf in overweging te nemen. Niet eenstemmig, maar door de vertegenwoordi gers van een-en-dertig firmaas en van 17,000 weef getouwen, werd besloten de fabrieken gedurende minder langeu tijd dan thans, nl. veertig uren elke week in plaats van zeven-en-vijftig, te doen wer ken dit besluit zal ééne maand van kracht zijn en het voornemen bestaat om des noodig dezen tijd te verlengen. Een gevolg daarvan zal zijn dat de consumtie van katoenen garens 750,000 pond per maand minder wordt, dat die garens alzoo in prijs dalen, en dat de wevers, die thans bij den lagen prijs van hun fabricaat met verlies werken, weder winst zullen kunnen maken. De londensche Times meldt uit Philadelphia van 20 October o. a. het volgende: »Uit Chicago ontvangen wij dag op dag verblijdende en bemoe digende berigten, inhoudende dat de zaken van handel en bedrijvigheid er meer en meer, ja al gemeen hervat wordendat de omtrek, door den brand verwoest, wemelt van metselaren die bezig zijn de fundamenten voor de weder op te trekken gebouwen te leggen, en dat er groote hoeveelhe den goederen, bij tonnen wigts, aankomen voor de kooplieden die hun bedrijf hervat en hunne ma gazijnen heropend hebben. In Chicago blijkt thans weder de ongemeene levenskracht van het ame- rikaansche volk, zijn vermogen om lasten te dra gen en zijne kracht om te arbeidende volksaard is hier als eene stalen veer, buigende maar niet brekende, en zich te sterker uitzettend hoe meer zij belast wordt. »Te New-York heeft het Zeventiger-comité een groot aantal bewijsstukken en getuigenissen tot staving der schuld van de plunderaars der stads kas verzameld, een aanmoedigend en goedkeurend schrijven van den gouverneur van den Staat ont vangen, en den beroemden advocaat Charles O'Co nor in dienst genomen; nu zal eerstdaags de strijd voor den regter in vollen ernst worden aangevan gen, hetgeen tot bevreemding voor het publiek her haaldelijk verschoven is. »Hier, te Philadelphia, is thans ontdekt dat eene som van ruim 400,000 dollars in de stads kas ontbreekt. Eene firma van makelaars was in de gelegenheid gesteld om met de gereede pen ningen der stad te speculeren; zij was ongelukkig in hare speculatiën en maakte een schandelijk bank roet hierbij leed ook de kas der stad verliezen dat is de hoofdoorzaak van het ontdekte tekort. Het gebruiken van gelden van openbare kassen ter dienste van particuliere speculatiën is in deze landstreek sedert jaren gebruikelijk. De inval eener bende gewapende fenians uit Minnesota in de Canadasche provincie Manitoba is door troepen van de Vereenigde Staten op kor te en krachtige wijze gestuit. De aanvoerder der bende, de zoogenaamde generaal O'Neill, werd door de troepen gevangen genomen, voor een ge lastigde van het gouvernement der Vereenigde Sta ten te Pempina gebragt een beschuldigd van schen ding der eedgenootschappelijke wet, die aan de burgers der Vereenigde Staten verbiedt vijande lijkheden tegen een bevriend land te ondernemen. Doch die gelastigde zeide, dat het aan O'Neill ten laste gelegde misdrijf op het Britsche grondgebied, buiten de grenzen der Vereenigde Staten, was gepleegd, en dat hij dus geen regt had om dien persoon gevangen te houden. Dientengevolge werd de held der Fenians op vrije voeten gesteld; hij begaf zich dadelijk naar St. Paul in Minnesota, en zal denkelijk eerstdaags weder in New-York zijn. Zelfs dat deel der bevolking van Manitoba, hetwelk zich onlangs tegen de inlijving dier land streek bij Canada aankantte, toont zich thans be reid om de lersche indringers te helpen afweren." De New-Yorksche Times noemt het eene bespotte lijke onderneming van de Fenians, een kwajon gensstreek, doch eischt tegen O'Neill strenge straf. De Republicain de l'Allier verhaalt een droevig voorval, hetwelk in het dorpje Orseraies, bij Montereau, heeft plaats gehad. De kerktoren van dit dorpje, welke zeer scherp oploopt, is omtrent honderd voet hoog. Een straatbengel, Maria Odon geheeten, wedde dat hij de haan van den toren een papieren hoed zou opzetten. De weddingschap werd door een zijner makkers voor tien knikkers aangenomen en Maria Odon verdween in de kerk, die op dat oogen blik zonder volk was, verscheen weldra aan eene der ope ningen van de klokkenkamer en kroop op het dak. Hier begon het gevaar eerst. Toen men den kwade jongen als eene kat op de glibberige schaliën zag klauteren, maakte zich eene onrustige vrees van al die het zagen meester en riep men hem toe, terug te keeren. Zonder naar iets te luisteren vervolgde hij zijne gevaarvolle opklimming en kwam eindelijk aan den haan. Op het oogenblik dat hij dezen vastgreep, gaf de haan toe aan de zwaarte van het kind en het viel, daar hetgeen steunpunt vond, om zich vast te klampen, tot op de straatsteenen. Zijne hersens lagen op de steenen verspreid en het hield nog steeds met zijn regter- hand den papieren hoed krampachtig omsloten. Bij den verkoop der livrei-jassen van ae bedienden aan de Tuile- riën is een belangrijke bijzonderheid uitgekomen, voor welker bekendwording rijke lieden, die livrei-bedienden hebben, den president der republiek eveneens dankbaar kunnen zijn, zoo zij willen. In geen der jassen of broeken

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2