BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. Ill de Delftsche Courant wordt geklaagd over ver- valsching of liever aanlenging van rneik en wijst men op het aanbevelenswaardig voorbeeld van Goes, waar in der tijd de melk gekeurd en de uit slag dier keuring publiek werd gemaakt. Dewijl tegenwoordig ook in Goes nog al klagten over de melk worden gehoord, vraagt men: waarom die keuring niet meer plaats heeft? Men schrijft uit Colijnsplaat, 28 OctoberOf schoon van alle zijden over de slechte opbrengst der meekrap wordt geklaagd, als een gevolg van den vorigen barren winter, zoo vindt men toch gunstige uitzonderingen. In gewone jaren rekent- men 22-2400 oude ponden onberoofde uit het Schouwsch gemet een goede opbrengsttoch werd alhier, dezer dagen, naar het gemet gerekend, uit een stuk van 160 roeden 3018 oude ponden on- beroofd gereed, terwijl (laarbij nog dient opgemerkt, dat door den eigenaar dit voorjaar, uit genoemde breedte, zijn geplant 140 oude roeden kiemen voor eigen gebruik, en hij bovendien daaruit nog voor j 76 aan kiemen aan anderen heeft verkocht. Dit sterke plukken heeft natuurlijk de opbrengst in wigt eerder verminderd dan verhoogd. De Middelb. Ct. deelt mede dat zij, reeds den 10 Oct. een adres aan de Tweede Kamer heeft ingediend om op te komen tegen de wets-interpre- tatie aangaande het port der dagbladen. Het Vaderland is van oordeel, dat de Middelb. Ct. zich verdienstelijk heeft gemaakt met de aan wending van de vroeger medegedeelde proeve. Een allertreurigst ongeval heeft te Groningen eene achtingswaardige familie in rouw gedompeld. Eene jonge dame, die des avonds in den besten welstand naar bed was gegaan, werd tegen den morgen dood op haar ledikant gevonden. Naar het schijnt, is bij 't uitblazen van het nachtlichtje eene vonk in de onmiddelijk daarbij hangende kleederen ge vallen, die daarop aan 't smeulen moeten zijn ge raakt het vuur schijnt zich vervolgens ook aan de gordijnen van het ledikant te hebben medegedeeld. Daar het vertrek echter zeer klein en geheel lucht- digt was, is geen eigenlijke brand ontstaan. De jonge dame, die dadelijk in slaap moet zijn geval len, schijnt door de brandlucht gestikt te zijn. Des morgens vond men haar verkoolde ligchaam. Aan een particulier schrijven uit de stad Holland in Amerika, van 16 Oct. jl., ontleenen wij het vol gende berigt: »De gansche streek in dezen omtrek is in armoede en ellende gedompeld. Verleden Zondag nacht kwam een sterke wind opzetten en ontstond er brand in een bosch achter de stad, welke zich, door de sterke droogte, spoedig mededeelde aan eene kerk, met dat gevolg dat in tijd van een kwartier 'l/} van de stad in brand stond. Niemand was in staat iets van zijne bezittingen te redden; alle winkels, magazijnen, fabrieken, de spoorwegbrug, alles is vernield. De brand liep verder door en binnen den omtrek van 3 uren is geene enkele boerenwoning of schuur gespaard. In de eerste oogenblikken liepen de meeste men- schen naakt of enkel door een hemd of ander klee- dingstuk beschut. Op pleinen binnen de stad hadden zich vrouwen en kinderen opgehoopt, doch al spoe dig moesten zij buiten de stad vlugten, wijl de vreesselijke hitte en rook geen langer verblijf bin nen de stad toelieten. Gelukkig kwam eene frissche regenvlaag gisteren ter harp en werd de brand ge- bluscht, die de geïieele week geduurd heeft. Slechts een klein oostelijk gedeelte der stad is big ven staan. Kerkelijke Zaken. Beroepen tot predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente te Colijnsplaat de heer H. Renting, predikant te Groningen. Den 26 Oct. 11. is te Baarland beroepen de heer C. Ver hagenkandidaat bij het Prov. kerkbestuur van Utrecht. De Fransche bladen zoeken nog altijd naar stof voor hunne beschouwingen, en houden zich, bij gebrek aan beter, bezig met de beweging op Corsica en met de veroordeelingen der Communisten door de krijgsraden. Wat de eerste betreft, hoe langer zoo meer treedt het aan het licht, dat de berg een muis baarde, en men ontziet zich zelfs niet meer, om den held, die de hoofdrol in de beweging moest spelen, de vagabonderende Napoleon te noemen. Het tweede onderwerp heeft in de verschillende behan deling, hoe ernstig het moge zijn, toch nu en dan een zonderlinge, ja belagchelijke tint, door de raad gevingen, die men de regering opdringt. Bij die zonderlinge behandeling ligt er echter toch iets goeds en veel stof tot nadenken in opgesloten. Emile de Girardin heeft het, voorzeker zeer utopistische, voorstel gedaan, dat de regering al de gevangenen, die in Mei en Junij in hare handen vielen, naar Noord-Ainerika zende, om hun daar gedurende tien achtereenvolgende jaren de gelegenheid te geven zich met de vrijheid bekend te maken en zich in het gebruiken van de vrijheid te oefenenAls curiositeit mogt dit voorstel niet onvermeld blijven. De zaak baart bij voortduring aan de regering veel zorg, en de diplomatie kon niet langer werkeloos blijven voor zoo veel de vreemdelingen betreft, die zich onder de duizenden en duizenden gekerkerden bevinden. Zoo zijn reeds op aanzoek van de vertegenwoordigers van België en Zwitserland Tele Belgen en Zwitsers op vrije voeten gesteld; thans verneemt men dat ook vele I)nüsobers uit de gevangenis zijn ontslagen. Met betrekking o de Zwitsers heeft zich het bedroevende geval vooi- gedaan dat zes van dezulken, aan welke men de vrijheid wilde hergeven, op grond dat de instructie niets tegen hen had aan het licht gebragt, met te vinden warenmen mag aannemen dat die onge lukkige onschuldigen kort na hunne overbrenging naar liet kamp van Satory doodgeschoten zijn ge worden, bij een der vele gelegenheden, toen fusil leren het middel was om aan muiterij onder d® gevangenen een einde te maken. Zijnerzijds heelt Thiers, zoo meldt de Constitutional, zich tot Bis- rnarck gewend met verzoek, ten gevolge vau den gesloten vrede, om amnestie voor de Fransche mili tairen die nog in Duitschland in hechtenis zijn voor vergrijpen enz. gedurende hunne krijgsgevan genschap aldaar gepleegd. Kapitein Ronsel, de gewezen gedelegeerde voor oorlog van de Parijsche Commune, heeft van ie tweede tegen hem laatstelijk door den viei den krijgsraad van ersailles uitgesproken doodvon nis herziening gevraagd. De raad van revisie der eerste militaire divisie heeft Donderdag jl. deze nieuwe voorziening, evenals die tegen het door den derden krijgsraad uitgesproken doodvonnis, met a.1- gemeene stemmen verworpendoch de twee verde digers van den veroordeelde hebben een verzoek schrift om gratie voor hem bij president lhiers 1D Nu wij toch over ex-vorsten of verdreven groot heden aan het schrijven zijn, komt het misschien niet ten onpas, iets van den hertog de Montpensier, zoon van Lodewijk Philips en schoonbroeder van de ex-koningin van Spanje medetedeelen. Zooals men zich zal herinneren, is deze gekozen tot lid der Cortes, maar heeft hij tot hiertoe zijn mandaat nog niet ten uitvoer gebragt. Hg heeft thans aan de Cortes een uit Aries gedagteekenden brief ge schreven, waarin hij zich over zijne langdurige af wezigheid, die het gevolg is van de ziekte van een zijner dochters, verontschuldigt en belooft zoo spoedig mogelijk zijnen zetel in de landsverga dering te zullen innemen. De hertogin, zgne ge malin. doet intusschen een reis door Spanje en bevindt zich thans bij een hunner zonen, die te Mataro studeert. Een berigtgever der Koln. Zeit. meent zich de opmerkiug te mogen veroorloven, dat, indien het den hertog om deelneming aan de werkzaamheden der Cortes te doen is, men het wel vreemd mag vinden dat gemaal en gemalin niet van taak verwisselen, en mama in Frankrijk ver- blijf houdt ter verpleging van de dochter, en papa zich naar Madrid begeeft om zijn mandaat van afgevaardigde te vervullen. Yoor den koning van Spanje is het met de redering nog alles behalve couleur de rose. Dezer dagen is, naar men verneemt, weder een militaire opstand te Barcelona Uitgebarsten. In de jl. Vrgdag gehouden vergadering der kamer van afgevaardigden heeft de heer Solar de regering geïnterpelleerd over hetgeen zij wist en dacht van dien opstand. Vol- irens zijne mededeeling was onder de troepen van het garnizoen dier stad een pronunciamientio (of opstand) in deu ouden trant beraamd met het doel om het huis Savoye van den Spaanschen troon te drijven en door eene andere dynastie te doen vervangen; de beweging was op het punt geweest van uit te barsten, maar werd tijdig ontuekt; dien ten gevolge waren o. a. bij één regement, dat van Alcantara, 21 sergeanten in hechtenis genomen; en het was bij den heer Solar nog niet zeker dat het gevaar in Barcelona geheel verdwenen was. Hierop werd van wege de regering door den mi nister van binnenlandsche zaken enkel ten antwoord geweven, dat het aan den minister van oorlog stond zich over dat voorval of gerucht te verklaren; doch de minister van oorlog was niet in de vergadering. De arbeidstaking der werktuigmakers te Dent duurt nog altijd voort. De officieuse tusschenkoinst van den burgemeester bij de patroons neeft tot niets geleid en men was zeer bevreesd voor eene rustverstoringbij een optogt, die door de werk lieden was georganiseerd. De Essen-Zeitung meldt een vreeselijk ongeluk den 26 October voorgevallen in de steenkolenmgn Erin in de nabijheid van Essen. Des ochtends ten 8 ure werden de mijnwerkers plotseling ver schrikt door een geduchte uitbarsting, ontstaan ten gevolwe van het ontvlammen van brandbare lucht, en op het oogenblik toen al de arbeiders, in de mijn werkzaam bijeen zaten, om hun ontbijt te nuttigen. Welke noodlottige uitwerkselen daardoor waren te weeg gebragt, bleek spoedig daarna, want 18 maal daalde de bak in de mijnschacht en tel kens bragt men een doode of zwaar gekwetste te voorschijn. Het getal dooden is vijf, en verschei dene gekwetsten zijn derwijze met brandwonden overdekt, dat aan hun herstel wordt gewanhoopt. Tot heden is niet bekend of het gebeurde mag worden toegeschreven aan onvoorzigtiglieidnog zoo algemeen onder de mijnwerkers heerschende, dan wel aan een oorzaak van hunnen wil onaf hankelijk, zoo als bij voorbeeld de toetreding van versche lucht als anderzins. De keizer van Marocco heeft, naar het sckgut, eindelijk een stap gedaan om de zeeroovers van het Riff te tuchtigen voor hunnen aanval op het Spaansche fort Melilla. Volgens berigt van den Spaanschen consul te Tanger is door genoemden vorst in een brief van 18 October gemelddat prins Muley Abdallah den 9 met de troepen van Fez vertrokken en reeds te Teza aangekomen was en deze mededeeling werd aangevuld door den mi nister van Marocco, die berigtte dat de prins mid delerwijl reeds aan het Riff gekomen zou zijn. Bij de Servische Scuptschiua is eergisteren (29 October) van de regering een ontwerp van wet ingekomenten doel hebbende de oprio-ting va een gedenkteeken voor wijlen vorst Michael, die, gelijk men we<t, door de hand van moordenaars het leven heeft verloren. Genoemde laudsvertegen- woordiging heeft besloten bij de regering aanzoek te doen om een ontwerp van wet betreffende de hervorming van het stelsel van onderwijs en alles wat daarmede in verband staat. Iu brieven uit Kio-Jaueiro, te Lissabon ontvan gen, wordt gemeld dat op het oogenblik toen de voorzitter van den senaat den uitslag der stemming over de wet tot afschaffing der slavernij bekend maakte, het spreekgestoelte in de vergaderzaal met bloemen overdekt werd, en dat het corps diplo matiek de regentes des rijks met het neineu van den belangrijken maatregel heeft geluk gewenscht. De socialistische Toekomst zal nu te Amsterdam worden uitgegeven en eens weer van redactie veranderen. (De so cialistische Belgische Liberté schrijft, naar aanleiding van de straatjongensvertooning te 's Hage, eene kolom vol over „de gisting in Nederland'', en verzekert, dat de Nederlandsche regering steunen moet op de Internationale.) De Maas- trichtsche politie heeft de „ontaarde moeder" ontdekt, die voor een veertien dagen haar kind te vondeling legde. Zij is eene 27jarige naaister. Het zoontje van een' jager te Keppel heeft zich met zijns vaders geweer in de beenen geschoten. Te Opsterland zoekt men eene verlorene dienst meid. Op Texel is een 76jarig verwer van een hooge ladder op den grond gevallen en dadelijk, met de vraag aan de omstanders, „of hij dat niet eens vlug had gedaan? weer naar boven geklauterd. Te Amsterdam vroeg, zeer vroeg in den morgen een spoorwegbeambte eenen nacht waker in de buurt van 't paleis, hoe laat het was en kreeg ten antwoord„me lieve mandat heb ik den geheelen nacht nog niet geweten." Wordt gevraagd, „op welken basis de nachtwaker het uur al ratelend heeft verkondigd. Op Curasao is eene dame tot boekhoudster der spaar-en be leenbank benoemd. Uit Berlijn meldt men eene kuur, waarbij die van jonkvrouw Medea, toovenaarster en men- schenvérnieuwster, nog niets is. Zeer ernstig vertelt men nl. -. Eene proefneming, die de beste gevolgen gehad heeft, werd eenige dagen geleden in het gasthuis la Charité ge nomen. Aan eenen zieke, die door de pokken was aange tast, heeft men een bloedader geopend, langs dien weg den stervende gezuiverd bloed ingespoten en zoo hem van den dood gered! Op dit oogenblik zijn voor de regtbanken te Berlijn aanhangig 396 processen om echtscheiding, wel ke door soldaten van de landweer, in hunne haardsteden teruggekeerd, tegen hunne vrouwen zijn ingesteld. De heer de Veer zal „Zwervers" uitgeven. Twee leerlooi- jersknechten te Gorredijk hebben denzellden dag hun 50jarig feest gevierd. Een bekende dronkaard is te Leiden op het politie bureau, waarheen men hem in zijn roes gebragt had, plotseling doodgebleven. Een moderne Diogenes. In 't Advertentieblad van Zaturdag komt o. a. de volgende cu- rieuse aanvrage voor-. „Iemand verlangt een kamertje of kamer, met eene bedstee, eene tafel en 2 stoelen, benevens kagchel, zonder bijlevering van turf door den verhuurder; of bij gemis van stookplaats, eene warme stoof en eene plaats bij 'tvuur Voorts tweemaal daags heet water voor koffij, onder verpligting zijn eigen bed op te maken. Prijs-opga- ven per week (anders wordt er geen regard opgeslagen), voor den 6den November, aan 't bureau van dat blad, lett. G." Ingezonden. De Nieuwe Goessche Courant van 27 October 11. bevat een oude alomme bekende geschiedenis, rakende den straatweg van Goes naar 's Gravenpolder, en wordt daarin onder anderen gezegd „De gemeente Kloetinge weigerde echter „in het onderhoud te voorzien van dien weg, „voor zoo ver zij' onder haar grondgebied ge- „legen was. Haar aandeel in de inkomsten „van het middel (van straten en wegen) te uontvangenweigerde Kloetinge echter niet. „Door den koning, gehoord den Raad van „State, werd beslist, dat die gemeente niet „verpligt was tot onderhoud." Het is niet regt duidelijk, (vooral na de laatste drie regelen), wat dezen steeds brutalen schrijver, ver moedelijk in veel opzigten nog een vreemdeling in Jeruzalem, die hier nog maar korten tijd heeft ver keerd, mag hebben bewogen tot deze nieuwe hatelijkheid of uitval thans tegen Kloetinge, waar mede toch deze tamelijk verwaande bemoeial, zoo ver mij bekend, niets heeft te maken, eene gemeente, welke hij kort geleden, naauwelijks bij name kende. De ongeroepen bediller schijnt behebt met eene wel onweêrstaanbare zucht, om door dik en dun, raak of mis, in weerwil van onwetendheid en gemis aan zaakkennis, over alles meê te praten. Waarom zoude Kloetinge de jaarlijksche bijdrage van 554,vrijwillig door Ingelanden der B. W. verleend, weigeren, na tegen dit beneficie, dus van 2770, in 5 jaren, gedurende dienzelfden tijd 5600,te hebben besteed aan verbetering dei- wegen, waarvan geheel onverpligt ruim ƒ2500,;aan bovenbedoeld"" het publiek, weinig ingeze dealtem voor iemand dan ook, in st> onbescheidenh ste te willen wezen, het liever aan den tijd moest overlaten, om de noodige ervaring op te doen. J. TRIMPE, Burgemeester van Kloetinge. B OEK-BE O ORDEEL1N G. NEDERLANDSCH MAGAZIJN, Familie-bibliotheek. Uitgegeven bij J. H. Laarmas, te Amsterdam. Sedert jaren handhaaft het Nederlandsch Magazijn zijn ouden roem van een der onderhoudendste en meest gelief koosde tijdschriften te zijn. Sedert eenigen tijd bij een anderen uitgever verschenen, heeft het een verjongingskuur ondergaan, t Onhandige formaat is kleiner geworden, zon der dat de inhoud daardoor verminderd is, en de talrijke illustraties tossclien den tekst zijn vervangen door een tweetal net gedrukte platen in iedere maanaelijksehe afle- vering. Met den vorm is tevens de strekking van 't tijd schrift wat veranderd. Was 't hoofddoel vroeger aangename tijdkorting te geven door novellen en andere verhalen^ de

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2