1871. M' 86. Dingsdag 31 October. 58 'e jaargang. BEKENDMAKING AANBESTEDING. Het maken van eenige Veranderingen en het doen van Herstellingen aan het gebouw der Fransehe Meisjesschool op de Beestenmarkt. Vertrek dep Oost-Indische landmail. BINNENLAND SCHIER BERIGTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Dondebdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 15 e. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels il 1, Dienst-aanbiedi ngenniet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. van het Gemeente-bestuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op Zaturdag den 4 November u. des namiddags ten één ure, in hunne vergaderkamer ten raadhuize zullen trachten aan te besteden Bestek en voorwaarden liggen ter lezing op iederen werk dag, van des voormiddags 9 tot des namiddags twee ure ter secretarie der gemeente. Goes, 28 October 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Via TRIEST, 1 November per eersten trein naar Roosendaal. Via BRINDISI, 3 November per laatsten trein naar Roosendaal. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Goes brengt ter kennis van het publiekdat met 1 No vember een Hulpkantoor der brievenposterij zal ge vestigd worden te Cats, alwaar gelegenheid zal bestaan tot het ontvangen en verzenden van aange- teekende brieven en geldartikelenovereenkomstig de bestaande voorschriften. Goes De Directeur voornoemd 30 October 1871. MEIJLINK. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Goes brengt ter kennis van het publiek, dat, tengevolge van het vroeger aankomen van den eersten spoor trein uit Roosendaal, het vertrek van de postkar naar Middelburg des morgens ten 11 ure plaats vindt. Van af 1 November zal de laatste busligtiug ge schieden voor het eiland Walcheren en wat daarover verzonden wordtbenevens voor het westelijk ge deelte van Zuid-Beveland, des morgens ten 10 ure 45 minuten. Voor Kattendijke, Kloetinge en de route van 's Gra venpolder naar Ellewoutsdijk des morgens ten 11 ure. In de overige ligtingen komt geen verandering. Het kantoor zal geopend zijn des morgens van 910£, van lij2§ uur, des avonds van 45 m en 910 uur. Alle werkdagen voor verzenden en ontvangen van postwissels van 910£ van 11£ tot ure des avond van 4 tot 5 ure. Goes De Directeur voornoemd 30 October 1871. MEIJLINK. GOES, 30 October 1871. STATEN GENERAAL. De le. kamer is jl. Woensdag avond weder bij eengekomen. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Cremers, die het voornemen te kennen gaf een voorstel te doen, om in deze zitting het vroeger SCHETSEN OVER „DE OOST." VIII. {Brief van den Kontroleur M. te K. aan W. te D.) Amice Gij zijt en blijft dezelfde. Ik had nooit gedacht, dat wij zoo geheel verschillende idéen zou den krijgen. Vroeger leerden wij op school dezelfde zaken wij gingen te zamen uit, wij waren op hetzelfde meisje smoorlijk verliefd en wilden ons de een voor den ander opofferen, doeh de keuze van het offer aan het meisje overlaten en nustaan wij in zeker opzigt als vertegenwoordigers van twee stelsels over elkander. Jammer is het, dat wij van hooger hand niet vaster geregeerd worden, want zooals wij hier in onze afdeeling werkzaam zijn kunnen wij voor een groot deel onze individuele meening te veel naar believen toepassen en ronduit gezegdvoor uwe liberale idéen ben ik bang. Om de waarheid te zeggen begrijp ik niet wat gijlieden wilt, en ik twijfel er somtijds aan of gij wel regt bij het verstand zijt. Het gebouw dat onze voorvaderen in Indie hebben opgerigt wilt gij afbreken de bronnen die zooveel ^.voordeel opbrengen wilt gij gaan verstoppende werkkrachten waarover wij kunnen beschikken, wijst gij van de hand. De parelen hier te vinden wilt aangehouden ontwerp wegens den afstand der Kust van Guinea te behandelen, voerden die spr. en de heeren Duymaer van Ticist, van Swinderen en de voorzitter een korte gedachtenwisseling, waarvan het slot was, dat de heer Cremers te kennen gaf nu niet, maar in de volgende bijeenkomst zijn voor stel te zullen doen, in afwachting van inlichtin gen der regering omtrent den stand der zaak. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden: dat het jaarlijksch examen om als kadet op de Kon. Mil. Akademie te worden toege laten, voor de eerste maal zal plaats hebben in het laatst der maand Mei en gedurende de maand Juny van het jaar 1872. De Min. van Koloniën heeft in de Staats-Crt. bekend gemaakt, dat voor den dienst in Nederl. Indië benoodigd zijn negen onderwijzers, bij voor keur ongehuwd, die in het bezit zijn eener acte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwij zer en van eene aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Franscke. Hoofdonderwijzers, beneden den leeftijd van 30 jaren, en hulponder wijzers, beneden den leeftijd van 24 jaren, die ge negen zijn zich op de in de Staats-Ct. aangege ven voorwaarden, als onderwijzer der 3de kl. aan 's lands dienst in Ned. Indie te verbinden kun nen zich uiterlijk tot en met 20 November 1871 aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het dep. van Kol. gerigt en aan den heer dr. M. P. Lindo, inspect, van het lager onderwijs in Zuid- Holland, franco in te zenden rekwest, onder over legging van de gevorderde stukken. De voordee- len aan de betrekking verbonden zijn eene gra tificatie van 500.voor uitrusting; vrije over- togt als passagier le. krasse; een voorloopig tracta- ment van 100.'s maands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia. Bij de in dienst stelling als onderwijzer 3de klasse is de bezoldiging aanvankelijk 100.'s maands; bij bevordering tot onderwijzer 2de en le. klasse mede aanvankelijk ƒ200.en 300.'s maands. De onderwijzers worden in alle opzigten beschouwd als burgerlijke ambtenaren, zoouat de reglementen op de burgerlijke pensioeneu enz. op hen van toe passing zijn. De begrooting onzer gemeente voor het jaar 1872, is jl. Yrijag avond in ééne raadszitting behandeld en met algemeene stemmen aangenomen. Zij is in ontvang en uitgaaf vastgesteld op ƒ82767,945 Wijl het juist bij eene begrooting op beginselen aankomt, was de aandacht, nu de oppositie de meer derheid heeft in onzen raad, op deze raadszitting zeer gespannen. Tot ieders bevreemding is over de algemeene strekking der begrooting door niemand het woord gevoerd, terwijl ook op geen enkel kardinaal punt bij de onderdeelen eenige belangwekkende discussie heeft plaats gehad. Over het onderwijs, noch over het schoolgeld is eenige bemerking gehoord. Zoo ooit dan had nu toch de oppositie bij dé algemeene beraadslagin gen zich moeten doen hooren, maar er was eene gij in een vijzel verbrijzelen. Daar hebt ge den arbeid iu de koffijtuinen. Is hij te zwaar Er wordt spectakel gemaakt als dé Javanen wat ver moeten loopen, maar ge weet toch evengoed als ik, dat een Javaan met het grootste gemak een paal of tien aflegt om een vriend te bezoeken, om naar eene taudak-partij (danspartij) te gaan. Zou hij nu ook niet eens voor ons kunnen loopen Hij verdient er te weinig meè''t Is waar als men het goed uitrekent, verdient'hij er maar 14. per jaar rneê, maar wat heeft die Javaan meer noodig? Wat heeft hij voor behoeften? Aan zijne rijst heeft hij geen maand werk in een heel jaar. Hij zou dus van luiheid in ontbinding moeten over gaan, indien wij hem niet vaderlijk aan het werk hielden. Daarom zijn ook de heerendiensten zoo goed. Zou hij zich daarmee soms te veel vermoeijen? Vroe ger werd beweerd dat zelfs zwangere vrouwen hee- rendieusten moesten verrigten. Dit is een praatje, want er zijn mannen genoeg en kon het bestuur het helpen, dat, wanneer de man te lui was om te komen werken, hij zijne in interessante omstandig heden verkeereude vrouw, als plaatsvervangster zond Men beschouwt dit alles te veel van een Europeesch standpunt, maar de Javaan is geen Europeaan. kalmte en stilte die ieder trof. De heer mr. Pompe, die in voi'ige jaren altijd tegen de begrooting stemde, verliet reeds ten lialf negen ure de vergadering, zoodat zijn votum niet is gehoord. Alle andere leden stemden vóór. Wij beo-roeten die uitkomst met genoegen, wijl wij daaruit kun nen afleiden, dat ai is ook eene groote beroering in het leven geroepen om het raads-personeel te veranderen, onze gemeente de vooruitgaande rigting van vroeger zal behouden. Hoewel ook wij minder op de personen letten dan op de rigting, zoo kunnen wij 't bij dezen uitslag, waarbij de magteloosheid der oppositie blijkt om de beweerde drukkende lasten te verminderen en den finantiëelen toestand der gemeente te verbeteren niet ontveinzen dat in kunde en bekwaamheid dat personeel in den raad er niet op is vooruitgegaan. liet verslag van hel verhandelde geven wij in zijn geheel bij ons volgend n°.) Wij maken onze lezers attent op de met 1 Novbr. veranderende uren van aankomst en vertrek van den spoortrein, zooals blijkt uit de aan het slot van dit no. voorkomende lijst. Men zij tevens be dacht op de daarmede in verband staande veran dering in het vertrek der posten, blijkens de ken nisgeving door den postdirecteur aan het hoofd van dit blad. De werkzaamheden voor het bestraten van de toegangswegen naar den Sloedam zijn jl. Donder dag aan de Zuid-Bevelandsche zijde aangevangen. Met genqegen deelen wij mede dat de gemeente raad van Schore en Vlake in zijne vergadering van 25 dezer het traetament van den hoofdonder wijzer met 150.heeft vermeerderd en daardoor het bewijs gelevérd van erkenning der behoeften des tijds en belangstelling in het openbaar onderwijs. Den 27 October was voor de geineente van Baar land een ware feestdag. Haar waardige geneesheer, de heer Burgerhoudt mogt het voonvgt genieten dien dag zijn 80sten jaardag te vieren. Vele waren de blijken van be langstelling die den grijzen jubilaris, dooreen ieder bemind, mogten ten deel vallen. Zoo werd ZEd. namens het gemeentebestuur, bij monde van den heer burgemeesteronder gepaste toespraak een prachtige canapé (tête-a-tête) vereerden door de heeren L. C. P. Bogaert te Driewegen en M. K. Persant Snoep te 's Gravenpoldernamens hunne kunstgenooten uit het westelijk gedeelte van Zuid- Beveland een net kristallen cigaren-toestel op eb benhouten voet met zilver gemonteerd, benevens een fijn geslepen bokaal op zilveren pedestal. Zigtbaar getrofien over deze blijken van deelneming kon de waardige grijsaard naauwelijks woorden vinden om ieder zijnen dank te brengen. Ook gaven de ingezetenen door het uitsteken der na tionale driekleur en het plaatsen van een eere- boog, 1 vóór de woning van den feestvierende en door het branden van teertonnen als anderzins, de ondubbelzinnigste blijken van ingenomenheid. In een woord aller wensch was„Lang leve Burgerhoudt Menig Europeaan zonder dwangarbeid is niet Half zoo gelukkig als die geplaagde, getergde (en hoe ge 't nog meer noemen wilt) Javaan. Verbeeld je zijn toestand. De Javaan woont in een huis dat1 hij zelf met behulp van eenige buren heeft gemaakt en gebouwd. De materialen heeft hij in de bossehen vöor het ha len. Spijkers heeft hij niet noodig. Hij heelt vrouwen en kinderen. Naauwelijks stijgt de zon des morgens ten G ure boven de kim of de deur der woning van onzen Javaan wordt gèopeud. Een klein meisje eenvoudig in een sarong gekleed, dien zij op de hoogte van de boïst in elkaar heeft geknoopt en die tot aan de voeten hangt, komt bloots voets de woning uit. Zij draagt èf een bamboe van eenige voeten lang óf een paar aarden potten en begeeft zich daarmede naar de rivier, bij welke meestal ook eene bron is. Zorgvuldig spoelt zij de potten uit en vult ze aan de bron met het heldere water. Vervolgens knijpt zij den sarong tusschen de kniën, gooit de lange haren los, neigt zich onder de straal van de bron en wascht zich het gelaat en hals. Daarna treedt zij in de rivier en neemt een bad met den sarong aan. Een schoone sarong heeft zij bij zich eu op het drooge gekomen, steekt zij het hoofd daarin, houdt hem met de armen uitgestrekt.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1