BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLAND. Bovendien is er een groot bezwaar tegen het gods dienstonderwijs op de scholen. Die geen acte voor de wiskunde heeft mag geen wiskunde onderwijzen. Evenmin mag m. i. hij, die geen examen in de godgeleerdheid gedaan heeft, godsdienst onderwijzen. Of is de godgeleerdheid zóó gemakkelijk, dat ieder zich daarmede bemoeijen kan en mag? Dan kun nen wij de geestelijken wel missen. Iets anders is het tot godsdienstigheid op te leiden." Het wetenschappelijk onderwijs, het bevorderen van getrouwe pligtsbetrachting is reeds opleiding tot godsdienstige ontwikkeling en voor eene bijzondere school schiet dus geen ander denkbeeld over dan het kerkelijke, het leerstellige idéé op den voorgrond te plaatsen. Zal men daarmee echter reeds de kleinen op de school bezig houden? Zouden zij het kun nen begrijpen? Zouden de schoolmeesters dat kun nen onderwijzen? Genoeg, de wet geeft vrijheid daartoe, maar wil dat men dan zulke scholen zelf betale. De wet be lemmert volstrekt niet het oprigten van dergelijke scholen, maar zij stelt tevens de openbare school, die opvoedt tot alle christelijke deugden, voor ieder een open. Daar nu het onderwijs op de staatsschool voldoende is voor de behoeften en het bevattings vermogen van kinderen, zoo kan niemand zich in bil lijkheid beklagen als hij dit aanbod van de wet ver werpt om een ander idéé te volgen. Na deze uitweiding over de school in het alge meen komen wij in ons volgend artikel op het amen dement van jonkhr. Pompe terug. GOES, 23 October 1871. Door het korte tijdsverloop tusschen de raads zitting en de uitgave van dit nr.kunnen wij heden slechts 4 pags. van het verslag als bijvopgsel der courant geven. Behalve het daarin voorkomende is nog vastgesteld VI. het suppletoir kohier van den hoofd, omslag. VII. idem van de belasting op de honden. "VIII. goedgekeurd de begrooting van het armbest. voor 1872. IX. verworpen een voorstel van burg. en weth. om andermaal eene subsidie aantevragen voor eene middelbare school voor meisjes. X. aangenomen een voorstel van het dagelijksch bestuur om aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs (fransche meisjesschool) te benoemen eene hoofdonderwijzeres op eene jaarwedde van f 1200,eene hulponderwijzeres met f 600, en eene met 500,jaarwedde, terwijl burg. en weth. tevens een crediet van 1000,wordt ver leend tot verbouwing van het locaal. Van een en ander volgt het uitgebreid verslag in of bij ons volgend nommer. Naar wij vernemen zijn bereids, ter uitvoering van het in de jongste zitting door onzen raad met algemeene stemmen aangenomen zelfstandig voor stel van burgemeester en wethouders tot hand having en verbetering der bestaande meisjesschool alhier, de oproepingen van sollicitanten voor hoofd en hulponderwijzeressen gedaan en de bestekken voor de verandering van het lokaal in uitvoering. Alle hoop bestaat dat binnen zeer beperkten tijd de aldus verbeterde inrigting tot stand zal komen. Door deze activiteit in de uitvoering van het genomen raadsbesluit, blijkt nog te sterker de lasterlijkheid der insinuatie door den heer Meijlink gedaan als zouden burgemeester en wethouders opzettelijk de zaak der meisjesschool traineren. Wijvestigen de aandacht van ouders, belang hebbende bij het onderwijs aan meisjes, op de in dit nummer voorkomende advertentie. De inzender wenscht, bij genoegzamen waar borg tot deelname, in onze gemeente eene bijzon dere school voor onderwijs aan meisjes op te rigten. Wij zijn in staat belangstellenden eenige nadere inlichtingen te verstrekken. Zooals uit het hierbij gevoegd raadsverslag blijkt, is tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere Bchool der 3e klasse alhier benoemd de heer D. H. C. Ittmann met 10 van de 11 stemmen, en tot hulp onderwijzers, met algemeene stemmen, de heeren P. A. Kommers van Ellewoutsdijk en P. A. Hu- bregtse van Ouddorp. De oesterbanken onder Yerseke op de Ooster- Schelde, leveren dit jaar weinig voordeel op door de schaarschte der vangst. De oesters gelden tot ƒ5,— de 100 stuks op stroom of aan den wal. Beter gaat het met de mosselvangst die een aantal visschers zoo uit Tholen, Bergen-op-Zoom, Kieldrecht enz. goede ver diensten geeft. Uit Bergen-op Zoom berigt men dat daar reeds gedurende eenige weken honderden tonnen werden aangevoerd die door vreemde com missionairs a 1,60 per ton opgekocht en naar Antwerpen worden gevoerd om van daar naar Parijs en Londen te worden verzouden. De Midd. Ct. verneemt dat met de uitvoe ring van de onlangs aanbestede werken tot vol- tooijing van het kanaal van Middelburg naar Yeere dezer dagen een begin is gemaakt, waardoor het zich laat aanzien dat ook gedurende dezen winter daar weder vele arbeiders werk zullen vinden. Aan de inteekenaren op het Dagblad der Chris telijk-Historische rigting is door de heeren de Hoogh <Sf Co. te Amsterdam eene circulaire toege zonden, waarin zij zich verpligt achten den tragen gang van deelneming in de oprigting van gezegd Dagblad medetedeelen. Verder maken zij bekend, dat er nog een vrij aanzienlijk cijfer beneden het 5000-tal is, zoodat, indien de voorstanders dier rigting de handen niet spoedig ineen slaan, zij de hoop moeten opgeven om met 1 Januarij e. k. het blad te doen verschijnen. Mevrouw Elise van Calcar, van wie in jaren op romantisch gebied niets is verschenen, houdt zich, naar men mededeelt, op dit oogenblik onledig met de correctie van een grooten roman, die dezen winter onder den titel Kinderen der eeuw verschij nen zal. De werkmansvereeniging Arnhem" heeft eene afdeeling opruiming van sneeuw bij dooi weder" gevormd, die zich, bij genoegzame deelneming, bij wijze van proef gedurende den winter 18/1/72 belast met het opruimen van sneeuw bij dooi-we- der, vooral om eenige oppassende werklieden in den tijd, waarin zij veelal geen werk hebben, eenig- zins te gemoet te komen. De gemeente Arnhem geeft een subsidie van ƒ500. De ingezetenen kun nen zich bij de afdeeling abonneren voor de breed te van het geheele erf tegen tien cents per strek- kenden meter. Het bestuur der afdeeling wordt gekozen door en is rekenpligtig aan de werkmans vereeniging Arnhem." Deze zaak verdient in an dere gemeenten navolging. Het was ons nooit zeer duidelijk zoo zegt de Arnh. Ct. waarom men buiten op couverten bijbelteksten drukken liet. Naar ons bescheiden oordeel was het adres voldoende, en de inhoud meer bijzonder geëigend om de opwellingen van een geloovig gemoed te bevatten. Niets belet een kruidenier om een baal suiker te bestellen en er dan een vers uit het oude of nieuwe testament achter te zetten tot stichting van den grossier, die de commissie effectueren en den tekst ter harte nemen kan. Zooveel haast heeft die tekst toch niet, dat men er kennis van moet nemen vóór men zelfs den brief nog geopend heeft. Eindelijk ech ter zijn wij op het denkbeeld gekomen, dat het een middel was om brieven voor verduistering te bewaren: wie iets kwaads met een brief voor had, zou misschien door het lezen van den tekst tot inkeer worden gebragt. Ook deze illusie is ons thans ontnomen. De heer Zalsman te Kampen liet een brief op de post bezorgen met het 6e vers van het 11e hoofdstuk van den brief aan de He breen er op en 75 er in. Helaas! de verbor gen 75 hebben waarschijnlijk meer effect gehad dan de aanschouwelijke woorden uit de Hebreën, tenzij misschien juist het citaat uit den brief aan de Hebreën, den een of ander aangespoord heeft om het couvert ter blijvende overpeinzing te behouden. Had hij dan tenminste de ƒ75 maar verzonden! Wij ontvingen het eerste nr. van een nieuw tijdschrift ge naamd Exelsior, tijdschrift voor onderwijzeressen. De hoofd redactrice, mej. H. A. Krooneman, stelt zich voor in haar blad voorloopig te bespreken: 1". Beschouwingen over de vakken van gewoon en meer uitgebreid Lager- en Middelbaar Onderwijs; 2°. Berigten en mededeelingen van het belangrijkste dat in het Binnen- en het Buitenland, alsmede in onze Koloniën, op 't terrein van het onderwijs voor meis jes geschiedt; 3°. Stukken over Gymnastiek en Gezondheidsleer; 4°. 't Belangrijkste omtrent de Fröbelmethode; 5°. Aankondigingen en beoordeelingen van Studiewerken, Schoolboeken en kinderlectuur; 6°. Schoolnieuws; 7°. Verslagen van Provinciale en Vergelijkende examens; 8Opgaven over de verschillende Leervakken ten behoeve van Hulponderwijzeressen en Kweekelingen 9°. Ter recensie ingekomen werken; 10°. Advertentiën. Hieruit blijkt wat met dit nieuwe tijschrift wordt bedoeld. Bedriegen wij ons niet, dan is dit het eerste damesblad dat uitsluitend over het onderwijs voor meisjes en de be langen der meisjesschool zal spreken. Wij bevelen het gaarne ter kennisneming aan. De prijs is franco per post 5,50 per jaar. Wij veroorlooven het] volgende stukje uit Exelsior over te nemen: „EENE VRAAG. Klachten over 't onderwijs der vrouw zijn thans aan de orde van den dag, en 't ligt volstrekt niet in mijn plan hiertegen op te komen. Die onpartijdig over den stand van zaken oordeelt, moet erkennen^dat er vaak grondige rede nen voor zijn. Zou de opeenstapeling van leervakken op de schouders van ééne persoon ook niet eenigzins de oorzaak zijn van 't onvoldoend gehalte van 't vrouwelijk onderricht? Elke onderwijzeres heeft gewoonlijk haar lievelingsvak, en niet ieder is het gegeven zich zelve zoodanig te beheerschen dat men die voorliefde geheel en al onderdrukt, en het in elk vak evenver brengt. Zou het dus niet beter wezen zoo elk meisje, dat voor het onderwijs opgeleid wordt, zich eerst om algemeene ken nis te verkrijgen op de leervakken van gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs toelegde, |en naaat zij hare acten verkregen had en als hulponderwijzeres gevestigd was, zich 6f uitsluitend tot het onderwijs van de gewone leervakken, öf totdat van ééne taal bepaalde? Bragt men hierin na ver loop van een paar jaren eenige afwisseling, dan geloof ik dat men een degelijk hulppersoneel en later flink ontwik kelde hoofdonderwijzeressen verkrijgen zou. 't Is immers eene onderwijzeres, die dagelijks een zes- of zevental uren onderwijs geven moet, niet mogelijk in hare weinige vrije oogenblikken de studie van drie vreemde talen en zoovelerlei vakken van 't lager onderwijs bij te houden en voort te zetten 1 Juist daarin ligt de kracht van het Middelbaar Onder wijs, niet zooals het op enkele meisjesscholen voor Mid delbaar Onderwijs thans wordt ingerigt, dat elke leerares verantwoordelijk is voor eene geheele klasse, welke zij drie of vier vakken onderwijzen moet dat elke leeraar en leerares een afzonderlijk vak heeft, waarop men zich geheel kan toeleggen, om dat in al zijne deelen grondig te be- studeeren. Op deze vraag vestigen wij inzonderheid de aandacht van hen die in onze gemeente over het meisjes-onderwijs hebben te beslissen. Henoemingen enz. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan C. Dominicus, te Kruiningen, als ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en aecijnsen voor Kruiningen, Krabben- dijke, Schore en Vlake 'Waarde en Yerseke, 'behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor de aan den lande in onderscheidene betrekkingen bewezen diensten, gedurende een tijdvak van ruim 54 jaren. Voorts zijn die kantoren als zoodanig opgeheven en is inge steld een nieuw ontvangkantoor te Kruiningen, voor de gemeenten Kruiningen, Krabbendijke, Schore, Waarde en Yerseke, met bepaling dat het ontvangkantoor Kruiningen c.a. zal iessorteeren onder Hansweert. Kerkelijke Zaken. De beroeping van J. M. Stroes tot Evangelist te Win terswijk, waarvan wij in ons vorig no. melding maakten, is door dezen aangenomen. Te Kleverskerke is beroepen ds. J. J. Oudegeest, na examen op 16 Aug. jl. bij het Prov. Kerkbest. van Overijssel, als kandidaat tot de H. dienst toegelaten. De bakermat der Napoleontische dynastie het eiland Corsica, schijnt het tooneel te zullen worden van de uitbarsting der partij die het keizerrijk op nieuw in Frankrijk herstellen wil. Prins Na poleon, de bekende neef van den exkeizer, is der waarts vertrokken en dat de regering ook niet gerust is, blijkt daaruit, dat eenige oorlogschepen en een buitengewoon commissaris naar het eiland gezonden zijn. De beweging op het eiland wordt echter door het meerendeel der Frauschen en al lereerst door de Parijzenaars in een bespottelijk licht gesteld. De vrees die zich onder de omgeving der bewindsmannen voor die beweging doet kennen wekt den lachlust van velen op, die wel kunnen goedkeuren dat de regering voorzigtigheid in acht neemt, maar de afzending van een vloot naar de Corsicaansche wateren en van een buitengewonen commissaris naar Ajaccio zeer overdreven vinden. In verband met het voorgevallene op Corsica, zij het al dan niet overdreven voorgesteld brengen wij het berigt in den Siècle betreffende de oproe rige manifestatie van eenige onderofficieren der artillerie te Tarbes, die, gelijk de Gironde meldde, minstens een uur lang" Leve de keizer! Leve de keizerin! Leve Napoleon IV! geroepen hebben. Bedoelde onderofficieren hadden, volgens eerstge noemd, vooraf braaf gegeten en gedronken en be hoorden tot de voormalige keizerlijke gardedit heldert de zaak nog al op, doch het verontschul digt de regering niet dat zij getracht heeft »het schandaal in den doofpot te doenin plaats van de schreeuwers bij den kraag te pakken en voor den krijgsraad te brengen." Van Corsica gewa gende, melden wij tevens dat daar bij herstemming tot lid van den departementsraad gekozen is de heer Conti, de bekende vertrouweling van Napoleon III. Toen hij zich candidaat steldemaakte hij geen geheim van zijne standvastige verknochtheid aan den keizer, en verklaarde integendeel aan de kiezers: »Ik kom uwe stemmen vragen, omdat ik door den keizer ben uitgenoodigd zijne belan gen, welke tevens de uwen zijn, te verdedigen." Dat men ook over den toestand van Parijs vol komen gerust is, mag betwijfeld worden. Zoo meldt men, dat Thiers in overleg getreden is met den generaal Valentin om te Parijs een onderprefect van policie te benoemendie alleen belast zal worden met de criminele zaken. Men noemt voor de nieuwe betrekking den heer Claude, chef van de veiligheidspolitie te Parijs. Toen wij dit berigt lazen, dachten wij onwillekeurig aan wijlen Vidocq. Of de heer Claude echter in diens schoenen kan staan, gelooven wij niet. De hertog van Gramont de exminister van bui- tenlandsche zaken van den exkeizer van Frankrijk is zeer verbitterd op Benedetti, over de openbaar making van zijn veelbesproken boek. De exgezant van Frankrijk te Berlijn zou, zoo althans zegt de hertog de Gramontopzettelijk in zijn werk niet hebben opgenomen eenige belangrijke dépêches, en de ex-minister, die zijne verantwoordelijkheid te hevig aangetast ziet, wil de leemte in bedoeld boek aanvullen door de uitgave van een geschrift dat hoogst bezwarend voor Benedetti moet zijn. Van Duitsche zijde hebben Benedettis mededeelingen ins gelijks een teregtwijzing uitgelokt, van belgische zijde evenzeer, en op de Spaansche wederlegging zal een andere brochure volgen, en wel van den heer Lostende, die het Fransche keizerrijk te Madrid vertegenwoordigde, en even als Benedetti gehouden werd als ware hij onbekend met de Hohenzollern- sche kuiperijde heer de Lostende zal zijne cor respondentie ter kennis van het publiek brengen. De Reichs-Anzeiger te Berlijn bevat mededeelin gen om de beweringen van Benedetti te verbeteren, ten minste voor zoover zij de strekking hebben twijfel te doen ontstaan aan de echtheid der mede deelingen, ten vorigen jare van het Pruissisch de partement van buitenlandsche zaken uitgegaan. De Reichs-Anzeiger bevat nl. den tekst van de stukken, die betreffende België aan Benedetti op 16 Augus tus 1866 werden gezonden en waarop hij antwoordde in een brief, geheel door hem zeiven geschreven en die bij het departement van buitenlandsche za ken berust. Deze brief begeleidde het bekende ont- werp-verdrag, welk ontwerp van zijne eigene hand is en van insgelijks door hem zeiven geschreven kantteekeningen is voorzien, waarmede het te Parijs aan het ministerie van buitenlandsche zaken gea mendeerd werd. Dit ontwerp berust ook bij het1^ departement van buitenlandsche zaken en is gelijk luidend met het exemplaar, hetwelk Benedetti aan Bismarck overhandigde en dat verleden jaar in. druk verscheen.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2