GEMENGDE BERIGTEN. BURGERLIJKE STAND GOES ADVERTKNTIË1V. OPENBARE VERKOOPING op Woensdag den 18 October 1871, Ken WoonhuisSchuur OPENBARE VERKOOPING, Op Donderdag den 19 October 1871, OPENBARE VERKOOPING op Donderdag den 26 October 1871, ilerden gebouwen niet in slagen het geweldig vuur te stuiten. Eerst des avonds begon men den brand eenigszins meester te worden. Te midder nacht echter verhieven zich de vlammen weer hemelhoog en werden zij nog altijd door den storm met toomlooze drift voortgestuwd. Eerst Diugsdag morgen kwam een weldadige regen het werk der spuitgasten ondersteunen, die nu weldra de laatste vlammen bluschten. Dikke rookwolken en walmende dampen hingen nog den ganschen dag over de stad; 12.000 huizen waren vernield; zeer vele personen hadden te midden der vlammen een allertreurigst einde gevonden, reeds 100 lijken waren volgens de laatste berigten onder de pninhoopen te voorschijn gehaald en de materiële schade wordt op 200 iuil- lioen dollars begroot. Ook bij deze gelegenheid hebben weer eenige schurken hun voordeel willen doen met de ramp en de huizen geplunderd. Men heeft kort regt met hen gemaakt en 40 van die lieden doodgeschoten. Door de geheele landstreek is de ramp met ont zetting vernomen, en overal zijn inschrijvingen geopend om kleederen en levensmiddelen te ver schaffen. Als een bewijs van de energie der Amerikanen kan strekken, dat reeds Donderdag avond hier te lande een telegram ontvangen werd, inhoudende, dat men weder begonnen was, Chicago op te bouwen. In een onzer vorige nommers deelden wij een duel mede tusschen twee jonge dames van eene kostschool in den Kaukasus. Uilenspiegellaat dit aan de lieeren Pompe en Hanlo lezen en laat daarop den heer Hanlo zeggen: „God dank, Pompe! zulke dingen hebben wij in ons goede Ter- Goes nu niet meer te vreezen." Uilenspiegel vraagt ook of onze gemeente voortaan niet een eend in plaats van een gans in haar wapen moet voeren en of de leden van onzen raad, die tegelijk regenten van ons gemengd weeshuis zijn, nu ook niet daar eene scheiding tusschen jongens en meisjes zullen maken. Kwak zegt dat de lieeren Pompe en Hanlo er op schildwacht zullen worden gezet. Ken inwoner van Leipzig heeft een machine uitgevonden die, als zij overal in gebruik komt, een bron van voortdurende twee spalt zal wezen. Dit ingenieuse werktuig draagt den naam van pluvifuye, hetgeen zooveel als regenverdrijver moet beteekenen. Het bestaat uit een reeks blaasbalgen, die door sto imkracht bewogen, op een stellaadje, hoog in de lueht geplaatst worden. Zoodra de regenwolken in aantogt zijn en men droog weêr begeert, wordt de ma chine in beweging gesteld, en blaast zij al die wolken bin nen zekeren omtrek weg. Doch hiermede is het vocht niet uit de lucht, want het zal met die wolken gaan als met de straatjongens, die, door een politie-agent in hun „deug nieterij" gestoord, naar een andere plek vlugten, om daar dubbel zooveel kattekwaad uit te voeren. Als A geen re- fen hebben wil, krijgt B misschien nolens volens een dub- ele portie. Het gekste zal het echter zijn, wanneer men op twee naburige plaatsen geen regen wil hebben, en de ze uit alle magt de regenwolken, die zij elkander toezen den, verjagen. Wee dengene, die zich tusschen beide plaat sen bevindt, want daar zal het stortregenen. Daarbij zul len de regtbanken het werk niet meer afkunnen, want de eene zal schadevergoeding willen hebben, omdat hij door het instrument geen water in den regenbak krijgt, en de ander omdat de stortregens alles bij hem bedorven hebben- In de Deo. Ct. schrijft een rijksveearts" tegen een „gepa tenteerd veearts", die 'tniet volmaakt met hem eens is, en verzekert dezendat hij „geen acht zal slaan op zijne on logische en onwetenschappelijke brein-excrementen." Zijnen tegenschrijver noemt hij beurtelings een „piepjong nestdod" en een „gepatenteerd kwakzalver.Alles ter eere der we tenschap. Bij Dalenis een dolle hond geschoten. Bij Kralingen is wegens den zwaren mist een aakschip door een- stoomboot aangevaren. Te Alkmaar is een meisje bij 't waterscheppen verdronken; te Gouda eveneens Te Mak - kum heeft eene jonge dame, die handschoenen met naphta wasehte, zich erg gebrand doordien de naptha door 't wrij ven in brand geraakte. De nieuwe predikant van Moerdijk laat alleen hen tot 't avondmaal toe, van wie hij door „z'a- menspreking" weet, van welken geest zij zijn De arron- Hiuöf»mn»Ofl-rprrtIlflnlr 11" A ma+orUn tv» hooft vrouwelijk middelbaar onderwijs. O, gij vroede lieeren van Tergoesgij zijt wreed geweest voor deze arme meisjes, gij hebt alle mannen van smaak eu galanterie tegen u iu 't harnas gejaagd Wat hadden de lieve kinderen gedaan om zoo onbeleefd behandeld te worden? Hebben zij het raadhuis bestormd of zijn ze met geweld uwe Iloogcro 11 irgcrschool binnen gedrongen Neen Ze hebben (en ik laat hier met opzet het beginsel van de quaestie, die gij zoo abrupt hebt uitgemaakt, mijne Heeren rusten) ze hebben gebruik gemaakt van de gele genheid, die haar, zoo niet was aangeboden, dan ten minste niet was ontzegd, toen de cursus 1S71/72 geopend werd. De zaak was van haar standpunt niet in den vorm van gewijsde en ze zaten nu eenmaal op de School. Wij mogen vooronderstellen, dat zij er met groote voldoening en zon der leedvermaak zalen. Ilier was <lus cour u, mijne Heeren! de gelegenheid urn, behoudens de handhaving can uir beginsel, te toonen, dat nu niet ritu' en onueleejd ran nature zijl. Voorwaar bij den toencmenden geest van materialisme en realiteits-vergoding was 't, dunkt mij, verstandig geweest als gij uwe hulde aan de schoone sekse niet terug gehou den iiadt en uw hard vonnis zooveel mogelijk verzacht. De vrouw behoudt immers, juist bij uwe opvatting van hare roepingen bestemming, ten volle haar onvervreemd- baar regt op de welwillendheid der mannen 't Moest voor u een welkome gelegenheid geweest zijnom te bewijzen, dat gij beter dan alle voorstanders der emancipatie begrijpt wat der vrouw als vrouw toekomt lUCUfpxCJXAllgj »aii gCCBl li IJ Z.IJU JL»tJ aiTOIl- dissements-regtbank te Amsterdam heeft een agent van po litie, die, aangevallen, iemand met zijn sabel kwetste, vrijgesproken. Dezer dagen werd op een dorp in Oos tenrijk de onderwijzer dood in zijn bed gevonden. Bij on derzoek is gebleken, dat de dood door gebrek aan voedsel was veroorzaakt. De ongelukkige had een jaarlijksch in komen van veertig gulden. Eenige emolumenten waren hem ontnomen, toen het bleek, dat de uitgebreidheid der school een hulp-onderwijzer noodig maakte. Hoeveel tractement deze kandidaat voor den hongerdood ontvangt, wordt door het Oostenrijksclie blad, waaraan dit berigt ontleend is, niet vermeld, 'tvoorval schijnt ook niet buitengewoon, althans wordt er geen enkele opmerking bijgevoegd. *Het Humoristisch Weekblad. Het „Nieuws van den Dag" van Woensdag jl. behelst het volgende artikel „GOES. lit heb van der Aa te baat genomen, toen ik dezer dagen de bekende treurige historie der 13 Goessche meisjes las daar ik vast overtuigd was, dat er in de lucht, de omge ving of de geschiedenis van dat stedeke iets moest zijn waaruit de buitengewone onbeleefdheid en hardvochtigheid van een groot deel van den gemeenteraad tegenover de schoone sekse hare verklaring moesten vinden. Tot mijn leedwezen kan ik slechts meedeelen nietsletterlijk niets gevonden te hebben. Goes ligt tusschen grazige landouwen en boomgaarden. De leden van den gemeenteraad staan dus onmiddellijk onder 'den invloed eener 6choone en vriendelijke natuur. De naam ■der stad wijst den geschiedvorscher kennelijk naar „eene bij uitstek vruchtbare landstreek" of wel naar het oud-adellijke ridderslot Gosahawaar de minstreel zoo goed als elders zijne zoetvloeijende minneliederen zal gekweeld hebben en de schoone jonkvrouwen liefdepanden borduurden voor den ridder, die gezworen had met haar naam op de lippen te leven of te sterven. Hoe kan de meerderheid van aen ge meenteraad dan zoo onbarmhartig den plompen voet op de bloemen onzer zamenleving hebben gezet? Goes dankte haar wapenschild en haar vrije jaarmarkt, aan onze beval lige, ofschoon niet altijd onschuldige, maar steeds zeer ongelukkige gravin Jacoba van Beijeren. Hebben de leden van den tegenwoordigen gemeenteraad dat niet geweten of vergaten zij 't ter kwader ure? Dezelfde dame erkende Goes als eene stad en voorzag haar van wallen en muren. Hoe konden die leden 't dan van zich verkrijgen hare zusters ais 't ware buiten het regtsgebied der stad te zetten en, om zoo te zeggenin ballingschap te zenden P De arme kin deren mogen niet alleen den aangevangen cursus niet vol eindigen haar is ook het uitzigt op eene spoedige verbe tering van het onderwijs ten haren behoeve ontnomen, door de weigering ze op de H. Burgerschool te laten, totdat het meer uitgebreid lager onderwijs daar ter stede zal geregeld zijn. Zonder vorm van proces, zonder appèl, zonder de vertroostingen der beleefdheid, die zoo dikwijls in dit leven bittere noodzakelijkheid komen verzoeten, zijn ze uit gedreven, gelijk eenmaal Hagar uit de woning van den aarts vader Abraham, zonder een kruik water om naar dorst naar kennis te lessehen, zonder een korstje brood der wetenschap in den zak uitgedreven in de dorre woestijn van het „Toen Jacoba van Beijeren" (ik citeer van der Aa) „weer in 1428 afstand van het bewind over Holland, Zeeland en West-Friesland gedaan had, zette zij zich somwijlen hier neder. Ter verzetting van het leed, dat zij gevoelde, oefende zij zich na en dan in ridderlijke en burgerlijke spelen. Onder anderen verhaalt men dat zij, als er te Goes naar de papegaai zoude geschoten worden, zich mede onder de schutters begaf en liet geluk had, om die van boven neder te schieten, waarop niet alleen de vrouwen van Goes, maar ook vele van de naburige dorpen haar met geschenken, en, volgens gewoonte van het spel, met den eernaam van Ko ningin kwamen vereeren. De Gravin schepte hierin zoo veel vermaakdat zij de Poeldorpen voor altoos van het grafelijk regt op de vlastienden onthief. Waarlijk, dat was een andere t.jd voor Goes dan dien hot nu beleeftDe stad troostte destijdsmet al de vro lijkheid die in haar was, de arme dame. Er staat nergens opgeteekend, dat de heeren van de toenmalige vroedschap zich hebben geroepen gevondenmet ruwheid tegen de emancipatiezucht van Gravin Jacoba op te komen, oischoon daar zeker wel termen voor aanwezig waren. Men zou toch mot meer grond kunnen beweren, dat eene vrouw onder schutters misplaatst was dan onder schooljongens1" Wij ontvingen de volgende circulaire „26ste Nederlandsch rT,i n .„v, 0~-, Landhuishoudkundig Congres. Utrecht, October 1871. Het Bestuur van het 26ste Nederlandsch Landhuishoud kundig Congres te houden te Utrecht in de maand Junij 1872, neemt de vrijheid uwe bijzondere aandacht te vesti gen op deze voor den landbouw zoo hoogst nuttige instelling. Het Bestuur acht het van groot belang, dat aan de sa menstelling van het programma voor Het 26ste Congres door zeer velen worde deelgenomen en dat de te behandelen vraagpunten betrekking hebben Op den geheelen Neder- landschen landbouw. Daartoe roept het Bestuur uwe hoog geschatte medewerking in, terwijl het u uitnoodigt zoo mogelijk ook anderen aan te sporen in deze van Iiunne belangstelling te doen blijken door het opgeven van vraag punten, geschikt om aan de overwegiug der leden van het 26ste Congres te worden onderworpen. Ten overvloede zij hier herinnerd, dat de onderwerpen, welke op de Nederlandsche Landhuishoudkundige Congres sen worden behandeld, voornamelijk betreffen: 1°. Akkerbouw in den ruimsten zin, Veeteelt en Zuivelbereiding. 2», Tuinbouw in al zijn omvang. 3°. Houtteelt in al liaar onderdeelen. 4°. Natuurwetenschappen en haar toepassingen op den landbouw. Land- en Volkshuishoudkunde in het alge meen en Statistiek. Het Bestuur drukt den wensch uit, dat zoowel de ver schillende landbouwgenootscliappen, als de landbouwers, landeigenaars, volkshuishoudkundigen en de beoefenaars van die wetenschappen, welke met den landbouw in be trekking staan, hunne medewerking aan het programma verleeuen en hiervan vóór i December 1871 mededeeling willen doen aan den lslen Secretaris mr. J. N. van Hall te Utrecht. Het bestuur van het 26e Landhuishoudkundig Congres, W. R. BOER, Voorzitter. J. N. VAN HALL, Secretaris. BOEKAANKONDIGING. Dat de Katholieke Illustratie voor altijd het lievelingsboek is voor de Katholieken van Nederland moet niemand ver wonderen die den vijfden jaargang waarvan de eerste maandelijksche aflevering verschenen is, een oogenblik heeft ingezien. De novelle van Conscience, het Zeemanshuisgezin, is den beroemden belgischen novellist ten volle waardig wie haar ook gelezen heeft, ieder zal met ons moeten be kennen dat hij het blad niet onvoldaan heeft ter zijde gelegd. Naast, deze novelle van Conscience munt nog uit de ver telling van den ouden V alen tij n op de voddenmarkt en zooveel andere goed en bevattelijk geschreven stukken. Eene Illustratie wordt vooral daardoor aantrekkelijk dat zij datgene, wat zij te lezen geeft, ook door de teekenstift voor de oogen der iezers brengt en hen, als het ware door hare gravuren, den tekst nog eens en voel duidelijker doet door- loo pen. En hierin mag men de Katholieke Illustratie gerust het eerste blad van Nederland noemen, naar evendigheid van haven prijs slechts 7 cents per vel folio formaat over treft zij al hare mededingsters, door de keus van gravuren welke zij levert. De eerste maandelijksche aflevering is rijk aan prachtige houtsneden: allen zijn fraai en goed afgewerkt en het is moeijelijk te zeggen welke de schoonste is als men tusschen gravuren zooals de Poelier, de Vrouw van den Zeeman, de Septemhermoord, Molière in den kleermakers- Winkel, het ijzeren masker enz. moet kiezen. 276ste STAATSLOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 5de ld. 14e lijst. No. 6539, 9648,9962, 11815 eu 18256 ieder f 1000; no. 3167, 7346, 11535, en 19476 ieder f 400no. 1390, 6444. 9080, 9213, 11549 en 17519 ieder 20&; no. 1952, 2295, 4782, 5295, 5655, 6641, 11053, 11533, 14308,14754 en 16006 ieder f 100. 15e lijst. No. 13280 ƒ25,000; no. 7290, 11727, en 16791 ieder f1000; no. 528, 5107,5490,13811 en 16022 ieder'/'400; no. 9386, 14096 en 18794 ieder 200; no. 491, 1406, 1505, 4242, 5242, 7365, 7798, 9851, 10535, 11225. 11468, 12048, 14124, 14180 en 15234 ieder 100. 16e en 17e lijst. No. 1178 f 100,000; no. 5515, 7172, 13376, 14719 en 386 ieder 1000, het laatste met premie van 30,000no. 10279, 16273, 19203, 5631 en 19572 ieder/400; no. 2575, 6781, 12690, 10799, 7783, 9470, 14830, 17707 en 7547 ieder 200; no. 4008, 4527, 4823, 6109, 9702, 14100, 15767 19591 en 19791 ieder ƒ100, eu op no. 19414 ƒ70 met premie ƒ3000 als laatste lot. van den 12 tot en niet den 16 October 1871. OndertroudGeene; Gehuwd: (Jeene Geboren": den 13 Gijsbrec/tt Cornellsz. v. Ma rinas Ueraidus van den Ende en Adriana Bonze; Overleden-: den 12, Gerardus van Calmthout ond 81 j., wedn. van Maria Wilsens; Hubert as Le. Clerq, oud 74 j., wedn. van Clasina Jordina van Zoom; den 13, Adriana. oud 6/m., d. v. David Botbijl en Aeeltje Beije; den 14, Willem V'eek.man, oud 43 j., geb. met Cornelia Cr omheen. MAJRKTBER1GTE1N PER TELEGRAAF. ROTTERDAM, 16 October 1871. TARW E. Aanvoer middelmatig, onveranderd, goed geplaatst. ZOMERGERST 10c ta(,ev. ERWTES. PAARDEBOONEN 25c hooger Ovei igens onveranderd, MEEKRAP. Handel levendiger; puike onberoofde iets hooger. Racijn coulant; tegen/20.plaatsbaar; zeer puike J 21 LONDEN, 16 October 1871. TARWE 1 hooger gehouden. CORRESPONDENTIE. Aan den Redacteur van het CHRISTELIJK Volksblad! Gij hebt het noodig geacht, ons, in uw Christelijk Volks blad, n>. 16, echt Christelijk? van inliumaniteit té beschul digen, omdat wij in ons n" 78 een ingezonden stuk hebben opgenomenhetwelkop grond en onder aanhaling van «toe eigene woorden, eenigzins het gordijn ophaalt voor het comedie-spel dat door den Redacteur der Nieuwe Goessche Courant wordt gespeeld. Wij wisten waarlijk niet dat er in zoo iets inhumaniteit, of laten wij in goed hollandsch zeggen: „onmenschelijk- heid" zat. Maar waart gij dan niet onmenschelijk vóór ons, want het ingezonden stuk was gebazeerd op uwe beschuldiging aan den Redacteur der Nieuwe G. Ct. dat hij draaide Zoo U dit, bij nader indenken, ook zoo voorkomt, kun nen we U wat gerust stellen over de gevolgen uwer be sehuldiging. Noch voor uwe beschuldiging, noch voorliet ingezonden stuk heeft de Redacteur der TV. G. Ct. eenige gevoeligheid betoond. De gevolgen zijn dus zoo erg niet en het idéé van die menschelijkheid of onmenschelijklieid behoeft u niet te verontrusten. Een vroom kleed kan best van ijzer zijn. Wat gij aanvoert omtrent onze verantwoordelijkheid voor ingezonden stukken beamen wij geheel. Wij nemen die verantwoordelijkheid op ons. Als de Nieuice G. Ct. dat óók doet of gedaan heeft, dan zijn wij nog niet quitte voör de humaniteit door wijlen Nicodemus aan inzenders in ons blad bewezen. Ten slotte wijzen we U op Mattheus 7 vers 15 en ver zoeken u daarna te Acrlezen n 7 van uw blaadje, 2de blad zijde, den laatsten regel, beginnende bij tot op de volgende bladzijdeeindigende bij en vervolgens uwe betuiging in den aanhef van de daaronder geplaatste noot. (Red.) *Ht* Heden overleed de Heer H. LE CLERCQ in den ouderdom van 74 jaren. Goes, den 12 Oct. 1871.' S. LE CLERCQ. des voovmiddags te 11 uren, te Oudelandein het gemeentehuis van 'fjül'll en Erf, zeer geschikt voor Winkelue- ring, op het dorp Oudelande, laatst bewoond ja r geweest door Simon van Akkeren en een Woonhuis aldaar, bewoond door Joh8. Koreman. Informatien te bekomen ten kantore van den Notaris J. M. PILAAR te Goes. des voormiddags te tien uren, voor Mej. Wed. Gr. P. A. tie ïfcochelort, te Goes, - op het hoetje achter de Leerlooijerijaan het Vo- gelzangsche Weegje, van 1 dbnkerbruin PAARD, (merrie) oud 13 jaren, 5 AIELKKOEIJEN1 jaar ling RUND 1 Vet VARKEN voorts 1 MENWA- GEN, KAR, SNIJMACHINE, MELKGEREI en HAR NAS; eene groote partij STROO WEI- en KANT- HOOI en RIET. Informatien zijn te bekomen teil kantore van den Notaris M. PILAAR, te Goes. zP'dA-. De Notaris KAREBEEKE zal, op DingS- ï|Tj® dag den 24 October 1871des avonds om fesHsa half acht uren, iu het koffijhuis op de Groote Markt te Goes, bij den heer Hartman, voor zijn principaal, publiek veilen en verkoopen: Ken WOONHUIS en KRVK, staande en gelegen aan de westzijde van de Lange Vosstraat te Goes, wijk letter C no. 133, bewoond bij den heer S. de WINTER bijzonder geschikt tot neringdoend bedrijf. van de "W ISSKN, wassende in ruim 40 bossclien in onderscheidene Gemeenten gelegen des namiddags ten 5 ure iu het gemeentehuis te Kapelle. luformatién te bekomen hij den Heer I. PAAR- DEKOOPER en Notaris VAN DEN BÜSSCI]EK beiden te Goes.,

Goessche Courant | 1871 | | pagina 3