BUITENLAND. Volgens den Haagschen correspondent van de Zaanl. Ct. kou het in de .bedoeling van den minister van justitie, den heer Jollesliggen de regterlijke organisatie zeer te vereenvoudigen, de bezoldigingen der regters te verbeteren, ruaar daar entegen het getal leden en regtbanken in te krimpen. De hooge raad zou in een hof van appèl worden herschapen. De zangvereeniging der afdeeling Goes van de M. v. T. gaf gisterenonder leiding van dhr. di recteur A. Winterhaar eerste concert voor den aanst. winter. Een talrijk personeelzoo als wij het zelden zagen en waaraan, naar wij vernamen, toch nog al eenigen ontbraken, bezette bet orehest en kweet zich op eene wijze van zijn taak, dat de vele leden en liefhebbers die wij anders gewoonlijk onder bet publiek aantreffen, wel zullen worden uitgelokt tot meerdere belangstelling in eene uitvoering die al leen met opoffering van veel tijd en studie zulk een' gunstigen uitslag hebben kan als die van gis teren avond. Berigtgever wil die belangstelling gaarne opwekken; zij zal ruimschoots voldoening vinden wanneer de vereeniging op den ingeslagen weg voortgaat, waartoe wij directeur en leden steeds lust en moed toewenscben. Den 15den dezer, wordt te Veere een rijkste- legraaf-kantoor geopend. De verloskundige te Rotterdam, die in appèl ge komen was van het vonnis der regtbanlc, waarbij hij tot 4 maanden cellulair werd veroordeeld, is, naar men verneemt, van Dordrecht naar Engeland vertrokken. In den nacht van Zondag op Maandag jl. is in de Amerikaansche stad Chicago een vreeselijke brand ontstaan. De helft der stad is afgebrand. Vol gens een telegram van Maandag waren de wa- terleidingswerken vernield en konden de pompen slechts weinig hulp bieden. De storm dreef de vlammen naar de voornaamste hotels en openbare gebouwen. De bureaux van de telegraaf en van de dagbladen zijn, evenals de stations, vernield. Maandag berekende men het aantal verbrande ge bouwen op 12,000 en de aangerigte schade op 150,000,000 dollars. Verscheidene menschen zijn in de vlammen omgekomen. Dit de voornaamste steden werd hulp gezonden en meetings werden belegd, om verder bijstand te verleenen. Volgens een later berigt zijn 100,000 menschen van dak beroofd en werden pogingen in het werk gesteld om den voortgang der vlammen te stuiten door de woningen, door middel van buskruit, in de lucht te doen springen. Het terrein waar de vlammen woedden besloeg eene oppervlakte van twee vierkante mijlen. Een telegram uit Chicago van Dingsdag mor gen meldt, dat men den vreeselijken brand ein delijk meester is. Niet weinig heeft hiertoe bij gedragen, dat de hevige wind ging liggen en plaats maakte voor een zwaren regen. Op eene opper vlakte van 5 vierkante mijlen zijn de huizen ver woest; en om de vreeselijke ramp te stuiten heeft men niet minder dan 100 gebouwen in de lucht laten springen. MC.) Men leest het volgende in een landbouwblad In de polders der prinsen van Aremberg, onder het bestuur van den heer Ed. Goossenswordt sedert verleden jaar een nieuwe raap gekweektafkom stig uit Engeland, en welke in alle opzigten de hoogste aanbeveling verdient. Deze raap draagt een loof, niet ongelijk aan het koolzaad en heeft in hare jeugd het aanzien van die olieplant. Als het loof eenige grootte bereikt heeft, begint evenwel de knol in den grond te wassen en be komt in een paar maanden tijd eene dikte als van onze grootste rapen, die drie a vier maanden te velde staan. De deugdelijkheid van die vrucht hoeft niet in twijfel getrokken te wordenzij is sappig, zoet en hard, en bezit al de hoedanighe den die men voor een goed en gezond voedsel mag eisscnen. In Engeland brengen die rapen ge middeld van 50 tot 60 duizend kilos het hektaar op. Daar neemt men voor die kuituur de ligte landen. In sommige districten, in Norfolk bij voorbeeld, staat de kweek der raap aan het hoofd van den landbouw. Van het goed gelukken dezer vrucht hangt alles af. Niet alleen moet zij de volgende oogsten goed maken, door het groot getal rund vee, dat zij op stal voedsel verschaft en waarvan het mest of landvoedsel voortkomtniet alleen geeft die vrucht door haren deugdelijken aard veel vleesch, melk en wol vermits zij door alle slag van huisdieren gretig gewild wordtmaar zij dient daar enboven ook om het land van alle schadelijke plan ten te zuiveren, waartoe zij door haren wasdom de eigenschap bezit. Het is dus niet te verwon deren dat de Engelsche landbouwers de raap op lioogen prijs stellen en aan haar kweek al hunne zorgen toewijden. Sedert jaren had men te Parijs in de onder- aardsche gangen zooveel ratten niet gezien, als in den laatsten tijd. Bij duizenden verlieten zij des nachts de riolen om hunne strooptogten te hou den, die zij zelfs tot in de huizen voortzetten. Sommige kwartieren der Pransche hoofstad waren letterlijk met deze gevreesde knaagdieren over stroomd. Tengevolge der menigvuldige klagten der bewoners dier wijken, besloot de stedelijke rege ring tot een algemeene rattenjagt in de riolen, en de inspecteur bezigde daartoe allereerst katten, die in de gewelven werden opgesloten. Dit middel hielp maar weinig, want spoedig waren deze door de ratten verslonden. Toen nam men zijn toe- vlugt tot bulhonden, die, wel is waar, een vree selijke slagting onder de ratten aanrigtten, maar het toch op den duur niet tegen hun groot aan tal konden uithouden; daarenboven was het zeer moeijelijk een genoegzaam aantal bullen in de rio len te onderhouden, daar zij in de verschillende gangen en bogten verdwaalden. Eindelijk besloot men zijne toevlugt tot rattenkrnid te nemen, en dit hielp, want weldra lagen de ratten bij hoopen dood in de riolen en thans worden hunne lijken met kruiwagens door de arbeiders er uit gereden. {Francais). Bij de op 2 October e. Ie. ten overstaan van Nota ris en getuigen in liet openbaar plaats gehad hebbende Trekking der XI. Oostenr. XLremieloten Kan B858 zijn op de volgende Serien en Hommers Groote Prijzen gevallen. Serie. No. Prijzen. Serie. No. Prijzen. 2487 90 200,000 1762 10. ƒ400 1483 32 II 40,000 2428 17 400 3224 45 20,000 242S 26 400 1407 3 N 5000 2428 49 400 2487 69 II 5000 2428 96 400 1407 54 II 2000 2487 12 400 2428 9 II 2000 2487 23 4-00 1762 35 H 1500 2487 25 400 3158 6 II 1500 2487 35 400 3224- 64 !f 1500 2487 51 400 1092 55 1000 2487 60 400 1692 79 II 1000 3224 84 400 2428 31 U 1000 3295 8 400 2487 71 II 1000 3295 11 400 3158 87 II 1000 3295 65 400 3295 28 II 1000 3295 96 400 3G12 11 li 1000 3495 2 400 3612 34 u 1000 3495 3 400 172 27 H 400 3612 5 400 1483 46 H 400 3612 44 400 1483 82 H 400 3612 66 400 1692 14 U 400 3612 98 400 1692 76 U 400 3884 11 400 1692 93 II 400 3884 30 400 1692 96 u 400 3996 29 400 De bovendien nog getrokkene 1150 Prijzen beneden 400 Gulden zijn in de uitvoerige Trekkingslijst na te zien, die door de firma XSENTHAL «St O. wordt uitgegeven. Benoemingen. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeesters van's Heer Abtskerke, B. Vermande's Heer Arendskerke en Heinkens- zand, mr. C. van Citters; 's Heerenhoek, W. B. Remijn. Xver*Izelijlie Zaken. In de Heraut leest men: „In den Haagschen kerkeraad van 28 September 11. is een andere aannemingskwestie betreffende den predikant Hoevers ter sprake gekomen. Bij de opgaaf der aangeno- mene nieuwe lidmaten, gat de heer Hoevers kennis dat door hem in het eind van de maand Junij, 28 catechisanten wa ren aangenomen, die hij na ter inschrijving als lidmaten meldde. Op de vraag van een der ouderlingen wie vanwege den kerkeraad bij die aanneming was tegenwoordig geweest, gaf de heer Hoevers te kennen dat twee oud ouderlingen daarbij hadden geassisteerd. Daartegen werd bezwaar ge maakt als onwettig, en voorgesteld om in verband met de hangende procedure vooralsnog die aannemingen niet in te schrijven. Na een langdurige beraadslaging is ten slotte met 18 tegen 9 stemmen dit voorstel aangenomen. „Bij de beraadslagingen hierover bleek, dat in Junij 11. op den grond der hangende procedure door ouderlingen ge weigerd werd om bij nieuwe aannemolingen van den heer Hoevers tegenwoordig te zijn. Genoemde heer daarmede niet tevreden, ging toch voort, buiten den kerkeraad om, zijne 28 catechisanten in tegenwoordigheid van twee oud-ou derlingen aan te nemen, bragt ze onder de bevestiging van een der collega's en dee'd ze daarna aan het nachtmaal aanzitten, alles zonder dat voldaan was aan hetgeen de aanneming kon wettigen. Door een zamenloop van omstan digheden, in den zomertijd mogelijk met onvoltallige ker- keraads-vergaderingenbleef de ofiicieele kennisgeving de zer zaak tot nu toe achterwege. De weigering tot inschrij ving als lidmaten brengt nu die jonge menschen, die reeds 3 maanden geleden feitelijk bevestigd werden en aan het avondmaal aanzaten, plotseling voor de realiteit, dat zij nog geen lidmaten zijn." Naar men verneemt, is bij den kerkeraad der Hervorm de gemeente te Meppel berigt ontvangen van ds A. J. Oort, te Schoonhoven, waarbij bij zich, na de opheffing van nog een bezwaar van ondergeschikt belang, bereid verklaart, de op hem uitgebragte beroeping tot predikant te Meppel aan te nemen. Wat het opzeggen der gelden door kerkvoogden betreft, deelt men mede, dat daarin gedurende twee jaren door vrij willige garantie van notabele kerkcraads- en gemeenteleden is voorzien; na verloop van welken termijn men het ervoor houdt, dat de kwestie in dozen beëindigd zal zijn. (U. D.) Wij vernemen dat de heer C. J. G. Hoogstraten, predi kant bij de Nederduitschc hervormde gemeente te Veessen, op wien beroepen zijn uitgebrngt naar Almelo en Middel burg, het beroep naar eerstgeinelue plaats heeft aangenomen. (Midd. Cour.) De synodale der christelijk gereformeerde kerk heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend tegen de aan neming in liet wetsontwerp tot beteugeling van epidemische ziekten, van de bepaling dat de verpligte vaccinatie op descho- len zal worden ingevoerd. Adressanle trekt op algemeene gron den de kracht der vaccinatie in twijfel en vraagt vrijheid voor hefi, die wegens gewetensbezwaar hunne kinderen on gevaccineerd wenschen te bewaren. Ds. P. Diermanse, pred. bij de Chr. Geref. gom. te West maas, is op nieuw beroepen té Bergen-op-Zoom en te Rilland. O N D E R W IJ S. Uitslag van het najaars-examen, voor zoover bekend, voor onderwijzers en onderwijzeressen. Onder meerderen toe gelaten. Hulponderwijzers. De lieeren N. A. Hattinga, te Kapelle; P. Vink, te Colijnsplaat. Hulponderwijzeres. Mejufv. E. Ahrensman, te Goes. Fransch. Mejufv. li. E. van Hiele, te idem. Hoogduitsch. De heer A. van de Linde, te Wolfaartsdijk. Iedere groote gebeurtenis in den staat wordt besproken en beschouwd, en naarmate dit geschiedt door voor- of tegenstanders is het oordeel verschil lend. De veranderingen, die Frankrijk heeft on dergaan, deelen ook in dat lot, en als men de republikeinsche bladen leest, dan vindt men een juichtoon over den val van het keizerrijk; neemt men daarentegen de Bonapartistische geschriften ter hand, dan zal men moeten zeggen, dat de re gering van den ex-keizer het tijdperk van welvaart en geluk van Frankrijk was. Bij al die tegenstrijdig heid doet het ons goed, eens een waar oordeel over den gang der gebeurtenissen van dat land te lezen. De Messager de Pariseen blad, dat in de hoofdstad verschijnt, onderzoekt in een van zijne jongste nommers de voor- en nadeelen, die Frank rijk ondervonden heeft van de omwentelingen se dert 1830, en komt tot de slotsom, dat de intel- lectueele nadeelen veel grooter zijn dan de materieele, die op hare beurt, de voordeelen veire in de schaduw stellen, ja tot niet terug brengen. Zie hier hoe de Messager de Paris zich uitlaat: «Men vergelijke de mannen van 1830 met die der restauratie,de mannen van 1848 met die van 1830, de mannen van 4 September met die van 1848. Bespeurt men dan niet een heillooze ontaarding, en doen onze omwentelingen zich niet kennen als zoo vele treden afwaarts die tot verval leiden De 4September heeft maar aan één enkel man zeker relief gegeven, den heer Gambetta, een vertegenwoordiger van po litieke heidens (zigeuners), die eerst door Thiers een razende gek'' werd en nu door dc-n Ordre een »Franschman tot waanzin toe" wordt genoemd die, hoe men ook over hem oordeele, zeer ver be neden de taak bleef voor welke hij de verantwoor delijkheid op zich had genomen, en onder den ver- schrikkelijken stroom der gebeurtenissen verpletterd werd. De heer Thiers is onder ons de eenige po litieke man die twee of drie geslachten van poli tieke mannen overleefd heeft en daarin ligt zijn overwigt. De beroemde president behoeft slechts zijne blikken om zich heen te werpen en dat, wat hij heeft gezien, te vergelijken met dat wat hij ziet, om tot de overtuiging te geraken dat wij door onze omwentelingen al meer en meer achter uit zijn gegaan. Had niet zelfs de oppositie onder de restauratie, toen zij door Chateaubriand, Royer- Collard, Foy, Benjamin Constant vertegenwoordigd was, een luister en eene waardigheid, welke zij nooit weder erlangde Dat waren nog edele tegen standers van de regering. Onder Lodewijk Filips telde de oppositie der linkerzijde, Thiers daargelaten, nog Odilon-BarrotLedru RollinMauguin, en de op positie der regterzijde nog mannen als Berryer. Hoe stond het met de oppositie-inannen van 1848? Blanqui, Barbes, Fêlias Pyat. welk een diep, grenzeloos verval! Het is onbetwistbaar, van 1815 tot 1870 volgden de mannen der regering en de vertegenwoordigers der oppositie elkander op den trap afwaarts, en de hemel weet waar wij op dien weg des verderfs tot staan gebragt zullen worden. Wat doen, wat bewerken de omwentelingen? Niet alleen dat zij de maatschappij verscheuren, verbrok kelen, verdeelen, onder de laagste volksklassen alle slechte harstogten opwekken, zij maken ook de menschen kleiner en verstikken de politieke talen ten. In de plaats van het geslacht van staats mannen treedt het geslacht van gelukzoekers. Wat heeft 1830 ons gebragt? Afneming vergeleken bij 1815. Wat 1848? Een nieuw verval sedert 1830. Wat 1870? Weder achteruitgang na 1848. In de eerste plaats spreken wij van de mislukte omwen- teling van 18 Maart. Met ontzetting-denkt men aan de afzigtelijke dwergen welke door nieuwe omwentelingen voor onze oogen gebragt zullen worden, wanneer wij niet paal en perk stellen aan de waanzinnige veranderingen en onderst-boveu- keeringen, die ons nationaal karakter ten gronde rigten en ons maken tot een volk, waarin niemand bevelen, niemand gehoorzamen kan, en waarin nog slechts de onbekwaamheid boven, de teugelloosheid beneden heerscht.l' De verkiezingen voor de departementsraden op 8 October zijn meest allen ten gunste van het gouvernement uitgevallen. Het blijkt evenwel dat zoowel bij het uitschrijven der verkiezingen, als bij het stellen van candidaten de politiek een hoofdrol heeft gespeeld, en dat ook de partij van den exkeizer het noodige heeft gedaan, om de bovenhand te verkrijgen. Zij heeft evenwel de nederlaag geleden en de kuiperijen van Na poleons aanhangers worden als niet gevaarlijk »e- acht door liet comité de vigilance de Vunion ré- publicaine, welke vereeniging jl. Donderdag een zitting hield, belegd o. a met het doel om dit punt te onderzoeken. Men gelieve zich evenwel te herinneren, dat deze partij ook in 1851 de bo- napartisten onschadelijk noemde Veel opspraak verwekt te Parijs een adres van 46 afgevaardigden der nationale vergadering aan den paus. Die lieeren, met de Balcastel aa"i het hoofd, laten door der. Univers een adres aan den paus opnemen, trekken in het openbaar tegen de instellingen der fransche maatschappij te velde en verklaren zich warme vrienden van liet wereldlijk gezag, den syllabus, het dogma der onfeilbaarheid, de encycliek enz., en zeggen dat zij reeds lang gekozen hebben tusschen den goddelijken en den modernen geest. De Antwerpsche Précurseur behelsde onlangs het berigt, dat aan de concessie voor eene stoomboot- dienst tusschen Antwerpen en New-York geen ge volg zal worden gegeven. Andere Antwerpse!^ bladen daarentegen meenen te weten dat de zaak wel degelijk voortgang zal hebben. De Précurseur evenwel twijfelt nog aan de vastheid van die me-

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2