1871. -A4' 81. Vrijdag 13 October. 58ste jaargang. BIJ DIT NOMMER BEHOORT EEN BIJBLAD. III. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOESSCHË COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels a 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. i iwiviWy ifnripr> nni-nr— irtniia yirtri fcwn LOOS ALARM. Verre van aangenaam is de taak, om altijd tegen onze jongere zuster de Nieuwe Goessche Courant in het strijdperk te moeten treden. Goes, tegen woordig door geheel Nederland bekend als de ge meente waar men altijd twistheeft meer be hoefte aan vredestichters dan aa.i dagbladstrijd. Toch zijn wij verpligt de aandacht onzer lezers voortdurend gevestigd te houden, op de verkeerde voorstellingen die eene uiterste rigting in genoemd blad doet geven. Het is een eigenaardig kenmerk der anti-liberale partijen, om alles wat van den liberalen kant komt, af te keuren. Zoo sterk is ditdat wanneer de liberale dagbladen afkeurend spreken over een of andere daad van Thorbecke s ministerie, de organen van de behoudspartijen daar dadelijk iets anders achter zoeken en zich maar niet kunnen begrijpen hoe een liberaal man niet alles goedkeurt wat een^ liberale regering goed meent te zijn. Eén voorbeeld. Alle, althans bijna alle, liberale bladen, waren hoogst ontevreden over den inhoud der troonrede. Het Handelsblad viel den minister van oorlog aan, de Niemve Rotterdamsche Courant wees op de tegenspraak, waarin de minister van koloniën verviel bij de indiening en toelichting van de be grooting voor Indië welnu dat was voor het Haagsche Dagblad meer dan genoeg. Met open mond had het reeds al deze dingen aangestaard; eindelijk kwam het tot de oplossingde liberale bladenzeide het Dagblad willen het ministerie Thorbecke vermoorden om een geavanceerd libe raal, »bijna communalistisch" ministerie te doen op treden Zoo weinig kan de partij van het Dagblad zich dat gevoel van onafhankelijkheid voorstellen. Thans, nu eindelijk, eindelijk eens de hand ge slagen zal worden aan de hervorming van ons belastingstelsel, merkt men hetzelfde verschijnsel op. Niet één anti-liberaal blad of blaadje of het valt de belasting op de inkomsten aan omdat zij door een liberaal minister wordt voorgesteld. De dolste argumenten worden aangevoerd en het zou ditmaal een allervermakelijkste Goessche Courant wezen indien wij onze kolommen eens vulden met al de dwaasheden die er tegen de in komsten-belasting in de conservatieve dagbladpers worden verkocht. Zie het is een treurige ervaring, dat, wat wij in ons vorig nummer zeiden van de Nieuwe Goessche Courantwij dikwijls van de gansche conservatieve pers zouden kunnen zeggen neen zij is geen magt in den staatzij heeft althans geen regt op dien eerenaam, zij is geen voorlicht ster, maar een dwaallicht. Louis Veuillot, de bekende Fransche ultramon- taan, heeft onlangs gezegdik haat de dagbladen, maar nu zjj er eenmaal zijn, zullen ook wij er ons van bedienen. Dat woord komt ons dikwijls in de gedachten, wanneer wij zien hoe de conser vatieve dagbladpers hare roeping schijnt optevatten. Zij schijnt zich tot haar taak gesteld te hebben eiken maatregel, door een vrijzinnig bestuur voor gesteld, te dwarsboomen. Thans bij voorbeeld in zake de voorgestelde belasting op de inkomsten, speculeert men op den niet te verdedigen weerzin bij het gegoede gedeelte der bevolking, om ieder naar evenredigheid zijner inkomsten belasting te doen betalen. Wij gelooven onzen lezers een dienst te bewijzen, hun de voornaamste grondslagen der voorgestelde inkomsten-belasting, bij welker invoe ring de patentbelasting en de accijns op het vleesch worden ingetrokken of opgehevente doen kennen. Die voornaamste grondslagen zijn Art. 1. Er wordt eene directe belasting gehe ven van het jaarlijksch zuiver inkomen van elk in gezeten des rijks, die daarvan naar art. 9 niet is vrijgesteld. Art. 2. Door inkomen wordt verstaan al het geen in geld, in vruchten of door eigen gebruik genoten wordt; uit onroerende goederen; uit arbeid, beroepen, ambten, bedieningen, betrekkingen, wacht gelden en pensioenen, en verder alles, wat uit anderen hoofde duurzaam of tijdelijk wordt ge noten. Door zuiver inkomen wordt verstaan al ^Üfèt^een op de voorschreven wijze is genoten, na aftrek van Je kosten en lasten aan dat genot ver bonden van alle verschuldigde renten en van alle verpligte uitkeeringen. Vermeerdering of vermindering van inkomsten in den loop van het dienstjaar blijft buiten aan merking. Art. 9. Van de belasting zijn vrijgestelda. de ingezetenenwier jaarlijksch zuiver inkomen minder be draagt dan f 500; b. vreemdelingen, hier te lande als consuls of consulaire agenten toegelaten en geen ander beroep of bedrijf uitoefenende. Art. 10. De ingezeteneu worden naar mate van hun zuiver inkomen gerangschikt in de navolgende klassen: 1) van 500 tot beneden 600; 2) van f 600 t. ben. ƒ800; 3) van 800 t. ben. 1000; 4) van ƒ1000 t. ben. 12005) van 1200 t. ben. ƒ1000; 6) van ƒ1600 t. ben ƒ2200; 7) van 2200 t. ben. 30008) van ƒ3000 t. ben. 3800; 9) van ƒ3800 t. ben. ƒ4800; 10) van 4800 t. ben. ƒ6000; 11) van ƒ6000 t. ben. ƒ8000; 12) van ƒ8000 t. ben. ƒ10,000; 13) van 10,000 t. beu. ƒ14,000; 14) van ƒ14,000 t. ben. ƒ18,000; 15) van ƒ18,000 t. ben. 24,000; 16) van 24,000 t. ben. ƒ30,000; 17) van ƒ30,000 t. ben. 40,000; 18) van ƒ40,000 t. ben. ƒ50,000; 19) van ƒ50,000 t. ben. 64,000; 20) van ƒ64,000 t. ben. ƒ80,000; 21) ƒ80,000 t. ben. ƒ100,000. Voor elke ƒ20,000 of onderdeel van deze som boveu de 100,000 zuiver inkomen ééne klasse hooger. Het minimum van zuiver inkomen, aan gewezen voor iedere klasse, doch verminderdvoor de eerste en tweede klasse met ƒ400; voor de derde klasse met 300j voor de vierde klasse met 200 en voor de vijfde klasse met ƒ100, strekt .tot grondslag voor het bepalen van het bedrag der belasting. Art. 11. De belasting over het geheele dienstjaar bedraagt twee ten honderd van het inkomen, dat, ingevolge de laatste alinea van het voorgaand ar tikel, tot grondslag der heffing strekt. In de slotbepalingen worden de wetten op het regt van patent en den accijns op het geslagt in getrokken en dus het invoerregt op vleesch van alle soorten, niet afzonderlijk belast, en worst" ge steld: bij gezouten vleesch op 1 en bij gerookt en gedroogd op ƒ1,25 per 100 kilogram (thans is het ƒ6 en ƒ8); dat regt treft eigenlijk het zont, dat geacht is in het vleesch te zijn opgenomen. De wet treedt in werking den lsten Mei 1872." Het is dus onwedersprekelijk dat de mindere bur gers zeer door dit plan worden bevoordeeld. Die geen ƒ500.zuiver inkomen heeft, betaalt niets en toch wordt hem de belasting op het pa tent en op het vleesch kwijt gescholden. Die van ƒ500.tot ƒ800.inkomen hebben, betalen slechts 2?ó van dat inkomen verminderd met 400.dus 2% vau ƒ100 tot ƒ400.ge lijk aan 2. tot ƒ8.per jaar. Daarentegen wordt van hen de patentbelasting niet meer gehe ven en genieten ook zij van het goedkooper vleesch. Die een inkomen hebben van ƒ800.tot ƒ1000. betalen 2% van ƒ500.tot 700.dus ƒ10. a 14. In de hoogere klassen zal waarschijnlijk de inkomsten-belasting het pateutregt overschrijden, zoodat ook weder door deze wet van een liberaal ministerie de lagere klassen van belastingen worden ontlast en de hoogere klassen zwaarder belast. Omdat nu, gelijk men ziet de onbillijkheid staat weg genomen te worden, die door de heffing van patent, alléén van handel- en neringdrijvenden, in ons belastingstelsel bestaat is het daarom ge oorloofd, gelijk de heer Heemskerk Az. dezer dagen in de tweede kamer deed, een beroep te doen op wat hij noemde »de stillen in den lande", die met bezorgdheid zouden aanschouwen dat men er toe overgaan wil ons belastingstelsel te herzien Zelfs heeft de conservatieve partij zich zooverre vergeten door het te doen voorkomen alsof zij vol strekt geen vijandige bedoelingen had tegen de schoolwet maar tegen de inkomsten-belasting. Dat thans de heer van Lijnden van Sandenburg te Tiel is gekozen, is een gevolg van die tactiek. Zulk een wijze van bandelen is verre van ruiterlijk. Ieder stemt het toe's lands financiën moeten op beteren grondslag berusten. In plaats dat men nu van de conservatieve zijde met een beter plan voor den dag komt, schermt men met groote woor den, nu een liberaal minister een plan indient dat den toets der billijkheid kan doorstaan. Da middelklasse, de burgerstand, de kern der natie wordt door de voorgestelde belasting niet bovenmatig gedrukt. Zij die een jaarlijksch inko men van 1600,hebben, zullen toch slechts een twintig gulden belasting betalen en geen patent tot hun last hebben. Daarenboven wordt, 't is niet tegentesprekendoor de afschaffing van den accijns op het geslagt eene door alle staathuishoud kundigen veroordeelde belasting afgeschaft. Er zijn ijveraars die nu nog bovendien den uitvoer van vee zouden willen belast zien, maar deze vergeten dat zulk een belasting niet meer past in het stelsel van vrijen handel en dat wij, die in ons vaderland volslagen gebrek hebben aan grondstoffen voor de industrie, vreemd zouden opkijken indien Engeland, Amerika en Dnitschland hunne uitvoermiddelen eens zoo zwaar gingen belasten, dat zij in die rijken aanzienlijk goedkooper werden. Dat men, met het oog op de ervaring, zich niet al te veel voorstelt van de afschaffing van den ac cijns op het vleesch, is te billijken, maar daarom blijft toch wat de Nieuwe Goessche aanvoert omtrent het uitvoeren van geslagt vleesch naar Engeland, dat namelijk de afschaffing van den accijns, ergo de inkomsten-belasting, alleen een voordeel voor Engeland zou zijn, onbegrijpelijk, tenzij dit weder eene van hare gewone godsdienstige middeltjes is om de goedgeloovige menigte zand in de oogen te strooijen. Dat spek duurder wordt als 't afzonderlijk kan worden uitgevoerd is zeer duidelijk. Reeds hier was het altijd duurder dan varkensvleeseh in 't algemeen, maar hoe moet dit van toepassing worden op rundvee? Wij zullen er niet van spreken, dat tijdens de veeziekte reeds is toegestaan om geslagt vee onver- accijnsd uit te voeren, omdat in Engeland toen geen levend vee mogt. worden ingevoerd. Maar welke slager of veehandelaar zal liever geslagt dan levend rundvee uitvoeren, terwijl op liet le vend vee zooveel minder risico is? En is van die vergunning toen langer gebruik gemaakt dan noodig was? Toen geen levend vee in Engeland mogt wor den ingevoerd, werden duizenden en duizenden runderen geslagt en onveraccijnsd uitgevoerdmaar niet zelden gebeurde het dat gansche massa's vleesch bedorven waren eer ze aaukwamen. Onder anderen werd een der stoombooten genoodzaakt om het vleesch van 400 runderen, dat zij^ aan boord had, terug te voeren en in zee te werpen. Toen dan ook weder levewl vee mogt worden ingevoerd, hield het uitzenden van geslagt vee op. Daarbij komt nog het voordeel dat men levend vee in verhouding duurder aan Engeland kan verkoopen dan geslagt vleesch, omdat op het le vend vleesch de huid meegaat, die, afzonderlijk ingevoerd, in Engeland aan inkomende regten onderhevig is. Wenschelijk is het dus, dat men zich niet late begoochelen door het beroep op volksvooroordeeleri, die de duurte der levensmiddelen niet toeschrijven aan de verminderde waarde van het geld, maar aan vdien uitvoer naar Engeland," die een spooksel is voor alle zuinige huismoeders. Noodzakelijk is het dat men de voorstellen der regering aandachtig naga, in verband met de behoeften van het oogenblik en dat men zich niet late ontrusten door het looze alarm der anti-liberale dagbladen. GOES, 12 October 1871. TWEEDE KAMER. Na langdurige discussie is in de gisteren gehou den zitting der tweede kamer het lot van liet wets voorstel, houdende maatregelen tot bevordering van een geregelden stoomvaartdienst tusschen lissin- geu en New-York beslist. Het is met 44 tegen 22 stemmen verworpen. Bij de eergisteren in het kiesdistrict Tiel gehou den verkiezing vau een lid voor de tweede kamer der staten generaal is, blijkens de openinw der bil jetten op gisteren, gekozen mr. Th. baron van Lijnden van Sandenburg met 1210 stemmen. Op mr. Sloet van de Beele waren 896 st. uitgebra^t.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1