11 de kinderen van bedeelde en die van minvermogende ouders. En hij vindt het onverantwoordelijk de minvermogenden te be zwaren met een hooger schoolgeld. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort voert aan dat als het voorstel van burg. en weth. wordt aangenomen de opbrengst der school 2de klasse zal zijn 0.20 X 12 maanden x 150 kinderen 360,Hij vindt daarentegen op de begrooting voor 1872 als uitgaaf voor die school vermeld aan jaarwedden 1800,— aan onderhoud voor het gebouw/ 250,aan school- inenbelen 25,aan schoolbehoeften 100,en aan vuur en licht approximatief 75,dat is te zamen 2350. Hierbij komt nog de intrest van het hypothecaire verband (de aflossing brengt hij niet in rekening) van 500,dus totaal 2850,Het schoolgeld bedraagt alzoo slechts 1/8 van de kosten en toch zijn er nog twee scholen voor min of onvermogenden. Nu vraagt hij, of zoodanige regeling geen hinderpaal is voor het bijzonder onderwijs? De heer Pramen van de Jntle doet uitkomen, dat het laatste geen goeden grond heeft. De vraag moet niet zijn: wat de school kost maar is er behoefte aan de school En spreker gelooft, dat art. 194 der Grondwet in verband met art. 16 der schoolwet het bestaan der school vorderen. Als spreker nu berekent dat volgens het voorstel van burg. en weth. 360 zal verkregen worden, dan gelooft hij, dat het finantieële belang der gemeente de aanneming daarvan vordert. Am wordt van 60 kinderen 30 ets. 's maands opgebragt; dan verkrijgt men van 150 kinderen 20 ets. per maand, en bij het voorstel van den heer Pompe van 50 kinderen 40 ets. per maand. Wat is nu gemeentebelang Dit zijn geen cijfers, op losse grondin gebouwd; zij zullen door de ervaring worden gewettigd. En hier, in den raad, is men toch om do belangen van de gemeente niet die van het bijzonder onderwijs te bevorderen. Met het ameudement van den heer Pompe wordl de raingegoede burger van onderwijs verstoken. Teekenen van góedkeuring over deze rede onder het puMiek. Niemand meer het woord verlangende, zegt de Voorzitter het amendement het eerst in omvraag te zullen brengen, en wordt dit verworpen, dan het voorstel van burg. en weth. Hij leesthet amendement, zooals het hierboven is opgegeven, waarbij de lieer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort zegt, dat hij ge meend heefc voor 2 kinderen uit een gezin op de avondschool 30 ets. per maaod. Dit amendement in omvraag gebragt wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Vóór de heeren jhr. mr. Pompe van Meerdervoort, den Boer, dr. Callenfels en Quist; tegen de heeren dr. van Renterghem, Nortier, inr. Hanlo, Meijlink, Fransen van de Putte, Kakebeeke en dc Voorzitter,

Goessche Courant | 1871 | | pagina 15