GEMENGDE BER1CTEIM. INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLIJKE STAND GOES OPENBARE VERKOOP ING. Op Donderdag den 12 October 4871 op Maandag den 9 October 1871, bestuur te vereenigen en La Union of Amapal tot hoofdstad van dezen Vereenigden Staat te ver klaren. Van 22 Augustus wordt uit Iquique in het gemeenebest Peru, gemeld, dat aldaar sedert den 5 dier maand driehonderd schokken van aard beving waren gevoeld. Den 20 Augustus was ook te Valparaiso en te'Santiago, in Chili, eene aardbeving gevoeld. Bii het congres van Chili waren wetsvoordragteu ingediend tot waarborging der gods dienstvrijheid, tot invoering van de regtspraak van gezworenen en tot het verschaffen van kosteloos onderwijs. Over de Septemberfeesten maakt de Vlaamsche Gazette van Brussel de volgende gegronde bemer kingen Tijdens de Autwerpsche kermisfeesten heeft eene indrukwekkende plegtigheid plaats gehad. De overblijfselen der Hollaudsche gesneuvelden, in het zuiderkasteel bewaard, zijn naar Holland overgevoerd. De heer van Limburg Styrum, verte genwoordiger van den koniug van Holland, ont ving de Belgische deputatie. In zijne redevoering zeide de heer van Limburg dat nu weldra alle sporen van vroegere oneenig- heid tusschen twee vriendenvolken zouden verdwij nen en dat, zoo het er op aankomt, Holland te zamen met België zal strijden om andere vijanden af te weren. Wij vragen te dezer gelegenheid of het nog geen tijd wordt de reeds te lang bestaande Sep temberfeesten afteschaffen. Is het mogelijk met een gebuur in vriendschap te leven, vooral die.het met ons wel meent, als men hem jaarlijks 4 dagen een dolk in het hart steekt? Wil men met Nederland verbroederen, zooals het onze pligt is, dan moeten die nationale feesten weg, die men gemakkelijk door andere kan vervangen en op een ander tijd stip geven." Aan het spoorwegstation te Leipzig had jl. Dingsdag het volgende eomisehe voorval plaats. Toen prins von Jiis- marek van Keichenhall komende en per sneltrein naar Her lijn stoomende, te Leipzig eenige oogen blikken stil hield en het hoofd uit het portier stak, trad een colporteur van dagbladen en boeken naar hem toe en zeide, hem zijne waar te koop aanbiedende„Reeds voor acht jaren lieb ik hier ter plaats inet uwe doorluchtigheid negotie gedaan. Wij waren toen allebei nog aanvangers; uwe doorl. had juist begonnen te regeren en ik had mijne couranten-col- portatie op touw gezet." Onder hartelijk lagchen kocht de rijkskanselier hem zijn ganschen voorraad af. In het dorp Heyst op den Berg (nabij Antwerpen) leefde een waanzinnige grijsaard met zijn zoon. Zoodra een vreemde over den drempel kwam, werd de oude man wild. Dit ge beurde ook toen de zoon met een zijner vienden naar huis kwam. Met moeite wist de laatste zich door de vlugt te redden, maar nu ontstond er tusschen vader en zoon eeue worsteling, waarin de vader met de spade aan het hoofd verwond werd, zoodat hij na een uur lijdens bezweek. De zoon was geheel verbijsterd en begaf zich vrijwillig in arrest. Van Koewacht wordt als eene merkwaardigheid medege deeld, dat bij den landbouwer J. J. van de Vijver aldaar, eene biggezeug den 8n dezer, 23 levende biggen heeft ter wereld gebragt, die, voor zoover zij overgebleven zijn, met de oude eene volkomen gezondheid genieten. Te 's Hage heeft een 17jarig jongman, tegen wien een proces wegens diefstal aanhangig is, nogmaals drie diefstallen begaan. Te Goirle heeft men bij 'I eindigen der kermis een pop verbrand als symbool van 't afgeloopen feesi, en de her berg, waarin die verbranding plaats had, is daarbij mede „in vlammen opgegaan", zooals de vaste term luidt. Te Alkmaar hebben 11. Zondag drie heerendrielingen te zamen hun veertigsten verjaardag gevierd. De eerste is notaris, de tweede directeur aan t postkantoor te Alk maar, de derde gepensioneerd officier van administratie. Vrijdagavond heeft de trein van Zwolle naar Kampen bij Mastenbroek twee koeijen, die uit de weide geloopen r waren, overreden. Volgens een „men zegt" door liet Vadert, medegedeeld, is te Maastricht een vleeschhouwers- dochter doodziek, door den vergiftigen steek van een insect. Volgens hetzelfde blad is een heer erg gebeten door zijn hond, dien hij van Wiesbaden had meegebragt, en naar huis vervoerd. Nog heeft te 's Hage iemand, die wegens eontinuele dronkenschap uit zijne betrekking was ontslagen, zich in een koffijhuis uit wanhoop een mes inde dij gestooten. Te Kingmatille (Friesland) is een jongen, dié met zijn ouderen broeder de paarden uit het land haalde, van het door hem bereden dier gevallen, zoodat hij één been op twee plaatsen brak. Twee boeren te Schreijers- Jioek hebben een halfjaar geprocedeerd om een kali' en een kalkoen, eene aardigheid, die hen ruim 100 heeft gekost. Te Gorincliem is bij :t graven van eene sluis een „waterslang" gevangen, die later een aal bleek te zijn. In den Ouden Toom, een logement te Oud-Beijerland, is een werkvrouw in de voeten getroffen door liet schot van een revolver, die een der logerenden in een taschje aan den muur had gehangen en dat door het stooten van'de vrouw was gevallen. Te Haaksbergen zijn Vrijdag twee hui zen, die tegenover elkander stonden, verbrand. Te Vrooms- lioop is een huis afgebrand, naar men dacht door de on bezonnenheid van eenige jonge schaapherders, die met vuur moeten gespeeld hebben. De justitie doet onderzoek. Te Sliedrecht is eene scheepstimmerwerf met drie huizen verbrand. Het Dordtsche wees-en armhuis zal zijn drie honderdjarig bestaan vieren. Volgens eene corresponden tie aan 't Utr. Vagbl., wemelt het in Drenthe van vreemde jagersgezigten, maar van 'twild schijnt weinig te bespeu ren 'tgeen voor die gezigten in kwestie minder prettig is. JEr bestaat een tweehoofdige adelaar, de Pruissische, er bestaat thans ook een tweehoofdige nachtegaal, tweeling zusters, die evenals de Siamesche tweelingbroeders, aan el kander gewassen zijn en te Londen in James Hall optre den als zangeressen en danseressen. Het is als 't ware één mensch, met twee hoofden, vier armen en vier voeten. Het zijn kinderen van Mulattenzij werden in 1851 geboren en hébben thans alzoo den ouderdom van 20 jaar bereikt. De eene zuster is iets giooter dan de andere. De ademhalings-, gevoels- en voedingswerktuigen zijn kennelijk zelfstandig, maar de bloedsomloop en het ruggeinerg moeten met el kander in verbinding staan. Rhumatische pijnen van de een voelt ook de ander; daarentegen denken' beiden zelf standig; de stemmiddelen en vele andere werktuigen staan met elkander in geen gemeenschap. De kakebeenen staan scheef. De voortbeweging geschiedt, evenals bij den gewo nen menschzoo ook het dansen. De neigingen en begeer ten van beide ligchamen houden gelijken tred, niettegen staande ieder hoofd met verschillende personen afzonder lijke gesprekken kan voeren. Zoo ook antwoordt het eene hoofd soms vrijwillig op de vragen, die aan het andere hoofd worden gedaan, zoodat de conversatie den indruk maakt, alsof zij met twee meisjes wordt gevoerd. Datmon- joster draagt duetten voor, waarbij de eene kop sopraan, en ^de andere altstem zingt! Het begeeft zich van Engeland naar Duitschland en zal van daar ook een bezoek aan Ne derland brengen. In de „Nieuwe Goessche Courant" van 26 September jl., no. 74, levert Q. Q. in een ingezonden artikel eene be schouwing over de onlangs in deze gemeente opgerigte vereeniging Gemeentebelangen over mijne optreding als lid van het bestuur dier vereeniging. Alhoewel ik het eenigzins beneden mij acht tegen een persoon in het strijd perk te treden, die mij met gesloten vizier aanvalt, meen ik het stilzwijgen niet te moeten beu aren, dewijl het klaarblijkelijk de bedoeling van den schrijver was, om de jeugdige vereeniging hierdoor in discrediet te brengen. In het hierboven genoemd blad toch zegt Q Q. het volgende: „En dan begrijp ik mij ook niet goed waarom mijn heer van Swinderen tot bestuurslid gekozen is, daar de burgemeester onlangs in eene raadsvergadering zeide, dat die heer op de secretarie was om de gemeentezaken te leeren en nu vind ik het niet goed om iemand, die zelf de zaken nog moet léeren, aan het hoofd te plaatsen van hen, die zich een oordeel willen aanmatigen over die zaken." In de eerste plaats moet ik er Q. Q. op wijzen, dat hij den burgemeester eeu-woord laat bezigen, dat deze niet gebruikt heeft; deze heer heeft wel en teregt in de raads vergadering van 26 Mei jl. (zie het verslag, uitgave van F. Kleeuwens Zoongezegd, dat ik op de secretarie werkzaam was om mij „in de gemeente-administralie te bekwamen;" maar heeft van „gemeentezaken" niet gespro ken. De reden, waarom ik Q. Q. op deze onjuistheid opmerkzaam maak, is deze: Onder gemeentezaken versta ik-(<2. Q gebruikt het woord in dezelfde heteekenis) de zaken, die de gemeente betreffen; om deze goed te beoor- deelen komt het voornamelijk op gezond verstand, minder op administratieve kennis aan. Werd deze gevorderd, om de belangen der gemeente te beoordeelen, „Gemeentebe lang" was nooit opgerigt. Dewijl ik echter, na een ver blijf van vijf maanden in deze gemeente eenigszins op de hoogte van hetgeen met hare belangen strookt, ver meen te zjjn, zie ik er geen bezwaar in, als bestuurslid van „Gemeentebelang" optetredenal hen ik dan ook „ter secretarie werkzaam, om mij in het vak der gemeente- administratie te bekwamenNog eene opmerking ten slotte, zij betreft de zamenstelling van het bestuur, wal politieke rigting aangaat. „Allemaal liberalen" verklaart Q. Q. en de „Nieuwe Goessche Courant" zegt van het bestuur, dat het bestaat uit „erkende volbloed liberalen." Waren onze wederpartijders echter op de vergadering, toen de benoeming van een bestuur aan de orde was, versche nen, hadden zij niet hunne gewone onverschilligheid aan den dag gelegd, de zamenstelling van het bestuur was in geheel anderen geest uitgevallen. Goes, 27 September 1871. M. J. DE MAIIEES VAN SWINDEREN. Mijnheer de Redacteur! De N. G. Ct. heeft gemeend de oprigting van „Gemeente belang" te moeten bespreken. Dit staat haar natuurlijk vrij, maar hare bespreking is niets dan eene verdachtmaking, vreemd genoeg verbonden aan de verklaring dat zij eerst de daden van die vereeniging wil afwachten alvorens een oordeel te vellen. Het zoogenaamd ingezonden stuk, waarin de N. G. Ct. getrouw aan haar telkens herhaald doch telkens vertrapt beginsel om geene personen te beoordeelen, eene persoon lijke hatelijkheid op den heer van Swinderen plaatst, ga ik met stilzwijgen voorbij. - Maar met een enkel woord wil ik er op wijzen dat zij die vereeniging a priori verdacht maakt en dus bij haré partij veroordeelt, door de waarschuwing dat het bestuur uit enkel liberalen bestaat. Wat is daarvan de oorzaak? Alleen deze, dat onder de 40 leden welke toegetreden zijn, slechts zeer enkele niet- liberalen te vinden zijn, welke bovendien ongeschikt mog- ten geacht worden deel uit te maken van het bestuur. Hoe konden nu bestuurders gekozen worden buiten de liberalen Ik kan de JV. G. Ct. verzekeren, dat, wanneer geschikte personen uit hare rigtingen waren opgekomen, zeer zeker een gedeelte van hen in het bestuur waren gekozen. Maar ik vraagterwijl klaarblijkelijk de bedoeling der vereeniging is om onbevangen en onpartijdig de aangelegen heden aer gemeente te bespreken, waartoe dienen dan die kwalificatien van partijen In zooverre door liberalen hier in Goes voorstanders van het neutraal onderwijs worden verstaan, komen mij de bestuursleden zeker liberaal voor. Maar sluit dit uit, dat men daarom geen zelfstandig oordeel over punten aan de orde zou kunnen en mogen uitbrengen? Is de N. G. Ct. zóó partijdig, dat zij alles eerst door den bril harer eigene partij beziet'en dit daarom ook van an deren verwacht? Werd nu met deze vereeniging niet be doeld om verschillende gedachtenwisseling over den toestand en de zaken der gemeente in liet leven te roepen en kon dit niet zijn nut hebben tot regt verstand der zaken? Maar daartoe is het noodig dat ook verschillende rigtingen tot het ligchaam toetreden. F.n waarom komen ze nu niet, zij die gemoeds- en beurs- bezwaren hebben tegen het onderwijs hier ter stede? Waarom laten zij hun licht niet schijnen en waarom geven zij geen getuigenis van hunne overtuiging? Waarom zijn het nu weder juist de voorstanders van het onderwijs, die den moed hebben voor hunne overtui ging uit te komen? 'tls treurig. De andere partijen, waarvan de N. G. Ct. zich tot het orgaan maakt, geven bewijs dat zij óf lichtschuw zijn óf zich niet durven doen gelden waar 't welligt aan de meesters zou mishagen wanneer zii een greintje zelfstandig heid vertoonen. 'tls vrees voor den plak, 'tis een gevoel van gebrek aan eigenwaarde, 'tis tegen het gemeenschappelijk belang van burgers en burgers als zij zich onthouden. Op die wijze zijn zij het, die de verdeeldheid in de gemeente aankwee- ken en elke poging verijdelen om in zaken der gemeente die partijnamen te doen verdwijnen. Om te beoordeelen of de aankoop van een huis het plaatsen van riolen, het aanleggen van wegen, het converseren van schuld, het aangaan van nieuwe leeningen voor groote wer ken van algemeen nut enz. enz., doelmatige maatregelen zijnwaardoor het vertrouwen of niet vertrouwen in de léden van den raad wordt bepaald, behoeft men noch liberaal, noch anti-liberaal te zijn. Alleen bij onderwijs-kwesties zou, nu eenmaal daarin partijen bestaande voor- of tegen- ingenomenheid met het onderwijs, de leden bij de discussien leiden, maar zou het dan schadelijk zijn, dat men ook op dat punt eens met elkander van gedachten wisselde Ik mag niet meer vergen van de ruimte in dit blad maar ik kan niet eindigen dan met de bewering dat de verklaarde onwil om de verstoorde harmonie in deze ge meente te herstellen blijkbaar uitgaat van de niet-liberalen, en dat de N. G. Ct. dé voortduring dier verstoorde har monie in dc hand werkt door een oordeel als in haar jongste nummer voorkomt. Q. Q. Q. Kerkelijke Zaken. De kerkeraad der Herv. Gemeente te Harlingen, door het Hooge Bestuur uitgenoodigd om consideratie en advies te geven op een bezwaarschrift door dr. H. Oort bij dat col- Fegie tegen den kerkeraad ingediend, omdat deze weigerde een tweetal door hem zonder de gebruikelijke formule ge doopte kinderen in te schrijven, heeft niet slechts dit in het breede gedaan, maar tegelijk gezegden predikant wegens zijne ongewone wijze van doopen aangeklaagd van ver storing der orde Sgn. Regt. Opzigt en l uchtart. 3 al. 2 Besteding*. Heden is te 's Hage aanbesteed het voltooijen'van het kanaal en daartoe oéhoorende werken te Ve ie, het vel diepen van een gedeelte der Nieuwe haven te Middelhui g enz. ten behoeve van liet kanaal door Walcheren. De minste inschrijver was de heer Schram te Sliedrecht voor f 346,600.-j-üüCJX 276ste 2STAATSLQTER1J. S Prijzeh van 100 en daarboven. 5de k). 5e lijst. No. 4263, 14798 en 17031', ieder 1000; na. 920 en 13019, ieder /'400j no. 39, 5C3. 1273, 2108', "16494 en 19309, ieder ƒ200 922, 2H2, 4505, 7868, 9310, 15217, 18393 en 19705, ieder ƒ100. 6e lijst. No. 16067, ƒ1500; no. 1244 en 15483, ieder 1000; no. 10077 en 13117 ieder 200; no. 115, 6533, 6719, 7268, 9185, 11622, 12446, .13759, 13769 en 13786 ieder 100. van den 25 tot en met den 28 Sept. 1871. Ondertrouwd Gehuwd Geene. Geboren; Den 25, Elisabeth, den 26, Wiïlénrina, tweelingd. v. Gerrit Marinus den Herder eii Elisa beth Rijnders. den 28, Bastiuan, z. v. Jan Daleboudt en Komelia Verheide. OverledenDen 25, Lena Bruifazeel, oud 30 geil. met Gabriel Verburg. den 26, Cornells Zouten- dam ouil 6 7 jaargeh. met Janna Puijenbroek. MAK KTHERIG TE I\ GOES, 26 September 1871. Oude en Jarige TARWE 12,25a 12,75 Nieuwe DITO t 12,50 y 12,75. Nieuwe ROGGE f 8,85 a /9,15 Maartsche GERST y6,75 a /7. Zomer GERST /6,25 a 6,70 HAVER ƒ3,75 a 4,25 Groene ERWTEN 1 8,75 a 19,25 Bruine BOO- NEN y 12,50 5 13,PAARDENBOONEN y 7,60 a y 7,85. Zomer KOOLZAAD ƒ14,75 a ƒ15,25. MEEKRAP. Door te hooge vraagprijzen nog steeds zon der afdoening. Tot ƒ18 zouden er koopers voor Racine ziin. BOTER 1,40 a 1,50 K.G. EIJEREN y 3,60 de 100 stuks. AMSTERDAM, 27 September 1871. TARWE, zonder handel. ROGGE in een doen. RAAPO LIE op 6/w 46 dito vliegend 443/4 LIJ NOLIE op 6/w ƒ36,/a dito vliegend 35'/,. AARDAPPELEN. Duinzandy 3. a 5,25 Zeeuwsche Jammen y 3,70 a f 4,20. Geldersche ronde Wolkammers y 2 10 a j 2,60 Geldersche Stoelenmatters y2,20 a ƒ2,60. Bij ruime aanvoer was er weinig vraag. LONDEN, 27 September 1871. GRANEN en MEEL in slappe stemming. Vreemde TARWE vast. HAVER nominaal op 19/ genoteerd. AOYERTENTIÊN. Getrouwd J. VAN DEN BRINK van Amsterdam, en C. E. S. REN IER. 's Gravenpolder, den 27 September 1871. Bevallen van een ZOONMARIA COR NELIA FAK BROUWERSteendijk. Middelburg, 26 September 1871. Heden overleed na eenige dagen van hevig lijdenin den ouderdom van 40 jarenmijne innig geliefde echtgenoote CORNELIA JOHANNA de JONGH, na eene gelukkige echtvereeniging van 14 jaren mij 7 kinderen nalatende. Amsterdam 24 September 1871. JACOB SALM Abr*z". De Notaris Mr. J. P. DRONKERS te Neuzen, zal ten verzoeke van den gemagtigde van' Jnnob N'ijtJtentimmerman en koopman te Hoek, in het openbaar veilen en verkoopen des namiddags ten 2 urein de herberg van den Heer L. Bareman te Hoek: IN». I. Een lieclit en sterk; HUIS met ERF en TUIN, staande en liggende op het dorp en binnen de ge meente lloek, kadaster sectie G. no. 552 groot 3 roeden 45 ellen. Te aanvaarden 2 Januarij 1872. ISo. 3. Een Timmermanswinkel met ERF en TUIN staande en liggende als voren, achter n°. 1, kadaster sectie O. nos. 550 en 551, groot 5 roeden, 35 ellen. Dadelijk te aanvaarden TVo. 3. De onverdeelde Helft in een DIJK liggende als voren tusschen de polders Loven en Oud-Westenrijk, kadaster sectie B nrs. 236 en 236^'*, voor het geheel groot 1 bunder, 59 roeden, 20 ellen, Te aanvaarden met Kersmis 1871. N«. 4. Brie veertigste aandeelen in de ÏMeestoof „de Eendracht9' te Hoekelk groot 500,en des voormiddags ten 9 ure, in of bij voormeld Huis en Timmermanswinkel Eene groote partij Houtwaren N erw waren Gereedschappen en eenig Huisraad alles bij verspreide billetten breeder omschreven. De koopen tot en met 3,moeten contant worden voldaan en alle andere kooppenningen vóór of op den 1 December 1871. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van genoemden Notaris.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 3