BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. Ingezonden. Kerkelijke Zaken. Te Utrecht, 011 Groningen wil men den prijs van het gas op 7 cent per meter brengen. In verband daarmede doet men de vraag, of de prijs van het gas te Goes, die nog altijd 15 ets. per meter be draagt, op den naam van billijk aanspraak kan maken Met het oog op de lange winteravonden die wij te gemoet gaan en liet groote verbruik van gas gedurende dien tijd, brengen wij deze vraag onder de aandacht van hen wie het aangaat. Velen worden nog altijd door de groote duurte van dat artikel van het gebruik weerhouden, vooral bij de aanzienlijke daling welke de petroleum onder gaan heeft. Aan onze lezers en abonné's binnen Goes wordt bij dit nummer verzonden eene vergelijkende staat der begrooting voor deze gemeente over 18/1 en 1872. In Ons Streven wordt naar aanleiding van het vooral in groote steden vee! voorkomende gebruik om warm water en vuur te koopeu, als men 't noo- dig heeft, de vraag gedaan of men wel eens on derzocht heeft waar de vei koopster al het water van daan haalt, eene vraag, vooral in dezen tijd niet van belang ontbloot. Te Lexmond blijft de pokziekte in hevigen graad heerschen en het getal slagtoffer* is zeer aanzienlijk. Zooals men weet, is men daar tegen de vaccine. Uit Groningen schrijft men dat ook dit jaar de ondervinding van vroegere jaren heeft bevestigd dat nl. de aardappelsoortbekend onder den naam van Jammen veel minder door ziekte wordt aan getast dan eenige andere soort. Van dit, trouwens sedert lang bekende feit meent men moest meer partij getrokken worden dan tot nu toe geschiedt. De heer Jansen van Harlingea beklaagt er zich over, dat langdurige diensttijd van onderwijzers zoo slecht beloond wordt. Bdooning met een boekge schenk vindt liij beneden kritiek. Hij oppert het denkbeeld, dat het rijk aan de zoons van onder wijzers, die zich door langdurige eu trouwe pligts- betracliting onderscheiden hebben, kosteloos gele genheid geve om van 't hooger onderwijs gebruik te maken; eD wijst om zijn denkbeeld ingang te doen vinden op predikantsz.oons, die, onverschillig of hun vader door trouwe pligtsvervulling of lang durige dienst uitmunt, vrij studeeren hebben aan de hoogesehool. Nu de nationale vergadering van Frankrijk vacan- tie houdt, wijden de dagbladen hunne beschouwin gen aan den toestand der republiek en daaronder het eerst aan de finantiën. Het gouvernement heeft eene vermeerdering aan inkomsten van 177 tnil- lioen beloofd, en het Journal des Debats zag in die belofte niets anders dan een te ver gedreven optimismus. Deze vermeerdering zal het gevolg moeten zijn der belastingen op de suiker, petro leum enz. (80 millioen) en van de opcenten op de zegel-en registratieregten (97 millioen). Voorts zijn er voorstellen gedaan tot verhooging van het briefport en van de indirecte belastingen. Het Journal des Debatsdaarover sprekende, meent, dat de verliooging van het briefport eiken solieden grondslag mist, en dat in geen geval de opbrengst meerder zal zijn. Het blad is van gevoelen, dat bijv. de gelaverzendingeu zeker minder zullen worden daar het tarief van 1 tot 2 pet. verhoogd iswil men nu 25 francs verzenden, dan moet daarvoor 85 centimes betaald worden, en dat is te veel. De regering hoopt uit de nieuwe posttarieven 22 mil lioen te behalen en dus met de vroeger ge- moende belastingen 199 millioen voor de schatkist te erlangen. Met de opcenten op de indirecte be lastingen staat het niet beter; de regering belooft zich daarvan 125 millioen; maar zelfs indien alles naar wensch ging, zou uit al die nieuwe posten van inkomsten hoogstens de som van 324 millioen voortspruiten, en dus is men zelfs in het geluk kigste geval nog ver verwijderd van de 600 mil lioen noodig om het evenwigt op de begrooting te herstellen. Het Journal des Debats eindigt zijne beschouwingen met deze opmerking: Geve God dat van de 324 millioen, welke men van deze maat regelen verwacht, de schatkist van den staat in elk der eerstvolgende jaren 250 millioen werkelijk ontvangt! En wat volgt hieruit? Dat nog ruimte voor vele belastingen van verschillenden oorsprong voorhanden is, die elkander den voorrang betwis ten, terwijl zij gezamenlijk en elk voor zich tot de 'moeijelijke en verwikkelde taak van het herstel van het'evenwigt op onze begrooting moeten mede werken." En in zulk een finauciëlen toestand hitst de Parijsche pers, zonder onderscheid, voort durend tegen Pruissen op Het proces tegen Henri Rocliefortden bekenden publicist en schrijver van de Mot d'ordrebenevens Mourot, secretaris der redactie en Mar et, die ook aan het nieuwsblad geattacheerd was, is afgeloopeu. Itochefort is veroordeeld tot deportatie binnen eene versterkte vesting; Mourot tot eenvoudige deportatie en Mar et tot vijf jaren gevangenisstraf en 500 franc3 boete. Naar men verneemt, zou president Thiers bereid ^éijn om gehoor te geven aan de uitnoodiging van den president der Mexicaansche republiek Juarez om de betrekkingen tusschen Frankrijk en Mexico, die sedert het vermoorden van keizer Maximïliaan afgebroken waren, weder aanteknoopen. Uit België schrijft men, dat het nieuwe spoor wegtarief voor het personen-verkeer is afgekondigd, en dat de vrees, welke meu had voor het plan van den minister XVasseitje, niet overdreven is geweest. Aan den eenen kant zijn de vrachtprijzen voor de reizigers die een grooten afstand hebben afteleg gen (meer dan vijftien mijlen) aanmerkelijk ver hoogd doch voor de korte afstanden is de ver hooging onbeduidend. Nu' worden wel is waar abonnementskaarten ingevoerd, doch cm deze te verkrijgen zijn zoo veel formaliteiten in acht te nemen, dat weinig personen er van gebruik zullen maken zoo bijv. moet men zijn photografisch por tret op papier (niet op karton) deponeren enz.ook worden retourbiljetten tegen verminderde prijzen afgegeven, doch zij zijn maar één dag geldig. Waarschijnlijk zal dit tot een nieuwe soort van handel aanleiding geven. Op elk station zal een koopman in kaartjes post vatten die de retour kaartjes zal opkoopen, zoodat bijna iedereen van die kaartjes nemen en de regering zich misrekend hebben zal. Men kan gerust gelooven dat de heer Wasseige niet zeer trotsch is op zijn werk, want pas had hij de bekende beschikking onderteekend, of hij vertrok om een maand afwezig te blijven. Aan den minister van finantiën is ad interim de portefeuille van openbare werken toevertrouwd. Te Munchen, de hoofdstad van Beijeren, wordt thans een congres van oud-katholijken gehouden. De heer Wolff, een van de voornaamste leden der regterlijke magt, opende de eerste bijeenkomst, waarna Prof. Huber het programma der oud-katho lijken mededeelde en toelichtte. In dit program ma wordt verklaard, dat de oud-katholijken vol komen geregtigd zijn zich leden der katholijke kerk te noemenhet verwerpt het dogma van 's pausen onfeilbaaiheid, en erkent het primaat van den bis schop van Rome alleen, gelijk dit steeds erkend is op grond van de Heilige Schriften en van de uit spraken der kerkvaders en der konciliën. Vervol gens wordt er in te kennen gegeven de hoop op de hereeniging met de Grieksche, de Oostersche, en de Russische kerk, en op toenadering tot het protestantismus, tot de Anglikaansche en de Arae- rikaansche kerk. De wetenschappelijke vorming der geestelijkheid wordt nadrukkelijk aanbevolen, en het tegengaan van den schadelijken invloed der Jezuïten ten stelligste geëischt. Eindelijk hand haaft het programma de regten der oud-katholij ken op alle werkelijke eigendommen en goederen der Kerk. Op voorstel des voorzitters werden terstond de bijzondere debatten geopend. Het programma in zijn geheel werd daarna aan genomen met de volgende wijzigingen: »Voor het katholijke volk wordtovereenkomstig de grond wet, regelmatige deelneming aan kerkelijke aange legenheden gevorderd, en ten slotte wordt, onder vooropzetting van de begeerde hervormingen en op grond van de christelijke beschaving, vooruitgaande op het pad der wetenschap, de verwachting van een van lieverlede te bereiken overeenstemming met de protestantsche en de bisschoppelijke kerk uit gesproken." Het artikel, betreffende de vorming van de geestelijkheid, is gewijzigd als volgt: »Wij beschouwen als hoogst ongepast de kunstmatige uitsluiting der geestelijkheid van de verstandsont wikkeling onzer eeuw, als wij letten op den groo ten invloed, die op de volksbeschaving uitgeoefend kan worden door de opleiding en vorming van een zedelijk vrome, wetenschappelijk verlichte geeste lijkheid." In dezelfde zitting gaf de heer Döllinger, de anti-onfeilbaarheidsman, eene historische schets van de kerk van Utrecht (de oudbisschoppelijke elere- zie). Toen Döllinger zijne rede geëindigd had, nam prof. Schulte het woord. Hij achtte zich verpligt aan den lieer Döllinger, als den geestelij ken ontwerper en leider der pligtmatige opposi tie, voor zijn standvastig streven dank te betuigen, en verzocht de vergadering hem een bewijs van deze erkentelijkheid te geven. De vergadering vol deed onmiddellijk hieraan, door driemaal: «Leve Döllinger!" te roepen. De zaak van het onderwijs wekt in Engeland meer eu meer de belangstelling van bet algemeen. Er bestaan o. a. tvvee politieke genootschappen, die hunne zorg en streven bovenal op het openbaar onderwijs rigten, nl. de Education Union eu de National Education League. Eerstgenoemde Veree- niging is werkzaam in een conservatieven geest; zij heeft dezer dagen het publiek verwittigd van haar besluit om de nieuwe schoolwet (de in 1870 gemaakte wet tot uitbreiding en verbetering van het lager onderwijs in Engeland en Wales) te ver dedigen en hare toepassing in den conservatieven geest, dat is in kerkgenootschappelijken of althans godsdienstigen geest, te bevorderenen zij heeft van het publiek geldelijke bijdragen gevraagd tot goedmaking van de onkosten harer werkzaamhe den, waartoe minstens tweeduizend p. st. in het jaar vereischt wordt. Aan den anderen kant is in eene vergadering van bestuurders en leden der Na tional Education League, deze week te Birmingham gehouden, verklaard, dat de schoolwet door het ministerie Gladstone niet in den waren, in den echt liberalen geest werd toegepastdat ook de wet zelve gebreken en leemten had, en dat in de aan staande p-rlementszitting pogingen zouden worden gedaau om eene wijziging van zekere bepalingen daarvan te verkrijgen. Te Little Roek in Amerika had in de vorige maand een schandelijke aanval plaats op een blank meisje, ongeveer 13 jaren oud, nabij Wittsburg Cross County. De vader was bezig met in het bosch rails te spleten. Des middags bragt Mrs. Sanders, vergezeld van bare twee zonen, bet middag maal naar haar man, het kleine meisje te buis latende. Toen zij te huis kwamen miste een der knapen zijne zuster, doch, denkende dat zij naar de buren was, deed hij geen verder onderzoek. Des avonds kwamen de ouders Ie buis, en vonden het kind afwezig. Er werd den geheelen nacht gezocht. Tegen den morgen vond men liet meisje on geveer 200 yards van het huis, outeerd, haar keel afgesne- kracht levert. In die fabrieken wordt de houtpap gemaakt, waaruit, in vormen gedroogd allerlei sierlijke voorwerpen vervaardigd worden, die meestal naar Engeland gaan. Het is reeds onmogelijk aan alle bestellingen te voldoen en de welvaart der bevolking is zoo toegenomen, dat men bijna van geen emigratie meer hoort. Bismarck houdt zelf het oog op zijne fabrieken en zoolang hij te Varzin is, bezoekt hij die dagelijks. Hij legt zeer veel ten koste aan de ver betering zijner goederen. Hij kent zelfs ieder pad in de naburige bosschen. 's Morgens staat hij te Varzin vroeg op, ontbijt op Engelsche wijs met thee, ham, cijeren enz.gaat dan wandelen en zijn boerderij en fabrieken zien. Dan rijdt hij te paard of rijtuig, en dineert tegen 6 uur. Van 7 uur tot diep in den nacht arbeidt hij, waarbij men zegt, dat hij een stevig glas bier drinkt. Van zijn onderhoorigen eischt hij strenge pligtsvervulling, maar hij gaat zoo fami liaar met lien om, dat hij met zijn ouden schaapherder over staatszaken beraadslaagt. St Thomas, West Indie, 22 Aug. Wederom heeft een orkaan boven dit ongelukkig ei land gewoed. Elk gebouw is vernield, en de gelieele plaats ligt in pninhoopen. De grootste woede van den orkaan duurde twee uren. Gedurende den namiddag werden er verscheidene schokken van aardbeving gevoeld. Honderden woonhuizen zijn vernield, en geen enkel gebouw is onbe schadigd gebleven. Over de 6000 personen op dit onge lukkig eiland zijn van huisvesting en van alles ontbloot. Bijna 150 personen werden gedood en verminkt door neer vallende huizen, stukken hout, steenen enz. Reeds zijn er 30 lijken van onder de puinlioopen gehaaid. Het eiland St. Kitts ligt in puinhoopen. Volgens de Deventer Cou rant zou 11. Woensdag te Gasteren nabij Borculo, de brand spuit worden overgebragt naar het daarvoor nieuw ge bouwde brandspuithuisje. Toen men echter daar aankwam en met zekere plegtigheid de brandspuit haar nieuwe wo ning wilde binnen geleiden, bleek het dat de poort te eng was om haar binnen te laten. Het is niet te verwonderen dat deze omstandigheid veel gemompel, maar ook veel vro lijkheid veroorzaakte. Op de kermis van de gemeente W. in Belgie was door het bestuur ook een wedstrijd uit geschreven voor de vrouw die het grootste aantal kopjes koflij zou uitdrinken. Een prijs was uitgeloofd van 10 francs. De vrouw die den prijs won heeft 17 tassen koflij gedronken bij de achttiende tas is zij neergevallen, en voor haar ge neeskundige hulp kon verstrekt worden, was zij een lijk. De ondergeteekendeo verzoeken den uitgever der Goes- sche Courant onderstaande regelen in het eerstvolgende nonimer van zijne Courant optenemen. Naar aanleiding van een beriatvoorkomende in dc Goessche Courant van 22 dezeronder meer inhoudende, dat zelfs diegenen onder lien (de leeraren) die tegen de toelating der meisjes (op de Hoogere Burgerschool) waren, erkennen dat hunne bezwaren in de praktijk verdwijnen verklaren de ondergeteekenden, dat de bezwaren tegen de opname van meisjes op de Hoogere Burgerschooldie bij hen vóór have toelating bestonden sedert dien tijd voor hen niets van hun gewicht hebben verloren. Mengen zij zich door deze verklaring in den strijd die in deze gemeente over de toelating van meisjes op de Hoogere Burgerschool wordt gevoerd zij doen zulks huns ondanks en alleen omdat zij meenen op bovenge noemd berigl het stilzwijgen niet te mogen bewaren, aan gezien dit ligt als instemming zou kunnen aangemerkt worden. Goes, S. MESCH. 22 Sept. 1871. A. W. van CAMPEN. P. J. F. VERMEULEN. P. v. i). MEULEN. Onze berigtgever heeft zeker niet bedoeld te beweren, dat de onderteekenaars van bovenstaand stukje plotseling voor standers waren geworden van of instemden met het besluit tot toelating van meisjes op de hoogere burgerschool. Voorstander daarvan, in den vollen zin van het woord, is welligt niemand in de gemeente; en ware hier eene ge schikte inrigting voor meisjes, de kwestie zou zeker nimmer zijn gevezendaar het paedagogisch bezwaar tegen geza menlijk middelbaar onderwijs aan knapen en meisjes altijd blijft bestaan. Maar wij zijn zoo vrij op te merkendat in ons berigt alleen gesproken wordt van het gedrag en de ordelijkheid der leerlingen. Het verband van de gewraakte uitdrukking laat dus geene andere opvatting toe, dan dat zelfs die leeraren welke tegen de toelating warenmoes ten erkennen, dat de schrikbeelden door sommigen omtrent de gevolgen van het zamenzijn opgehangen, bij het betoonde gedrag en de ordelijkheid der leerlingen, dus in de praktijk, verdwijnen d. i. aanvankelijk niet in vervulling overgaan of niet worden bewaarheid. Dit is de zin van het berigt, dat gelijk wij vertrouwen, door den intelligenten lezer ook zóó en niet anders zal zijn opgevat, hoewel wij erkennen dat liet aanwijzend voor naamwoord die in de plaats van het bezittelijk hunne beter de bedoeling zou hebben uitgedrukt. Meenen bovengenoemde heeren door liunne verklaring te betoogen, dat het zwaartepunt van hunne bezwaren niet in de vrees voor het gedrag en de ordelijkheid der leerlingen was gelegen, dan begroeten wij die verklaring met genoe gen en stemmen wij geheel met. hen in, dat de overige bezwaren, in den verschillenden aard van het onderwijs aan jongens en meisjes gelegen, blijven bestaan, gelijk wij dan ook hopen dat spoedig eene goede inrigting voor onder wijs aan meisjes in het leven moge worden geroepen, ten einde dit hun bezwaar, dat ook het onze en vrij algemeen is, worde opgeheven. (Redactie.) Ter vervulling eener predikants vacature te Zierikzee is door het kies-collegie aldaar een grostal van 91 predikanten gemaakt van allerlei rigtingen. Hieruit aal den (i Oct een zestal worden opgemaakt.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 3