GEMEENTEBELANG, GEMENGDE BERIGTEN. BURGERLIJKE STAND GOES De levering der benoodigdheden voor het onderhoud der gevangenen in het Huis van Arrest en Bewaring alhier, gedurende het jaar 1872. Het voorloopig bestuur. KOOLZUUR- en andere WATEREN, LIMONADES GAZEUSESGEMBERBIER. over het nut van een spoedige en lange vacantie. Dat pleidooi was te minder noodig, omdat de heer de Laboulaye als rapporteur van de commissie, die het nut der vacantie moest onderzoeken, in denzelf den geest, maar veel korter en meer logisch, zou spreken, zoodat de voorstellen van eenige leden der regterzijde, om weder cp 13 of 20 November bijeen te komen1 met groote meerderheid werden verwor pen en dat van de commissie, en dus ook van het gouvernement, om den 4 December de zitting te hervatten, werd aangenomen. Den 17 Sept. begint de vacantie. De zaak van het onderwijs wordt in Frankrijk, althans hij de volksvertegenwoordigers, niet verge ten. De heer de la Cretclle heeft bij de nationale vergadering een voorstel van wet ingediend tot invoering van verpligt en kosteloos lager onderwijs. Bij dit ontwerp, bevattende negen artikelen, wordt bepaald, dat elk kind van zeven tot vijftien jaren, onder verantwoordelijkheid van de ouders of voog den verpligt is de lagere scholen te bezoeken behoudens de uitzonderingen in een der volgende artikelen vermeld. Indien het bewijs geleverd wordt, dat het kind, hetzij iu huis, hetzij op eene bijzon dere school, lager onderwijs ontvangt, dan houdt die verpligting op. De onderwijzer of onderwijzeres, bestuurder of bestuurderes van eene bijzondere school inoet elke maand aan den maire der gemeente eene lijst ter hand stellen van de kinderen, die op zijne of hare school onderrigt ontvangen. Indien een kind, zonder voldoende redenen, langer dan acht achtereenvolgende dagen de school verzuimt, zullen de namen der ouders of voogden openlijk bekend gemaakt worden. Bij herhaling van het schoolver zuim, zullen hunne namen aan de deur van het raadhuis aangeplakt worden, en zoo de nalatigheid stelselmatig is of de ouders of voogden eenvoudig weigeren de aan hunne zorg toevertrouwde kinde ren ter schole te zenden, zullen zij bij de derde openbaarmaking in eene boete vervallen van vijf francs voor eiken dag schoolverzuim. Voorts zul len zij gedurende twee jaren van hunne burgerreg- ten verstoken zijn. Aan de kinderen in gehuchten, die ver verwijderd zijn van de school, als ook bij strenge koude, aan de andere kinderen, en gedurende den oogsttijd, kan 14 dagen lang ontheffing van de verpligting tot schoolbezoek worden verleend. Deze vrijstelling mag echter niet meer dan éénmaal in het jaar gegeven worden. De kinderen, die op hun twaalfde jaar eerie hoogere school willen be zoeken, kunnen op dien leeftijd de lagere school verlaten. In dat geval moeten zij echter een exa men afleggen. Door den heer Henri Martin c. s. is een tegenvoorstel ingedienddat niet zoo ver gaat als het bovenstaande. Zij willen het onder wijs enkel voor jongens verpligtend stellen en ni&t kosteloos. De heer Martin heeft een brief aan den Siècle geschreven, tot verdediging van dit voorstel, waarover dit blad zijne afkeuring had te kennen gegeven, daar het een gewigtig beginsel gelijk regt voor jongens en meisjes op onderwijs, miskent. Uit Duitschland schrijft men, dat aldaar drie zaken tegenwoordig voornamelijk de aandacht trek ken de godsdiensttwisten, de geldelijke en de bui- tenlandsche aangelegenheden. De eerste is tevens wel de voornaamste. Het is ontegenzeggelijk dat de syllabus en de oufeilbaarverklaring van den paus eene omwente ling in de godsdienstige gevoelens van vele Duit- scliers hebben veroorzaakt. Duitschland is een wetenschappelijke bodem, en hoewel zijn Noorden en Oosten bij ia uitsluitend protestantsch zijn, zoo bestaan zijne westelijke en vooral zuidelijke bevol kingen meest uit roomscb-katholicken. Het opmerkelijke der tegenwoordige tweespalt is, dat zij niet bestaat tussclien roomseh en protestant, zoo als vroeger, maar dat de laatste concilie-be slissing, die den syllabus heeft bekrachtigd, eene scheuring onder de roomsch-catholieken heeft doen ontstaan, die ook in politieken zin van groot ge- wigt is. Proost Döllinger is de strijder die opkomt teo-en de roomsehe uitspraken, en die zoowel door jaren, als door zijne geleerdheid en handel en wan del algemeen hoog geacht is en invloed heeft. De Duitsche landen en regeringen staan ten op- zigte der godsdienstige denkwijze als volgtPruis- sen regering en bevolking met eene groote meer derheid" protestantsch en oud-katholiek de Saksische Staten met roomsehe en protestantsche rederingen, de eerste tot Döllinger overhellende, en eene protestantsche bevolking Mecklenburg en Bronswijk regering en bevolking protestant Hessen-Darinstadtprotestantsche regering, maar half nltramontaansehe bevolking; Baden: als Hessen, maar even pruissisch in godsdienst als in staatkundeWurtemberg: regering protestantsch, bevolking meer protestantsch en oud-katholiek dan ultramontaansch Beijeren oud-katholieke re dering, maar bevolking met een kleine ultramon- taansche meerderheid; weinig protestanten. De meer derheid in Duitschland is derhalve anti-ultramon- taansch en de intellectuele gehalte dezer meerderheid is verre verheven boven de innerlijke waarde der minderheid, vooral in Baden en in Beijereu. De ultra- montanen zijn anti-pruisisch gezind, ook een ge deelte der oud-katholieken, en zelfs eenige protes tanten met republiekeinschen tint. In .Engeland heeft men weder een nieuwe strike. De arbeiders van ijzergieterijen en werktuigfabrie- ken te New-Castle hebben den arbeid gestaakt, doch zonder vracht of merkbare verandering. De driekanten zijn in staat buitenlandsche werklie den aan te voeren, met schier elke stoomboot die van het vasteland aankomt. Aan den anderen kant zijn de werkstakers, volgens de hunnerzijds open baar gemaakte opgaven, hij magte het aantal le- digloopende werklieden te verminderen door werk voor hen iu andere plaatsen te vinden. De ste delijke overlieden hebben dag op dag een aantal aauklagten wegens het aanranden van buitenland sche werklieden te beoordeelcnzij leggen vrij strenge straffen op iu die gevallen waarin de waarheid der aanklagt genoegzaam gestaaft wordt. De aanran dingen komen van onze arbeidende volksklasse iu het algemeeninzonderheid zijn liet vrouwen die Verbittering tegen de buitenlandsche weiklieden aan den dag leggen. Uelukkig bepalen de aanrandin gen zich tot vuistslagtn, steenworpen en dergelij ke eigenaardigheden der vechtpartijen op de stra ten een vooruitgang in vergelijking met vroegere tijden, toen schier geene werkstaking zonder bloed- vergieting en moord, en zonder tusschenkomst van troepen afliep. De nieuwsbladen noemen thans weder den naam van een Souverein" van wieu men in lang niets heeft vernomen. Zijn majesteit Orelius Antonius I, tweemaal exkoning van Araucanië, ex-procu reur te Péiigueux, bevindt zich weder te Marseille. In Patagonië wilde men hem met geweld terug houden, doeh het gelakte hem te ontkomeneen Italiaansch schip heeft hem naar Genua gebragt en van daar begaf hij zich naar Marseille. Zijn finantiële toestand is niet schitterend, maar hij heeft over zijn gewezen koningrijk en over Patagonië schatten van waarnemingen medegebragt, welke hij door den druk wenscht openbaar te maken. De laatste berigten uit China melden den dood van zijne Exellentie Pchung-Tcheou-Növoogd van zijne Majesteit den zoon des hemels, neef van de maan en vermaagschapt aan andere heinelligcha- men. Deze aanzienlijke persoon, die tevens groot meester was van den keizerlijken boekhandel, is ge storven in een vlaag van waanzin, waarin hij ver viel bij de afzetting van den nianderijn A-Tchin- Tong, die een vijftigtal Europeanen had laten spie sen. Het lijdt geen twijfel of Pchung-l'cheou-Nö droeg den vreemdelingen een bitteren haat toe. Een ander berigt uit China meldt dat generaal Chan- Kwo-Juy, die zich bij de moordtooneelen te Tient sin en reeds vroeger als een hardnekkig vijand der buitenlanders heeft doen kennen, gedegradeerd is. Daardoor was echter slechts een zijdelingsche voldoening aan den Franschen gezant geschonken, want de straf aan dien manderijn opgelegd, en waarvoor de regering, uit vrees voor de anti-vreem delingen-partij, was teruggedeinsd, toen zij door de Europesclie diplomatie gevraagd werd, was thans het gevolg geweest van de houding, welke Chan-Kwo Juy tegenover den onderkoning van zijn gewest bad aangenomen. -/■' Bij liet jongst te Banjoewangie op Java gehouden Avond maal heeft eene zonderlinge vergissing plaats gehad. Toen de predikant, ds. Fden beker aan den mond bragt, bevond hij dat er geen wijn, maarappelmoes in was. De predikant, hoewel een oogenblik in twijfel wat hij daar mee doen zou, besloot, ten einde de plegtigheid niet te storen, den drinkbeker met zijn ongewonen inhoud te laten rondgaan. Men kan zich de verbazing der Avondmaal-gan- gers voorstellen toen zij achtereenvolgend een teug uit den beker namen. In Slolzenau (Hannover) hadden eenige lieden die brandewijnvaten reinigden, den droesem en ae rest in de drenkton van eene kuudc varkens geworpen. De varkens deden zich aan een en ander zoo te goed, dat de gansche kudde dronken werd. Zij voerden zonder veel gra tie, allerlei dansen uit en hebben 24 uren noodig gehad om hun roes uit te slapen. In 't vorige jaar leverde één appelboom in Friesland acht en twintig manden vrucht. Thans heeft een landman te Heerenveen slechts 2 manden vrucht van eventjes 400 boomen. Een blad zegt, dat men uit zulke gevallen het verschil iu opbrengst kan constate ren. Bij den hoofdonderwijzer te Bath staat een appel boom voor de 2 w maal dit jaar in vollen bloei. Men ver wacht er nog vruchten van. Bij een ander ingezeten al daar bévindt zich een leeuwerik die na den ruitijd in plaats van grijs ais andore leeuwerikken, zwart is geworden. (Naar aanleiding van de zaligmakende kracht welke er gelegen schijnt te zijn in het gebruik onzer voorzetsels, febleken uit de verdeeldheid welke er tusschen de Pante- oeken en de anti-Pantekoeken te Amsterdam is ontstaan, verdient liet, volgens de Friesche Ct., welligt aanbeveling voortaan alleen te doopen in het oorspronkelijk, in 't Grieksch. Deze oplossing van het vraagstuk of men in den naam of tot den naam moet doopen is welligt even eenvoudig als de geschiedenis met het ei van Columbus. Een Israëliet te Gorredijk heeft te pas komende naar Groningen (i riteit absoluut wilde, dat hij op Sabbath loopen zou, en hem het nemen van een plaatsvervanger niet toestond. Te Ureterp is voor 20 goedgevulde bijenkorven 340 gebo den te vergeefs. Een huisvader te Steenwijkerwolu, die de liefelijke gewoonte had zijne echte vrouw telkens te slaan, is thans door zijne buren zoo afgeklopt, dat hij voor eerst zijne vrouw wel met rust zal laten. Te Ambt Vol- lenliove beeft een strooper een veldwachter in den arm ge schoten De laatste wilde weerom schieten, maar miste. Te Geesteren bij Borculo is eene meid op het land aan 't werk door vreemde jagers naai' 't schijnt voor een haas of patrijs aangezien en „aangeschoten", waarop die heeren de zaak weer met geld hebben goedgemaakt. Uit eene alleenstaande boerenwoning te Zoelmond zijn door inbraak 14 kaasjes en ettelijke ponden boter ontvreemd. Twee dokters te Nijmegen hebben tegelijkertijd hun vijfentwin tigjarig feest gevierd. Te Reiderwolderpolder is volgens de Winsch. Ct door een Newfoundlandschen hond een kei steen van 17 pond uit het water, ter diepte vau 5 a 6 voet opgehaald. Twee kinderen, waarvan liet oudste 3 jaar was, die 11. Zaturdag een boodschap deden naar Aalst, kwa men een hollend paard met kar tegen en konden op den naauwen weg niet uitwijken; „nu zijn wij dood!" riep het oudste kind en ging met zijn zusje midden op het wagen spoor zittenhet paard sprong over de beide kinderen heen en de wielen van den wagen passeerden hen ter weerszij den zonder hen te raken. X-verlcelijlce Zaken. Gisteren morgen hield onze geachte leeraar dr. E. Moll naar aanleiding van Romeinen 1 vs. 16 a. eene leerrede over den roem in het Evangelie, welke leerrede ZWEwd. toepasselijk maakte op zijne vervulde 25jarige Evangelie dienst in deze gemeente. ZEWü. herinnerde hoe hij, 25 jaren geleden tot ons komende met de woorden „dwingt ze om in te kemen" reeds toen had gezegd gecn'onnatuur- lijken geen leerstelligerv-dwang, als het Evangelie te zullen verkondigen Ilij betoogde, dat hij niet geschroomd had een Evangelie te prediken overeenkomstig het gezond verstand en, niette genstaande veel miskenning, was voortgegaan om het Evan gelie te ontdoen van alles wat aanleiding kon geven, dat om het kleed het innerlijk gehalte, om de kruik de kos telijke olie, om de schil de kern werd voorbijgezien. Had hij nadrukkelijk zich verklaard tegen allen schijngodsdienst, tegen een dienst der vormen en der letter, 'wanneer die niet met den geest van het Evangelie gepaard ging, 't was steeds geweest om het Evangelie zelf te zuiverder en te heerlijker uit de leerstellige omhulsels te voorschijn te doen komen. In dut Evangelie stelde hij zijn roem, dal was liet Evangelie 't welk hij zich niet 'schaamde verkondigd te hebben en dat hij voortgaan zou te verkondigen. Wij hebben met ingenomenheid deze rede aangehoord. Moge dr. Molt nog lang, in onze gemeente dat Evangelie prediken, met die diep gevoelde overtuiging welke hem steeds eigen is. Van den 14 tot en met den 18 Sept. 1871. Ondertrouwd; Geene. Gehuwd: Geene. Geboren: den 16, Johanna Suzanna Grada, d.. v. Jan Hendrik Ilannink en Leijntje Dekkerden 17, Johannes Cornellsz. v. Jan Koens en Elisabeth Meulemans. Overleden: den 17, Jan Baptist Jacobus, oud ö/w., z. v. Jan Baptist Adrianug Gijsbertus Dollen en Pieternella Almekinders; den 18, Anna Jacoba oud 1 ftn., d. v. Marinus Hengstmengel en Jacoba van Put; Marinus, oud 18/m., s. v. Joachim Jacobus van der Hofstede en Adriana Grootemaat. MARKTBER1GTE1V. PER TELEGRAAF. ROTTERDAM, 18 September 1871. Jarige TARWE 30 a 40 ct., Nieuwe DITO 25 ct HA VER 50 ct BOEKWEIT 5. lager. GERST 25 ct., ZOMERZAAD 20 ct., hooger. MEEKRAP. Handel zeer klein. Nieuwe Ünberoofde 24 a/26 verkoehl. Racxjn 20 a 21 vergeefs aangeboden. LONDEN, 18 September 1871. TARWE en MEEL stil tot de laatste weekprijzen. GERST en MAIS vast. HAVER iets williger. Li eftlad ig lieid DIAKENEN bij de Hervormde Gemeente te Goes, maken bij deze dankbare melding van eene ontvangen gift van J'ö, bij de bijbellezing op gisteren avond, met het bijschrift: „Ber. Psaim 71 vs. 6. Goes, 18 Sept 1871. Diakenen voornoemd, T. A. van der HELL, voorz. v. d. BUSSCHE, secretaris. ADVEKTENTIËIV. Bevallen vau een ZOON, CORNELIA JOHANNA SALMde Jongii. Amsterdam, 14 September 1871. r-—..■■■- .1 Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER L. HANN1NK—Dekker. Goes, 16 September 1871. *x* Door een noodlottig toeval overleed heden onze geliefde zoon ANDRÉ ABRAHAM, in den ouderdom van ruim 22 jaar. Eenige kennisgeving, Ook namens zijne zusters, A. E. van DISHOECK. A. M. van DISHOECK—Risseeuw. IIeinkenszand 15 September 1871. Het COLLEGIE van REGENTEN over het Huis van Arrest en Bewaring te Goes, zal op Woens dag den October 1831, des namiddags ten één ure, onder nadere goedkeuring van den Minister van Justitie in een der localen van dat gesticht, in het openbaar AANBESTEDEN De voorwaarden der Besteding liggen ter lezing in het Bureau van den Cipier der voormelde ge vangenis, alwaar de insclirïjvingsbiljetteii moeten in geleverd zijn, ten twaalf ure van den dag der be steding, in eene daartoe bestemde bus. Goes, den 15 September 18 71. Het Collegie van Regenten voornoemd, De Vice-President, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, L. POMPE van MEERDERVOORT. Met verwijzing naar de onlangs gepu bliceerde statuten, wordt bekend ge maakt, dat op DINGSDAG DUN 19 SEPTEMBER, des avonds ten half 8 ure, in bet Slot Ostende alhier, eene bijeenkomst zal worden gehouden ter constituëring van de VEREENIGING en ter benoeming van een bestuur voor die Ver- eeniging. Ieder ingezeten van Goes, boven de 20 jaren oud en van welke rigting hij ook zij, wordt uitgenoo- digd zich bij die vereeniging aan te sluiten en zich tot dat einde op dien avond op de genoemde plaats te doen vinden. VAN CALMTHOUT, Kleine Kade.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 3