BINNENLAND5CHE BERICTEN. BUITENLAND. GOES, 18 September 1871. Van de TROONKEDE, lieden door Z. M. den Koning, bij bet openen van het zitting jaar der Staten-Generaal, uitgesproken ontvingen wij per telegraaf den volgenden hoofdinhoud: De betrekkingen met alle mogendheden zijn op den meest gewenschten voet. Erkentelijkheid is betuigd voor de plegtige "hulde aan de nagedachtenis der gevallen krijgslieden bij Antwerpen. Land- en zeemagt geven voortdurend reden tot tevredenheid. De organisatie onzer strijdkrachten zal veran dering ondergaan. Aanvulling of regeling van sommige takken van onderwijs wordt voorbereid. Visscherij, handel en nijverheid verkeeren in ont wikkelenden toestand. De overbrugging aan den Moerdijk zal spoedig gevolgd worden door de aansluiting van Vlissin- gen aan het spoorwegnet. De regterlijke organisatie zal spoedig in behan deling komen. Ook andere voorstellen nopens het regtswezen zijn toegezegd. De voordragten tot verbetering van de Staats inkomsten en de hervorming van het belangstelsel zijn gereed. De toestand onzer overzeesche bezittingen is over 't algemeen bevredigend. Gewigtige belangen aldaar blijven voorziening vorderen. Z. M. heeft mr. E. J. A. graaf van Bylandt be noemd tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die op heden aanvangt. Z. M. heeft mr. J. A. Philipse benoemd tot Minister van Staat. Jl. Vrijdag is in eene vereenigde bijeenkomst van de beide kamers der staten generaal, het zitting jaar 1870/71met eene rede door den minister van binnenl. zaken, namens Z. M. den koning, gesloten. Voor den dienst van den waterstaat en de bur gerlijke openbare werken in Ned. Indie, zijn be- noodigd vier aspirant-ingenieurs, op eene jaarwedde van 3000. De Staats-Courant van 10 dezer meldt de vereisehten. De Minister van Binnenlandsche Zaken, over wegende, dat wegens het ontslag door den heer J. J. Hasselman met 15 dezer, als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal genomen, de verkiezing van een lid dier Kamer in het hoofd kiesdistrict Tiel moet plaats hebben, heeft bepaald: 1°. dat die verkiezing in gemeld hoofdkiesdistrict zal geschieden op Dingsdag 10 October; 2o. dat, zoo eene herstemming noodzakelijk is, die zal plaats hebben op Dingsdag 24 October. Wij hebben van het departement van finantiën ontvangen de staten van de in-, uit- en doorge voerde voornaamste handelsartikelen, gedurende de maand Augustus 1871, welke staten aan ons bureau voor belangstellenden ter inzage liggen. Van wege (le AFRIKAANSCHE HANDELS-VEREENI- GING te Rotterdam is tegen den 21 en 22 dezer de inschrijving opengesteld op eene prioriteits-leeningten bedrage' van 2,500,000 verdeeld in obligatien van 1000 en 500 tot den koers van 96'/2 aan welke leening de volgende voor deden verbonden'zijn: 1° rente 5 'sjaars, betaalbaar halfjaarlijks (1 April1 Oct.); 2° allossing a pari in twintig jaarlijkschc trekkingen (1 Julij 18721 Julii 1891); 3° 20 aandeel in de overwinst, hetwelk, de reeds door de vereeni- ging verkregen resultaten in aanmerking genomen, op min sten l*/2 van het kapitaal der obligatie-houders is te schatten; 4° actions de jouissanee, waardoor iederen houder van geamortiseerde obligatien het regt wordt gegeven op de ontvangst van een evenredig aandeel in de sub 3 ver melde 20 °/o van de overwinst, zoolang de geheele leèning niet is afgelost. Dat deze leening niet slechts als eene zeer soliede en winstgevende geldbelegging is aan te bevelen, maar ook uit het oogpunt van nationaal belang allezins aanspraak mag maken op eene algemeene sympathie, zal ongetwijfeld voldoende blijken uit het volgende kort overzigt betreffende het ontstaan, de ontwikkeling en het tegenwoordige stand punt van genoemde vereeniging. In 1857 werd door de Rotterdamsche firma Kerdiik Pincoffs eene handels-onderneming begonnen aan de Zuid- Westkust van Afrika, waar tot dien tijd geene Hollandsche en slechts enkele vreemde handels-etablissementen bestonden. Op kleine schaal aangevangen, breidde zich die zaak allengs uit, zoodat men aangemoedigd door de goede resultaten gedurende zeven jaren verkregen, op 1 Januarij 1869 overging tot het creëren eener naamlooze vennootschap onder de firma „Afrikaansche Handels- Vereeniging." De handel, door deze Vereeniging gedreven, bestaat in den uitvoer van allerlei Euro- pesche fabrikaten, alsmede in den invoer van tal van courante afrikaansche voortbrengselen, door ruil en inkoopliandel ver kregen. De handels-etablissementen dier vereeniging strekken zich thans uit van 3 tot 9 graden Z. B en zijn meerendeels gele gen aan rivieren, die tot nog toe de eenigevoorname handels wegen vormen uit het binnenland van Afrika naar de kust en welke voorname plaats zij op het handels terein aldaar bekleedt, blijkt ten duidelijkste uit de mededeeling van den heer Robide' van der Aa in zijne „Afrikaansche studiën," waarin hij uit de officiëele Engelsche statistiek bewijst, dat de handels-omzet der Afrikaansche handelsvereeniging alléén ongeveer evenveel bedraagt, als die van al de Engelsche huizen op Loango, Kongo en Angola te zamen. De ver eeniging importeerde in 1870 5300 tons producten, verte genwoordigende eene waarde van ongeveer l1/, millioen gulden. Terwijl hare uitvoeren aanvankelijk bijna uitslui tend uit Engelsche fabrikaten bestonden, beslaat thans ook Nederland daarin eene zeer ruime plaats, en heeft de uit voer van verschillende artikelen, hier te lande vervaardigd, in de laatste jaren eene aanzienlijke hoogte bereikt. Van hoeveel belang de vereeniging ook voor andere aan den handel verwante vakken te achten is, kan o. a. daaruit blijken, dat zij in 1S70 alleen aan bevrachting en uitrusting van schepen j 248,000 betaalde, terwijl aan assurantie- premiën ruim 70,000 besteed werd. De omvang, dien de zaken der vereeniging genomen heb ben, vereischt een zeer aanzienlijk kapitaal Het doel van bovenbedoelde leening is, de vlottende schuld, tot het drij ven der zaken vereischt, te doen overgaan in eene vaste aflosbare schuld; hierdoor moet bij eene gewenschte meer dere consolidering der zaak, ook, door besparing van de groote onkosten van wissel- en bankiersoperotiën, een aan zienlijk voordeel worden verkregen, hetgeen alsmede ten bate 'moet komen van de obliegatiehouders die twintig jaren lang hun aandeel in de overwinst zullen genieten; dezen verkrijgen daarenboven een gegrond vooruitzigt op eene aanzienlijke vermeerdering van het hierboven reeds op 1'/. geschatte cijfer van winst in de vermoedelijke geleidelijke uitbreiding van de zaken der vennootschap, met het oog waarop de algemeene vergadering van aan deelhouders in Junij jl., commissarissen en directie gemag- tigd heeft tot uitbreiding van het maatschappelijk kapitaal door de uitgifte van de zesde serie van 500,000 in aandce- len. Gelijk men weet, zijn reeds vijf seriën tot hetzelfde bedrag geplaatst, zoodat het volgestorte kapitaal van twee en een half millioen gulden de thans aangegane leening ten volle waarborgt. Een en ander strekt inderdaad zeer tot aanbeveling van deze leening, en is dan ook eene ruime inschrijving met zekerheid te verwachten. Gelijk uit achterstaande adver tentie blijkt, wordt, indien de leening den eersten dag vol- teekend is, de inschrijving gesloten, en zal, bij meerdere inschrijving dan het gevraagde bedrag, een pondpondsge- wijze verdeeling plaats hebben. Wij vestigen de aandacht op eene circulaire de zer dagen verspreid, bevattende eene uitnoodiging, onderteekend door 11 geachte zeeuwsche namen, zijnde die der heeren G. J. Sprenger, A. II. G. Fokkermr. G. A. FokkerE. II. F. W. Mat/ion, mr. W. Ph. Visjkr. mr. W. M. Schorer, mr. P. 11. Tukallen te Middelburg; dr. J. W. Callenjels, te Vlissingen; J. A. A. Fransen van de Putte, te GoesG. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp dr. E. J. F. P. J. G. Volgelvanger, te Hulst, tot I voorloopige deelneming in eene onderneming welke ten doel heeft eene dagelijksche maildienst tusschen Vlissingen en Londen in het leven te roepen. Met het oog op de aanstaande voltooijing van den Yenlo-Vlissiugschen spoorweg, welke Vlissingen tot een der voornaamste handelshaven zal maken, wil men tijdig bedacht zijn om daarvan partij te tiekken en voorkomen dat de voordeelen die daar uit kunnen ontstaan, niet door Nederlanders zeiven zouden worden genoten. Blijven in dat opzigt de Nederlanders laauw, voorzeker zal spoedig de vreemdeling zich meester maken van Vlissingen als handelshaven. Een middel tot exploitatie van de bronnen van welvaart welke uit den voltooiden spoorweg zullen ontstaan, is voorzeker in de eerste plaats de oprig- ting van een' dagelij kschen maildienst tusschen Vlissingen en een der havens van den Theems. Voor het vervoer der goederen uit een groot deel van Duitschland, Oostenrijk. Zwitserland en het noorden van Frankrijk naar Engeland is Vlis singen de aangewezen haven. En vooral voor het vervoer der goederen uit Zeeland, Noord-Brabant en Limburg naar Engeland zal eene dergelijke maildienst onschatbaar zijn. Ook zal de regering die thans de brieven voor Engeland en Amerika langs Ostende verzendt, zeker wel van dezen dienst gebruik maken, 't, geen reeds een aanzienlijke bron van inkomst zou zijn. Het ligt in dit wel gebazeerd plan om 4 stoom schepen te bouwen, welke in 12 maanden in de vaart zouden gebragt worden. Daartoe is een kapitaal van p. m. één millioen noodig, waartoe men de voorloopige inschrijving heeft geopend in aandeelen van minstens ƒ3000, later in aandeelen van ƒ1000,te splitsen, en welke in eene tijdruimte van 12 of meer maanden zullen moeten gestort worden. Wanneer genoeg zame belangstelling blijkt bij de naaste elangheb- benden, zal door bevoegde deskundigen een gede tailleerd plan worden opgemaakt. De voorloopige inschrijvers behouden het regt, om, wanneer zij zich alsdan met de vasttestellen plannen niet kun nen vereenigen, hunne voorloopige deelneming in- tetrekken. Het is dus voorloopig alleen te doen een bewijs van instemming met dit denkbeeld te geven en ondersteuning te verzekeren wanneer het plan kans van slagen biedt. Bij de toekomst welke dit plan voor Zeeland en voor velen onzer die er een middel van bestaan in zullen vinden, aanbiedt, twijfelen wij niet of deze echt nationale onderneming zal den noodigen steun ondervinden. Wij bevelen haar ten drin gendste aan. lulichtingen zijn bij bovengenoemde heeren te bekomen. Een treurig ongeluk heeft zich jl. Vrijdag na middag voorgedaan te 's Heer Arendskerke. De 22jarige zoon van een geacht ingezeten te Ilein- kenszand had zich als naar gewoonte naar het veer /,'t Enden wege", begeven om daar een bad te nemen dat hij dagelijksmet aanvankelijk goed gevolg, gebruikte tegen een gebrek aan de oogen. Zijn gewone geleider was ditmaal verhin derd mede te gaan, waarom hij besloot zich geheel alleen te water te begeven. Daar schijnt den jon geling iets overkomen te zijn, want kort daarna weid zijn lijk opgehaalddat vervolgens naar zijne ontstelde ouders is gevoerd geworden. Ie Cortgene is als wethouder en ambtenaar van den burg. stand herbenoemd de heer J. W. Vader. De N. Rott. Ct. vermeldt het regtsgoding eener Dirklandsche vrouw, die, sedert 11 jaren weduwe in haren weduwstaat 5 malen moeder is geworden en nu bij bare laatste bevalling haar kind, door versmoring om het leven heeft gebragt. Uit haar vroeger huwelijk heeft zij nog 3 kin deren in leven, zoodat dit met regt eene zeer treu rige zaak mag genoemd worden. Schaamte had haar tot deze gruweldaad geleid en berouwvol be kende zij hare schuld. Het M. bij het prov. geregtshof van Zuid- Holland, waarvoor zij te regt staat, eischt hare veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren. In de voorlaatste zitting van don Haagscheu gemeenteraad waren, naar aanleiding van een voor stel tot het maken van een barak, ten behoeve van het stedelijk gasthuis, door den heer Stam, omtrent de ongelukkige zaak van dat gasthuis we der eenige mededeelingen gedaan, hierop neerko mende, dat lastige patiënten door oppassers of oppasseressen door middel van laudanum vergif tigd waren geworden. In de raadszitting van jl. Dingsdag hebben 4 leden, waarvan drie leden der gasthuis-commissie, bij den raad een voorstel gedaan, om een exemplaar van het verslag der gemeenteraadshaudelingen, waarin het bedoelde feit wordt vermeld, toe te zenden aan den officier van justitie, ten einde dezen kennis te doen nemen van een stuk, waarin beweerd wordt, dat in het gasthuis doodslag zou gepleegd zijn. Men meldt uit BommelerwaardDe sterfte on der de varkens, tengevolge van de onder deze die ren heerschende epidemie, neemt op eene onrust barende wijze toe. De schamele daglooner ziet daardoor met zorg den naderenden winter tege moet. Velen gaan echter tot slagten over, zoödra de elementen der ziekte zich vertoonen. Of het echter in deze dagen gelukken zal het vleesch voor bederf te vrijwaren, is eene andere vraag. Intusschen is door de afdeeling Bommelerwaard der Geldersche maatschappij van landbouw het vol gende middel als preservatief tegen de ziekte aan bevolen Men neme geconcentreerd zoutzuur (steeds in elke apotheek verkrijgbaar), menge dit door den gewonen drank of spijs der varkens, waartoe twee a drie droppelen voldoende zijn. Het voe der verkrijgt daardoor ee :en aangenaam zuren smaak en moet als voorbehoed- doch niet als geneesmid del worden beschouwd. Genoemd middel is zeer goedkoop, vermits eene flesch geconcentreerd zout zuur slechts 1 kost en voldoende is voor zes var kens gedurende een geheel saisoen. Men meldt uit Haaften, dd. 12 September: In deze gemeente woedt het miltvuur ouder de var kens op eene verschikkelijke wijze. Gisteren al leen zijn er 17 afgemaakt, en van de geheele op lage tot mesting zijn er nog slechts weinige over. Waarschijnlijk wordt die kwaal sterk bevorderd door het voederen met aangestoken aardappelen. Dit product is hier meest van geen goede kwa liteit; op enkele stukken ligten grond is het pro duct veel beter. Ook heeft zich in 't. naburige Waardenburg de longziekte onder het rundvee geopenbaard. Bij één landman zijn er 3 koeijen afgemaakt. Te Zwartsluis zijn in den loop van dit jaar 163 personen door de pokken aangetast. Var.' die 163 waren 157 niet gevaccineerd en de andere zes niet gerevaccineerd. Voorzeker een sprekend voor beeld. Indien men meent, dat alleen de gekroonde hoof den de voorwerpen zijn van de satyre der teeken- stift, dan heeft de president der Fransche republiek thans weder die meening gelogenstraft. Een der nieuwsbladen van Parijs, de Grelot wordt namelijk vervolgd, omdat hij een portret van Thiers heeft geplaatst, voorgesteld als een lakei, die knielt voor een monster (de Constituante), dat is zamengesteld uit Napoleon 111, den graaf van Chambord en den graaf van Parijs. Thiers doet bepaald verkeerd indien hij zich door geregtelijke vervolgingen tegen de satyre wil verdedigen, ofschoon het van den anderen kant niet getuigt van eerbied voor het hoofd van den Staat, dat men hem'dagelijks, gelijk ook de Charivari doet, caricaturiseert. De kop van Thiers en zijn ligchaampje leenen zich nu eenmaal uitstekend voor de caricatuur, maar dat is zijne schuld niet, en het is niet nobel van de teeken- stift, dat zij van het ronde hoofd, de kleine kuif, het van boven breede, maar spits-toeloopende en omgebogen neusje en den grooten bril van den president der republiek misbruik maakt; maar Thiers zou van zijnen kant dwaas doen, indien hij er zich aan stoorde. Thiers heeft weder eene boodschap aan de nati onale vergadering gezonden, die in de zitting van 13 Sept. door den minister Julus Simon is voor gelezen, doch die de verwachting zeer heeft teleur gesteld. Men had gehoopt, dat Thiers in breede trekken den inwendigen toestand van Frankrijk zou schetsen en ook de betrekkingen met het bui tenland met een enkel woord zou hebben aange roerd, maar neen. Na een vergelijkende studie over den republiekeinschen en monarchalen rege ringsvorm, die volstrekt niet in een boodschap te pas kwam, volgde een vreeselijk gerekt pleidooi

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2