DE mm IS DE BESTE ARTS. Hevalenta Arabica DE BEVALENTA ARABICA GEMENGDE BERICTEN. BURGERLIJKE STAND GOES OPENBARE VERK00PINGEN. op Woensdag den lo September 1871 Een woord aa» Jong en Oud EEN PRACT1SEEREND GENEESHEER. biedt hulp aan allen gunning verleenen. Waar over den duur van de godsdienstplegtigheden der gezindte welke de meeste leden telt, binnen de verschillende plaatsen geen bekendmaking is gedaan, gelden daarvoor de uren van 9 tot 12 des voor- en van 2 tot 4 des namid dags. Gedurende deze godsdienstplegtigheden is alle openbaar handelsverkeer verboden. Herbergen, res tauraties en konditorijen moeten dan gesloten zijn, en er mag slechts in zooverre binnen genoemde lokalen verkeer plaats hebben, wanneer dit van bui ten niet wordt opgemerkt. Het verhuizen is den geheelen Zondag verboden daarentegen is het ver voer van levensmiddelen tot 9 uur 's morgens toe gelaten. Het houden van klop- en drijfjagten op genoemde dagen is geheel, de gewone jagten daaren tegen op die dagen slechts gedurende de godsdienst oefeningen verboden. Op de volgende kerkelijke feest dagen en wel 1°. der protestantsche kerk: den Goe den Vrijdag en den Boetedag; 2°. van de katho lieke kerk: H. Driekoningendag, Maria Lichtmis, Maria Boodschap, H. Sacrementsdag, H. Petrus en Paulus, Maria Hemelvaart, Maria Geboorte, Aller heiligen, Maria Onbevlekte Ontvangenis, zijn alle de godsdienstoefeningen van de een of andere ge zindte storende handelingen verboden. Tooueelvoor stellingen mogen op Goeden Vrijdag en den boete en biddag in het geheel niet, en op Allerzielen sleclits dan gegeven worden, als zij van een ernstigen inhoud zijn. Gedurende de geheele goede week zijn bals en andere dergelijke vermakelijkheden verbo den. Vergrijpen tegen deze voorschriften worden met geldboeten tot een maxinum van 20 thaler of met 14 dagen gevangenis gestraft. Waarlijk Duitschland is op het gebied van vrij heid nog veel ten achteren De ltaliaansche bladen maken gewas van een onlangs voorgevallen, vrij ernstig feit. Volgens een artikel der Opinione, door de Italië toegelicht, had de stedelijke autoriteit van Home eenige ver tegenwoordigers afgevaardigd om een klooster op te nemen, en hebben deze zich moeten verwijderen voor het protest van een lasthebber der fransche legatie, die verklaarde dat de plaats stond onder de bescher ming van zijn gouvernement. De Italië zegt: »Wij aarzelen niet om met de Opinione te constateren, dat, zoo de diplomatieke agent zijn pligt heeft ge daan, de stedelijke afgevaardigden, door te wijken, den hunnen niet hebben vervuld, en de autoriteit evenzeer, door den eens mislukten stap te hernieu wen. Zij had kunnen antwoorden, dat zij niet in betrekking staat met de diplomatie, en het regt heeft als bijzondere administratieve en burgerlijke magt te doen wat haar goeddunkt." Een brief van een correspondent te Rome aan het fransche blad le Temps levert omtrent dit voorval belangrijke details en verklaringen. Het zonderlinge gedrag der fran sche legatie, d. i. van die, welke ter eere van het Vaticaan wordt onderhouden, wordt daarin scher- pelijk beoordeeld. De Italië geeft verder de vol gende opmerkingen ten beste. »De waarborgenwet veroorlooft het aanwezen van diplomatieke agenten bij den persoon des pausen, en staat hun gelijke vrijheden toe als aan die welke bij den koning zijn geaccrediteerd; maar die vrijheden kunnen geen an der dan een bloot negatief karakter hebben. Het gouvernement geeft, ter gunste van die agen.ten, zekere regten op, die het tegenover andere in Ita lië vertoevende vreemdelingen kan uitoefenenmaar daarmee houdt alles op. Dat uitgezonderd, zijn de vreemde ministers, die Q bij den paus zijn geaccrediteerd, voor het Itali- aanseli gouvernement niets dan eenvoudig vreem delingen, zonder bijzondere qualificatie, en bovenal zonder diplomatieke jurisdictie. Eene vreemde mo gendheid kan aan geen gezant, dien zij bij den paus nahoudt, eene jurisdictie verleenen, weike zij reeds verleend heeft aan haren bij den koning ge- accrediteerden vertegenwoordiger." Het Journal des Débats betreurt het conflikt en zegt: »Wij twij felen niet of deze kwestie zal te Parijs en te Ho me worden onderzocht in den geest van weêrkee- rige welwillendheid en billijkheid jegens elkander, welke veroorlooft anders vrij netelige vraagstukken tot genoegen van beide partijen op te lossen." Uit Parijs wordt reeds aan de ïndépendance geschre ven, dat een onderhoud tusschen den heer Thiers en den heer Nigra een gunstigen uitslag heeft ge had. Althans, de beide diplomaten waren blijk baar zeer tevreden en zelfs met hartelijke hand drukken gescheiden. Te Utrecht heeft een onbekend persoon, die zoo eventjes een winkel kwam binnenloopen J 6,uit de toonbanklade gestolen en is daarom gearresteerd. Ook is er iemand overleden ten gevolge van 't vallen van een rijtuigeen ander overreden en een jongen bij 't visschen in 't water gevallen, maar gered. Een bejaard dronken man te Ze venbergen werd met moeite uit de gracht gered, vroeg toen nog een borrel en overleed. Te Utrecht zal in 1872 een zwemwedstrijd plaats hebben, „waartoe alle bestaande zwem- inrigtingen zullen worden uitgenoodigdvolgens 't Han delsblad. Op de jaarmarkt te Kippenburg (Friesland) kwam iemand met een zeer oud paard ter verkoop. l)e kleur van liet dier was echter vreemd en trok de aandacht zoodanig, dat men het paard naauwkeurig beschouwendeontdekte, dat iiet dier geverfd was. Toen de verkooper vernam, dat zijn bedrog aan 't licht kwam, koos hij met zijn gekleurden knol het hazenpad en werd door eene jolende menigte ach tervolgd. Bij nader onderzoek is gebleken, dat hij het paard met een fijne vloeistof had geverfd om daardoor de grijs heid van het beest te verminderen en den prijs te verhoo- gen_De Prov. Gron. Ct. meldt: Voor een paar avonden werden te Oude Pekela twee jufvrouwen verlost van 27 liters voorloop van brandewijn. Ads accoucheur fungeerde de veldwachter H. Les, die, óp surveillance zijnde, deze dames in die interessante omstandigheden ontdekte en uit pure menschlievendheid deze edelmoedige daad verrigtte. Van een en ander werd door hem behoorlijk procesverbaal opgemaakt, terwijl de voorloop, waarvan hij de dames ver loste, aan het rijkskantoor is gedeponeerd. Te Eouveen is het huis verbrand van iemand, die juist op't punt stond naar Amerika te vertrekken. In eene bloemkweekerij te Boskoop bloeit een lelie met 40 bloemen. Te Utrecht heeft een kind bij ongeluk een kopje vol terpentijn leeggedron ken; te Prinsenhage is er een bij 't blindenmannetje spelen in 't water gevallen en verdronken. De Leidsehe politie heeft eene aanhaling gedaan van circa 1000 kilo lood op onderscheidene buitenverblijven rondom die stad in den laat- sten tijd ontvreemd. Bij 't uitzeilen van een Noordsch schip uit Nienwediep is een der matrozen over boord ge sprongen waarop lnj naar de kust trachtte te zwemmen. Hij werd door een vissehersvaartuig opgevischt en weer naar boord gebragt, waar hij zijne roekeloosheid met de straf op desertie zul moeten boeten.Verleden week kwam aan het stadhuis te Amsterdam, zoo verhaalt de Iloll. Illus tratie een man, die zeide, dat hij in het huwelijk wilde treden. De klerk vroeg den trouwlustige naar zijn naam, die opgeschreven werden vervolgens naar dien van zijn bruidmaar helaas, de man wist slechts den voornaam en dat nog wel den verkorten van Sien. Wat hij ook deed om zich meer te herinneren, of hij met de hand voor zijn hoofd sloeg en zijn oogen ten hemel hief, het ging niet, tot hij eindelijk, het zoeken moede, uitriep: Ik zal het haar even gaan vragen. In Rusland bestaat een zeer eigenaardige straf voor dronkaards. Allen die op den openbaren weg in beschon ken toestand worden gevonden, onverschillig van wat rang of stand zij mogen zijn, worden opgepakt en den volgen den dag veroordeeld om gedurende één dag de straat te vegen. Riet zelden ziet men te St. Petersburg welgestelde lieden, zelfs vreemdelingen, op wettige wijze in straatvegers veranderd. Kapitein Hall, de bekende Noordpool reiziger- ontving op een zijner laatste togten, onder meer geschen ken van geleerde genootschappeu of bijzondere personen, een groote blikken kan die zorgvuldig verzegeld was en waarop men las: „Niet te openen voor dat de Pool is be reikt! Maar bij het inschepen geraakte deze kan in het ongereede en zag men dat er anders niets in was dan.wa gensmeer, behalve een briefje behelzende het verzoek of de kapitein of zijn opvolger daarmede de as der aarde eens smeeren wilde, om eens een beetje variatie te brengen in den eentoonigen gang van de wereld! Men schrijft uit Parijs: Bij het onweder van Maandag jl. is de bliksem op onderscheidene plaatsen ingeslagen, doch heeft gelukkig slechts één slagtoffer gemaakt, dat echter van beteekenis en voor meerdere mag tellen. De oliphant in den Jardin des planles, een pas ontvangen exemplaar, werd aan het hoofd getroffen, en is in het paradijs van zijn geslacht met zijne broederen vereenigd, die gedurende het beleg werden opgegeten. Ingezonden. Hij die de weddingschap aanging, dat de Nieuwe Goessche Courant al aanstonds het een of ander zoude opdisschen tengevolge van het artikel des heeren inr. de Kanter in de Goessche Courant van 1 September, heeft voorwaar niet veel gewaagd. Buiten twijfel moest er iets verschijnen. Eerstens toch dient men zijn fatsoen of contenance te be houden tegenover de steeds o, zoo godsdienstig! opgeruide en bewerkte kudde. Ten andere, even als de vrek bij zijne geldkist, ook de redacteur bij het minste geritsel in doodehjken angst verkeert voor eenig verlies der veroverde grootheden grijpt de eerbiedwaardige schrijver der N. G. Ct. om des indruks wille immer als een gier naar het laatste woord; want ontbrak dit, zouden dan de volgzame onderdanen, welke men, om redenente vriend moet houden, niet zeggen dat de alwetende profeet aan den grond zit! Neen dat nooit, dan oneindig liever eene quasi wederlegging desnoods met nieuwe verdraaijingen, trots de zeer juiste beschuldiging in het Christelijk Weekblad van ds. N. de Jongeen nog maals booze streken voor kritiek verkoopende, een en ander behendig geprepareerd voor de goedgeloovige sukkels, die ouder gewooutedit wel weder voor echte munt zullen aanvaarden. Enliu de heer de Kanter die door zulke repliek NG. Ct. 5 Sept.) nog meer eer van de toegediende les heeft, kan thans gerust de moeite sparen, om zich verder met den schrijver in te laten, te meer, daar uwe redactie, hebbende gezorgd voor de gave opneming van zijn advies over de toelating van meisjes op de H. Burgerschool GCt. 1 Sept.) elk onbevangen lezer die wat verder ziet dan de patiënten met de schillen voor de oogen," vol komen juist kan oordeelenof het al dan niet eene ver fijnde valschheid noteert, wanneer iemand (met de stereo type betuiging van achting NB. voor den persoon, van een vrij uitvoerig en geheel beredeneerd betoog juist alléén de enkele woorden „ramen ter kerke gaan" uitpikt, al het andere zorgvuldig verzwijgt, en daarna met geveinsde verbazing, of theatrale ontroering laat volgen, dat hij hij het voorlezen „zijne oorer, niet koude gelooven." Hoe jammer, dat, om de pieuze comedie te voltooijen, de onthutste schrijver aan de omstanders niet eenige druppels spiritus of wat eau de cologne voor deu schrik of gede rangeerd zenuwgestel heeft gevraagd Van den 7 Sept. tot en met den 11 Sept. 18 71. Ondertrouwd Geene. Gehuwd Geene. Geboren: den 8 Sept. Johanna lle.ndrica Maria d. v. Marinas Arnoldus Stieger en Margaretha Wil- lemina Verhallen; den 9 Hendrika Adriana, d. v. Adriaan Frenks en Johanna de Graaff. Overleden: den 9 Sept., Adriaan, oud 4 j., z. v. Johannes van den Boogcrt en Maria van den Dorpel {overleden)den 10 Sept. Jacobus Petrus, 2/m., z. v. Antonie Marinas Simons en Johanna Catharina Maar- tenseden 11 Sept. Jacobus Adrianus Luijks, 71 j., gehuwd met Catharina Gee. BESTEDINGEN, VERPACHTINGEN, enz. De afloop der verpachting van de landen der R. C. kerk alhier, op jl Donderdag, was als volgt le perceel 49,2e en 3e perceel ƒ47,—. 4e perceel 28,5e perceel 25,Ce en 7e perceel J 30,-9e perceel 31,11e perceel f 71,—. 12e tot en met 15e per ceel 46,per Blooisch gemet of 0,39,24 Heet. De perceelen 8 en 10 bleven onverpacht. MARKTBER1GTEIV - PER TELEGRAAF. ROTTERDAM, 11 September 1871. TARWE met ruimen aanvoer tot flaauw vorige prijzen. Zomer GERST 30 c., KOOLZAAD 20 c., zomer ZAAD 40 c., ERWTEN 25 e. hoon er. Overigens onveranderd. MEEKRAP. Handel zeer klein vorderingen niet lager van NIEUWE MEEKRAP is de kwaliteit zeer ordinair. LONDEN, 11 September 1871. GRANEN 1 2, MEEL 1 g hooger gehouden. CORRESPONDENTIE. Het gezondene door een belangstellende in de stichting van een plattelands-weeshuis is ontvangen. Wij komen later daarop terug. AIIVERTENTIÈN. Ondertrouwd J. VAN DEN IïRINK van Amsterdam en C. E. S. REN IER. 's Gravenpolder, 8 September 1871. OFEITBARE VEHZCO? van een W OONHUIS en ERF, staande aan de westzijde der Groote Markt wijk A no. 8 te Goesop llhtgsiiag 1~ Sep tember 1871, des avonds 7f- nur, in liet koflij- huis bij J. J. Hartman aldaar. Dagelijks te zien des middags tusschen 12 en 2 uur. Informalien bij Mr. LIEBERT, Notaris te Goes. des voormiddags ten 10 urein het ge meentehuis te 'sHeerArendskerke, na be komen regterlijk bevel 1°. TCen Hoefje 9 te Wissekerke, gemeente 's lieer Arendskerke c. a.groot 34 aren, 40 centiaren. 2°. Twee hectaren, 15 aren, 40 centiaren Boom- gaai'H aldaar in den Omloop. 3°. Tien aren, 60 centiaren Beplante Grroncl aldaar. 4°. 93 aren, 72 centiaren Weiland, aldaar in Breijenhoek en des avonds ten 6 urein het gemeentehuis te Kapelle 5°. 95 aren, 80 centiaren Boomweide, in stadboek van Kapelle, aankomende de Wed. en Erfgenamen van wijlen den Heer L. PAARDEKOOPER. Informatien te hekomen bij den Heer 1. J. PAAR DEKOOPER en Notaris A. KAKEBEEKE Jz., beiden te Goes. Twee Hazen-winti-honden beiden teef, bijzonder vlug, en onver beterlijke apporteurs, het 3e en le jagt- veld beloopen hebbende. Te bevragen bij WILLEM RIJN te Srhore. Rrieven franco. l>OOR Onder dezen titel is bij de Boekhandelaren J. M. E. MEIJER. Heerengracht, hoek Wol venstraat, K. K. No. 205, te Amsterdam, en J. A. WEINBECK, Spui te Rotterdam, een werkje verschenen, belang rijk voor ieder, zoo voor gehuwden als ongehuwden, zoo voor zieken als gezonden. De brochure bevat tallooze op ervariug gegronde wenken, om een door geheime gewoonten geschokte gezondheid, vermin derde levenskracht, daardoor ontstaan verminderd geheugen, of ongeregeld denkvermogen te herstellen. 't Compres gedrukte werkje, dat voor ieder ver staanbaar en in populairen toon geschreven is, zij ieders aandacht ten zeerste aanbevolen. Wordt niet anders dan voor rekening verzonden. Derde druk. Brijs 30 Cents. Franco per post 32 Cents. ;ind van den Heer CORNKLIS SPIERING, te Gameren, is na vergeefsche aanwending der geneeskundige hulp, HET GEBRUIK VAN EENIGE BUSJES R E V A L E N T A GEHEEL HERSTELD, hoewel het voor dat Het kind DOOR gebruik voor onherstelbaar werd verklaard. Zalt-Bommel. (get.) A. G. HUYSKES. die aan maagkrampslechte spijsvertering, verstoppingen, diarrhoea, rooden loop, aanbeijen, 'maagpijn, maagwater, winden, opgezetheid, hartkloppingen, maagkanker, loomheid, lusteloosheid, duizeligheid, verzwakkingen en honderd andere ziekten lijdendie uit eene gedesorganiseerde spijsvertering voortspruiten. De prijs der Revalenta is: kleine bussen 87cent, 1 ffijt 2, 2 it' ƒ3,50, 5 i£ 8,12 'u' 16. Men lette er vooral op, dat iedere bus, tot waarborg der echtheid, door „F. von Windheim C Verkoophuis,'- geteekend is. Amsierdam Verkoophuis. Goes, J. P. van der Does Lz, Eergen-op-Zoom, D. Povwels. Middelburg, A. J. Le Nobel. Sluis' Gez. JanssenVlissiugen C. A. halbfletsch. Zierihzee, J. L. Herslijn en in de bekende dépöts in de andere steden!

Goessche Courant | 1871 | | pagina 3