BUITENLAND. De Arnh. Crt. wijdt een hoofdartikel aan deze zaak. Tegen hare gewoonte om zich niet met kerkelijke twisten in te laten, is zij bezweken voor de verleiding, omdat dit geschil in zoo hooge ma te karakteristiek is. Zij zal geen oordeel vellen of het Grieksch door den predikant juister is weer gegeven dan door de officiëele formule maar een van beiden moet regt hebben. En gesteld eens dat dit de predikant is, dan zijn er millioenen en millioenen ongedoopt en zal men die formali teit nogmaals op groote schaal moeten herhalen, des noods de metbode volgende, welke de legende aan Daendels toeschrijft. Wisten wij niet beter - leest men verder, wij zouden meenen, dat de hoo ge moraal van 't verzet hierop nederkwam, dat in kerkelijke zaken de geheele kwestie eigenlijk slechts is eene kwestie van vorm van woorden, van ver taling. Zoo men eene satire had willen schrij ven, men zou geen saillanter voorbeeld hebben kunnen kiezen. De verstandige man moet toch de schouders ophalen over dat kibbelen over een woord in onzen tijd, alsof er geen andere en ge- wigtiger zaken te behandelen waren dan zulke haarkloverijen over abstracte dingen. Zeker persoon te U. had eene open wond aan den grooten teen, die niet wilde genezen. Hij kreeg van een zijner kennissen den raad, om er petroleum op aan te wenden, waaraan gevolg werd gegeven. Na korten tijd compressen met petro leum op de wond gelegd te hebben, zwollen voet en been vreesselijk op en openbaarde zich spoedig het koudvuur, waaraan de patient binnen weinig tijds is overleden. N. v. d. D. Het volgende is voor de landbouwers niet van belang ontbloot: Dezelfde hoeveelheid haver aan een paard gege ven brengt een geheel verschillende uitwerking te weeg, volgens den oogenblik op welken het voe der wordt gebruikt. Het is uiterst voordeelig eerst het paard te laten drinken, en het is zeer scha delijk het tegenovergestelde te doen, dat is het eerst te laten eten. Het is eene zeer slechte ge woonte onmiddellijk aan een paard dat van een zwaren- arbeid terugkomt, hooi en haver te geven. Hij eet met gulzigheid, kauwt weinig en verteert slecht. Als een paard van het werk komt, als het nog verwarmd is, moet men het nagenoeg een kwartuurs laten rusten; vervolgens geeft men het een weinig hooi; een half uur daarna laat men het drinken, en eerst daarna mag men het ha ver geven. Aldus voorkomt men de verkoudhe den, waaraan de paarden zoo dikwijls blootgesteld zijn, uit hoofde van het toedienen van drinken zonder voorzorgen. Deze regel is de vrucht van eene lange ondervinding. De paarden dergenen die hem in acht nemen varen er zeer goed bij. Den 5den Julij heeft in Hiogo een vreeselijke orkaan gewoed, die vergezeld ging van eene over strooming, waardoor de plaats minstens drie voet onder water werd gezet. Er is belangrijke schade berokkend aan huizen en schepen. 400 Japansche vaartuigen zijn op den wal geslingerd en verbrij zeld. De schade wordt begroot op 1 millioen dol lars. Er zijn bij deze ramp een massa mensclien omgekomen; men schat het aantal op 000, waar onder verscheidene Europeanen. Het grootste winkelhuis der wereld is zonder twijfel dat van A. F. Stewartte New-York. Het heeft in zijn dienst niet minder dan 1730 per sonen: een hoofddirecteur met 19 mede-directeu ren voor de verschillende vakken, één hoofd- en 9 andere kassiers, één hoofd- en 23 andere boek houders, 9 secretarissen voor de correspondentie, 470 bedienden van beiderlei kunne voor den verkoop, 880 modisten en naaisters. Ter gelegenheid der nieuwjaarfeesten wordt dit personeel nog versterkt tot op 2200. Op dat tijdstip stijgt het bedrag der verkochte goederen dagelijks gemiddeld tot 80,000, soms zelfs tot 100.000 dollars. De jaar- lijksche omzet in de zaak bedraagt 17 a 18 mil lioen dollars. In het te Stuttgart verschijnend Deutsche Volks- blatt leest men het volgende curieuse verhaal: Achttien personen hebben op de stelligste wijs verklaard, en zijn bereid dit onder eede te beves tigen, dat op den avond van 22 Julij jl. ten 9§ ure zich te A...., bevindende, een hunner, naar de lucht kijkende, een kreet van bewondering slaak te. Allen wendden toen hunne blikken naar de zelfde rigting, en zagen duidelijk een breedeu weg, gaande van het Noorden naar het Zuiden. Op dien weg reed vooraan op een prachtig ros een ridder van hooge en schitterende gestalte, met een kroon op het hoofd; achter hem volgden officie ren, daarna de infanterie, de kapiteins te paard aan het hoofd hunner compagniën, dan de eaval- lerie en eindelijk de artillerie, de bagagewagens, enz. Het geheel gaf, volgens een ooggetuige, een uit den dienst teruggekeerd militair, den indruk van een leger, dat ten strijde trekt. Toen de Ko ning de ridder aan de spits een rots voor bij was, nam hij de gedaante aan van een gewoon officier, maar met afgehouwen hoofd. Slechts eenige oogenblikken hield de verschijning aan. Weinige dagen later zagen eenige kinderen, 's avonds ten 7 ure naar huis terugkeerende, hetzelfde schouw spel: de lucht vol soldaten, van het Zuiden naar het Noorden trekkende. Dienzelfden dag en op hetzelfde uur hebben eenige personen op verschil lende plaatsen dezelfde verschijning opgemerkt. »Het is gemakkelijk, merkt de Univers, boven genoemd verhaal overnemende, op, om met zulke dingen te lagchen, maar de tijden zijn zoo kom mervol, dat het niet onmogelijk is, dat God door uitwendige teekenen de verstokte harten wil treffeu en ze dwingen zich aan het stofte onttrekken."!! In New-Castle zullen de politie-agenten den ar beid staken. Eenige dagen geleden hielden de agenten eene meeting, waarop zij groote ontevre denheid aan den dag legden over de houding hun ner chefs. Het besluit werd genomen, dat, indien er niet onmiddellijk aan hunne geopperde bezwa ren werd tegemoetgekomen, zij gezamenlijk hun ontslag zouden nemen. O Bij de op 1 September 1871 in tegenwoordigheid van No taris en getuigen in het openbaar gehouden Trekking der K.. K. Oostenr. Premieloten van 18G4 hebben de navolgende Seriën groote prijzen gewonnen: Serie 1048No. 542, 1594, 542, 542, 1048, 1594 1594 1838, 130, 522, 1594, 1594, 1838, 214-6 2 J 200,000. 60 - 50 - 34 - 46 - 78 - 68 - 91 - 48 - 11 - 23 - 4 - 49 - 19 - 34 - 50,000. 15,000. 10,000. 5,(1)0. 5,0)0. 2,C00. 2,000. 2,000. 1,000. 1,000. 1,000. 1,000. 1,000. 1,000. Serie 130, No. 65 f 500. 522, If 67 - 500. 522, U 78 - 500. 542, It 35 - 500. 542, 51 - 500. 1048, If 11 - 500. 1048, If 25 - 500. 1594, If 32 - 500, 1594, If 51 500. 1594, 69 - 500. 1594, If 89 - 500. iS38, u 7 - 500. 1838, It It 76 - 500. 2146, 46 - 500. 2146, H 62 - 500. alsmede de 740 prijzen beneden 400, zijn te vinden in de uitvoerige trekkings- lijsten, uitgegeven door de firma ISENTHAL Co. te Amsterdam. Thiers, het hoofd der Fransche republiek, heeft tot zijn vice-president van den ministeraad benoemd, de heer Dufaure, minister van justitie. Hoewel men algemeen erkent dat deze een zeer kundig man is, vindt zijne benoeming niet dien bijval, welke men als grondslag voor het vertrouwen, dat de vice- president bij de nationale vergadering moet bezit ten, noodzakelijk acht. Men meent dan ook, dat zich allerlei nieuwe binnenlandsche stormen in Frankrijk voorbereiden, en dat, ondanks de hoop, die men kortelings daaromtrent had, het tijdstip der wedergeboorte tot een krachtig, gezond volks- en politiek leven nog verre is. Daarbij heerscht in het zuiden der republiek eene beweging tegen de nationale vergadering. De leden der meerder heid worden als reactionair, dom en onverdraag zaam afgeschilderd. Het besluit, waarbij de verga dering zich eene cdhstituërende magt toekende, beschouwt men in het zuiden als »een parlemen tairen 2 December." Mag men het blad l'Egalité, dat in Versailles het licht ziet, gelooven, dan hebben zich reeds 84 dagbladen in de departementen en in Algerië voor deze beweging verklaard en zijn zij in deze rigting werkzaam. Wat van een en ander worden zal, is nog niet met zekerheid te zeggen, maar reeds worden hier en daar de bezettingen versterkt. Om de kracht en den ernst der bewe- wing eenigzins te bevroeden, kan het volgende die nen. De heer Brisson heeft eene petitie aan den gemeenteraad van Bourges ingeleverd; de heer Peyrat, van den Avenir National, eene dergelijke, onderteekend door 300 kiezers van Vicliy, en die van den heer Fourcard, uiaire van Bordeaux, was van 3302 onderteekeningen voorzien. In het depar tement de la Dróme is de beweging zeer algemeen. In de kleine stad Beaufort hebben van de 177 kie zers 148 hun naam onder de petitie geplaatst, te Gisors 161 van de 190; te Monclar 156 van de 188. De Siècle schat het gezamenlijk getal onder teekenaren reeds op 500,000, en het zal gewis nog aangroeijen. Herinnert men zich nu dat in 1848 slechts 160,000 onderteekenaren voldoende waren om de constituërende vergadering tot aftreden te bewegen, dan valt het gewigt der tegenwoordige beweging wel niet te betwijfelen of te betwisten. Het nieuws is overigens zeer scliaarsch. De Parij- zenaar maakt zich echter vrolijk, zooals trouwens zijn geaardheid medebrengt, om van elk voorval, zelfs van het meest tragische, het onderwerp van een ui te maken, met de vreemde confessie, die Jules Favre, de gewezen minister van buitenland- sche zaken, jl. Woensdag voor het hof van Assises gedaan heeft. Het gold de actie, die hij tegen den procureur Laluyé, zijn ouden vriend, wegens laster had ingesteld. Deze had, nadat liij het privaat leven van Jules Favre tot in zijn kleinste bijzon derheden had bekend gemaakt, de kroon op zijn onwaardige handeling gezet, door te schrijven dat Jules Favre, als minister, om een persoonlijke wraak te voldoen, hem, Laluyé, had doen arresteren. Dat was te veel, en Jules Favre, die zich had laten honen als minister, mogt niet dulden dat men hem als staatsman zulk een smet aanwreef en hij liet Laluyé vervolgen. Was het zucht tot poseren, of waarom kwam Jules Favre op het ongelukkig idéé, om zijn leven te vertellen, iets wat zijn advocaat, mr. Senard, even goed had kunnen doen Jules Favre vertelde hoe hij 30 jaren geleden kennis maakte met eene geregtelijk van haar man geschei den vrouw, op wie hij smoorlijk verliefd werd, met wie hij twintig jaar geleefd heeft (de wet verbood haar te trouwen, omdat haar man nog leefde), hoe zij hem twee dochters, twee engelenschonk en hoe hij een voorkind van haar op zijn naam (dus een valsche!) op het registerboek van den burger lijken stand had doen inschrijven, kortom, Jules Favre zegt een waar confiteor me peccasse, ouder snikken en weenen. Mogt het ook al blijken, dat de groote advocaat een goed huisvader is geweest, het is van den anderen kant niet te weerspreken, dat hij, de regtsgeleerde, de ex-minister, de afge vaardigde, die de wetten maakt, tegen die wetten heeft gezondigd en vreeselijk, maar waar, was hel woord van mr. Jollibois, den advokaat van I^aluyé »Vous qui nous accusez de calotnmie, vous êtes un (aussaire, car vous avec falsifié les régistres de l'état civil." Jules Javre, die, ter wille van de nu overleden moeder, tot de strafbare daad was over gegaan, voelde zich ouder die woorden van zijn collega letterlijk in den grond zinkeu. Het proces heelt echter zonneklaar aan het licht gebragt, dat Favre liever de oneer er van heeft willen dragen, dan dat hij aan staatkundige tegenstanders als Mil- lière en Laluyé concessiën heeft willen doen, en de gezworenen hebben de lage handelwijze en den laster van dezen laatste strafbaar genoemd, waarop het hof hem tot een jaar gevangenisstraf heeft ver oordeeld. De redacteurs der bladen la Vérité en l'Avenir liberal, die den laster hebben verspreid, zijn er met één maand afgekomen. Uit Engeland heeft men berigten ontvangen van anti-vorstelijke bewegingen. Dezer dagen heeft, de bekende volkredenaar schoen maker Odger, te Leicester in een talrijke vergade ring van geestverwanten verklaard, dat koningin Victoria de laatste vorstelijke persoon zijn zal die in Engeland eene kroon gedragen heeft. Dat de prins van Wallis den troon niet bestijgen zal, daar voor, zeide de redenaar-schoenmaker, werd reeds nu behoorlijk gezorgd. Daargelaten in hoeverre men deze uitspraken voor orakeltaal wil houden, valt het niet te ontkennen, dat er in Engeland republikein- sehe woelingen bestaan. Ook wordt uit de Ver- eenigde Staten aan den Times berigt, dat volge lingen van Odger aldaar aangekomen in het oog- loopend werkzaam zijn. Een correspondent van gemeld blad te New-York meent te kunnen ver zekeren, dat deze agenten in last hebben zich met de Amerikaansche fenians in betrekking te stellen, met het oog op de groote gebeurtenissen" die weldra in Engeland zullen voorvallen. Met die groote gebeurtenissen" worden de dood der konin gin en de gevolgen daarvan bedoeld. Naar den gewonen loop der dingen, redeneren de woelgeesten, kan de koningin het niet lang meer maken, en bij haar overlijden zal tegelijkertijd in de voornaamste steden de republiek uitgeroepen worden. Daartoe is inwendige organisatie der partij en de krachtige hulp der fenians noodig. Aan den goeden uitslag twijfelen de raddraaijers natuurlijk niet, en zij ge ven te kennen zeker te zijn, dat vele hoogge plaatste officieren bij het leger en bij de vloot aan den opstand zullen deelnemen en dien ondersteu nen." Dit laatste nu is zeer zeker grootspraak en wettigt het vermoeden dat al hunne verzekeringen van niet veel beter allooi zijn. Het is niet te ont kennen dat een gedeelte van het engelsche werk volk te Londen en elders republikeinsche utopiën in het hoofd heeft en in allerlei vereenigingen aan het woelen is, maar even zeker ook is het, dat in geen der andere klassen van de bevolking een spoor van republiekeinsclie propaganda wordt waargenomen. En dan nog wel in den officierstand! Odger zelf moet beter weten en dan niet zoo dom zijn om te ge looven, dat eene republiekeinsclie beweging ooit de minste ondersteuning in het leger vinden zou. Hoog stens zou het den fenians kunnen gelukken eenige jonge Iersche rekruten te verleiden hun vaandel te verlaten. Maar met zulk een hoopje brengt men in Engeland geen staatsomwenteling te weeg. Wij klagen nu en dan over de zondagswet, welke bij ons altijd nog in vigeur is. doch niet te streng wordt toegepast. Wij verlangen teregt intrekking of afschaffing van die wet. De minister van bin nenlandsche zaken in Duitschland denkt echter an ders over de zondagsviering dan wij. Met opheffing der bestaande bepalingen omtrent het houden van zon- en feestdagen zijn door hem de volgende voor schriften gegevenop Zondag, en de bestaande bij de wet verordende feestdagen, namelijk den eersten en tweeden Kerstdag, Nieuwjaarsdag, Paasckuiaan- dag, Hemelvaartsdag, Pinkster maandag en boven dien op den boetedag in de overwegend protestant- sche streken, zijn alle openbare, of openbaarlijk op te merken werken zoowel als alle levenmakende arbeid binnen de werkplaatsen verboden. Tot de zen verboden arbeid behoort voornamelijk het ge- woue werk op het veld en den akker, het laden en lossen van vrachtwagens op openbare straten en pleinen, het bedrijf van ambachten waaraan veel ge raas verbonden is, zoo als b. v. blikslagers, smeden, slotenmakers, metselaars, timmerlieden, steenhouwers enz.arbeid aan het oprigten van gebouwen, in fa brieken, of ongewoon gedruismakend stratenverkeer door het transport van rolwagens, wagens met le dige vaten, ijzeren staven enz.terwijl het transport van lasten en vrachtgoederen, met uitzondering der tot de laatste categorie behoorende, op zon- en feest dagen is geoorloofd. Maken dringende omstandig heden den arbeid op zon- en feestdagen noodza kelijk, dan kan de plaatselijke politie daartoe ver-

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2