VET-SMELTEES GEMENGDE BERIGTEN. BURGERLIJKE STAND GOES KEAIJfiNHOFF C°. ROTTERDAM, rcconimaudeeren zich tol de leveeing van MACHHTE2T VET. oordeeld, is tegen Lullier, wiens hersens in zijn voordeel pleiten, de doodstraf uitgesproken men zou haast zeggen, volgens zijn wensch, daar hij den dood of de vrijheid had verlangd. Terwijl Descamps, de kappersknecht, die wel dom, maar volstrekt niet goed was, zooals uit het proces is gebleken, vrijgesproken is, werd Clement, die wei- kelijk niets kwaads en veel goeds had bedreven, volgens ieders getuigenis, tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. Hoe ook de krijgsraad ver zachtende omstandigheden heeft geraden in de han delingen van monsters als Urbain en Trinquet, is moeijelijk te verklaren. Over het algemeen is de indruk, door het vonnis teweeggebragt, deze, dat het te zacht is, als men let op hetgeen de be schuldigden hebben uitgevoerd, of wat door of onder hun bestuur gedaan is. De toestand der finantiën van Frankrijk blijkt uit de volgende berigten De nationale vergadering heeft jl. Zaturdag hare begrooting voor 1871, ten bedrage van nagenoeg acht millioen francs, zonder discussie aangenomen. Door den minister van koophandel en landbouw is een crediet van 244 millioen francs aangevraagd tot vereffening van de uitgaven ter zake de pro viandering van Parijs tijdens het beleg, en twee credieten,- ten gezamenlijkeu bedrage van ongeveer 5 millioen, ter zake van uitgaven tot wering van de veepest gedaan. Wat het eerste onderwerp be treft, zeide de minister, dat de uitgaven, ten ge volge van de proviandering nog te doen, door den verkoop der nog overgebleven artikelen zullen worden goedgemaakt. In dezelfde zitting is het voorstel der Parijsche radicale afgevaardigden tot opheffing van den staat van beleg van Parijs weder ter spraak gekomen. De minister van binnenland- sche zaken zeide: «Meende de regering dat de staat van beleg in de departementen Seine en Seine-et-Oise kon worden opgeheven, zij zelve zou u die opheffing reeds hebben voorgestelddoch daar zij dit nog niet heeft kunnen doen, moet zij u verzoeken het u gedane voorstel niet urgent te verklaren." Deze woorden werden door een groot gedeelte der vergadering toegejuicht. De afgevaar- dige Schoelcher zeide tot den minister: »Zeg ons dan thans de reden, waarom gij Parijs nog langer in staat van beleg wilt laten!" De minister gaf geen antwoord op deze vraag, maar aan de regter- zijde riepen verscheidene stemmen: «Daarvoor be staan maar al te veel redenen!" De urgentie werd niet verleend. Uit Rusland meldt men, dat de Czaar dezer dagen eene ukaze heeft uitgevaardigd, waarbij gelast wordt 1". in alle instellingen van openbaar en bijzonder ouderwijs aan het onderrigt in de Duitsche taal de voorkeur te geven boven dat in de Franscbe taal; 2°. op het programma der leervakken meer uren voor het onderwijs-in de Duitsche dan voor dat in de Fransche taal te bepalen, op de kost scholen waar het gebruikelijk is op eiken zevenden dag der week vast te stellen de studie eener taal als spreektaal en waar tot dusverre drie of vier dagen in de week Franscli werd gesproken; 3°. voortaan van de zeven dagen der week te be stemmen vier voor de oefeningen in de Russische taal, twee voor die in de Duitsche en een voor het Franscli spreken. De schoolopzieners en onder wijzers moeten waken voor de stipte naleving dezer voorschriften en in hunne rapporten er melding- van maken. De nieuwe maatregel vindt bijval in de kringen der oude Russische partij, hetgeen te opmerkelijker is, daar deze zich altoos tegen het onderwijs der Duitsche taal op de Russische scho len verklaard heeft. Oostenrijk, welks keizer vromei en vromer wordt, zoodat hij voortaan elke 8 dagen zal biechten, boeit tegenwoordig in hooge mate de algemeene belang- n o o u o stelling van Europa, maar is in het bijzonder voor de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie en voor hare handelspolitiek van de grootste beteekenis en van het grootste gewigt. Voor de ontwikkeling van Oostenrijks buitenlandschen handel en verkeer zijn door de natuur de Donau-weg en de gunstige verbindingen van Oostenrijk via Triest met de be langrijkste havens van den Levant aangewezen. Door den aanleg van de Turksche spoorwegen zal binnen kort een nieuw en uiterst belangrijk tijd perk voor den handel van de rijke landen van het Balkanschiereiland geopend worden. De kennis van het Oosten met zijne veelsoortige produkten, met alles wat het Oostenrijk biedt en wat het van Oostenrijk verlangt en noodig heeft, wordt onder deze omstandigheden voor de Oostenrijksche indus triëlen en handelswereld een hoofdpunt. Nergens heeft men op zoo vele eigenaardigheden te letten als in het verkeer met onze Oostelijke nabuurlan den," zegt een blad aan de belangen der tentoon stelling gewijd, nl. de Weltausstelbmgs-Correspondenz, »en nergens misschien kan aan alle factoren, die te zamen werkende een helder beeld van het oosten met zijne uitgebreide rijkdommen en behoeften ver schaffen, in zulk een groote mate voldaan worden als in Weenen, digt bij de grens die het Westen van het Oosten scheidt. De volvoering dezer taak, die, ernstig opgevat, bestemd is ter bevordering- van de grootste belangen, heeft de commissie voor de wereldtentoonstelling in de allereerste plaats in het oog gehouden." -1 liet besluit van ons dagelijksch bestuur om liet verzoek van eenige ingezetenen, die hunne dochtertjes van de les sen aan de hoogere burgerschool wilden doen profiteren, intewilligen, gaat als een loopend vuurtje door het gansclie land. Maar wij hadden toch in waarheid niet gedacht, dal dit eenvoudige besluit reeds aan een onzer dagbladen aan leiding zou geven om beducht te zijn voor eene vertooning vande Par ijzer Commune in ons land! 't Is vreesselijkGelukkig kwam „Uilenspiegel" ons wat gerust stellen door de mededeeling dal zes mannelijke leerlingen der Hoogere Burgerschool alhier en 6 vrouwelijke d°. te zamen in een wafelkraam zijn geweest. Die wafels kun nen zeer kalmerend werken bij die vrees voor de Commune. Ds. N. de Jonge beschuldigt in zijn Christelijk Volksblad de Nieuwe Goessche Courant van „draaijerij." Alsof dat wat nieuwswas! Een der bezoekers van 't, zendingsfeest te Assen verloor eene portefeuille met J 430. Zij werd liem door een eerlijke meid terugbezorgd, die daarvoor 15 lu-eeg. Een timmerman te Coevorden, die met een ander een omgekapt boompje droeg en uitgleed, kreeg zulk een slag van liet kantelend hout, dat hij op de plaats dood bleef. Te Maastricht heeft iemand bij zijne terugkomst van 't kerkhof, waar zijne moeder was begraven, zijne vrouw te huis dood gevonden. Volgens de Pr. Nbr. Ct. is een boer te Kruisland, die kuikens voerde, zoo door de klokhen aangevallen en in 't gezigt gebeten, dat hij van den schok acht dagen later is overleden. Te Gendringen heeft zicli een jongen, die met een geweer speelde, vier vingers afgeschotenden volgenden dag werd op dezelfde plaats bij 't ringrijden een meisje overreden. Te 's Hage is proces-verbaal opgemaakt tegen een kwakzalver, die reeds voor anderhalf jaar zekeren verstandigen heer een som gelds had ontfutseld, onder voorgeven dat liij hem van een kwaal genezen zou en toen plotseling verdwenen was. Dezer da gen kwam echter bedoelde lieer zijn vroegeren „doctor" op straat tegen en wist hein door een list in een politie bureau te brengen, waar men den man spoedig herkende als een straatkunstenaar van beroep. Te Weil heeft ie mand in beschonken toestand den ruggegraat en een arm gebroken en zich nu toevertrouwd aan ue zorgen van den ex-beul van 's Hertogenbosch, die zijn patient dan ook trouw bezoekt. In een blad van Olrio brengen de ge- neeskeeren Williams en Little verslag uit over een kind of aaneengegroeide tweeling in dien staat geboren, waarbij de Siameesche tweelingsbroeders en de tweehoofdige zange res in de schaduw geraken. De kinderen zijn van het achterhoofd af in regte lijn langs den ruggegraat een. Aan de eene zijde zijn alle ledematen, als heup, dij, been, voet, volkomen normaal en goed ontwikkeld; aan de andere is een lang been, er uitziende, alsof het eene vereeniging van twee is, met 8 teenen waarvan 2 als groote, docli langer. Ieder kind heeft een goed volkomen hoofd en volmaakt ontwikkelde gelaatstrekken, goede armen en handen, af zonderlijke long, lever, hart en maag; het onderste ge deelte van de romp schijnt gemeenschappelijk te wezen. Toen genoemde geneesheeren het kind zagen, schreiden beide hoofden, doch het eene sliep weldra in, het andere bleef wakker. Schreide het kind met volmaakte beenen, dan schopte het met den voet; zoo het andere schreide, dan bewoog zich de teen terug van het niet goed ontwik kelde been. Zij zijn volkomen gezond en er bestaat, volgens W. en L. geen reden, dat zij niet in 't leven zouden blijven. De markies de Lome, schoonzoon van de Koningin 'van En geland, is voor den sheriff gedaagd, omdat hij zich op Zon dag in 't openbaar in een rijtuig vertoond heeft. „Het was om naar de kerk te gaan," zeide de markies. „Een reden te meer om te voet te gaan," antwoordde zijn tegenstan der. De wet is gebiedend en al is hij de echtgenoot van de dochter der Koningin, zal de markies zijn proces verliezen. Te Hieuw Buinen heeft een jongen," die „ge vormd en opgevoed" was tot schaapherder, een ander een arm stuk geslagen. Te Utrecht is een dronken man ge arresteerd, die door de warmte van zon en jenever verhit op eene publieke plaats eventjes een bad wilde nemen. in de St. Janskerk in dezelfde stad heeft Zondagmorgen een oud man eenige opschudding veroorzaakt doordien hij plotseling hardop begon te lezen. Te Zalt-Bommel moe ten de straten driemaal in plaats van tweemaal 's weeks gesehrobt worden „wegens de naderende ziekte." maar de kermis zal er doorgaan „trots de naderende ziekte." Aldus besloot de Zalt-Bommeische raad. Uit Overijssel wordt steeds veel snoek en paling naar Frankrijk verzonden Onweersongelukken „te veei om te noemen." In Engeland zijn thans zeer gezocht jagtlaarzen van krokodillen-leder, dat door waterdigtlieid en duurzaamliei moet uitmunten. Met welk eene verregaande onnadenkendheid en slor digheid sommige boeken enz. geredigeerd worden, bleek ons weder heden. De Nederlandsche Scheurkalender bevat letterlijk het vol gende „Zonsopg. 5 u. 16 m. Ondergang 6 u. 41 m. 29 Aug. V. Maan. 6 Sept. Laatste Kwartier. Maandag 4 September. Z. K. II. Willem Nicolaas Alexander Frederik Hendrik Karei, prins van Oranje, oudste zoon des Konings, geb. 1840. 't Zijn de jonge, domme jaren, Die den ouderdom bezwaren." Aan opzet denken wij zelfs niet, maar tegenover het groote debiet van zulke scheurkalenders, had het publiek toch regt eenige zorg te mogen verwachten van hen, die dergelijke dingen ineenzetten. (Arnh. Ct.) OPENBARE VERGADERING van den (i E M E E ar U' E - Ï2. A A i> te O E S, op DINGSDA G den 5 SEPTEMBER 1871, des namiddags ten 3 ure. Voorzitter: de heer mr. M 1'. Blaaubeen. Tegenwoordig eerst 6, daarna 9 leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving, de heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort. I. De Voorzitter zegt, dat de hoeren Adriaau Nortier Pz., mr. Alphonsus Bernard Maria Hanlo en Renjamin Mari- nus den Boer, de beide eerste herkozen, de laatste geko zen en allen toegelaten als lid van dezen raad, zich in het raadhuis bevindeu en hij zal overgaan tot hunne beëediging. Hij verzoekt den Secretaris de genoemde heereu binnen te leiden, waaraan deze voldoet. De genoemde toegelaten leden leggen daarna in handen van den voorzitter de eeden af, voorgeschreveu bij de artt. S3 der grondwet en 39 der gemeentewet en nemen zitting. II. De resumtie der notulen van de laatste vergadering wordt aangehouden. III. Alsnu heeft plaats de benoeming van een voor zitter van het bestuur van het gasthuis, noodzakelijk door dat de heer Noitier, door zijne aftreding als raadslid, het radicaal daartoe verloren bad. De heeren mr. Ilanlo en den Boer fungeren als stem- opnemers. Bij de opening der briefjes blijkt, dat zijn uitgebragt op de heeren Nortier 5 en dl-. G T. Callenfels 3 stem men, terwijl één briefje in blanco is. De heer Nortier is alzoo herbenoemd, dip, op eene des betreffende vraag van den voorzitter, verklaart die her benoeming aan te nemen. IV. Om dezelfde reden heeft eene benoeming plaats van een hoofdcommissaris der vereeniging van werklieden en wordt ook daartoe de heer Nortier herbenoemd met 6 stemmen tegen 2 op den heer dr. Callenfels, terwijl 1 briefje in blanco was V. De heer dr. Callenfels vraagt het woord, en betoogt liet noodzakelijke om een voortdurend verblijf tot verple ging van lijders aan epidemische ziekten te bezitten, dewijl de kinderziekte in Biezelingen en Goreum heerscht, en dus nog niet geheel uit ons land geweken, en de cholera in aantogt is. Hij stelt voor liet gebouw voor verpleging van eveulueele poklijders uiet dadelijk na de kermis te doen afbreken. Voorts geeft hij zijne bevreemding te kennen, dat de gezondheidscommissie niet is gehoord over de inrigting van het gebouw. De Voorzitter antwoordt, dat, wat het eerste punt be treft ofschoon dit voorstel vreemd aan de orde is en dus tweemaal 24 uren vóór de vergadering, schriftelijk had moeten zijn ingediend, hij kan verwijzen naar de voor waarden van aanbesteding waarin bepaald is, dat het ge bouw zes maanden kan in gebruik gehouden worden. Burg, en weth. hadden geen plan, het gebouw dadelijk te doen opruimen. Wat het tweede aangaat, dit is niet met voordacht nagelaten, maar burg. en weth. meenden, dat, toen de geneeskundige inspecteur in de provincie ge hoord was, en deze zijne goedkeuring aan het plan gehecht had, dit voldoende was. Intussclieu zal hij de teekeniug nog gaarne aan de gezondheidscommissie zenden. De heer dr Callenfels dankt voor de inlichtingen, doch acht de goedkeuring van den inspecteur niet genoeg het is toch wel gebeurd, dat de inspecteur een gebouw goéd- keurde, dat later bleek gebreken te hebben. De toezen ding der teekeniug zal hij gaarne inwachten. De vergadering is daarna gesloten. 27fiste 2STAATSLOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 4de kl. Ie lijst. No. 19908/25,000; no. 8033 5000 no. 4799 f 1000; no. 12330 f 400; no. G376, 14392 en 17012, ieder/ 200; no. 12276 en 154G0, ieder 100. 2e lijst. No. 7570 f 1500; no. 6326 en 11610, ieder f 1000; no. 19329 f 400; no. 211, 4222, 4397/6194, 13879, 13964, 14475, 16178 en 18376, ieder f 100. 3e lijst. No. 2780 2000; no. 18762/1500; no. 17576 en 19360, ieder t 3000; no. 13150 400; no. 9331 en 14197, ieder 200no. 8995 en 14289, ieder f 100. Van den 4 Sept. tot en met den 7 Sept. 1871. Ondertrouwd Geene. Gehuwd: den 7 Sept. Johannes Rernij», oud 23 j. jm. en Ileiltje Didicher, oud 25 j. jd. Geboren den 4. Pieternella Jacoba, d. v. David Cappon en Jacoba Normekes; den 5. Jacobus, z. v. Bastiaan Quist en Jasperina Pieternella Meijler; Marims, z. v. Jacob van Liere en Katharina Bar bier; den 6. Willen George Frederik Hendrik, z. v. Kornelis Snoep en Josina Appeldoorn. Overleden den 5. Rose Melance, 5jw. d. v. Ka- rel Mulder en Klazine Otte; Maria Suzanna, 15/m. d. v. Abraham Nonnekens en Elizabeth de Hooge den 7. Isabella Wilhelmina, 5/m. d. v. Cornells Geluk en Adriana Cornelia Maartense. MAKK'rin; RKrTEN - GOES5 September 1871. Zoo wel de drukte met het opscheren der vruchten als de laatste kermisdag hield verschillende bezoekers van de beurs terug. Van het nieuwe gewas werden enkele mons ters nieuwe Tarwe en Paardenboonen getoond; goede aan voer was er van jarige Tarwe en Zomerlcoolzaad. De prijs der jarige Tarwe was wederom 20 a 25 ct hoo- ger, Nieuwe Rogge werd 20 ct. en Nieuwe Maartsche en Zomergerst met 20 a 25 et. duurder betaald. Nieuwe Haver 20 ct. lager. De notering was Jarige TARWE 12.50 a f 13 Nieuwe TARWE./12,50 dito ROüGE 8,75 a 9,10 Maartsche GERST 5,40 a f 5,75 Z. dito 5,25 a 5,50 HAVER /4a/4,5U N. Groene ERWTEN f 8,50 a 9. N. PAARDEBOÓNEN f 8,75 Zomer KOOLZAAD f 14,25 a t 15. MEEKRAP. BOTER 1,55 a 1,60 K.G. EIJEREN J 3,20 de 100 stuks, AMSTERDAM, 6 September 1871. TARWE onveranderd. ROGGE prijshoudend. KOOLZAAD per Oct. a' 861. Nov. a 861. RAAPOLIE vlieg f 45ï op 6/w f 45j. LIJNOLIE vlieg 341 op 6/w 331. AARDAPPELEN. Duinzand 3. a 5. Zeeuwsche Jam men J 3,75 a f 4 Friessclie J 3,75 Geldersehe ronde Wol kammers ƒ1,90 a 2. Stoelenmatters ƒ2,30 a f 2,40. Ruime aanvoer met weinig vraag. LONDEN 6 September 1871. TARWE in rijzende stemming, MEEL en HAVER vast; andere granen zeer vast en stijgende. Aangekomen 'J lad! en te koop aangeboden 33 ladingen TARWE en 1 ladino- ROÜGE. ADYE RTKN TIËIV.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 3