1871. JW 71. Vrijdag 8 September. 58ste jaargang, bekendmakingen KENNISGEVING. OPENING DER JAGT OP KLEIN WILD. binnenlanps^he bericten. De uitgave dezer Courant geschiedt Maasdag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. (MIRANT. Gewone advert.entiën worden h 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 10 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van adverfcentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenselit opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. van lint Gremeente-bestuur. DE COMMISSARIS hes KONINGS in de Provin cie Zeeland, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Sta ten de dato 1 September 1871, no. Ill; Gelet op art. 11 der wet van den 13 Junij 185 7, (Staatsblad no. 87); maakt bekenddat de opening der jagt op klein ivild in deze provincieis bepaald op Maandag den 11 September aanstaande voortsdat de korte jagt dagelijksmet uitzonde ring van den Zondag, en de lange jagt op den Maan dag Woensdag en Zaturdag van iedere weekals mede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting- der jagt, zal geoorloofd zijn. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad ge plaatst en zullen afdrukken in plano aan d« gemeen tebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 1 September 1871. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. van LIJNDEN. PATENTREGT. De BURGEMEESTER van "GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: dat het kolder van het PATENTREGT voor deze ge meente over het eerste kwartaal van het dienstjaar 1871 1872op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingenbinnen deze gemeente cn dat de Patenten van hen die op het kohier voorkomen ter secretarie der gemeente bunnen wordeu afgehaald van den 8 tot cïen 22 September aanstaande, dagelijks uitgenomen op Zon- en Feestdagen van des voormiddags 9 tot des na middags 2 ure, terwijl de dau niet afgehaalde Patenten door eenen deurwaarder der directe belastingen aan be langhebbenden tegen betaling van 10 cents zullen worden uitgereikt. Goes, den 5 September 1871. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De BURGEMEESTER van WAARDE, roept voor de tweede maal ter reclame op, regthebbenden op eene in het laatst van Junij 11 aan den zeedijk van den polder Emmanuelonbeheerd gevonden sifons», van buiten blaauw en van binnen geel geverfd, voorzien van 4 vaste zittingen, 3 onge verfde beuken bouten riemen en blaauw geverfd roertje. Waarde, den 7 September 1871. De Burgemeester voornoemd, J. VEREEKE. GOES, 7 September 1871., Men leest in het Batav. Handelsbl. De benoeming van mr. J. Loudon tot gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indie heeft een aangenamen indruk teweeggebragt. Men hoopt en vertrouwtdat het tijdperk van overpeinzen ten einde spoedt, om plaats te maken voor een periode van bandelen. Ook hoopt mendat de nieuwe landvoogd den moed zal hebben een eind te maken aan de tuchteloosheiddie sommige ambtenaren toonden, door de meest stellige bevelen der regee ring ter zijde te stellen, en om lien, die voor de hun toevertrouwde posten ongeschikt bleken te ontslaan. En wanneer nu bet Opperbestuur slechts begrijpt, dat Indië in Indië geregeerd moet worden: dat de Indische regeering niet gehouden moet zijn, bij alles bet welmeenen te vragen van den mi nister in Patria; dat het lot van zoovele millioenen onderdanen van het Nederlandscbe gezag niet af hankelijk mag worden gesteld van de afwisselende inzigten der ministers van koloniën, al naar mate de eene of de andere politieke partij boven drijft, dan kan veel goed worden bier te lande. Want boven alles beeft Indië behoefte aan een man, die weet te bevelen en zich te doen gehoorzamen die stipte pligtsbetracbting vordert ea nalatigheid durft straffen; die niet aan den leiband loopt van familie-relatiën, maar één doel onverwrikt in 't oog houdthet bevorderen van Indie's bloei. Doch wij vreezen dat althans wat de inmen ging van het opperbestuur*betreft, we daarmee nog niet in 't reine zijn, tenzij de opperlandvoogd ten regten tijde onafhankelijk zij het ook in strijd met miuisterieele aanschrijvingen, wete te handelen. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Co öperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goesop 1 September 1871. ONTVANGSTEN Kas-saldo 5 Februarij 1871 2825,035 Reservefonds- 32,70 Storting aandeel - 370,92 Terugbetaling op schuldvordering-14779,69 Interessen daarvoor. - 684,77 Opgenomen gelden -14945,01 Gezamenlijk bedrag -ƒ33.638,13'' UITGAVEN: ReservefondsNihil. Terugbetaalde aandeelen 141,32 Verleende voorschotten -1S225, Terugbetaalde intressen. - 92,93 Terugbetaalde opgenomen gelden -12958,53 Intressen van opgenomen gelden- 63,94 Onkosten- 14,29 Uitgekeerde winst vórig boekjaar - 119,07 Gezamenlijk bedrag -- 31.015,08 Kas-saldo, 1 Sept. 1871 2023,045 Als wethouder te 's Heerenhoek is herbenoemd B. A. Remijn. Te Wolfaartsdijk overleed een werkman ten gevolge van de drukkende hitte en het overmatig drinken, bij den zwaren arbeid aan den graanoogst. Mede werd daar de tijding ontvangen, dat een der personendie in het voorjaar uit die ge meente naar Noord-Amerika vertrokken zijn en die bij zijne aankomst aldaar zich al aanstonds in zijne verwachting deerlijk teleurgesteld zag, bereids overleden is. Op den 15 dezer maand zal de vrijmetselaars loge »La Compagnie Durable" te Middelburg haar 100 jarig bestaan berdenken. De overige loges in Zeeland zullen tot de bijwoning van het feest worden uitgenoodigd. Uit Sluis wordt berigt, dat aldaar eenige span ning bestaat, over bet gemeenteraads-besluit van 28 Aug. jl., datna hevige bestrijdingmet meer derheid van stemmen genomen is, tot heffing na melijk van eene belasting op de haven. Vrees voor te boogen hoofdelijken omslag schijnt daarvan de oorzaak te zijn, terwijl de wederpartij dan nu ook weder de oude tolheffing op de gemeentewegen te gemoet ziet. Het berigt dat te Moordrecht zich een geval van Aziatische cholera zou hebben voorgedaan, wordt nog niet nader bevestigd, intusschen acht het Nieutvs van den Dag bet noodig nogmaals tot waakzaamheid op te wekken. Dwaasheid ach ten wij bet, zegt het blad, dit punt niet aan te roeren, ten einde geen ongerustheid te verwekken. Integendeel. Er heerscht op verschillende plaat sen hier te lande een aan roekeloosheid grenzende onverschilligheid jegens den naderenden en ge- duchten vijand. En toch hoeveel kon en moest gedaan worden om zijne kracht zooveel mogelijk te breken. Daarom achten wij het noodzakelijk de bevoegde autoriteiten niet alleen, maar alle bur gers toe te roepen: werkt zoo lang het dag is!'' SCHETSEN OVER „DE OOST.'' V. Pieter Gerlen aan Karei Mondart. Waarde Karei! Hartelijker dan uw patroon schijnt gedaan te hebben, heet ik u welkom in het schoone Insulinde. Zoodra ik kan, kom ik u opzoeken om u te zien en veel nieuws uit het vaderland van u te hooren. Wat gij mij van uwe reis met postpaarden hebt gemeld ik weet hetis waarmaar ge moet nu niet denken, dat men hier op Java slechts met le vensgevaar reizen kan. Neen niet overal treft men zulke ongedresseerde paarden als op het traject door u afgelegd en er zijn beter rijtuigen dan de losbandige wagen dien gij hebt gebruikt. In den regel zijn de gouverne- ments-postpaarden het slechtst; en als men gouver- nements-postpaarden neemt, moet men bovendien een eigen wagen gebruiken. En wie geeft nu gaarne zijn besten wagen om met die koppige beesten te gebruiken? Dit neemt niet weg, dat, als uw patroon zelf eens reizen moéthij zeker wel een beteren wagen zal hebben voor zijn eigen gebruik. En de waggelende bruggen waren noodbruggen. Gij zult daarvan later meer hooren en kunnen opmerken, en de weg, naar uw verblijf was eigenlijk geen postweg meer. Intusschen zijn er verscheidene trajecten waarop de ondernemende chinezen wagens en paarden ver huren tegen billijke prijzen. En deze paarden en wagens zijn in den regel zeer goed en vertrouwbaar. Gij vraagt mij u wat op de hoogte te brengen om uw huishouden in te rigten. Ja, mijn waarde, dat is een lastige vraag en het best wat ik u raden kan is: neem eene huishoudster. Maar op dat punt is wel eenige inlichting noodig en ik geloof u die het best te kunnen geven door u mee te deelen hoe ik aan eene huishoudster ben gekomen. Mijn patroon is een charmant mensch en de vraag die gij mij doetdeed ik aan Item. Toen zei hij ook: „neem eene huishoudster" en dat denkbeeld lachte mij aan. Een jong man kan slecht op zijn eigen huishouden letten en ik herin nerde mij dat huishoudsters ook in Holland gebrui kelijk zijn. Ik nam dus genoegen met zijn aanbod om er mij eene te bezorgen en op een goeden dag houdt voor mijne woning eene kar op waaruit eene vrouwelijke gedaante komt gekropen, die zeer vriendelijk tabéh toewan (ik groet u, mijnheer) zeide en mij en mijne woning onmiddelijk aan een scherp onderzoekenden blik onderwierp. Zij was op 'toog van middelharen leeftijd had hare tanden nog ougevijld en scheen niet te pruimen. Zij liet mij drie certificaten zien van heeren bij wie zij eenige jaren (bij één zes jaren) trouwe diensten had bewezen en intusschen liet zij haar boeltje afladen. Die certificaten bevielen mij en zij zelve zag er vrij proper uit, zoodat ik geloofde wel af te zijn. Nadat zij alles uit de kar had gekregen wat er in wasging zij naar mijne waschtafel en toiletteerde zich met mijne eigene toilet-artikelen. Ik vond dit wel wat heel vrij doch meende bij de eerste ont moeting niet al te apik (streng) te moeten zijn. Zij ging toen naar mijne keuken en maakte een zeer smakelijk avondmaal klaar waarover ik haar mijne goedkeuring betuigde. Er was wat over en omdat het hier moeijelijk gaat orn brood te koopen, zoo stelde zij voordat overschot den volgenden morgen op te warmen. Die huishoudelijke geest beviel mij uitstekend en met een tevreden gevoel liet ik de logeerkamer voor haar inrigten. Den volgenden morgen wachtte ik te vergeefs op het opgewarmde maal. Ik ging eens kijken in de keuken, mijne huishoudster was er nietik ging naai de logeerkamer en ook daar was zij niet. Dit ging mijn begrip te hoven en ik schreef aan mijn patroon den stand der zaken. Al spoedig kreeg ik ten antwoord„Uwe huishoud- „ster is hier en heeft mij een en ander meegedeeld. „Gij schijnt niet begrepen te hebben dat eene huis- „houdster hier geheel en al de plaats der huisvrouw „vervangt. Zoo gij haar die regten wilt toekennen, „komt zij straks terug." Toen begreep ik de zaak en gedachtig aan de spreuk „'slands wijze, 's lands eer", gaf ik zuchtend den last de logeerkamer maar weder op te ruimen en schreef ik aan mijn patroon dat ik mijne huishoudster ver wachten zou. Ge begrijpt dat mijne ingenomenheid met de drie certificaten van trouwe dienst toen zeer verminderde. Maar qu'y faire 5* Op 'teerste abord zult gij het eene afkeurenswaar dige zaak vinden, om ongehuwd met eene vrouw te leven, maar eilieve het is eene algemeene gewoonte in dit land en eene zaak welke van veel slechte dingen terughoudt. 't Is een huwelijk buiten de wet. Een Europeaan in Indie kan op een tractement van 100,a 200,'s maands bezwaarlijk trouwen met een Europeesch meisje. En toch, het staat reeds geschrevendat liet niet goed is, dat de man, als hij tot zijne jaren zal zijn gekomen, alleen blijve. Welnu het gebruik van het land brengt mede, dat uren eene huishoudster uit de doehteren des lands neemt en daarmede leeft als met eene getrouwde vrouw. Komen er kinderen, men behoeft ze slechts bij den ambtenaar van den A

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1