BUITENLAND. Bij de opening van de stembus op eergisteren bleek dat jl. Vrijdag voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier, waren ingeleverd 170 biljetten, waarvan 18 van onwaarde verklaard. Van de alzoo overblijvende 152 geldige stemmen verkregen: de heer B. Quist 85, de heer J. J. B. Wieclcing 67 stemmen. Niettegenstaande dus de eerstgenoemde door nog minder dan een vierde der stemgeregtigden verko zen was was reeds binnen een paar uren na de opening der stembus het berigt ingekomen dat de heer Quist de benoeming had aangenomen. Verscheidene biljetten waren met rijmpjes enz. ingevuld. Deze werden niet voorgelezenmaar gingen waarschijnlijk als interessante lectuur, rond bij de leden van het stembureau en de tegenwoordig zijnde beambten der secretarie. Wij betwijfelen het of art. 60 der kieswet hierbij in het oog is gehouden. Na den afloop der stemming vroeg een der aan wezige kiezers, of zij (kiezers) niet mede mogten oor- deelen over de waarde of onwaarde van de biljetten, waarop hem teregt werd geantwoord, dat die be voegdheid alleen aan het stembureau behoorde. Op zijn nadere vraag of de kieswet niet zeide dat de inhoud van ieder biljet moest worden voor gelezen werd door een der leden van het stem bureau ten antwoord gegeven»neen, want dan zou den wij wel den heelen dag versjes kunnen oplezen!" Wij zijn zoo vrij op te merken, dat de betrekking van lid van het stembureau te zijn zeker niet tot de lusten van het lidmaatschap van den raad behoort, maar hij die tot dezen eervolleu post wordt geroe pen, behoort zich o.ok de lasten te laten welgevallen. En nu is het zeker geen benijdenswaardige taak voor een lid van den raad om allerlei rijmpjes en versjes voor te lezen maar waar de wet zoo dui delijk spreekt als in art. 60 van de kieswetdaar gaat het niet aan met zulk eene gemakzuchtige opmerking (tot besparing van tijd en dat op een ker misdag een voorschrift der wet te ontkennen. Werd uit een paar onzer vroegere nummers voor het eerst publiek de klagt gehoord over het niet aansluiten der toegangswegen aan den Sloedam thans vernemen wij met genoegen, dat binnen kort die werken zullen worden aanbesteed en daartoe dezerzijds de bermweg van den buitendijk van den Jacob-polder tot aan den straatweg zal gebezigd worden. Aan de Walchersche zijde zou tot dat einde de tegenwoordige kleiweg, die dwars door de Nieuwekerke- en Suzanr.apolders loopt, tot de plaats waar deze den spoorweg snijdt, beklinkerd en ver der tot den dam doorgetrokken worden. Men meent dat alzoo nog vóór den aanstaanden winter die wegen voor het verkeer met rij- en voer tuigen in gebruik zouden kunnen komen. Voor hen die meenen dat de kermissen van zelf zullen te niet gaan door minder bezoek en het haken naar edeler genotgeeft thans de Goessche kermis nog weinig moed. V eel schrijft men het toe aan het heerlijke weder dat slechts hoogst zeldzaam de Goessche kermis te beurt viel, alsmede het zoo gun stig binnenhalen van den oogst; doch wat de rede zij men kon Zaturdag jl. letterlijk over de hoofden loopen door het gedrang van het aantal buitenlieden. Intusschen zijn de gelegenheden tot vermaak gering. Wel treft men verschillende kra men aan van beter gehalte dan vroeger en is er een aangenaam café chantant in de sociëteit, maar men mist een geregeld goed avondspel, door welk gemis de herbergen tot des nachts laat overbevolkt zijn, want het geld, voor dien dag beschikt, moet er op de eene of andere wijze aan. Waarlijk sints onze Zeeuwsche dichter Zwigtvnan in 1817 de Zeeuivsche Boere-Kermis zoo naar waarheid bezongis na die 54 jaren zijn slotvers nog zoo geheel van toepassing, waar hij zegt: Dus zong ik hoe de weelde en wellust hand aan hand Hier dart'len langs de straat, in geile minnebrand; Brooddronkenheidverzeld van ongeregeldheden De voorspoed weinig achtte en de eerlyke zeden Durft schoppen met den voetde trotsche hoovaardij Spanseert en houdt de feeks Minachting aan haar zij' Daar norsche Ondankbaarheiderkentloos voor genieten, Den Hemel tergddie dreigt zijn wraakpijl neer te schieten Om zulke gruwzaamheên als Godd'looze overdaad Verwektte straffen 6 t gij veldelingen haat Toch de ongebondenheêndie redelijke geesten Misvormen en doen zijn als redelooze beesten. 't Vermaak wordt u gegunt na 'tzweeten bij den ploeg, Strijkt vrij de zorg van *thart, gij die van 's morgens vroeg, Voor 't opgaan van de zon tot dat de starren lichten Uw nut' en noodig werk moet op het veld verrigten Doch laat in al uw doen, als gij in gulle vreugd, Het akkerwerk verpoostde hagelblanke Deugd Uw leidsvrouw zijn, zoo moet uw veldvrucht welig groeijen, Uw land en wei van graan en boter orervloeijen. Men schrijft ons uit 's Heer Arendskerke dd. 2 September 1871. Heden middag brak er brand uit in een schuurtje annex het woonhuis van een arbeider in den Nieu- wenkraaijert, tijdens de eigenaar met zijne vrouw zich op de kermis bevonden. Eenige kinderen waren alleen te huis. Gelukkig kwamen spoedig een paar spoorweg arbeiders ter hulp snellen, die dan ook den brand in zoo ver stuitten, dat hij niet tot het belendende woonhuis oversloeg. Het gebouw was tegen brand schade verzekerd, de roerende goederen echter niet, zoodat de eigenaar, een braaf en oppassend huis vader van een talrijk gezin, nog al eenige schade zal lijden daar al zijne gereedschappen en brandhout benevens eene geit een prooi der vlammen zijn geworden. De oorzaak is onbekend. Tevens verneem ik, dat de knecht van den land bouwer J. Rottier Cz., mede onder deze gemeente, het ongeluk heeft geha^iMieWervoeren van een partij stroo van den wagen te glijden, zoodat hij tusschen de paarden schijnt gevallen te zijn, waar door hij zulke kneuzingen en inwendige beleedi- gingen heeft bekomen dat men voor zijn leven vreest. Als een bewijs dat de officiële bemoeijing van de gemeente-besturen met de kermis vatbaar is vöor afschaffingdeeien wij het volgende viit Delft mede: Niettegenstaande het raadsbesluit van de vorige week, om tot de orde van den dag over over te gaan op rekwesten, om de kermis gewij zigd, evenals te Rotterdam, te laten doorgaan, zijn toch de kermisvermakelijkheden op nog uit gebreider schaal aangevangen dan men gevraagd had, en wel in een weiland, gelegen aan den Zuid singel tegenover de rijksconstructiemagazijnen, toe- behoorende aan den daarbij wonenden landbou wer A. Noor dam, die dit land voor dat doelein de verhuurd heeft. De geheele kermispret is daar vertegenwoordigd, en Zondag kou ieder getuige zijn, dat daarvan door het Delftsche publiek en veel vreemdelingen ruimschoots gebruik gemaakt is onder de benaming van Noordamsche kermis. In het Café chantant van P. S. Hoppe, van Am sterdam dat ook op dat terrein staat en gisteren avond stampvol was, werd de bouwman Noordam met zijn vrouw, toen zij daar binnenkwamen, op de uitbundigste wijze door het aanwezige publiek toegejuicht. Er ontbreekt slechts gaslicht en po- licie, die, naar men verneemt, door het bestuur geweigerd zijn: in het eerste voorzien gedeeltelijk de petroleum en de maan, 'en de heer Hoppe is door de kramers gekozen 0111 op het terrein de or de te handhaven. Overigens spelen de geheele week in den stads-schouwbarg de kon. tooneelis- ten onder directie van den heer Valois, en de wed. van Osselen, de acrobaten onder directie van den heer Calp, enz.; verder is ook bij anderen gelegenheid gegeven om deze week, evenals of er kermis was, door te brengen. Niet zoo verstandig heeft men gehandeld te Zaandam.* Yan daar meldt men, dd. 30 Aug.: Nadat Maandag avond een menigte volks, waar onder meest jongens, al zingende door de stad optogten hadden gehouden en hier en daar bij woningen van de leden van den Raad en van den burgemeester dezer gemeente, zingende of schreeu wende, hun ongenoegen te kennen gegeven, over de schorsing der kermis, die in gewone jaren deze week hier plaats had, heeft zich gister avond dat tooneel herhaald, op niet minder groote schaal, zoodat men werkelijk voor grootere baldadigheden beducht was. Ten tien ure 's avonds werd dan ook de schutterij offgeroepeu, om voor het huis van den burgemeester post te vatten. De oploop van menschen werd hierdoor niet minder, maar door den toevloed van nieuwsgierigen zeer vergroot, zoodat er aanhoudend een digte volkshoop voor de woning des burgemeesters zich verdrong. Op enkele plaatsen werden eenige glasruiten ingewor pen of ingeslagen. Een der belhamels werd ge arresteerd en van anderen door de politie nota genomen. Tot laat in den nacht bleef een menigte volks op de been, zonder dat evenwel belangrijke feiten plaats vonden. Nadat de burgemeester zich te voet van zijn huis naar liet stadhuis had begeven, gevolgd door verscheidene schreeuwers en nieuwsgierigen, en de menigte door hem tot orde was aangemaand, be gon de groep langzamerhand te dunnen en was omstreeks 3 ure des nachts het tooneel van straat rumoer voor dien avond ten einde. Den volgenden dag arriveerden 26 man caval- lerie uit Haarlem, zoodat men Diet twijfelt of het anders zoo rustig Zaandam zal van verdere demon stration verschoond blijven. Latere berigteu melden, dat het thans daar al les rustig is. Een nog nader berigt meldt, dat de cavallerie in overdreven ijver een rustig wandelaar heeft ge dood, een aantal personen heeft gewond en som mige te water zijn geraakt. De cavallerie is vervangen door infanterie. Ook te Bodegraven hebben ongeregeldheden om dezelfde reden plaats gehad, zoodat een officier met 40 manschappen uit Woerden moesten over komen. De regerings-crisis in Frankrijk is opgelost. Den 31 Augustus jl. heeft de nationale vergadering met overgroote meerderheid het voorstel Rivet aange nomen en Thiers, met den titel van president, bij voortduring het uitvoerend gezag in de republiek opgedragen, hem bij besluitvan 17 Februarij 1871 verleend. In eene, den 1 September ingekomen boodschap betuigt Thiers zijn dank voor het bewijs van groot vertrouwen, hem gegeven. »Als om dat vertrouwen te verdienen een vol strekte toewijding aan de belangen van het land voldoende is," verklaart Thiers, »dan durf ik zeggen dat ik het waardig ben. Ik zeg aan alle partijen der vergadering dank, dat zij zich hebben veree- nigd in een gemeenschappelijke gedachte met het doel de regering te versterken en haar in staat te stellen hare taak te volbrengen. Het land in- en uitwendig tot vrede te brengen, het te bevrijden van de vreemde bezetting, en het geëerd te maken, ziedaar het doel van al mijne pogingen. Zoo wij dit oogmerk kunnen bereiken, dan zufl^jwijjnm met vertrouwen aan 'slands oordeel kunnen onder werpen en den lande den lastbrief teruggeven, dien het ons heeft toevertrouwd." Het spreekt van zelf, dat het besluit der ver gadering het onderwerp der gesprekken en beschou wingen, en dat Thiers de held van den dag is. Maar- volgens het oordeel van sommige dagbladen is de positie van Thiers thans minder vast dan zij was voor 31 Augustus, eu wanneer men let op het ver- ledene en zich herinnert dat in Frankrijk al wat definitief is veel minder kans van duurzaamheid heeft dan hetgeen voorloopig is 'ingesteld, moet men erkennen dat die zienswijze niet zoo geheel uit de lucht gegrepen is. Thans is een nieuw tijdperk geopend, en de regterzijde zal trachten zelve de re gering te leiden, hetgeen het hoofd van het uit voerend bewind, mén weet met hoeveel inspanning, tot dus verre heeft weten te verhinderen, gedreven door de vrees voor de gevaren waarin de hartstog- ten der reactionnairen het land onmisbaar zouden storten. De aanneming van het ontwerp van wet betreffende het presidentschap van Thiers heeft ove rigens geen einde gemaakt aan het petitionnement om de ontbinding der nationale vergadering te er langen. Integendeel, in het noorden en in het mid den des lands worden het aantal verzoekschriften en dat der onderteekenaren steeds grooter. Van een anderen kant heeft het op 31 Augustus ge vallen besluit aan de monarchale partijen weder hoop gegeven. Zoowel de imperialisten als de legitimis ten gelooven dat zij weldra zich in een Restauratie zullen hebben te verheugen Ook blijft het altijd nog eene vraag van belang voor hoelang de politieke toestand van Frankrijk geregeld is. Wij weten toch bij ervaring, dat de Fransclien zich niet ontzien een besluit van heden op morgen weder te vernietigen. De nationale vergadering zal den 15 September uiteengaan, voor onbepaalden tijd. Eenige leden, die de beginselen van den vrijen handel zijn toe gedaan, o.. a. de hh. Lion Say, Dréo, Wolowski, Ronveure en Passyhebben besloten een voorstel in te dienen, strekkende tot het benoemen van twee parlementaire comroissiën, ter voortzetting van de twee enquêtes, in de laatste dagen van het kei zerrijk ingesteld naar de werking der in 1860 ge sloten handelsverdragen en naar den toestand der fransche koopvaardij. De organen van den vrijen handel verheugen zich zeer over dit voornemen. Zij achten het van belang, dat in de tegenwoordige oogenblikken, nu de protectionistische rigting aati de regering is, op nieuw geconstateerd worde dat het welbegrepen belang des lands het behoud der handelsvrijheid vordert. De afgebroken enquête heeft, naar de overtuiging dezer organen, rèeds genoeg zaam bewezen dat zoo min de bpdoelde tractaten als de wet van 1866 op de koopvaardij dien on- guustigen invloed op sómmige takken van natio nale nijverheid uitoefenen als de voorstanders van het beschermend stelsel beweren. Uit Spanje meldt men: Eenige maanden geleden werd de regering dooi de wetgevende kamers gemagtigd om, zoodra zij de nieuwe orde van zaken in Spanje duurzaam ge- vestigd zou achten, hare bestrijders en alle andQre, wegens politieke misdrijven veroordeelde of vervolgde personen door een amnestie-besluit van verdere ver volging en straf tc ontheffen. Niettegenstaande de geruchten van eene aanstaande beweging der carlisten is zoodanig besluit thans genomen en af gekondigd. Het behelst in den aanhef o. a. deze zinsnede: »Het gouvernement kent ook de verbor gene hulpmiddelen en hulpbronnen van de bestrij ders der bestaande orde van zakenhet heeft de volle zekerheid van hunne zwakheid en magteloos- heid, en is zich zelfbewust van genoegzame kracht om elke gewelddadige beweging van bestrijders der constitutie of der dynastie met geweld te fnuiken." De amnestie is zeer uitgestrekt; zij omvat alle personen die wegens een in Spanje begaan misdrijf van politieken aard door den regter zijn veroor deeld. Eene nieuwe soort van strafbare handelin gen, nl. pogingen om stembiljetten te vervalscheu of aan een kiezer ^oor dwang, ook van niet-stoffe- 1 ijken aard, zijne stem af te persen, is door het amnestie-besluit onder de politieke vergrijpen ge rangschikt. De strafvonnissen of vervolgingen op grond van politieke misdrijven worden door het amnestie-besluit op één punt in stand gehouden, nl. zooveel de aansprakelijkheid voor de aan par- tikulieren toegebragte schade betreft, en zoo ver het politieke misdrijf mede onder de regtspraak in bur gerlijke gedingen viel. Berigteu uit Amerika gewagen van den over vloed van petroleum die er gevonden wordt. Een van die berigteu luidtYoor degenen die denken dat de wellen van aardolie in Pennsylvania uit geput zijn, kan het volgende dienen In het jaar 1860 zijn slechts anderhalf millioen gallons petroleum uit de Vereenigde Staten uitge voerd; in 1868 Indroeg de uitvoer daarvan negen en negentig, en in 1870 honderdeen-en-veertig mil lioen gallons. De stroom van aardolie in Pennsylvania is sedert het jaar 1867 nagenoeg vijftig percent aan gegroeid. Yolgens de berigten van dagbladen der Vereenigde Staten hebben de Mexikaansche overheden nieuwe premiën uitgeloofd met het doel om het aantal Indianen, hare oude vijanden, te doen verminderen en ze allengs geheel uit te roeijenhet bedrag der uitgeloofde premiën voor hoofdschedels van In dianen van den Apache-stam is door die overhe den met vijftigduizend dollars vermeerderd.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2