1871. M 70. Dinosdag 5 September. 58s,e jaargang. - - - - - - op Dingsdag den 5 September 1871, Vertrek der Oost-Indische brievenmaal. BINNENLANDSCHE BERICTEN. (■OESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. BEKENDMAKINGEN van liet Gremeente-bestuur. OPENBARE VERGADERING van den G E M JE JË IV TJi - M A. A li te GOBiS, ten raadhuize aldaar des namiddags ten 3 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: Na beëediging der toegelaten leden: 1. Benoeming van een voorzitter van het bestuur gasthuis. 2. Idem van een hoofdcommissaris der vereeniging van werklieden. VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het stembureau voor de verkiezing van een lid van den ge meenteraad bij herstemming ontvangen hebbende de pro cessen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes voor gemelde vei kiezing, waaruit blijkt dat ter vervul ling der vacature, ontstaan door het nemen van ontslag door den heer mr. TV. G. de Knokke van der Meiden en voortdurende door het bedanken van den heer I. J. Paar- dekooper verkozen is de heer B. QUIST met 85 stemmen; brengen ter openbare kennis dat afschriften dier pro cessen-verbaal op heden ter gewone plaatse zijn aangeplakt en ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd, alwaar zij kunnen geraadpleegd worden op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namid dags 2 ure. Goes, den 2 September 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris HARTMAN. HAVEN VAN GOES. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat liet water uit de haven van Goes, ten gevolge van het invoegen der kade muren, zal worden afgelaten, en wel vau Donderdag den 7 tot en met Maandag den 11 September a. s. tot 40 centime ters beneden het peil. Goes, den 4 September 1871. Burgemeester en Wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris HARTMAN. POSTERIJEN. Via TRIEST den 6 September, per eersten trein naar Roosendaal. Via B RIN Dl SI den 8 September, per laatsten trein naar Roosendaal. VREDEMIDDELEN. II. Wanneer in ons vaderland, het kleine Nederland, pogingen worden aangewend om den algemeenen vrede te bevorderen en zulks geschiedt in de hoop dat Nederland met ter tijd zooal niet het uitgangs punt, dan een aanzienlijke factor zij van de ze delijke magt die gesteld moet worden tegenover de ruwe kracht der wapenen dan zal geen vrij zinnig man, die gelooft in de eindelijke zegepraal der menschelijkheid op de dierlijkheiddaaraan zijn sympathie en steun mogen ontzeggen. Dat dit nogtans gebeurt is een gevolg van den verkeer den ijver van sommige vrede apostelen, 't Is nocdig dat dit duidelijk aan het licht worde gesteld, dat men wete dat de man, die liever alle kunstschatten der wereld zag verbranden, dan ze ten koste van een menschenleven dat zich vrijwillig aanbood gered te zien dat de man die in zijne vredelievende wijsbegeerte met kalmte zijn vader of moeder door >overmagt" zou zien beleedigen dat deze lieden wij weten zeer stellig dat dezulken in onze vrede vereenigingen zijn aan te wijzen dat deze lieden per ongeluk zijn verdwaald in den vredebond. Dat voor de zaak des algemeenen vredes, waar voor dan toch eigenlijk ieder beschaafd mensch zelfs als deze een geleerd krijgsman is, een warme genegenheid heeft dat voor haar een groot aantal menschenkinderen geen vinger in de asch zouden willen steken, laat zich aan den anderen kant ook weder zeer goed begrijpen. Vele gemoedelijke, ach tenswaardige zielen achten, oorlogen en pestilentie" nog altijd de vreeselijke gevolgen van de mensche- lyke verdorvenheid, gevolgen niet te keeren door xnenschenkrachten. In hun oog zijn de leden van vredebonden zoovele levende bewijzen te meer dat de mensch een hoogmoedig wezen iswiens ver dichtsel des harten verdorven is. Dezulken weeren met hun ouden bijbel alle verleiding der vrede mannen afwas niet God de Heer der heirscharen? Met dezen is voorzeker geen spreken welke edele harten daar ook onder die stemmige kleeding mo gen kloppen het is raadzaam hen in bewonde-t ring nedergeknield te laten voor den koning van Pruisendie in dezen goddeloozen tijd den moed had God als de Heer der heirscharen te erkennen. Dat ook velen der behoudsmannen zoo al geen ge moedsbezwaren, dan toch tegenwerpingen hebben, is hun niet zoo geheel en al te misduiden wan neer men zich herinnert hoe de uiterste partijen socialisten communisten en, om die alles te over treffen, de parijsche Commune spreken van eeuwi gen vrede. Daarom zal men gelooven wij wèl doen meer op het gebied der mensehglijkheid de harten voor de zaak des vredes te winnen: de staat kundige meening zal zich daar dan ten laatste wel naar schikken. Menschelijkheid heeft de slavernij gedood de staatkunde heeft er zich naar geschikt. Het terrein wordt dus, onzes inziens, een weinig glibberig, wanneer men een model-vrede-koningrijkje van ons landje wil maken. Men zal ook in het vrede- vraagstuk een open oog dienen te houden voor den iverkelijken toestand en dien zoo nuchter mogelijk moeten beoordeelen. En nu weten wij allen onze grenzen worden omringd door van top tot teen ge wapende en ten deele verbitterde volken 't is thans minder de vraag hoe vv'jj" ons zouden Kunnen inrigtenwanneer Europa's toestand niet zoo drei gend was, maar eerder, hoe, zonder het volk te zware lasten op te leggende staat het meest tegen overval zal beveiligd kunnen worden. Toch heeft het boekje van den heer van Bem- melen, waarvan wij in een vroeger artikel een zeer beknopte schets gaven, te veel uitlokkends, al ware het slechts den titel Middelen tot voorkoming van Oorlog, om het zoo spoedig mistroostig ter zij te leggen. Het geschrift waarmee wij onze lezers de kennisname reeds vroeger aanraaddengeeft een bepaald stelsel aan de hand: dit is reeds veel. Maar nu de vraag; is het in een constitutioneel gere geerd koningrijk als Nederland invoerbaar? De heer van Bemmelen nemen wjj eenige zij ner denkbeelden op wil in de eerste plaats de beslissing over oorlog of vrede aan de vertegen woordigers des volks overlaten. Hij verlangt daar om dat het regt tot oorlogverklaren den koning niet langer worde gelaten. Wij deelen volkomen dit gevoelen. Wij weten zeer goed dat het eigenaardig tegen- wigtdat de grondwet heeft gesteld tegenover de magt des konings, reeds een waarborg oplevert, dat persoonlijke handelingen van het hoofd van den staat ons nog zoo spoedig geen oorlog zullen op den hals jagen. De ondervinding heeft dit in het vorige jaar ook in andere constitutioneele staten doen zien. De koning van Italië liet, op aandrang van Thierstoen deze laatste zijn bekende rond- reize door Europa maaktezijn ministers en gene raals bijeenroepen ten einde te beraadslagen over het voorstel van den afgezant van Frankrijk, om dat land met 100,000 man te steunen. De koning en zijn generaals stemden allen voor het ter hulp komen van den ouden bondgenoot en toch moest 's konings wensch onverhoord blijven door het ver zet der ministers. Zoo bestaat er in eiken constilutionelen staat een niet gering te schatten waarborg tegenover 's vorsten magt. Vooral in ons Vaderland. Bij de grondwet van 1848 zijn die waarborgen nog gvoo- telijks versterkt. Voor dien tijd heette het in de grondwet kortweg: »De koning verklaart oorlog en vrede." In de grondwet van 1848 echter is het hoofd van den staat verpligt terstond mededeeling te doen van eene oorlogsverklaring en de redenen daar toe hij moet den inhoud der vredes-verdragen aan de staten-generaal mededeelenafstand van grond gebied moet door de vertegenwoordiging worden goedgekeurd en de bevorderingen het ontslag der militaire officieren, hangen niet, gelijk vóór de tegen woordige grondwet, van willekeur af, maar zijn ge regeld bij de wet. Dit alles is zeker veel maar 't is niet genoeg. Het geval kan zich voordoen dat door het weigeren eener audiëntie aan een gezant door een vorst, gelijk verleden jaar door den koning van Pruisen aan Benedetti, de kogel door de kerk wordt ge jaagd en, naar de thans helaas nog heerschende begrippen, den weg ten eenenmale wordt afgesne den aan een vreedzame oplossing van een geschil. Alleen daarom reeds zou het wenschelijk zijn, dat het niet langer van den wil van één mensch afhange om den beslissenden stoot te geven tot een oorlog, waarbij het wel of wee van duizenden is betrokken. Teregt zeide onze groote van Ho- gendorpsprekende over de oorlogen, tengevolge van de te groote koninklijke magt. »De oorzaak dier oor logen was op verre na niet te zoeken bij de vorsten alleen, uithoofde vau hunne begeerlijkheden maar menigmaal was een minister de aanlegger en andere malen een gunsteling, niet zelden eene maitiesse. Het kwam er slechts op.aan, een woord uit den mond van den vorst te lokkenhij alléén gaf de wet hij alléén beschikte over al de krachten der natie hij alléén rigtte die tegen eene andere natie." Zóó is de toestand in ons vaderland gelukkig niet meer; maar zoo is bij nog in andere staten. Nederland zou een schoon voorbeeld geven aan andere staten, indien het voorging ora het regt tot oorlog-verklaren bij de volksvertegenwoordiging over te brengen. Teregt zegt de heer van Bern- mehn: daarbij mag de kwestie omtrent monar chale of gouvernementele en parlementaire rege ring, de vraag omtrent behoud of verkleiniug van het koninklijk praerogalief, niet eens in aanmer king worden genomen. Het geldt hier een der grootste goederen van volk en menschdom, het behoud zoo mogelijk van den vrede." Ons dunkt een ander bezwaar, waarover de heer van Bemmelen wel wat luchtig heenstapt, zwaar der te wegen. De vraag namelijk of de tijd, die verloren kan gaan door het bijeenroepen der Staten- Generaal, niet in het voordeel van den vijand zou komen. Wij weten wel, een oorlog komt niet uit de lucht vallen. Zelfs de oorlog van het vorige jaar, voor velen onverwachter dan ooit, was, hoe wel den 15 Julij eerst officieel aangekondigd, den 6 July te voren reeds als hoogstwaarschijnlijk te achten. Maar, wij berinneren ons tevens de ver bazende snelheid waarmede de Pruisische legers in 1866 Saksen en Hannover hebben bezet en dan gelooven wij dat één dag tijd voor ons vaderland de gewigtigste gevolgen kan hebben. Wij zien het eenige en afdoende middel tot oplossing van dit bezwaar hierin, dat men breke met den ouden slakkengang en slender, en ons leger, volgens welke beginselen dan ook zamenge- steld, altijd zóó organisere, dat er hoogstens twee dagen worden vereischt om het op de noodige pun ten aan de grenzen opgesteld te zien. Zijn wij het dus volkomen in één opzigt eens met den voorschrijver der Middelen tot voorko ming van oorlog" vele zijner recepten achten wij overbodig of strijdig met onze constitutie. GOES, 4 September 1871. De Minister van Finantiën brengt ter kennisse der belanghebbenden, dat in de eerste belft der maand October aanstaande, in het locaal van het Departement van Finantiën te 's Gravenhage, ten overstaan van de daartoe benoemde commissie, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij bet vak der Posterijen, waartoe minstens twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De aspiranten behoofen zich vóór den 16n Sept. a. s., bij een eigenhandig op zegel geschreven rekwest, tot den Minister te wenden. Na dien tijd inko mende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Bij dit rekwest behooren de stukken te worden overgelegd, in de Staats-Courant van den 31 Augs. vermeld, welke tevens het programma van het exa men bevat. Men leest in de Heraut: Zoo we wel onderrigt zijn, zal door de heeren van Wassenaer van Catwgck en van Loon, in de herfstzitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, een voorstel worden ingediend ter Grond wetsherziening, voor zooveel artikel 194 betreft.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1