1871. V'"69. Vrijdag 1 September. 5 jaargang. Middelbaar Onderwijs. B E K E N D M A K I N G E N van hei Gremeeute-besiruur. MIDDELBAAR ONDERWIJS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLAND. ife De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. \T. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1G regels 5 1, Dienst-aanbiedïngen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. BIJ DIT KOMMER BEHOORT EEN BIJBLAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis dat na het op den 28 Augustus jl. ge houden examenals leerlingen aan de Hoogere Burgerschool en Burger-avondschool zijn toegelaten I. Hoogere Burgerschool. A. In de Voorbereulings klasse de mannelijke leerlingen W. A. de Laat de Kanter C. de Lozanne. A. J. van Heel. J. H. J. Bartelse. H. J. G. Hartman. J. M. Clinge Doorenbos. A. E. Janssen. G. Krol van der Hoek. L. G. Krol van der Hoek. J. H. A. P. Overman. B. In de eerste klasse J. J. C. M. van Oitters. B. A. Giltaij. H. P. Calleniels. J. Steketee e« J. Ossewaarde. de vrouwelijke leerlingen B. K. van der Hoek. S. M. M. Kooman. C. J. van Dalen en S. C. Harinck. leei ling leerlingen M. W. van Heel. B. van Heel. M. L. de Fouw. G. S. Dominicus van den Bussche en H. C. de Jongh. C. Inde derde klasse de mannelijke leerling H. D. L. Bouricius. II. Burger-Avondschool. de mannelijke M. Ravenswaaij. de vrouwelijke C. E. de Jongh. C. J. A. Rijser. de mannelijke leerlingen J. de Lange. P. Elsman. J. Stamperius. G. de Graal' en M. Kouwenberg. Goes, den 30 Augustus 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS maken bekend, dat na gehouden herexamens op de hoogere Burgerschool zijn bevorderd: ,A. Van de voorbereidmgs- tot de 1ste klasse de mannelijke leerlingen j A. Elzevier Stokmans. en C. J. van Kalmthout. 1 w- J- Hartman. B. Van de 1ste tot de 2de klasse de mannelijke leerlingen J. Olivierse. A. Kakebeeke en C. Van de 2de de mannelijke leerlingen tot de 3de klasse H. K. .T. Dominicus van den Bussche en L. E. A. Liebert. H. Jager. C. H. G. Hartman. Goes, den 30 Augustus 1871. W Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P BLAAUBEEN. De Secretaris HARTMAN. deeld te hebben eene kwalificatie voor de ongemoti veerde heftigheid van den heer ïlanlo te moeten ge ven. Maar te zeggen, dat de heel- Hanlo met waar- digen klem" zou gesproken hebben, gaat ons wat ver en ieder moge daarover oordelen als men weet dat Zijn EdelAchtbare o. a. met de vuist op de tafel sloeg om dien waardigen? klem te vertoonen. Een vreemd soort van waardigen klem! Wij aarzelen dan ook niet als onze meening te kennen te geven, dat de toon en gebaren van den heer Hanlozooals hij die in de vergadering van jl. Zaturdag vertoonde, ergens elders dan in een colleg'ie van vroede en achtbare mannen te huis behooren en allerminst strekken om aan eene waar dige behandeling van de gemeente-aangelegenheden bevorderlijk te zijn. Tot lid van het burgerlijk armbesluui*lliier is gisteren avond door den gemeenteraad btjjftfnd. de heer Al. Sterk. urAlliit GOES, 1 September 1871. Tot lid der eerste kamer van de Staten Gene raal is door de Provinciale Staten van Noordhol land verkozen de heer A. Prins. Naar het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-IIolland is bij arrest van eergisteren door den Hoogen Raad der Nederlanden verwezen de zaak van den moordenaar uit St. Anneland, die een mede-dienst bode in een put verdronk om een ander te kun nen huwen eD deswegens tot levenslange tucht huisstraf veroordeeld werd door het Zeeuwsche Hof. Dit arrest van verwijzing is het gevolg van het onlans vermeld cassatie-pleidooi van adv. mr. D. van Eek. Al de ingeschrevenen die aan het admissie- examen voor de hoogere burgerschool eu burger avondschool hebben deelgenomen, zijn toegelaten, n. 1. 22 mannelijke en 11 vrouwelijke leerlingen. Dij al het vooroordeel waaraan die school bloot staat niet alleen, maar dewijl juist zij een twist appel voor velen in de gemeente schijnt te zijn, ver- heuo-en wij ons in( die belangrijke, jaarlijksche aan winst van leerlingen, welke zeker het beste bewijs is hoezeer men de ontwikkeling der jeugd op prijs stelt, en welke hoogst nuttige gevolgen die inrigting voor onze kinderen hebben kan. »De heer mr. Hanlo heeft in de raadsvergade ring van jl. Zaturdag met waardigen klem ge- sproken," zegt de redacteur van de N. G. Ct. in zijn hoofdartikel van jl. Dingsdag. Dit noopt ons eene omstandigheid te releveren, v«ilke wij welligt anders niet zouden hebben vermeld. ïn de eerste plaats merken wij op, dat zelfs de redacteur van de N. G. Ct. het noodig schijnt geoor Door den heer J. A. A. Fransen van de Putte is in dezelfde raadszitting aan jkr. Pompe van Meerdervoort eene vraag gerigt nopens het door den laatste ontworpen plan voor de hervorming der meisjes-school alhier. Daaruit blijkt, dat het plan reeds eenigen tijd geleden aan jhr. Pompe is gerenvoijeerd met de bezwaren en bemerkingen van den schoolopziener en de schoolcommissie. Hoe hiermede de bewering van den redacteur der N. G. Ct. is te rijmen, dat het plan met ken nelijke bedoelingen op de lange baan wordt ge schoven, is vrij onverklaarbaar, terwijl jhr. Pompe zelf het plan in handen had Jhr. Pompe heeft intusscben geantwoord, dat het plan welligt nog in deze week *JJ^uer zal inkomen met zijn antwoord op de gemaakte bezwaren en bedenkingen. Het uitvoerig verslag van het verder in die zitting verhandelde in ons volgend nummer. De commissie der (Economische spijsuitdeeling, deed gisteren, in het openbaar en in tegenwoor digheid van heeren gecommitteerden uit den ge meenteraad rekening en verantwoording harer administratie over het jaar 1870/1, waaruit bleek, dat gedurende 13 weken van af 29 December 1870 tot 1 April 1871 aan een steeds toenemend getal van 260 huisgezinnen of eenloopende personen te zamen 22-368 portiën, waaronder 4194 gedurende 9 weken extra, zijn uitgereikt, tot welk einde door de ingezetenen voor eene som van f 1070,75 was ingeschreven. Aan extra giften enz. was ontvan gen ƒ471,40 terwijl de uitgaven 1486,62 hebben bedragen. Na door de commissie uit den raad, namens de gemeente, dank betuigd te zijn voor hunne belange- looze moeite, met uitnoodiging tevens om zich verder tot hetzelfde doel bereid te verklaren, gaf de voorzitter, namens de leden, hiervan de verze kering, in het vertrouwen dat de burgerij hare medewerking zal blijven schenken om, wanneer de anders nijvere daglooner in den winter de noodige verdiensten mist, hem en anderen doelmatig tege moet te komen. Men verzoekt ons herhaaldelijk de ingezetenen te waarschuwen voor het in ontvang nemen van pakjes van 50 centen, zonder ze vooraf nageteld te hebben, 't Schijnt dat men het ontbrekende getal met stukjes waskaars aanvult en dat ook reeds toepast op de rolletjes 25cent-stukken a 5, In den regel weet men niet van wien men de pak jes ontvangen heeft wanneer het bedrog ontdekt wordtmeD zie dus goed toe. Onder de 15 aspiranten naar de betrekking van directeur van het conservatoire te Gent komen uit Nederland voor de heeren: H. A. Rudolph van Goes, Richard Hol van Utrecht, II. W. Kooy van Kam pen en A. Scldiehner van Leeuwarden. Gisteren wilde een wafelbakker in zijn kraam op de Vlasmarkt alhier, het vuur dat dreigde uit- tegaan, wat aanwakkeren en liet hij daartoe uit eene kan eenige droppels petroleum in het vuur vallen. Het vuur schijnt op eenige wijze de kan bereikt te hebben, alt-hans deze spatte met een luiden knal uiteen, waardoor de handen en een der vceteu van den wafelbakker deerlijk gebrand werden. Een begin van brand in het kraam zelf ont staan, was spoedig gebluscht door de welwillende hulp van de andere kramers. Men schrijft ons uit Rilland: A. s. Woensdag vertrekken van hier twee huisgezinnen, te zamen uit 10 personen bestaande, naar Noord-Amerika. Het zich vereenigen met vroeger vertrokken familie-betrekkingen en verbetering van hunne mid delen van bestaan schijnt de aanleiding tot deze landverhuizing te zijn. Zooals wij in een vorig nommer mededeelden, heeft jl. Zaturdag de plegtige opening van den spoorweg Mechelen-Neuzen plaats gehad, en is de lijn op den daarop volgenden dag, Zondag 27 de zer, voor het publiek verkeer in gebruik gesteld. De feesttrein is Zaturdag omstreeks half een des namiddags van Mechelen te Neuzen aangekomen, en is omtrent half twee weder vertrokken. Onder de genoodigden bevonden zich de com missaris des konings in deze provincie, de hoofdin genieur van den waterstaat in Zeeland, de heer Bachiene en de heer D. N. Labrijn ingenieur van den waterstaat alhier. Van af den vroegen morgen van dien dag was de gemeente in feestdosch gehuld; van elke pui zag men statig en trotsch of klein en nederig de vaderlandsehe driekleur en hier en daar ook de Belgische vlag wapperen. Men meldt uit Deventer, 27 Aug. De aanvoer van aardappelen was op de laatste weekmarkten uiterst gering. De prijzen zijn in de- laatste da gen aanmerkelijk gerezen. Men besteedt reeds voor de beste soorten f 8.50 per hectr. De kwaliteit der aardappelen is «ver het algemeen slecht. Zij zijn meestal stijf. De landbouwers verklaren een parig dat dit een gevolg is van het vroeg inval len der ziekte, waardoor de vrucht zich niet vol komen heeft kunnen ontwikkelen en in haar groei gestuit werd. De ziekte heerscht dit jaar zoo he vig, dat vele akkers bijna geheel als verloren zijn te beschouwen. Men leest in het Amsterd. Handelsblad: Bij de afwisselende temperatuur der laatste dagen bij liet naderend herfstweder, met de daarbij gepaard gaande vatbaarheid voor Long- en Borstlijden Hoest, Heeschheid, Asthma enz. vestigen wij wederom gaarne de aandacht onzer geachte lezers op geneesmiddelen, die duizende be wijzen gebragt hebben en nog brengen degelijk en doel treffend te zijn. Wij bedoelen de JOHANN HOFF'sche Mout- (Malz)-prmparatenhet Malz-Extract-(Gezondheidsbier) en de Malz-bonbons (met het Motto: blaauw niet geel) Zijn er wel ook weinigen, die niet reeds met liet een of ander der HOFFsche proeparaten hebben kennis gemaakt en dan ook zeker met het verkregen resultaat tevreden waren zoo hebben wij, bij de vele geneesmiddelen, die dagelijks aangeprezen worden eene kleine herinnering aan de HOFF'sche artikelen toch niet voor ongepast geacht en zal ons daarvoor mogelijk menig lijder niet ondankbaar zijn. D. R. (De HOFF'sche producten zijn hier ter stede verkrijgbaar bij de HH.te Goes bij B. Fabry de Jonge en D. A. Oerle- rn'ans; te Middelburg, bij W. B. van de Kamer; te 'sHeeren- hoek, bij J. Smolders; te Tholen bij J. K. Linthout. De Fransche bladen houden nog nalezingen of geven beschouwingen over het voorgevallene in de nationale vergadering op den vorigeu Donderdag. Velen zijn teleurgesteld, die verwacht hadden, dat het voorval zou leiden tot aftreding van het hoofd van het bewind. Het wordt zelfs betwijfeld, dat Thiersna het verlaten van het spreekgestoelte, in eene nevenzaal zijn ontslag zou hebben geschreven en hem dit door zijne vrienden werd ontrukt. Van den anderen kant wordt mede zeer getwijfeld aan de juistheid van het beweren van sommige repu- bliekeinsche organen, dat de regterzijde het er op toegelegd had te maken dat Thiers zich zeiven ver gat, en zij zich voor dat geval reeds van de toe stemming van generaal Changamier verzekerd hadde om het bewind, in plaats van Thierste aanvaar den. De houding van laatstgenoemde bij bedoelde gelegenheid wordt in de dagbladpers zeer verschil lend beoordeeld. De demokratische organen noe men den afloop der zitting van jl. Vrijdag eene schitterende overwinning van Thiers en een nieuwe en geduchte nederlaag der regterzijde; gematigde organen zijn echter, bij het betuigen van hun leed wezen over het voorgevallene, van oordeel dat twee of drie dergelijke overwinningen ligtelijk den val van Thiers ten gevolge zouden kunnen hebben. De Francehet Journal de Parist de Patrie% de Fran-

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1