buTtenland. gemengde berigten. te nemen, welke, hoe men 't ook wendt of keert, ten doel heeft de uitvoering van een besluit van burg. en weth., onmogelijk te maken. De fine fleur der oppositie vereenigde zich (na tuurlijk) om de bevoegdheid van den raad aan te nemen, men scheen willens van de kwestie eene partijzaak te maken. De vraag: of het verzoek der ouders geweigerd mogt worden werd geheel ter zijde gelaten om het niet wenschelijke der toelating te betoogen en men wilde kennelijk blind zijn voor het motief, dat burg. en weth. tot de vergunning had genoopt. Het voorstel van den voorzitter werd dan ook met 5 tegen 4 stemmen verworpen. Hiermede was naar het oordeel van een der le den van de oppositie (jhr. mr. Pompe van Meer- dervoortuitgemaakt, dat de brief van de commissie in behandeling zou worden genomen en onmiddelijk werd door dat lid eene motie voorgesteld om te verklarendat de hoogere burgerschool alhier eene inrigting is alleen toegankelijk voor jongens en niet voor meisjes." Deze motie werd aangenomen met 6 tegen 3 stemmen, waarop de voorzitter ver klaarde gebruik te zullen maken van art. 70 der gemeentewet en dus het besluit aan het oordeel van Z. M. den Koning te zullen onderwerpen. Bijzonder in het oog vallend was de wyze waarop de heer mr. Hanlo zijne meening kenbaar maakte. Eerst valt hij zelf den voorzitter tot 2 maal toe in de rede, waarop deze beleefd genoeg was geene aanmerking te maken, en eenige oogenblikken later, toen de voorzitter den hr. Hanlo in de rede viel om eene inlichting te geven, zegt de hr. Hanlo «mijnheer de voorzitter, ik heb nog niet uitge sproken." Ook later gebruikte de hr. Hanlo uit drukkingen over de gevolgen van de toelating der meisjes en over de keuze der leeraren, en maakte hij gebaren, welke zeker alleen op rekening van jeugdige onbedachtzaamheid moeten worden gesteld. De aandacht is over deze kwestie zeer gespannen, want hoe zal het nu gaan met de meisjes aan wie reeds vergunning tot het admissie-examen is gegeven? Heeft het besluit van den raad terugwerkende kracht op het besluit van burg. en weth. nopens de meisjes die reeds vergunning hebben bekomen? Zoo ja dan heeft door die motie de raad een besluit van burg. en weth. vernietigd, waartoe hij niet bevoegd is. Is het besluit van den raad niet eene uitbreiding van de wet op het middelbaar onderwijs, die geen onderscheid maakt tusschen jongens en meisjes? Is door dat besluit niet een prerogatief toege kend aan sommige ingezetenen boven andere in het gebruik van eene algemeene gemeente-instelling? Wij hopen op deze kwestie nader terug te komen. Wegens de uitgebreidheid van het verslag, waarin wij ook de verschillende brieven en adviezen in hun geheel zullen opnemen, en de wenschelijkheid dat al het verhandelde in bovenbedoelde vergade ring van den raad in ééns verschijne, hebben wij gemeend ditmaal geen gedeelte van het verslag te moeten opnemen, maar besloten het geheel bij ons volgend nummer als bijblad te geven. Naar wij vernemen zijn heden de bedoelde meisjes tot het admissie-examen toegelaten. Wij laten thans volgen de statuten van de nieuw opgerigte vereeniging «Gemeentebelang." Art. 1. Het doel der vereeniging isbij de ingezetenen belangstelling in de gemeente-aangelegenheden op te wekken- Art. 2. De vereeniging tracht dat doel te bereiken door: a. Onderlinge bespreking van de belangen en behoeften der gemeente; b. beschouwing en bespreking, op geheel onpartijdige wijze, van de handelingen der leden van den raad in ver band met die belangen en behoeften; c. het zakelijk publiek maken van het in de vergade ringen der vereeniging verhandelde, voor zoover de ver gadering zulks noodig oordeelt. Art. 3. Ieder ingezeten van Goes die den ouderdom van 20 jaren heeft bereikt en tot het door de vereeniging be oogde doel wil medewerken, kan lid der vereeniging zijn- Art. 4. Het bestuur wordt opgedragen aan vijf leden een president, vice-president, penningmeester, een eersten en een tweeden secretaris. Art. 5. De vergaderingen hebben plaats zoo dikwijls het bestuur zulks noodig oordeelt, doch zooveel mogelijk zal getracht worden die bijeenkomsten tot ééne per maand te bepalen. Bovendien kan het bestuur, op schriftelijk verzoek van 5 leden, die de redenen voor hun verzoek daarbij opgeven^ eene buitengewone vergadering beleggen. Art. 6. Ter bestrijding van onkosten wordt van ieder lid eene contributie van vijftig cents per jaar gevorderd. Tot bijwoning eener vergadering in welke de vereeniging zich zal constitueren en uit de opge- komenen een bestuur zal worden benoemdzal binnen kort eene oproeping geschieden. Wij vernemen, dat met ingang van den len Ja nuary 1872, de tractamenten der opzigters van den waterstaat zijn verhoogd, voor de 2de klasse met f 100 en voor de 3de en 4de klasse met 200 's jaars. (Stoompost.) Naar wij vernemen heeft de gemeenteraad van Kloetinge in zijn vergadering van 26 Augustus jl. besloten de jaarwedde van den hoofdonderwijzer met 100.te verhoogen. De stad Bergen-op-Zoom, die met het afbreken der vestingwerken eene nieuwe toekomst te gemoet gaat, getuige de ontwikkeling die wij overal, en voornamelijk op fabriekmatig gebied waarnemen, ziet weder eene tot hiertoe onbekende fabriek verrijzen. De heeren Backer en Eijdman, Apothekers en Mineraalwater-fabrikanten te Schiedam, onder de firma Roelants Eijdman 6,- Comp., hebben ook daar eene fabriek hunner koolzuurhoudende dranken op- gerigt, die zij, blijkens achterstaande advertentie, den 26 jl. hebben geopend. Van wetenschappelijke mannen als zij zijn, mag men verwachtendat zij bij de bereiding niet alleen de eischen van den goeden smaak, maar vooral ook de Gezondheidsleer in acht nemen. Wij juichen deze onderneming dan ook van harte toe, en uiten de hoop dat een flink debiet de ver wachting der Fabriekanten beloonen moge. Welligt geven wij later eene uitvoerige beschrij ving van de fabriek en het fabrikaat. Er heerscht te Deventer volslagen gebrek aan werk voor den handwerksstand. Men herinnert zich geen jaar, dat de werkzaamheden zoo weinig be- teekenend zijn geweest als thans; vele bazen heb ben hunne gezellen, hetzij allen of hieerendeels moe ten ontslaan, hetgeen in andere jaren gewoonlijk eerst in de maand December of Januarij plaats had. Eene menigte ambachtslieden is in de laatst- verloopen weken naar Pruisen Vertrokken, waar zij allen tegen een hoog dagloon volop werk vinden. Onlangs werd het concert in het park te Ara sterdam bijgewoond door een viertal Duitsche offi cieren. Een hunner vrienden verzocht den direc teur »die Wacht am lihein" uit te voeren, waar aan deze welwillend gehoor gaf. Een gèdeelte van het publiek echter, dat in deze beleefdheid weder eene demonstratie geliefde te zien, siste en schreeuwde, waarop de directeur, om ook dien ontevredenen ge noegen te doen, het Nederlandsche volkslied liet spelen. De Duitsche officieren stonden op en ont blootten het hoofd totdat het volkslied geëindigd was, op deze wijze eene welverdiende les van wellevend heid gevende aan de schreeuwers, die schijnen te meenen, dat men door Duitsche volksliederen Ne derland annexeren zal. Benoemingen en Besluiten. Z. M. heeft goedgevonden o. a. met ingang van den ln September a. s. te bevorderentot luitenant t/z. 2e kl., de adelborst le kl. L. G. Kakebeelce-, Met ingang van lö Septr. a. s. wordt de adelborst le klasse C. Moll geplaatst op Z. M. wachtschip te Hellevoetsluis- Z. M. heeft o. a. het volgende pensioen verleend; aan J. Tromp, wed. van L. Paardekoojier, in leven landm. v. h. kad., 330. De nationale vergadering te Versailles heeft jl. Donderdag met de meerderheid van 336 stemmen een belangrijk besluit genomen: de nationale garde in geheel Frankrijk zal worden ontbonden. Deze maatregel zal echter geschieden niet onverwijld maar, overeenkomstig een amendement van generaal Ducrot en den wensch der regering, trapsgewijze, naar gelang de reorganisatie des legers de ontbin ding zal veroorloven. Bij de discussie hierover hield Thiers eene redevoeringwaarin hij verklaarde tegen de ontbinding van de nationale garde in eenige plaatsen geen bezwaar te hebben, maar niet te kunnen goedkeuren de ontbinding onverwijld en gelijktijdig in geheel Frankrijk. Hij is tegen een hevigen en plotselingen maatregel, als onver- eenigbaar met den pligt der regering gematigd en barer waardig te zijn. De nationale garde verdient, volgens hem, niet al, de „verwijten, waarmede men ze overlaadt, en moet gereorganiseerd, niet opge heven worden. Hij kan ook niet aannemen dat op de regering de verpligting zou rusten onmid dellijk in deze zaak te handelen, en betoogt dat het uitvoerend bewind het regt moet hebben het daartoe geschikte oogenblik te kiezen. Een der leden viel hem daarop in de rede en Thiers antwoordde onmiddelijk: »Ik geloof dat het ver trouwen in mij geschokt is; ik weet welk be sluit ik te nemen heb na het tooneel dat de ver gadering oplevert. Ik heb geen woord meer te zeggen." Het sarren moede, de kuiperijen door schouwende, welke zijne tegenstanders aanwenden om hem zijne netelige taak nog neteliger te maken, of liever hem te doen vallen, liet hij op de reeds ver melde 'wijze zijnen wrevel blijken en verwijderde zich toen uit de zaal. In een nevenvertrek schreef hij onmiddellijk de verklaring dat hij ontslag nam, doch alvorens hij er zijnen naam onder kon plaat sen werd het stuk hem door eenige leden der kamer uit de handen gerukt Nadat hij de ver gadering verlaten had, nam deze een amendement aan, strekkende om tot de ontbinding der nationale garde niet onverwijld maar trapsgewijze over te gaanen daags daarna volgde de aanneming van het desbetreffende ontwerp van wet in zijn geheel, met 503 tegen 133 stemmenen dus met eene meerderheid nog grooter dan die waarmede bedoeld amendement werd aangenomen. Vermoedelijk is het aanzienlijker cijfer der meerderheid een gevolg van den indruk dien het besluit van Thiers ver oorzaakte, en even als de tegenpartij zich jl. Vrijdag verzoenender begon te toonen, verwacht men in de zaak welke hem persoonlijk betreft, insgelijks ver zoeningsgezindheid bij de leden van de °inéest uit- eenloopende politieke rigting; het besluit moet ge nomen zijn, om in het vervolg elke aanleiding tot de herhaling van zulke incidenten te vermijden. De Presse betuigt haar leedwezen over het tooneel dat in de nationale vergadering is voorgevallen en het Journal des Débats betreurt het, dat Thiers niet dadelijk bij den aanvang der zitting verklaard had, dat de regering het amendement Ducrot om tot de trapsgewijze ontbinding der nationale garde over te gaan, overnam, daar over dit amendement gemakkelijk tot een vergelijk met de meerderheid te komen ware geweest. Over het algemeen leiden de bladen uit het gebeurde af dat de nationale vergadering noodzakelijk ontbonden moet wordeu. Een der nieuwsbladen laat zich over dit ince- dent op de volgende wijze uitBijna hadden wij in Frankrijk weder de anarchie gehad. Het golll de ontbinding der nationale garde. Nadat gene raal Pelissier, in naam van de minderheid in de commissie, die op de onmiddellijke ontbinding had aangedrongen, verklaard had, waarom hij tegen die onmiddellijke ontbinding was en de afgevaar digde de Meaux een geweldigen aanval op de na tionale garde gedaan en zich eenige or aangenaam heden tegen^ Thiers veroorloofd had, omdat hij te Lyon, St.-Étienne en in andere broeinesten van revolutie de garde niet had ontbonden, bestijgt Thiers de tribune, drinkt, gelijk hij bij plegtige gelegenheden gewoon is te doen, een glas bordeaux en daarop een glas water en verdedigt de nationale garde, hoewel hij zegt zelf van plan geweest te zijn om het wapen te ontnemen aan eenige slechte handen. De nationale garde nu te ontbinden, is, volgens Thiersverkeerd. Het leger is nog niet sterk genoeg. Er zijn onder de nationale garde eene menigte brave en eerlijke lieden en het is goed dat deze gewapend zijn. Eenige leden van de nationale vergadering zijn altijd bang voor niets. Thiers verklaart op zijn woord van eer dat de orde geen gevaar loopt. De dringende vrees van eenige afgevaardigden heeft een nadeeligen invloed op den gang der zaken en houdt den vreemdeling weg of neemt hem tegen Frankrijk in. De linkerzijde en het linker centrum juichen die woorden toe, maar de regterzijde sist en bromt, zoo hevig dat Thiers eindelijk die teekenen van afkeuring moede wordt, de tribune verlaat, uitroept: »ik heb nog slechts één woord aan de vergadering te zeggen," een pen vraagt van een der stenografen en... zijn ontslag begint te schrijven. Daarop volgt een ge weldig tumult, waartegen de schel van den presi dent Grévy niets vermag. Onder aan de tribune staan de generaals Ballot, Chanzy, Pelissier en Du crot.die tegelijk het woord schijnen te willen voe ren. Deze laatste wint het, na twintig minuten van onbeschrijfelijke wanorde, en stelt een amen dement voor, waarmede Thiers zich vereenigt, zoo dat hij het papier, waarop het begin der demissie staat in elkaar frommelt en in zijn zak steekt. Het amendement van generaal Ducrot, dat met 488 tegen 152 stemmen wordt aangenomen, luidt: De nationale garde zal in al de gemeenten van Frankrijk ontbonden worden. De regering zal tot de ontwapening zoo spoedig mogelijk overgaan, maar trapsgewijze, d. i. naar mate de reorganisatie van het leger vordert." Deze uitslag der stemming is voor de regering een feitelijke triomf, omdat zij nu aan zich heeft om tot de ontbinding over te gaan, wanneer zij ze gepast oordeelt. Verleden Zondag had te Gent in het kanaal een poging tot zelfmoord plaats, die, in plaats van afschuw of mede lijden inteboezemen, de talrijke wandelaars en bewoners langs het kanaal, buitengewoon vermaakte. Na eene hui selijke twist tussclieii twee echtgenooten, liep de man, die een alles behalve voorbeeldig huisvader is, weg en sprong in het water. Men wendde onmiddellijk pogingen aan oiu hem er uit te halen en le redden, maar dit ging .niet ge makkelijk, daar de kerel zwom als een visch. Wanneer men hem met een schuit naderde, dook hij er onder dooi en kwam aan de andere zijde weder boven. Kortom, hij geleek op een aal in het water en men lachte dat men zich den buik moest vasthouden. De verlaten echtgenoote sloeg van den wal de bewegingen van haar man naauwlet- tend gade, maar in plaats van den hemel om bijstand voor hem aan te roepen, wenschte zij hem, met al den rijkdom en vindingrijkheid harer woorden, naar den duivel. Zij ging zelfs zoo ver van hem, op een oogenblik dat hij zich in hare nabijheid vertoonde, een harer klompen naar het hoofd te smijten. De zwemmende echtvriend stoorde zich daaraan echter weinig, maar dook, toen hij het projectiel zag aankomen, onder en stak, toen hij weder boven kwam, zijn tong tegen zijne vrouw uit. Na iang tobbens, gelukte het eindelijk hem te grijpen en in een schuit te halen, waartegen hij zich echter met alle kracht verzette. Geen wonder, want hij zou op den wal zijne vrouw weder ont moeten en die liad nog een klomp. Te Deventer is ie mand gearresteerd, die een aan ziekte gestorven varken in een zak droeg en het spek in den handel zou gebragt heb ben, zoo men 't niet verhinderd liad. Men zegt, dat de man slechts het werktuig was van twee rijke dames, die er niet toe komen konden het gestorven dier in den grond te stop pen en vonden, dat het vleesch „voor 't volk nog wel eet baar was. De goederentrein van Leuven naar Maastricht is bij Aerschot gederailleerd. De hoofdconducteur is aan 't hoofd gekwetst. Aan den bovenbouw van de spoor wegbrug bij Dordrecht is een 40jarig sjouwerman van ee ne hoogte van 50 voet gevallen, zoodat hij den linkerarm brak en aan hoofd en lendenen zwaar gekwetst werd. Te 's Hage is een jongen uit een boom gevallen en een man onder een rijtuig, zoodat een wiel over zijn neus kwam. Nog is er eene dame gekwetst door een steen, waarmede een jongen kastanjes wilde afgooijen. Te Texel hebben twee jongelui zich bijna vergiftigd door in eene schaaps kooi rattekruidwater te drinken, dat door den veehouder voor zijne beesten werd gebruikt. In het Nieuws van den Dag vraagt een student in de regten aan eene weduwe of J»

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2