II Dingsdag 29 Augustus. 58 jaargang, PERSONELE BELASTING. Vertrek dei' Oost-Indische brievenmaal. BINNENLANDSCHE BER1CTEN. «z^ctqootfxgtn» De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels a 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. BEKENDMAKilMCEN van hoi; 5 om oo 11 te-1 >t.-s 1111 OPENBARE VERGADERING VAN DEN Cl MC M IC MC Al 'li1 MC - Bk 4» te GO IC S, op WOENSDAG den 30 AUGUSTUS 1871, des avonds ten half 8 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING 1. Mededeeling, ingekomen stukken. 2. Rekening der gemeente over 1870. 3. Idem van het burgerlijk armbestuur 1870. 4. Benoeming van ten lid van het burgerlijk armbestuur. DE BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: dat het kohier van het PERSONEEL no. 2 voor deze femeento, over het eerste kwartaal van het dienstjaar 871—1872, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente. Goes, den 28 Augustus J 871- De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. POSTERIJEN. Via B R I S D I SI 1 Septemberpel' laatsten trein uaar Roosendaal. ONDERZOEK VAN GELOOFSBRIEVEN. De raad onzer gemeente heeft in zijne vergade ring van 15 Augustus jl. onderzocht ca uitspraak gedaan omtrent de geloofsbrieven van de leden, die ter vervulling der plaatsen openvallende door de periodieke aftreding op den eersten Dingsdag van September a. s., verkozen zijn. Hetzelfde is ook in eene onlangs gehouden vergadering van den Haag- schen gemeenteraad geschied, en het Dagblad ver klaart dit »eene handeling, die in strijd is met de gemeentewet en in strijd met de handelingen van de provinciale staten en van de eerste en tweede kamer der staten-generaal." Ja, het blad gaat nog verder en zegt: »al kan die handeling zich be roepen op veeljarige practijk, toch blijft ze verkeerd en onwettig, en behoort daarin verandering te ko men, nu de aandacht daarop valt en men in staat is te bewijzendat de handeling werkelijk onwet tig is." Wij achten het niet ondienstig op die vermeende onwettige handeling te wijzen en daarover onze gedachten kenbaar te maken. Art. 31 en 32 der gemeentewet luiden aldus: Art. 31. De raad onderzoekt de geloofsbrieven der nieuw inkomende leden enz. Art. 32. De nieuw inkomenden nemen aan het onderzoek en de beoordeeling hunner eigen geloofs brieven geen deel en wonen de daarover te houden beraadslaging niet bij. Op die artikels grondt het Dagblad" zijn oor deel, dat jiet onderzoek der geloofsbrieven der nieuwe leden eerst mag plaats hebben in September en wel in de vergadering waarin de nieuwe leden inkomen. Het onderzoek der geloofsbrieven door de oude leden vau den raad, in Augustus, is daarom onwettig. Wij ontkennen niet, dat de beschouwing van het Dagbladbij een eersten indruk en voor leeken, geene andere kan zijn dan dat het blad volkomen gelijk heeft. Immers het Dagblad zegt: wanneer komen de nieuwe ledeu in? Op den ln Dingsdag van Sept. »De raad die dus op den ln Dingsdag van Sept. »is vergaderd, de nieuwe raad, heeft alleen de be voegdheid over die geloofsbrieven te oordeelen. »En art. 32 zou slot noch zin hebben indien »de oude raad, dus de raad, waarin de nieuwe leden »nog geen zitting hebbenover de geloofsbrieven der »nieuwe leden moest oordeelen." Dit schijnt juist te zijn maar bij die opvatting «reraakt men in het dilemma dat de nieuwe leden zitting nemen vóór hunne geloofsbrieven zijn onder zocht en goedgekeurd En naar allen schijn heeft de wetgever dit niet bedoeld want in de laatste alinea van art. 18 der gemeentewet leest men: Zij die hun ontslag hebben ingezonden blijven leden van den raad, tot de geloofsbrieven' hunner opvolgers zijn goedgekeurd Zou dit niet ook van toepassing zijn op de pe riodiek aftredenden In art. 38 staat: »de nieqw inkomende leden aanvaarden hunne betrekking niet, alvorens de in art. 33 bepaalde tijd is verstreken," enz. Dit doelt op gekozenen die niet toegelaten wor den omdat hunne geloofsbrieven niet in orde wor den bevonden en waaromtrent zij zich tot Gedep. Staten kunnen wenden. Zou uit een en ander niet blijken, dat niemand de betrekking van lid van den raad aanvaardt alvorens zijne geloofsbrieven zijn goedgekeurd Wordt deze vraag toestemmend beantwoord, en het kan onzes bedunkens niet anders of eene toe stemmende beantwoording moet volgen, dan heeft ook het Dagblad ongelijk, met te zeggen, dat de handeling van den Haagsclmn (en dus ook van den Goesschen gemeenteraad) onwettig is, en ofschoon gaarne inet het Dagblad erkennende: wat onregt is, blijft overal onregt" moeten wij verklaren, dat op de onderwerpelijke zaak bet oordeel van onregt" niet van toepassing is. Wij kunnen ons o. a. daarvoor beroepen op de missive van den minister van binn. zaken van 11 Aug. 1853 (opgenomen in bet bijvoegsel tot het Staatsblad) en op het gevoelen van verschillende schrijvers over Administratief- en Staatsregt, zooals mrs. van Oosterwijk, van Emden enz. Ware het des wetgevers bedoeling niet geweest, oin bet on derzoek der geloofsbrieven vóór den eersten Dings dag in September te doen plaats hebben, hij zou geen acht dagen tijd hebben gegeven voor het indienen van bezwaren te:>er de beslissing, geen veertien dagen aan Ged. Staten om ambtshalve uit spraak te doen. Immers gedurende dien tijd zou de raad een gedeelte zijner leden moeten missen, wier geloofsbrieven onderzocht zijn geworden en het kon zeer goed mogelijk zijndat geene za ken konden behandeld worden uit gemis van het genoegzaam aantal leden. Want al mogen de nieuw-inkomende leden deel nemen aan en be sluiten over het onderzoek der geloofsbrieven van de andere nieuw-inkomende leden meerdere han delingen zijn liun niet geoorloofd zoolang zij niet zijn beëedigd. En die beëediging mag niet plaats hebben, vóór de geloofsbrieven zijn goedgekeurd. Bovendien kan de opvatting van het Dagblad in de praktijk tot zwarigheden aanleiding geven. Wanneer b. v. in eene gemeente van beneden 3000 zielen, welks raad dus slechts 7 leden telt, 3 van deze in de periodieke aftreding vallen, behoeft slechts één der overblijvenden, niet tegenwoordig te zijn, om stagnatie te veroorzaken. De nieuw inkomenden nemen zitting op den ln Dingsdag van September. Worden hunne geloofs brieven op dien dag onderzocht, dan kunnen zij geen zitting nemen want de wet heeft niet gewild dat iemand als lid van den raad worde toegelaten, zon der dat zijne geloofsbrieven onderzocht zijn. De gronden door het Dagblad uit art. 31, juncto art. 7 al. 2 der gemeentewet afgeleid, om het »on- O O wettige" van het onderzoek der geloofsbrieven vóór den eersten Dingsdag in September te onderzoeken, zijn niet afdoende. Aan de woorden nieuw inkomende leden in int. 31 mag niet de beteekenis gehecht o o worden, als zouden daaronder alleen de gekozen le den na liet tijdstip der aftreding hunner voorgan gers begrepen zijn, terwijl zij vóór dien tijd slechts toekomstige leden konden genoemd worden.Immers, zoolang de geloofsbrieven niet onderzocht zijn en de termijn van art. 33 of 38 niet verstreken is, zijn de gekozenen slechts als toekomstige leden van den raad aan te meyken onverschillig of het tijdstip van aftreding hunner voorgangers al of niet geko men is. Indien evenwel onder nieuw-inkomende in tegenste'ling van toekomstige leden verstaan zijn zij, die liet radicaal tot zittingnerning bezitten dan zouden de artt. 31, 32 en 38 geheel ten onregte van nieuw-inkomende gesproken hebben, dewijl zij eerst na het vervullen der aldaar genoemde formaliteiten hunne betrekking kunnen aanvaarden. De bedoe ling der wet valt duidelijk in liet oog door verge lijking van art. 31, 32 en 38 met art. 39. In de eerste drie artikelen wordt gesproken van inkomende leden, omdat zij nog de hoedanigheid van raadsleden missen, daar het mogelijk is, dat de keuze vernie tigd wordt, om welke reden zij daar dus nog inko mende, toekomstige leden zijn. In art. 39 daaren tegen worden zij genoemd leden van den raaddewijl zij dan, nadat de keuze wettig was bevonden en het besluit tot toelating in kracht van gewijsde was gegaan, als leden der vergadering aan hare werkzaamheden kunnen deelnemen. In het voorschrift otn de geloofsbrieven vóór den ln Dingsdag van Sept. te onderzoeken, is ook het voorschrift van art. 32 volstrekt niet zonder be teekenis, omdat de w.'t in de eerste plaats heeft moeten voorzien in het geval van de eerste op treding van den nieuwen raad, na de invoering der gemeentewet, dus in 1851, als wanneer het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw-geko- zenen niet aan den ouden raad volgens een geheel ander stelsel en andere verordeningen benoemd, kon worden opgedragen, en het dus i.oodig was te bepalen, dat die nieuwe leden aan het onderzoek hunner eigene geloofsbrieven geen deel mogten nemen. Maar het voorschrift is ook tegenwoordig nog van practisch nut. Immers, indien de geloofs brieven thans vóór het tijdstip der aftreding worden onderzocht, zouden de herkozen leden, zonder die bepaling, bij de beraadslaging over hunne eigene geloofsbrieven tegenwoordig kunnen zijn en volstaan met zich krachtens art. 46 vau medestemmen te onthouden. Een ander stelsel zou ten gevolge hebben, dat het stellige voorschrift van art. 80, 3e lid der ge meentewet, in verband met art. 83, bij gelijktijdige aftreding van denzelfden persjon als raadslid en als wethouder, als niet geschreven zou moeten wor den beschouwd. GOES, 28 Augustus 1871. Jl. Zaturdag avond werd hier eene raadsverga dering gehouden, welke met regt interessant mag genoemd worden. Reeds met een enkel woord maakten wij er in ons vorig no. melding van, dat er een conflict was gerezen tusschen het dagelijksch bestuur en de commissie van toezigt op het middelbaar onder wijs alhier. Burg. en weth. hadden namelijk, op verzoek der ouders en terwijl hier geene gelegenheid voor de gelijk onderwijs aan meisjes bestaat, aan eenige ingezetenen toegestaan, hunne dochtertjes tot de lessen der hoogere burgerschool toe te laten. Ofschoon individuëei het collegie van burg. en weth. liever niet die vermenging van jongens eu meisjes bij het middelbaar onderwijs zag, zoo re deneerde het dagelijksch bestuur aflezing juist: mag een verzoek van ingezetenen om gebruik te maken van eene gemeente-instelling, welke voor iedereen die aan de vereisehten en bepalingen voldoet, open staat, geweigerd worden, terwijl geen enkel voorschrift in de wet zulks verbiedt en geene wijziging in het pro gramma wordt verlangd Op grond dezer overweging stonden burg. en weth. het verzoek der ouders, die de bijwoning der lessen voor hunne dochters vroegen, toe. Drie der vijf leden van de commissie van toe zigt op het middelbaar onderwijs, dachten er echter anders over en wendden zich tot den raad der ge meente, met bezwaren tegen die toelating, terwijl de 2 overige leden der commissie weder bij den raad protesteerden tegen de bezwaren hunner me deleden. Deze zaak kwam jl. Zaturdag in den raad ter tafel. De voorzitter was van meening, dat de strek king van den brief van de meerderheid der com missie geene andere kon zijn, dan den raad als hof van appél over een besluit van burg. en weth. te doen strekken en betoogde krachtig de onbevoegd heid van den raad daartoe. Hi] stelde mitsdien voorden brief voor kennisgeving aan te nemen met onbevoegd verklaring om c ver een besluit van burgemeester en wethouders eene beslissing te nemen. De meerderheid in den raad dacht er echter an ders over. Vooral een der leden, die tegelijk lid der commissie van toezigt is, kantte zich sterk tegen de toelating van meisjes op de hoogere bur gerschool aan en dwaalde telkens van de zaak af, die niet was of die toelating wenschelijk was, ('t »/eeu niemand beweerde) maar of het verzoek van in gezetenen in bovenbedoelden geest, tnogt gewei gerd worden eu ot nu de raad zich bevoegd mo'ri verklaren den brief der commissie in behandeling

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1