1871. M 64, Dingsdag 15 Augustus. jaargang. ste BEKENDMAKINGEN op Dingsdag den 15 Augustus 1871, IN- EN DOORVOER VAN GRAAN enz. PATENTEN. Vei'trek dei' Oost-Indische brievenmaal. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. ■rrff»ji mum. Gewone advertentiën worden il 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels a 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie urendes namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. van liet Gemeente-bestuur. OPENBARE VERGADERING van den G H M fiïl'TE- IIA A. Ji te GO Si ten raadhuizf. aldaar, des avonds ten half acht ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Mededeelingen, ingekomen stukken. 2. Voorstel der sehool-commissie omtrent de naai- en breiscliool voor minvermogenden. 3. Voorstel van bnrg. en weth. tot verhuring van koets huis en stalling op de Vlasmarkt. 4. Idem omtrent af- en overschrijving op de begrooting voor 1871. 5. Benoeming eener commissie tot onderzoek der rekening van het burgerlijk armbestuur. 6. Idem van het stembureau voor de aanstaande verkiezing. 7. Onderzoek der geloofsbrieven van verkozen leden. S. Verzoek van de heeren van Enthoven om grond in erfpacht. 9. Aanbieding der begrooting voor 1872. 10. Verordening op de havenkom eri brug. BRANDWEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, roepen bij deze op, alle mannelijke ingezetenen, die vóór of op den 1 Januarij 1872 hun dertigste jaar in getreden en voorts degenen, die sedert Augustus 1870 in deze gemeente zijn komen wonen en hun dertigste jaar ingetreden zijn, doch hun vijfenveer tigste niet hebben volbragt, om zich in de eerste helft der maand September aanstaande ter secretarie der gemeente te komen aangeven ter inschrijving voor de DIENST BIJ DE BRANDWEER dezer gemeente. Burgemeester en Wethouders herinneren hierbij aan de bepaling van art. 2 der verordening, regelende de loting en jaarlijksche aanvulling der manschappen van het perso neel tot bediening der brandspuiten, dat zich moeten aan geven', al degenen, die op de bevolkings-registers als in woners voorkomen, onverschillig of zij al dan niet vallen in de termen van eenigerlei vrijstelling. Voorts noodigen zij diegenen uit, welke als VRIJWILLI GER zouden wenschen te worden ingeschreven, daarvan aangifte te doen vóór den 31 Augustus, ten oinde^aan het hooid van het register te worden geplaatst. Goes, den 12 Augustus 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN De BURGEMEESTER van GOES brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij het Koninklijk Besluit van 8 De cember 1870 (Stbl. no. 194) NIET is verboden de in- en doorvoer van ongedorschte veldvruchten, zooalsTarwe, RoggeGerst enz., en dat men daarvoor derhalve geene bijzondere vergunning behoeftterwijl evenmin vergunning wordt gevorderd voor den in- en doorvoer van Klaverhooi. Eindelijk strekt nog tot inlichting, dat de aanvragen tot ontheffing der verboden bepalingen van genoemd Konink lijk besluit niet op gezegeld papier behoeven geschreven te worden. Goes den 12 Augustus 1871. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de E'ATËBül'ISIll over het dienstjaar 1872 (loopende van 1 Mei 1871 tot ultimo April 1872), aangevraagd bij de primitieve beschrijving, ingevuld gereed liggen en tot hunne algifte ter secretarie zal gevaceerd worden van Dingsdag den 15 tot en met Woensdag den 30 Augustus e. k., uit genomen des Zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten bevrijd te blijven, ver mits, volgens art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de onafgehaalde patenten of de afschriften daarvan door eenen deurwaarder der directe belastingen, onverwijld aan de patentpligtigen moeten worden uitgereikt, tegen betaling van tien cent; waartoe dan den 31 Augustus en volgende dagen zal worden overgegaan. Goes, den 12 Augustus 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Via B RIN Dl SI Vrjjdag 18 Augustusdes avonds per laatsten trein. GOES, 14 Augustus 187L. De heer Commissaris des koniugs in deze pro vincie bezocht heden voormiddag onze gemeente. Aan het raadhuis ontvangen door den heer burge meester en gecomplimenteerd door de leden van den raad, verleende de hooge ambtenaar audiëntie aan de personen die het verlangen om hem te spreken, hadden te kennen gegeven, doch waarvan weinig gebruik werd gemaakt. Ongeveer ten half een ure verliet de heer Commissaris het raadhuis, uitgeleid door de leden van het dagelijksch bestuur en den secretaris, waarna hij over het Catsche veer met de Middelburgsche boot, naar de hoofdplaats der provincie vertrok. Wij hebben van het departement van finantiën ontvangen de staten van de in-, uit- en door gevoerde voornaamste handelsartikelen, gedurende de maand Junij 1871, welke staten aan ons bureau voor belangstellenden ter inzage liggen. Het Christelijk Volksblad" ouder redactie van ds. N. de Jonge te Lexmond zegt het volgende Waarlijk indien ergens, dan in Goes een mon- sterverbond op kleine schaal »Een antirevolutionnaireen ultramontaau en een liberaal, in éénen adem aanbevolen door eene kiesvereeniging, die op den Bijbel steunt. Jammerlijke oneerlijkheid! De auti-revolution- »nairen hebben zich door de conservatieven op sleeptouw laten nemen Te Lexmond schrijft liet Vaderland woidt de inenting tegengewerkt en de uitbreiding der pok ken-epidemie sterk bevorderd door de bemoeijingen van den ultra-orthodoxen dominé aldaar. Zoo als men weet is de bedoelde predikant de heer N. de Jonge van Goes. In hetChristelijk Volksblad" weêrspreekt echter ds. de Jonge deze bewering. Hij is niet tegen de inenting, doch verlangt alleen vrijheid in de toepassing. Intusschen schijnt het, dat velen wat heel veel met die zoogenaamde, vrijheid in deze zaak schermen en dat zij voorbij zien dat eene nuttige zaak aanbeveling en aanmoediging behoeft, in plaats van dat overlaten aan de meening van leeken, die het nut der zaak niet kunnen begrijpen. En wat betreft de bewering dat nog genees kundigen worden gevonden, die het nut der vaccine betwijfelen, wijzen wij op de bijna dagelijks voor komende statistieken welke die bewering van enke len op de duidelijkste wijze logenstraffen. Het Utrechtsch Dagblad deelt mede dat het lot, waarop de ƒ75,000 uit de weerbaarheids-loterij is gevallen, verkocht was aan iemand op een dorp nabij Goes. Schipper ASchippersvan Camperland op Rot terdam heeft op 6 Augustus het ongeluk gehad dat zijn schuit geladen met koopmansgoederen ge zonken is, de opvarenden zijn gered; schuit noch goe deren waren geassureerdmen rekent de schade op p. m. 10,000. Door de politie te Middelburg is Woensdag jl. aan gehouden eene vrouw, die sedeYt geruimen tijd haar werk er van maakte ominzonderheid des morgens tusschen 7£ en 9 uren, bij de ingezetenen de straat deur, die alsdan veeltijds openstaat, in.te sluipen en kleeren en parapluiesdie zich in den gang bevin den te ontvreemden en ze daarna bij particulieren te verkoopen. Eenige ontvreemde jassen, parapluies en laarzen zijn reeds door de politie in beslag ge nomen. Zucht tot sterken drank schijnt hierin de hoofdrol gespeeld te hebben. In het belang der volksgezondheid worden te Meppel goten en riolen gezuiverd. Aan de stads- werklieden zijn eenige arbeiders toegevoegd die met zuigpompeó en brandspuitslarigen de riolen enz. eene geheele zuivering doen ondergaan. In de vorige week is de elfde overspanning van de spoorwegbrug over het Hollandscli Diep bij Moer dijk op de pijlers gesteld thans moeten er nog drie spanningen geplaatst wordenwaartoe de twaalfde reeds op de paaljukken gereed staat; is dit geschied dan is de Noord-Brabantsehe wal sedert den Elisabethsvloed van 1421 van Z.-Holland gescheidendaarmede weder verbonden. Het algemeen belang wordt door dit grootsche werk zeer gebaat en het is te wenschen, dat zoodra de brug geheel gereed zijdoor het gouvernement de noodige maatregelen worden genomen om haar voor het algemeen spoorwegverkeer open te stellen, opdat bij een eventueel in te vallen vorst de stad Dordrecht met Zuid-Nederland en het geheele Eu- ropesche spoorwegnet worde verbonden om niet weder in den geïsoleerden toestand te geraken waarin die stad, gedurende den laatsten winter, tot groot nadeel voor velen, verkeerd heeft. (li.) Eene proef met St. Jans rogge te Veenhuizen. »Te Veenhuizen zal volgens de Asser Cour. eene voor den landbouw zeer belangrijke proef worden genomen met eene buitenlandsehe soort rogge. Deze zoogenaamde St. Jans rogge" moet of kan gezaaid worden tusschen 1°. Julij en 1°. Augustus, wordt in 't zelfde jaar tweemaal tot veevoeder gemaaid en éénmaal door 't vee afgeweid, waarna ze den volgenden zomer nog een goed beschot rijp graan moet kunnen opleveren. De prijs van 't zaaikoreu is 30 cent per kilogram, terwijl tot ffezaaijing van 1 hectare land 100 kilogrammen benoodigd zijn. Er is tot proef 'A bunder met dit graan bezaaid." Dit berigt is in verscheidene dagbladen opge nomen. Wij voegen er bij, dat de St. Jans rogge in ons land reeds jaren geleden beproefd en dat gewa3 dan ook reeds (o. a. in ds prov. Gelderland} aan velen op grond van ondervinding bekend is. Wij verwijzen naar de med. en ber. der Geldersche Maatschappij van Landbouw 1865, bl. 160, 1866, bl. 60, 1867, bl. 265, 297, 1869, bl. 55, en voorts naar de Landbouw-Courant 1865, 13 Julij no. 29, 1866, no. 25, 1871, no. 19 en 20 en 1871, no. 19 en 20, benevens naar Bijblad van de L. C. 1867, no. 12. Nog teekenen wij hierbij aan, dat dr. Staring in zijn Verslag van den landbouw in Nederland schrijft. Over 1867, bl. 105 »De St. Jans rogge vol deed zeer goed in Sinallingerland, Friesland, die, zooals bekend is omstreeks Sint Jan gezaaid wordt en in den herfst eene goede snede groenvoeder oplevert, zonder dat daardoor het beschot vermindert," en Over 1868, bl. 98: »Sint Jans rogge, tegelijk een ruim veevoer in den herfst en eenen goeden roggeoogst opleverende, werd in Friesland, in Smal- lingerland, weder met goed gevolg beproefd." In het Verslag over 1867 lezen wij op bl. 105 nog. dat in Groningen door de Commissie van Landbouw o. a. de Sint Jans rogge algemeen ver spreid werd. De proef te Veenhuizen is dus niets minder dan nieuw. Jammer voorzeker, dat de eene pro vincie dikwijls zoo weinig weet en partij trekt van wat in eene andere onderzocht wordt of daar reeds op grond van eigen ervaring bekend is. LandbCf.) Men leest in de Volksvlijt Er zijn nog al wat landbouwers, die de ooren opsteken wanneer zij het woord hazenpj.aag hoo- ren uitspreken, en gretig toeluisteren of er ook een middel aan de hand gedaan wordt om hen van die plaag te verlossen. Het eenvoudigste mid del toch doodschieten of in strikken vangen en opeten." is aan den geplaagde niet geoorloofd, al geschiedt dat beschikken over zijn eigendom geheel op zijn eigen grond. Ten gerieve der jagtlief— hebbers moet de geplaagde de beestjes, met de konijnen daarenboven, fokken en voeden. Maar nu is het eenen »geuialen" Bohemer ingevallen om de hazen, bij dikke sneeuw te voeden met pulpe, en ziedaar onwillekeurig het middel aangewezen, waardoor men zich van de hazenplaag verlossen kan. De goede langooren smulden naar hartelust van dien suikerbietafval, kregen daarop last van doorloop, eerst uit den gele, toen uit den groette, den derden dag uit den indigoblaauwe, vermager den tot brandhouten, en welhaast bedekten hon derden lijken de velden," zoo als in 't berigt te lezen staat. Meer te vertellen is nu niet noodi», anders dan dat een paar vaten pulpe gemakkelijk bij elke bietsuikerfabriek te verkrijgen zijn, en dat dièx

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1