Vrijdag 11 Augustus. jaargang. 1871. .A? 63. VERKIEZING. "TIOESÏEDING. Eenige verwwerken aan de Gebouwen dezer Gemeente, Bezoek van den heer Commissaris des Rollings. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75, Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels a 1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag "jler uitgave tot vóór drie urendes namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. B E K E N D M A K I N G E N van het Gemeente-bestuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad ter vervulling der vacature van den beer Mr. W- G. de Knohke van der Meuten, die zijn ontslag genomen heeft, en voortdurende door bet bedanken van den heer IZAK JANNESPAARDEICOOPER, zal plaats hebben op Vrijdag den 18 Augustus a. s. tus- schen des morgens 9 en des namiddags 5 ure,; dat de oproepingsbrieven daartoe bij deKiezers zijn bezorgd op don 9 dezer en dat de Kiezer, die geen billet ontvangen of bet zijne verloren heeft, een ander kan be komen ter Secretarie der gemeente, op eiken werkdag tus- schen des morgens 9 en des namiddags ten 2 ure. Goes, den 10 Augustus 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaturdag den 19 Augustus 1'871 des namiddags ten een ure in het openbaar, bij enkele inschrijving, trachten aan te bestedén waarvan locale aanwijzing zal geschieden op Donderdag den 17 dezer des voormiddags ten negen ure, te beginnen aan het Raadhuis, terwijl de voorwaarden van besteding ter gemeente-secretarie ter lezing zullen liggen van heden af tot den dag der besteding. Goes, den 9 Augustus 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. *s BURGEMEESTER en -WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis dat de heer Commissaris des Konings in deze provincie op a. s. Maandag deze gemeente zal be zoeken en aan ieder, die hem over het een of ander wenscht te spreken daartoe de gelegenheid zal geven ten Raad- huize der gemeente, tusschen des voormiddags elf en twaalf ure. Zij die van deze gelegenheid wensclien gebruik te maken, gelieven daarvan aangifte te doen ter Secretarie der ge meente, alwaar een lijst ter teekening voor dat doel aan wezig is. Goes, den 9 Augustus 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H A R T M A N. BlfMNEfMLAIMPSCHE BERIGTEftJ. GOES, 10 Augustus 1871. De minister van oorlog heeft in de Staats Cou rant de officiële mededeeling gepubliceerd, dat het afhalen en de plegtige bijzetting van liet gebeente der op de Citadel van Antwerpen gesneuvelde officieren, den 21 sten en 22sten dezer op de meest plegtige wijze zal plaats hebben. De overbrenging van het stoffelijk overschot dier dappere strijders, zal plaats h'.hben met oorlogsche pen en per spoor, waarna li* aan het station te Breda door het garnizoen enz. zal worden over genomen, om daarna met militaire eer te Ginneken, waar behalve generaal Cliassé ook generaal Seelig begraven ligtte worden bijgezet. Z. Exe. de minister van oorlog zal tot bijwo ning dezer plegtigheid naar Breda overkomen. Naar men verneemt, zullen de schako's bij het leger hier te lande vervallen, en vervangen worden door de zoogenaamde kepi's naar fransch model. (II.) Het A. D. v. N. meldt, dat er ook een adres aan de Regering is gezonden om een meisje aan de lessen der hoogere burgerschool te Warfum (prov. Groningen) te doen deelnemen. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Co öperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goesop 2 Aug. 1871. - ONTVANGSTEN Kas-saldo 5 Februarij 1871 f 2825,033 Reservefonds- 25,95 Storting aandeel - 287,19 Terugbetaling op schuldvordering-13316,02 Interessen daarvoor. - 631,93 Opgenomen gelden -13839,01 Gezamenlijk bedrag 30925,135 UITGAVEN: ReservefondsNihil. Terugbetaalde aandeelen 141,32 Verleende voorschotten 16675,— Terugbetaalde intressen. - 92,93 Terugbetaalde opgenomen gelden -12795,23 Intressen van opgenomen gelden. - 62,22 Onkosten - 11,76 Uitgekeerde winst - 119,07 Gezamenlijk bedrag 29827,53 Kas-saldo, 2 Aug. 1871 1097,60s an den koffijoogst op Java ontvangt men weinig gunstige berigten. Hij zal in elk geval belangrijk minder bedragen dan ten vorigen jare. Door ds. J. Drost te Leiden, is uit giften der lief dadigheid aldaar opgerigt eene bijzondere school voor min- en onvermogenden, welke Zondag avond jl. is ingewijd en dezer dagen geopend wordt. Omtrent loonsverhooging schrijft het Volksblad. »Er zijn twee middelen van loonsverhooging door de staathuishoudkunde aangewezen, die wel in hare oorzaken en gevolgen behooreu onderscheiden te worden. Wanneer er door overvloed van het cir culerend medium dat in het geld den maatstaf der waarde heeft, die maatstaf vermindert, dan rijzen de prijzen, en het is natuurlijk dat op loons verhooging wordt aangedrongen. Sedert de ont dekking van Amerika is telkens op loonsverhoo ging van den handenarbeid aangedrongen, en het is te voorzien, dat zulks nog zeer lang zal ge schieden. De verhooging in geld zal echter wei nig baten, want juist door Je loonsverhooging komt meer geld in al de klassen der maatschappij in omloop, en na weinige jaren zullen de prijzen stijgen. Met den geheelen gang der zamenleving in den tegenwoordigen lijd, waardoor telkens heb circu lerend medium toeneemt, zullen de prijzen in geld uitgedrukt telkens stijgen en is loonsverhooging in vele opzigten billijk; maar men verwachte van die loons- verhoogingen geen duurzame welvaart. De loons verhooging met 5 pCt. bijv. zou weinig baten wanneer de prijzen van het benoodigde met G pCt. rezen. »Er is echter nog een andere loonsverhooging, die veel duurzamer is. Zij is dat de voorraad van nuttige zaken voor de arbeidende klasse aanzien lijk vermeerderd wordt en de zaken daardoor in prijs dalen. Wanneer vele arbeiderswoningen wor den aangebouwd en de huishuur daardoor beter koop wordt; wanneer de kleediDgstoffen en de voedingsmiddelen vermenigvuldigd worden en daar door in prijs dalen, dan wordt het loon in waarde vermeerderd, ook dan wanneer de uitdrukking in prijs dezelfde blijft. Zoo heeft de Engelsche eco nomist Mac Culloch in een boekje over de werk- looneu de stelling doen uitkomen, dat in waarheid de waarde van het loon bestaat in hetgeen voor het loon te verkrijgen is, zoodat bij lage loonen in geld betrekkelijk meerder welvaart kan plaats hebben dan bij hoogere loonen, wanneer door schaarscbte alles duurder wordt. De staathuishoudkunde zal telkens meer een we tenschap worden, die noodig is om volkstoestanden te doen kennen. Het onderwijs daarvan op de middelbare scholen kan veel toebrengen om ge zonder denkbeelden te verspreiden, maar inderdaad moet ook dat onderwijs op de lagere scholen niet geheel ontbreken. Naar men verneemt, zal de opneming van den spoorweg Neuzen-Mechelen (Nederlandsch gedeelte) plaats hebben op 15 dezer, terwijl alsdan, na gun- stigen uitslag, de opening van de geheele lijn zou de bepaald zijn op 27 dezer. Voortdurend neemt het verkeer op den spoor weg Neuzen-Gent toe, ook van de overzijde der Wester-Schelde, voornamelijk uit Walcheren, alzoo de Vlissingsclre stoomboot dagelijks een aantal pas sagiers aanvoert, hunne reis per spoor van hier naar Belgie vervolgende, of van daar per terug gaande stoomboot naar Vlissingen enz. vertrekkende. In de te Tiel gehouden algeoieene vergadering der Geldersclie maatschappij van landbouw is o. a. besloten voortaan om de vier jaren een algenreeue tentoonstelling te houden en niet jaarlijks, en om de Hollandsche, Friesche en Zeeuwsehê maat schappijen uit te noodigen eveneens de jaarlijk- sche algemeene tentoonstelling af te schaffenvoor SCHETSEN OVER „DE OOST." II. Straat Sunda, het vaarwater dat ons uit zee naar de reede te Batavia leidtbiedt een der heerlijkste tooneelen aan welke men zich denken kan. Een betrekkelijk smal vaarwater tusschen hooge bergen, en rotsgevaartenaan de eene zijde Sumatra, aan de andere zijde Javabranding tegen de kustvele sche pen hoog op het water Om een rijken last te gaan halen, of diep geladen de eerste logge schreden op den terugweg naar het vaderland afleggende Anjer met zijn vuurtoren en wat vooral de aandacht vau den pas aankomende wekteen tal praauwen en booten (tambangans) bemand met Maleijerseetwaren en vruchten aanbiedende. Dit is het eerste kijkje dat men bekomt van liet volk en het land dat men nadert. Men weet niet waaraan men het meest zijne aandacht zal wijden aan de menschen die men ziet of aan de vruchten die men proeft. Men heeft een Maleiscli woorden boekje meegenomenaan boord een paar woorden geleerd en beproeft nu eenige Mal ei se he woorden en zinnen te debuteren doch men laat die wanhopige poging spoedig varen als men bemerkt noch te ver staan noch verstaan te worden. Vele vruchten bevallen aanvankelijk niet erg. Alleen de pompelmoes en de ananas bekoren den nieuweling; maar voorzigtig is het, hij dien over gang van ingelegden scheepskost tot vèrsche vruchten, bijzonder matig te zijn. Hier en daar ontmoet men nog wat praauwen of booten. Het eentoonig gezang van roeijende maleijers treft ons oor. Men bemerkt dat die menschen heel 1 eel ij 1c zijn (de eerste indruk) maar meer geelachtig en bruin dan zwart, en dat zij vrij wel gekleed zijn. De praauwen verlaten het schip nadat de kapitein na veel loven en bieden wat verschen voorraad heeft ingenomen. Het eiland „dwars in den weghoudt vaak de reis door „straat Sunda" nog wat op. Geen beter naam kan dit eiland dragen. Het ligt bepaaldelijk dwars in den weg en 't gaat dikwijls vrij moeijelijk er voorbij te komen. Eindelijk ontwaart het oog een niastbosch van sche pen alle vlaggen en wimpels worden opgeheschen de zeilen geminderd en het „laat vallen je anker" zegt ons dat wij ter reede van Batavia zijn gearriveerd en dat een nieuw leven voor ons open ligt. Van de ter reede liggende schepen worden hier en daar teekenen van herkenning gegeven en spoedig komen verscheidene personen aan boord waarvan het grootste gedeelte agenten en commissionairs van scheepsleveranciers en logementhouders is, die zich voor de leverantiën bij den kapitein komen aan bieden. Den dag van aankomst blijft men meestal aan boord en bereidt men zich voor om den volgenden morgen naar wal te gaan. Men ondervindt eene drukkende warmte tot des avonds de zeewind verkoelend en verfrisschend opsteekt. Men blijft natuurlijk aan dek. Er is wel niets te zien dan eenige schepen en land waarts hemelhooge bergen maar het gemoed is te veel met verwachtingen vervuld dan dat men niet reeds nu alles zou trachten te zien en op te merken wat te zien en op te merken is. 't Is intusschen zes uur geworden en de zon ter kimme gedaald. Java ligt op 5 zuider breedte dus digt bij de linie en de lengte van dag en nacht is het geheele jaar door bijna gelijk. Op de ver schillende schepen ziet men lichten branden de schepelingen bespelen (dikwijls niet al te zuiver) eene harmonica en een en ander werkt mee, om indruk op liet gemoed te maken. Meestal is die indruk veel weemoediger dan men gedurende de reis heeft ondervonden. Men gevoelt dat men den band tus schen het oude en het nieuwe vaderland gaat ver breken door het schip tc verlaten, en dan vooral schijnt bet. groote gewigt van den stap dien men gedaan heeft in zijn ganscben omvang ons op het gemoed le drukken, en terwijl de een met een glas wijn de behouden aankomst op Java viert, zit de ander in peinzende en gedrukte stemming neder. Op eens valt een donderend schot en omniddelijk daarna hoort men naar alle zijden een getingel van

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1